Przede wszystkim ważne jest wiedzieć, co to jest GbR. Jest to "spółka prawa cywilnego" (niem. "Gesellschaft des Bürgerlichen Rechts"), która uregulowana jest w niemieckim kodeksie cywilnym BGB (skrót od "Bürgerliches Gesetzbuch), przepisami §§ 705 do 740 BGB. Jest to spółka osobowa, w odróżnieniu do spółek kapitałowych, jak np. GmbH, czy AG. GbR odpowiada w swej istocie spółce prawa cywilnego (spółce cywilnej), która uregulowana jest w przepisach Art. 860 do 875 polskiego kodeksu cywilnego. Istota niemieckiej GbR i polskiej SC jest identyczna. Jest to umowa pomiedzy conajmniej dwoma osobami, której celem jest dążenie do osiągnięcia wspólnego gospodarczego celu. Wobec wierzycieli wszyscy wspólnicy odpowiadają osobiście i solidarnie, tzn. że wierzyciel może żądać wykonania zobowiązania spółki od każdego wspólnika. A teraz do Twojego pytania:
Zgodnie z § 723 BGB każdy ze wspólników może w każdym czasie wypowiedzieć umowę spółki. Wyjątkiem jest umowa zawarta na konkretny określony czas; wówczas taką umowę można wypowiedzieć przed upływem czasu, na który została zawarta, tylko z "ważnych powodów". W polskim kodeksie cywilnym przepisany jest okres wypowiedzenia (Art. 869
kc), w niemieckim kodeksie (BGB) takiego okresu wypowiedzenia nie ma; wypowiedzenie staje się skuteczne z chwilą skutecznego oświadczenia wobec pozostałych wspólników. Jeżeli zatem nie chcesz (nie chcecie) kontynuować umowy spółki, to należy ją wypowiedzieć. W tym celu należy sporządzić proste pismo zawierające zdanie: "Ich kündige den Gesellschaftsvertrag vom ...(data zawarcia umowy)." To wypowiedzenie nie musi zawierać jakiegokolwiek uzasadnienia, chyba że wypowiedzenie następuje z ważnych powodów, bo spółka została zawiązana na czas określony. Pismo należy skierować do wszystkich pozostałych wspólników. Jeżeli chodzi o urzędy, to nie mają one żadnego wpływu, ani też prawa w kwestii rozwiązania spółki przez wypowiedzenie. Niektóre urzędy należy jednak o tym powiadomić; np. Finanzamt (Urząd Skarbowy). Krótko: Aby "wyjść" ze spółki cywilnej, należy umowę spółki wypowiedzieć.