1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny - Forum Prawne

 

1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

Witam! Rzecz dzieje się w Berlinie. Przez program utorrent zostaje ściągnięty album rhianny. Kilka dni później przychodzi pocztą, poważnie wyglądające pismo od adwokata o kwocie do zapłaty 1200 euro. W razie niezapłacenia, w wyznaczonym czasie, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
23-08-2013, 12:30  
nepenhame
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie 1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

Witam! Rzecz dzieje się w Berlinie. Przez program utorrent zostaje ściągnięty album rhianny. Kilka dni później przychodzi pocztą, poważnie wyglądające pismo od adwokata o kwocie do zapłaty 1200 euro. W razie niezapłacenia, w wyznaczonym czasie, kwota wzrasta do 5000 euro. Czy słyszeli Państwo o czymś takim? Rzecz to poważna czy kolejny kant i naciąganie na pieniądze? Ściągnięta płyta byla na komputerze dłużej niż 24 h- jeżeli ma to jakieś znaczenie. Proszę o pilną odpowiedź-podpowiedź. Pozdrawiam, M.
nepenhame jest off-line  
23-08-2013, 14:11  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.686
Domyślnie RE: 1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

Odpowiedzie mogę tylko w oparciu o prawo polskie.
Cytat:
Napisał/a nepenhame Zobacz post
... Przez program utorrent zostaje ściągnięty album rhianny. ...
Ściągając przy użyciu tego programu nastąpiło bezprawne rozpowszechnianie, jakiej wysokości roszczenia przewiduje prawo niemieckie nie wiem. Ściągnięty plik możesz mieć cały czas.
LeszsekS jest off-line  
23-08-2013, 14:19  
belunia
Stały bywalec
 
Posty: 2.551
Domyślnie RE: 1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

Cytat:
Czy słyszeli Państwo o czymś takim?
tak slysze czesto przewaznie od polakow zamieszkalych w Niemczech to nie jest kant ,musisz zaplacic
belunia jest off-line  
23-08-2013, 15:14  
prepond
Użytkownik
 
Posty: 162
Domyślnie RE: 1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

dokładnie, nie wykręcisz się już. Pisz pismo z prośba o zmniejszenie kary...
prepond jest off-line  
23-08-2013, 15:15  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: 1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

Niemieckie prawo autorskie (Urheberrechtsgesetz – UrhG) przewiduje możliwość karania za samo ściągnięcie plików chronionych prawem autorskim, jeżeli nastąpiło ono ze źródła, które jest w oczywisty sposób nielegalne.
Ripper jest off-line  
23-08-2013, 20:50  
nepenhame
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: 1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

W poniedziałek będzie rozmowa z prawnikiem. Dam znać w jaki sposób sytuacja się rozwinęła.
nepenhame jest off-line  
25-08-2013, 13:38  
saim0n
Stały bywalec
 
saim0n na Forum Prawnym
 
Posty: 355
Domyślnie RE: 1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

Ripper jestem zdania, że chodzi raczej o to, że plik został bezprawnie rozpowszechniany, co jest jednoznaczne z używaniem programów P2P, a nie o samo ściągnięcie.

Nie ma to jednak wpływu na to, że kwotę będzie trzeba zapłacić, ale ta wydaję się trochę wysoka, zazwyczaj jest to 800 euro.
Może warto, jak wspomniał jeden z kolegów powyżej napisać o obniżenie tej kwoty.

Czekam na Twoją odpowiedz, co powiedział adwokat.
saim0n jest off-line  
28-08-2013, 12:54  
nepenhame
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: 1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

Na razie jest tak, że moja mama (ona ma podpisaną umowę o internet), oświadczyła że ona nic nie ściągała, tylko że jej syn (ja).

W piśmie zostało moje podane imię i nazwisko, oraz to że jestem z Polski. Jeżeli będzie im się chciało mnie szukać, to będziemy słać pisma o umożenie, ze względu na zerowe dochody, brak pracy itd. Jeżeli to nie pomoże, będą słane pisma o zmniejszenie kwoty.

Tak zupełnie hipotetycznie, gdyby powiedzieć "panie, ja nic ściągała, pewnie to hacker, wirus, albo duch święty. Chcecie mnie karać, to udowodnijcie, że mam te utwory na laptopie. (I w tym momencie laptop zostaje uprowadzony przez obcych)."
nepenhame jest off-line  
28-08-2013, 14:49  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: 1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

Pytający pominął najważniejsze i istotne fakty: Ta kwota, której zapłaty żąda od niego jakaś kancelaria adwokacka, to koszty adwokackie powstałe w wyniku adwokackiego wezwania do zaniechania. Podkreślam: To nie jest jakieś odszkodowanie, które otrzyma autor, którego prawa zostały naruszone. W niemieckim prawie cywilnym (ogólna podstawa to § 249 BGB/niem. KC) także poniesione koszty adwokackie stanowią szkodę. W związku z masowym internetowym naruszaniem praw autorskich rozwinął się swego rodzaju "przemysł" adwokacki na wysyłanie tysięcy wezwań do zaniechania z jednoczesnym wezwaniem do zapłaty kosztów adwokackich. Kancelarie adwokackie mają wprawdzie formalne pełnomocnictwa od poszkodowanych firm, jak np. Sony, ale pomiędzy nimi, a tymi pokrzywdzonymi funkcjonują uzgodnienia, że kancelarie nie będą otrzymywały żadnych wynagrodzeń od zleceniodawców; same mają sobie wyegzekwować powstałe u nich koszty adwokackie u sprawców naruszeń praw autorskich. Stąd też w Niemczech jest ok. 40 kancelarii adwokackich, które nic innego nie robią, jak tylko przesyłają wezwania do zaniechania naruszeń wraz z ich rachunkami adwokackimi. Naruszenia praw autorskich i adresy-IP sprawców ustalają na ich zlecenie specjalne firmy, jedną z których jest np. IPOQUE. Następnie kancelarie otrzymują od np. Telekom-u imię, nazwisko i adres posiadacza IP ustalonego przez IPOQUE. Wzywają więc do zaniechania dalszych naruszeń i przesyłają sformułowane oświadczenia o zaniechaniu wraz z rachunkiem kosztów adwokackich. A teraz najważniejsze: Problem sporny i mocno dyskutowany w Niemczech to wysokość tych kosztów adwokackich. Istniejący od dawna przepis § 97 a Urheberrecht (niem. Prawo autorskie) mówi, że te koszty w sprawach prostych i nieskomplikowanych naruszeń nie mogą przekraczać 100,- Euro; odsyłam do tego przepisu, można go znaleźć bez trudu w internecie. Ale do niedawna ani kancelarie adwokackie "przemysłowo" zajmujące się wysyłaniem wezwań do zaniechania, ani też sądy zasądzające te koszty, nie korzystały z tego przepisu, ponieważ uważano go za zbyt ogólny. Ostatnio jednak praktyka sądów jest dość szybko ujednolicana. Wartość przedmiotu sporu wynikająca z prostego, typowego download jakiegoś utworu muzycznego lub nawet kliku tych utworów przyjmowana jest jako 1000,- Euro, i tylko od tej wartości przedmiotu sporu mogą być liczone koszty adwokackie stanowiące odszkodowanie, a wówczas te koszty nie przekraczają 150,- Euro.
A zatem moja rada dla pytającego: Nie płać tych 1.200,- Euro, bo te 1.200,- Euro to koszty adwokackie policzone od wartości przedmiotu sporu, której w razie sporu przed sądem, żaden niemiecki sąd już nie zaakceptuje. Kancelaria, która wzywa Cię do zapłaty tej kwoty, liczy na to, że zapłacisz ze strachu, ale do sądu Cię nie pozwie, ponieważ dobrze wie, że sąd nie zaakceptuje tych 1.200,- Euro jako koszty adwokackie, ponieważ wartość przedmiotu sporu dla wyliczenia tych kosztów jest bezpodstawnie zawyżona. Ostanio, tzn. 20 sierpnia 2013 Amtsgericht Hamburg oddalił w przeważającej części powództwo o zapłatę tych kosztów i podkreślił, że wartość przedmiotu sporu może wynosić najwyżej 1.000,- Euro, a z takiej wartości mogą wynikać koszty adwokackie, nie przekraczające 150,- Euro. Jeśli chcesz tę sprawę szybko i sprawnie załatwić, to podpisz to dołączone do pisma adwokatów "Unterlassungsereklärung" (oświadczenie zobowiązujące do zaniechania), przelej na ich konto nie więcej niż 150,- Euro, i zobaczysz, że w ten sposób sprawa została załatwiona raz na zawsze. Podkreślam, że naruszenie z Twojej strony miało miejsce, i że żądanie o zaniechanie naruszeń jest uzasadnione i zgodne z prawem; niezgodna z prawem jest tylko kwota, do której zapłaty jesteś wzywany. Ta kwota to koszty adwokackie obliczone od za wysokiej wartości przedmiotu sporu; ta wartość przedmiotu sporu to 1000,- Euro, a koszty adwokackie od tej kwoty to. ok. 150,- Euro.
 
29-08-2013, 09:08  
nepenhame
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: 1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

W końcu rzeczowa odpowiedź. Wielkie dzięki erkorda!
Będę informował o rozwoju sprawy. Pozdrawiam!
nepenhame jest off-line  
29-08-2013, 11:49  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: 1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

Cieszę się, że jesteś zadowolony. Ponieważ, jak pisałeś, idziesz z tym do adwokata, nie zapomnij wypytać go, co sądzi o wysokości wartości przemiotu sporu, od której ta kancelaria, która chce od Ciebie pieniędzy, policzyła swoje należności. Ta wartość przedmiotu sporu nazwana jest w piśmie, które dostałeś "Streitwert" albo "Gegenstandswert" (to to samo). Chodzi bowiem o sprawę cywilną (nie karną!!!), w której zostałeś wezwany do zaniechania (Unterlassung), ponieważ naruszyłeś cudze prawo autorskie. Dlatego skądinąd słusznie zostałeś do zaniechania tego procederu wezwany przez kancelarię adwokacką. Także zgodne z prawem jest obciążenie Cię kosztami adwokackimi. Cały problem leży w wysokości tych kosztów, a konkretnie w wysokości wartości przedmiotu sporu, która jest oznaczoną kwotą pieniędzy, od której z tabel (RVG VV) odczytuje się konkretne stawki należności adwokackich. Im wyższa kwota wartości przedmiotu sporu, tym stawki adwokackie wyższe. A zatem Twoja obrona musi sprowadzać się do jednego: Tę wartość przedmiotu sporu ta kancelaria wzięła "z kapelusza"!!! I wyobraź sobie, że pozywają Cię o te swoje należności do sądu, to nie będzie dyskusji nad Twoim naruszeniem cudzych praw autorskich, bo to jest ewidentne, nie będzie dyskusji nad tym, czy adwokaci reprezentujący uprawnionego do praw autorskich mają prawo żądać swoich kosztów (Mogą!), lecz natychmiast powstanie kwestia wysokości tych kosztów, a konkretnie podstawy ich naliczania, czyli wartości przedmiotu sporu (Streitwert/Gegenstandswert). I tu jest Twoja szansa, i jeśli ten adwokat, do którego pójdziesz, od razu zwróci uwagę na wysokość wartości przedmiotu sporu, i w tym będzie widział możliwość pomocy, to znaczy, że jest dobry. Ale tu powiem Ci coś dość ważnego dotyczącego adwokatów. Otóż często jest tak, że adwokaci, do których chodzą tacy jak Ty w takich sprawach, w celu liczenia swoich należności, także biorą za podstawę naliczania należności tę samą wartość przedmiotu sporu, którą przyjęła kancelaria przeciwnika, czyli ta, która chce od Ciebie pieniędzy. To jest nieuczciwe, dlatego, że samo naruszenie nie jest przez Ciebie kwestionowane, a przedmiotem sporu jest tylko wysokość rachunku adwokackiego Twoich przeciwników, czyli że wartość przedmiotu sporu dla adwokata, do którego idziesz, to tylko te 1.200,- Euro, i on ma prawo cię "skasować" za swoją pomoc tylko od tej kwoty,to znaczy ma prawo policzyć sobie swoje należności tylko od 1.200,- Euro, bo tylko ta kwota jest przedmiotem Twojego kłopotu. A zatem uważaj na to. Poza tym, abyś nie czerpał swojej wiedzy tylko z tego jednego źródła, wpisz w niemieckiego Google-a np. "Abmahnung Rechtsanwaltskosten" i poczytaj. Zobaczysz, że chodzi o temat, który dzień w dzień dotyczy setek tysięcy młodych mieszkańców Niemiec; znajdziesz tam też potwierdzenie tego wszystkiego, co Ci tu napisałem, żebyś się czuł lepiej i nie zbiedniał zbytnio przez tę sprawę.
 
03-09-2013, 20:31  
Karol_30
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: 1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

A co w przypadku gdy na Utorrent Gra Euro Truck Simulator 2 była wysyłana?
Przez moje zapomnienie zapomniałem odinstalować Utorrent
I prawdopodobnie kwota kary to 6000 eur, oraz 850 jako przyznanie się ( do wyboru dali)
Czy tu też można zastosować 10% od 1000 eur?
zapłaci 120 EUR plus oświadczenie?
Na priv mogę podesłać dwie strony z kwotami
Pozdrawiam
Karol
Karol_30 jest off-line  
07-09-2013, 11:46  
bigboss86
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: 1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

Mam pewną wątpliwość...

Cytat:
Naruszenia praw autorskich i adresy-IP sprawców ustalają na ich zlecenie specjalne firmy, jedną z których jest np. IPOQUE. Następnie kancelarie otrzymują od np. Telekom-u imię, nazwisko i adres posiadacza IP ustalonego przez IPOQUE.
Od kiedy to jakieś prywatne firmy prowadzą postępowanie sprawdzające z mocą dowodową wiążącą sąd? Ponadto pragnę zwrócić uwagę, że owa firma bierze dane od Telekom-u - dostawcy uslug telefonicznych. Jak to się ma do ochrony danych osobowych klienta? Pachnie mi to zebraniem materiałów dowodowych niezgodnie z prawem. A miejsce takich dowodów jest w...

Albo kancelarie adwokackie w Niemczech prowadza jawny i bezprawny szwindel albo słynna praworządność w RFNie powinna zostać przedyskutowana na nowo.
bigboss86 jest off-line  
07-09-2013, 12:46  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: 1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

Te firmy, do których zalicza się także firma IPOQE, pracują dla poszkodowanych firm, którym przysługują prawa autorskie. One kontrolują, czy, gdzie ktoś przetransferował jakieś pliki z banków danych klienta; np. Sony. Takie firmy jak IPOQE ustalają konkretnie te zaszłości, a przede wszystkim IP sprawcy. Moc dowodowa ich ustaleń, w razie sporu przed sądem,jest taka sama, jak zeznanie świadka, którego ktoś za pieniądze zatrudnił, aby obserwował, czy, kiedy i kto wchodzi na podwórko zatrudniającego. Dowód z przesłuchania jakiegoś pracownika IPOQU, który nadzorował zaszłości będące przedmiotem sporu, będzie miał taką samą wartość dowodową, jak zeznanie wynajętego do obserwowania podwórka człowieka. Czy w jednym lub drugim wypadku sąd uzna, że zeznanie pracownika IPOQUE lub ciecia obserwującego za zapłatą podwórko, wystarczają do udowodnienia twierdzeń zawartych w pozwie, to sprawa sądu. Co innego to sprawa udostępniania danych osobowych posiadacza IP (tj. jego imienia nazwiska i adresu) przez firmę telekomunikacyjną, np. przez Telekom. Warunkiem takiego udostępnienia jest uprawdopodobnione naruszenia prawa osoby domagającej się udostępnienia jej danych sprawcy. W swej randze prawo do ochrony danych osobowych nie stoi wyżej, niż prawo do własności intelektualnej. Ochrona danych osobowych nie może unicestwić ochrony np. praw do własności intelektualnej. Dlatego w tych przypadkach Telekom nie tyko jest uprawniony do udostępnienia adresu, lecz także do tego zobowiązany.
 
07-09-2013, 13:02  
bigboss86
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: 1200 euro za ściągnięcie albumu Rhianny

Coś mi tu nie pasuje. Prawa autorskie nie mogą być podstawą do naruszenia prywatności jak i ochrony danych osobowych klienta. Takie uprawnienia mają jedynie organy ścigania, a nie jakieś prywatne firmy.
Do tego dochodzi kolejna kwestia - firma ustalila adres IP, imię, nazwisko, adres. A skąd pewność, że Jan Kowalski korzystając z laptopa firma xxx model yyy, o godzinie zz.zz.zz, używając programu qqq, ściągnął program komputerowy rrr w 100% i w zamiarze go rozpowszechnienia (bo rozumiem, że pozywający forsuje taki zarzut).
Jesli jakaś firma posiada takie dane, to może wskazać indywidualnego sprawcę. Jednak ja szczerze powątpiewam, żeby ktokolwiek posiadał tak indywidualne dane, bo skąd pewność, że ktoś np. nie podpiął się bezprawnie do naszej sieci bezprzewodowej, skąd pewność, że to akurat Jan Kowalski ściągnął ten plik, czy ta firma ma na filmie kto siedział przed komputerem? W jaki sposób udowodniony jest zamiar rozpowszechniania? Czy są sprawdzane rachunki sprawcy, że coś na tym zarobił?
Wątpliwe te dowody, ja nie jestem specjalistą w dziedzinie zbierania czy legalnej oceny dowodów, ale pomyślcie co jeszcze taki specjalista mógłby powiedzieć, żeby obalić mit mocy dowodowej takich materiałów.
No i zastanowiłbym się, nad legalnością udostępniania danych dostawcy internetu jakiejś podejrzanej firmie (organy ścigania to co innego).
bigboss86 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Użycie nieswojego zdjęcia = 1200 euro? (odpowiedzi: 6) Witam Prowadzę stronę sportową z aktualnościami. Skład redakcji liczy kilka osób, które wykonują swoje obowiązki całkowicie non-profit. Jeden z...
§ Grzywna 1200!zł (odpowiedzi: 3) Witam może ktoś tu mi pomoże zacznę więc : w 2012 roku do wyroku łącznego otrzymałem grzywnę w kwocie 1200zł spłaciłem z tych 1200zł tylko 300zł ....
§ 1200 euro za uderzenie policjanta!!! (odpowiedzi: 4) sprawa wyglada tak: moj chlopak i jak jechalismy do berlina, on pijany (2.29 promila) podczas przechodzenia z peronu na peron kopnal w kwitaki przy...
§ Okładka albumu (odpowiedzi: 5) Czy na okładce mojego albumu może widnieć obraz sławnego malarza? Płyta nie będzie przeznaczona do sprzedaży, rozpowszechniana będzie głównie w...
§ 1200 zł zaległych alimentów (odpowiedzi: 12) Mam przyznane na żone alimenty w kwocie 800 zł, które płacę regularnie. Jednak musiałem ją spłacić za 2 miesiące w kwocie 1600 zł, przy czym sąd...
§ Córka studentka zarobiła 1200 pln w 2007 roku (odpowiedzi: 3) pracując w wakacje na umowę zlecenie. Właśnei dostała pocztą PIT od pracodawcy, od tej sumy został odprowadzony podatek nieco ponad 100 pln. Czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:00.