Kradzież w Niemczech - Forum Prawne

 

Kradzież w Niemczech

Witam, jakieś 2 miesiące (może miesiąc do tyłu) próbowałem dokonać kradzieży koszulki wartej 39 EURO i zostałem złapany na gorącym uczynku. Została wezwana policja, kobieta na komendzie zapewniała mnie, że skończy się raczej tylko na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
30-08-2013, 10:43  
antix
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Kradzież w Niemczech

Witam, jakieś 2 miesiące (może miesiąc do tyłu) próbowałem dokonać kradzieży koszulki wartej 39 EURO i zostałem złapany na gorącym uczynku. Została wezwana policja, kobieta na komendzie zapewniała mnie, że skończy się raczej tylko na pouczeniu więc zlałem totalnie sprawę. Po powrocie do Polski dostałem pismo które nakazuje mi zapłaty 300 EURO. Co teraz? Co mi grozi za to w Polsce? Mogą mnie stąd zgarnąć i wsadzić do więzienia? Co się stanie jak nie zapłacę?

PS.
Dodam też, że zdarzyło mi się to pierwszy raz i wcześniej nie byłem karany.
antix jest off-line  
30-08-2013, 11:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kradzież w Niemczech

Trochę niedobrze, że nie piszesz, co za pismo dostałeś, dlatego domyślam się, że dostałeś tzw. "Strafbefehl", polsku: "Nakaz Karny", który jest formą orzeczenia w sprawach karnych bez wyznaczania i przeprowadzania rozprawy przed sądem. W tym nakazie karnym została ustalona przez sąd kara grzywny, podana stawkach dziennych (Tagessätze). Osoba, która rzekomo powiedziała Ci, że skończy się na "ostrzeżeniu", była niekompetentna. W Niemczech, w sprawach o nawet najdrobniejszą kradzież, prowadzi się postępowanie karne, i tylko w jakichś szczególnych wypadkach postępowanie umarza się z powodu "Geringfügigkeit", czyli braku znaczenia i znikomej szkodliwości, ale to na prawdę rzadkość. Zakładając domyślnie, że tak jest, to w razie nie zapłacenia tej grzywny, zostanie ona zamieniona na areszt (więzienie) w ilości tych stawek dziennych. Jednocześnie zostanie wydany nakaz aresztowania, i jeśli zostałbyś zatrzymany gdzieś w Niemczech, zostaniesz odstawiony do zakładu karnego w celu odbycia tej kary. Niemcy nie będą żądać wydania Cię do Niemiec dla wykonania tej kary, czyli ekstradycji, bo jest to zbyt drobna kara. Powinieneś tę karę zapłacić, a jeśli masz mało pieniędzy, to napisz do nich prośbę o rozłożenia na raty; np. po 20,- Euro miesięcznie. W piśmie opisz swoją bardzo trudną sytuację finansową. Zobaczysz, że zgodzą się na te proponowane raty.
 
30-08-2013, 12:11  
antix
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Kradzież w Niemczech

Przeczytałem gdzieś, że taka sprawa w przypadku nieuiszczenia tej grzywny po paru latach ulega przedawnieniu i po prostu sprawa znika. Moja sytuacja wygląda w ten sposób iż jestem osobą uczącą się (pełnoletnią) jednak nie pracuję. Czy sprawa rozejdzie się po kościach jeśli po prostu nie pokaże się w Niemczech przez te parę lat, czy może mogę mieć jakieś nieprzyjemności w Polsce przez to?

Dziękuję serdecznie za odpowiedź, uspokoiło mnie to.
antix jest off-line  
30-08-2013, 12:30  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kradzież w Niemczech

Według niemieckiego kodeksu karnego wykonanie kary grzywny przedawnia się w ciągu 3 lat od prawomocności orzeczenia, jeśli kara ta nie przekracza 30 stawek dziennych. Jeśli kara grzywny jest wyższa niż 30 stawek dziennych, to termin przedawenienia wykonania takiej kary wynosi 5 lat. Wynika to z przepisu § 79 Strafgesetzbuch (niem. kodeks karny). Ponieważ napisałeś, że ta kwota wynosi 300,- Euro, to przypuszczam, że ta Twoja grzywna nie wynosi więcej niż 30 stawek dziennych (Tagessätze). Bardzo często wykonanie kar orzeczonych przez niemieckie sądy wobec Polaków nie przebywających w Niemczech przedawnia się; zwłaszcza wykonanie tch małych kar grzywny. Przede wszystkim powinieneś zadać sobie trochę trudu i zobaczyć, co oni Ci tam napisali. Nawet jeśli nie znasz niemieckiego, to może zauważysz tam słowo "Tagessätze" i cyfrę przed tym słowem. A przede wszystkim powinieneś upewnić się, czy chodzi rzeczywiście o nakaz karny, czyli "Strafbefehl". Nie powinieneś czekać, aż sprawa "rozejdzie się po kościach". Chociaż powstrzymuję się od pozaprawniczych uwag, to w tym przypadku pozwolę sobie na taką uwagą, i nie pogniewaj się za nią: Skoro już się tak stało, że popełniłeś kradzież, to stój do skutków tego czynu bardziej po męsku; napisz przynajmniej do nich, że masz wolę i zamiar im to zapłacić, że na razie nie masz, ale będziesz się starał w małych kwotach to zapłacić.
 
31-08-2013, 08:20  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kradzież w Niemczech

Witam mam pytanie,po jakim czasie zaciera sie wyrok sądu niemieckiego? Chciałam pobrac zaświadczenie o niekaralnosci a okazało się że mam wyrok sądu niemieckiego, wpis do krk 8.01.2009 r gdzie zasądzono grzywne na 450 euro tyle się dowiedziałam z punktu krk i ze chodzi o kradziez. Nic wiecej nie wiem, bo nie ma tłumaczenia wyroku. Pani w KRK wydział ds międzynarodowych udzieliła mi informacji, że wyrok taki zaciera się po 5 latach od wpisu do KRK, czyli daje nam to 9.01.2014 r. Czy po tym czasie mam napisac gdzies jakas prosbę o zatarcie wyroku czy tak jak powiedziała mi ta miła Pani polski krk sam pisze do niemiec "reklamcje"aby nastąpiło zatarcie kary? Nigdy nie dostałąm żadengo zawiadomienia z niemiec o nałożeniu grzywny ani ile jest to stawek dziennych,czy jezeli ta kara do tej pory nie jest zapłacona bo o niej nie wiedziałam też przedawania sie po 5 latach, czy jednak warto to uregulowac? Jest to moja pierwszy wyrok i nigdy nie miałam problemów z prawem, a takie zaświadczenie potrzebne jest mi do pracy. Teraz czytając posty zauważam pewną sprzecznośc, bo jezeli piszecie że poniżej 90 stawek dziennych nie ujawania się karalności na terenie Niemiec to czemu jest tak że w Polsce jest to widoczne? co mam zrobic w tym wypadku?
 
02-09-2013, 11:33  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kradzież w Niemczech

Twoje wątpliwości są uzasadnione: Istnieje pewna rozbieżność w zasadach ujawniania wpisów w centralnych rejestrach w Polsce i w Niemczech. Otóż w Niemczech - jak sam słusznie zauważyłeś - kary grzywny do 90 stawek dziennych nie są ujawniane w tzw. "Führungszeugnis", który jest wystawianym na wniosek zainteresowanego świadectwem o niekaralności; reguluje to § 30 Bundeszentralregister (niem. ustawa o zentralnym rejestrze skazanych). Natomiast polska ustawa o zentralnym rejestrze skazanych takiego ograniczenia nie przewiduje. Skutkiem tego w polskim wyciągu z rejestru skazanych ujawnia się wszelkie niemieckie wpisy o karalności, bez tych ograniczeń, które obowiązują w Niemczech.
W każdym razie Twój wpis w Niemczech zostanie wymazany zgodnie z § 46 ust. 1 nr 1 a Bundeszentralregister po pięciu latach od prawomocności orzeczenia o karze; czyli wyroku lub nakazu karnego. Nie musisz składać konkretnego wniosku o to wymazanie, ale byłoby to wskazane, ponieważ wymazywanie tych wpisów w Niemczech trwa nierzadko dość długo i pisemny wniosek sprawi, że wymazanie nastąpi po upływie tych pięciu lat szybciej.
 
13-11-2013, 04:39  
gpe89
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Kradzież w Niemczech

Witam,
Mam pytanie.

Zostalem skazany w Niemczech za paserstwo zarobkowe ( 1 auto ) i bez przyznania sie do winy dostalem 1,5 roku. Pol roku odsiedzialem na sankcji po czym odbyla sie sprawa i wzialem ten wyrok bez mozliwosci apelacji , ale pod warunkiem, ze wyjde na uprawomocnienie do domu (Polski). Sedzia na to przystal i wreczyl mi papier abym sie stawial na dozorze na komisariacie w swoim miescie. Zostalem wypuszczony 12 wrzesnia tego roku. Na dozor chodze od 2 miesiecy i tam mi mowia, ze nie jestem wpisany w rejstr. Tydzien temu przyszedl mi list z wyrokiem prawomocnym, ale bez daty anie miejsca odbycia kary w niemczech. Czy jest mozliwosc zebym nie zostal sciagniety do Niemiec tylko po prostu nie bede mogl tam jezdzic do czasu zatarcia ? Pilnie prosze o odpowiedz. Pozdrawiam
gpe89 jest off-line  
13-11-2013, 09:43  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kradzież w Niemczech

Skoro dostałeś ten wyrok na piśmie, to przeczytaj go bardzo dokładnie. Czy dołączony został także "Beschluss o Aussetzung zur Bewährung" (=postanowienie o zawieszeniu wykonania kary)? Pytam, ponieważ to byłoby jakieś bardzo nietypowe postępowanie sądu: Piszesz bowiem: "wziąłem wyrok bez możliwości apelacji", przez co rozumiem, że na rozprawie na koniec zrezygnowałeś ze środka odwoławczego; to samo na pewno zrobił prokurator, a zatem wyrok stał się prawomocny natychmiast. W takim razie, jeśli wykonanie kary nie było zawieszone (Aussetzung zur Bewährung), to dlaczego Cię zwlonił z aresztu(???). Przeczytaj jeszcze raz to, co dostałeś z niemieckiego sądu. Zatarcie skazania nie ma z tym wszystkim nic wspólnego; ponieważ wyrok jest nowy, najprawdopodobniej nie został jeszcze wpisany do centralnego rejestru skazanych w Bonn (Bundeszentralregister); dlatego nie ma do jeszcze w polskim rejestrze skazanych, ale na pewno będzie. Jeśli wbrew moim przypuszczeniom wykonanie tej kary nie zostało przez niemiecki sąd zawieszone, to w razie niemieckiego wniosku o wydanie w celu odbycia kary, będziesz miał prawo domagać się, aby tę karę odbyć w Polsce. Najpierw jednak sprawdź dokładnie, co właściwie dostałeś w tych papierach z Niemiec.
 
13-11-2013, 22:54  
gpe89
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Kradzież w Niemczech

Nie mam zawieszenia na pewno, bo to juz mi powiedzial sedzia na sprawie. Tak jak napisales zrezygnowalem ze srodka odwolawczego i w zamian za to sedzia puscil mnie do domu. Adwokat powiedzial, ze mam czekac na list miesiac, dwa , w ktorym bedzie napisane na jaki zaklad mam sie stawic i kiedy(po zrezygnowaniu ze srodka ma to byc osrodek otwarty). Z tym, ze bylem na policji wczoraj, przedstawilem cala sytuacje i oni powiedzieli, ze jezeli wyrok jest prawomocny i dostalem to na pismie to do nich mam juz nie przychodzic, bo to srodek zapobiegawczy, ktore gasnie z momentem uprawomocnienia sie wyroku. W 3 stronnym wyroku mam napisane : Freiheitstrafe von 1 Jahr und 6 Monaten verurteilt. Mam jeszcze stare zawieszenie z roku 2011 (rok na dwa), ktorego na szczescie mi nie odwiesili. Nie chce odbywac kary w Polsce. Do Berlina mam w miare blisko i jesli poszedlbym jeszcze na rok to po 8 miesiacach moge wyjsc na 2/3 kary badz po pol roku w zaleznosci jak policza 2/3 (od calej kary czy tego roku , ktory musze jeszcze przesiedziec) Jest praca, z ktorej mozna odlozyc na zelazna brame i lepsze warunki niz w Polsce. Odchodzac troche od tematu. Moj kolega mial taka sytuacje tyle, ze bez dozoru i po pprostu nie mogl wjezdzac do niemiec, bo przy kontroli poszedl by siedziec. teraz po 5 latach wynajal adwokata , ktory anulowal mu ten wyrok i moze swobodnie przez niemcy przejezdzac, a mial rowniez 1,5 roku za kradzieze.
gpe89 jest off-line  
13-11-2013, 22:59  
gpe89
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Kradzież w Niemczech

Dodajac, przyszedl list, ale tylko z wyrokiem i objasnieniem. Bez daty i miejsca odbycia kary. Pozdrawiam
gpe89 jest off-line  
14-11-2013, 06:51  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kradzież w Niemczech

Skoro piszesz, że zrezygnowałeś na rozprawie, po ogłoszeniu wyroku, ze środka odwoławczego, to wyrok stał się prawomocny od razu; chyba, że prokurator nie zrezygnował równocześnie, co jest mało prawdopodobne, tzn. przypuszczam, że on także zrezygnował z zaskarżenia tego wyroku. A zatem wyrok stał się prawomocny już na rozprawie. Ponieważ po rozprawie mogłeś pojść sobie wolno, to albo do rozprawy nie przebywałeś w areszcie tymczasowym albo sąd uchylił postanowienie o areszcie tymczasowym, w którym przebywałeś do rozprawy. Jeśli, jak piszesz, wykonanie kary nie zostało zawieszone (inaczej zaraz po ogłoszeniu wyroku zostałoby wydane postanowienie o zawieszeniu), będziesz tę karę musiał odbyć. Na pewno dostaniesz wezwanie do odbycia kary. Oczywiście, możesz, jeśli będziesz tego chciał, odbyć tę karę w Polsce. Jeśli nie, to będziesz zobowiązany stawić się na wezwanie do odbycia kary w Niemczech. Czy to będzie w Berlinie, nie jest pewne. Czy wykonanie kary będzie miało miejsce w tzw. otwartym zakładzie karnym, też nie wiadomo. To "otwarte wykonanie kary" polega na tym, że po pewnym czasie możesz pracować poza zakładem karnym, do pracy chodzisz bez nadzoru, i masz wracać po pracy o określonej godzinie, do zakładu karnego. Nie ma tam typowych celi, nie ma krat w oknach, środki bezpieczeństwa są zredukowane do minimum i wygląda to jak jakiś hotel robotniczy z portiernią; można poruszać się bez ograniczeń po całym obiekcie. W razie naruszenia regulaminu, przenoszą do normalnego zakładu karnego. Po pewnym czasie udzielane są przepustki na wyjście poza ten otwarty zakład, z których trzeba punktualnie wrócić. W zasadzie chodzi w tych otwartych zakładach karnych tylko o to, żeby był spokój i porządek.
Czy dostaniesz zawieszenie wykonania reszty kary po odbyciu 1/2, nie jest takie pewne, ponieważ, musiałbyś uzasadnić, że zachodzą "szczególne warunki i okoliczności", które za tym przemawiają; ale wykluczone to nie jest. W zasadzie możesz liczyć na zawieszenie reszty kary po odbyciu 2/3 kary.
 
16-11-2013, 13:41  
gpe89
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Kradzież w Niemczech

Czyli w takim razie czekac na list z przyznaniem miejsca i daty odbycia kary ?
gpe89 jest off-line  
16-11-2013, 14:37  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kradzież w Niemczech

Dostaniesz wezwanie do odbycia kary, gdzie będzie napisane, w jakim terminie i gdzie masz się zameldować do odbycia kary; to normalna kolej rzeczy. A zatem nie będzie wydany nakaz aresztowania, ponieważ będziesz miał zgłosić się dobrowolnie. Moim zdaniem, powninieś do niem. prokuratury (Staatsanwaltschaft), podając sygnaturę akt, napisać krótkie pismo, w którym (na wszelki wypadek) napiszesz, że czekasz na wezwanie do odbycia kary, i prosisz o nie wydawanie nakazu aresztowania, że stawisz się na wezwanie dobrowolnie. Podaj w nim dokładne Twoje dane (także datę i miejsce urodzenia). Jeśli tak zrobisz, zwiększysz sobie szanse na skierowanie do otwartego systemu odbywania kary.
 
17-11-2013, 14:59  
jan_osik
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Kradzież w Niemczech

Witam. Zostałem zatrzymany za kradzież w Niemczech (kwota skradzionego towaru 110 euro), po całodniowym przesłuchaniu zostałem wypuszczony (po wpłaceniu kilkuset euro kaucji), tłumacz przysięgły poinformował mnie, że mam teraz oczekiwać na wyrok, który prawdopodopbnie zakończy się karą grzywny...Mam 2 pytania. 1. Czy po uprawomocnieniu się wyroku w Niemczech tamtejszy wymiar sprawiedliwośći przesyła informację do Polski do KRK??? I czy w takiej sytuacji w Polsce też będę figurował jako osoba karana (nigdy nie miałem wcześniej konfliktu z prawem w PL)???, pytam, gdyż praca którą wykonuję w Polsce wymaga bycia niekaranym. 2 Czy policja z Niemiec poinformuje policję w Polsce o moim przestępstwie (wszystko jedno czy przed wyrokiem czy po wyroku)???Z GÓRY DZIĘKUJE ZA ODPOWIEDŹ. POZDRAWIAM SERDECZNIE
jan_osik jest off-line  
18-11-2013, 10:43  
jan_osik
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Kradzież w Niemczech

Witam. Bardzo proszę o jakąś odpowiedź.Pozdrawiam
jan_osik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ kradzież w niemczech (odpowiedzi: 12) witam, ukradłem rzeczy w niemczech, zostalem zatrzymany, zdjęcia, odciski palcow wtc. glupia rzecz, nie wiem co mi strzeliło do glowy. wartość około...
§ Kradzież w Niemczech (odpowiedzi: 7) Witam. Chciałem dowiedzieć się co grozi za kradzież w Niemczech? Konkretnie chodzi o kradzież ubrań o łącznej wartości 120€. Wezwana była policja,...
§ kradzież w niemczech (odpowiedzi: 1) piszę z taką dosc nieciekawą sprawą, moja kuzynka dokonala kradzieży(był to jej pierwszy raz,nigdy nie była karana w niemczech) w sklepie kaufland,...
§ kradzież w Niemczech (odpowiedzi: 2) Witam, dwa tygodnie temu wraz z koleżanką na szkolnej wycieczce w Niemczech wpadłyśmy na głupi pomysł żeby ukraść coś ze sklepu z odzieżą, panie...
§ Kradzież w Niemczech (odpowiedzi: 3) Witam, mam 13 lat i bardzo niedawno razem z moją koleżanką (15) dopuściłyśmy się kradzieży w sklepie Kaufland, ukradłyśmy 4 Jack Daniels'y, o...
§ Kradzież w niemczech (odpowiedzi: 4) Witam, co grozi za kradzież perfum w Niemczech, było to trzy perfumy, zostały oddane, przeprosiłam, chciałam zapłacić, ale wezwano policje i spisano...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:01.