Odpowiedzialność współmałżonka za długi w spółce GBR - Forum Prawne

 

Odpowiedzialność współmałżonka za długi w spółce GBR

Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda moja odpowiedzialność za długi małżonka zaciągniete bez mojej wiedzy w spółce GBR. Mamy wspólny dom, wspólne samochody, ja pracuję w Polsce a mąż po rozwiązaniu spółki nie ma pracy. Czy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
08-12-2013, 15:42  
rmateusz
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Odpowiedzialność współmałżonka za długi w spółce GBR

Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda moja odpowiedzialność za długi małżonka zaciągniete bez mojej wiedzy w spółce GBR. Mamy wspólny dom, wspólne samochody, ja pracuję w Polsce a mąż po rozwiązaniu spółki nie ma pracy.

Czy wierzyciel może ściągać po dług z naszego majątku wspólego?

A jeśli tak, to jeśli teraz podpiszemy intercyzę i podzielimy majątek w ten sposób że ja otrzymuję dom i spłacam męża, czy niemiecki fiskus sięgnie po mój dom mimo wszystko?

Na chwilę obecną postępowanie toczy sie przeciwko spółce, a przeciwko indywidualnym wspólnikom.

Muszę jeszcze dodać, że w Niemczech w rozliczeniu podatku od osób fizycznych moje dochody były brane pod uwagę w celu pomniejszenia dochodu - czyli rozliczani byliśmy wspólnie.Ale dług nie dotyczy podatku od osób fizycznych.

Z góry dziękuję za odpowiedź
rmateusz jest off-line  
08-12-2013, 16:22  
rmateusz
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Odpowiedzialność współmałżonka za długi w spółce GBR

Cytat:
Napisał/a rmateusz Zobacz post
Na chwilę obecną postępowanie toczy sie przeciwko spółce, a przeciwko indywidualnym wspólnikom.
pomyłka pisarska, miałam na myśli, że NIE przeciwko indywidualnym wspólnikom.
rmateusz jest off-line  
08-12-2013, 17:51  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odpowiedzialność współmałżonka za długi w spółce GBR

Nie piszesz wyraźnie, kto jest jest tym wierzycielme; czy jest to tylko niemiecki urząd skarbowy, tj. Finanzamt? Jeśli tak, to trzeba tu odróżnić trzy rodzaje podatków: 1) podatek dochodowy, 2) podatek VAT, czyli niem. Umsatzsteuer (19%) i 3) Gewerbesteuer, czyli lokalny podatek od prowadzenia działalności gospodarczej, który należy się miastom i gminom, w których prowadzi się działaność gospodarczą.
Jeśli piszesz, że robiłaś z mężem wspólne, małżeńskie oświadczenie podatkowe, aby podatek (nie dochód) był niższy, bo dla wspólnie opodatkowujących się małżonków podatek jest niższy, to w takim razie za podatek dochodowy odpowiadacie oboje; tzn. i Ty jesteś dłużnikiem niemieckiego Finanzamtu. Natomiast jeśli chodzi o niem. VAT (Umsatzsteuer) i ten podatek od prowadzenia działalności gospodarczej (Gewerbesteuer), to dłużnikami wobec Finanzamt-u są tylko wspólnicy spółki GbR, czyli spółki cywilnej jako dłużnicy solidarni, czyli od każdego z nich Finanzamt może żądać spłaty całości długu z tytułu zaległości z tymi podatkami; oczywiście, jeśli np. zapłaci wszystko tylko jeden, to od pozostałych nie można żądać powtórnej zapłaty, a ten który sam zapłacił, ma prawo od pozostałych żądać wyrównania tego, co za nich zapłacił stosownie do udziałów w spółce i uzgodnień wynikających z umowy.
Ale Twoje pytanie dotyczy głównie tego, czy na podstawie tych niemieckich tytułów wykonawczych, jeśli dotyczą one tylko męża, tzn. zaległości z niem. VAT-em, Gewerbesteuer, a może jeszcze inne długi po spółce, może być w Polsce prowadzona egzekucja z Waszego majątku wspólnego, tzn. także z nieruchomości, której na zasadach wspólności małżeńskiej oboje jesteście współwłaścicielami. Wierzyciel, czyli np. ten niemiecki Finanzamt, musiałby uzyskać w Polsce klauzulę wykonalności dla swojego tytułu wykonawczego, czyli dla swojej niemieckiej decyzji podatkowej także przeciwko Tobie. Także dla tych niemieckich tytułów wykonawczych obowiązuje polskie prawo egzekucyjne. Dlatego egzekucja z tych niemieckich tytułów wykonawczych nie będzie możliwa z Waszego majątku wspólnego, którym jest Wasza nieruchomość; ale z wyjątkiem ewentualnych zaległości z tytułu podatku dochodowego (Einkommensteuer) i to tylko za ten rok podatkowy, za który złożyliście wspólne oświadczenie podatkowe, aby skorzystać z korzystnej i uprzywilejowanej tabeli podatkowej dla małżonków (ostatnio też dla partnerów), zwwanej w Niemczech "Splittingtabelle".
 
08-12-2013, 18:36  
rmateusz
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Odpowiedzialność współmałżonka za długi w spółce GBR

Uprzejmie dziękuję za odpowiedź! Chodzio właśnie o podatek Gewerbesteuer.
Pozdrawiam!
rmateusz jest off-line  
08-12-2013, 19:07  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odpowiedzialność współmałżonka za długi w spółce GBR

No to nie jesteś dłużnikiem Finanzamt-u; jest nim tylko mąż. A jeśli nawet będą próbować sciągnąć ten ich Gewerbesteuer w Polsce, to aby prowadzić egzekucję z majątku wspólnego, będą musieli mieć polską klauzulę wykonalności nadaną przez polski sąd zgodnie z polskim prawem. A sąd polski odmówi nadania takiej klauzuli także przeciwko Tobie, bo nie jesteś dłużnikiem z tytułu Gewerbesteuer.
 
08-12-2013, 21:27  
rmateusz
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Odpowiedzialność współmałżonka za długi w spółce GBR

Bardzo dziękuję za informację, ale gdyby mi Pan podał konkretne przepisy dotyczące tego tematu byłabym spokojniejsza, ponieważ czytając różne artykuły na ten temat i rozmawiając z prawnikami (co prawda nie znającymi się na prawie niemieckim), nie jestem do końca przekonana,że ma Pan rację, a bardzo bym sobie tego życzyła.
Pozdrawiam serdecznie.
rmateusz jest off-line  
09-12-2013, 00:58  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odpowiedzialność współmałżonka za długi w spółce GBR

Niemiecką ustawą regulującą postępowanie w sprawach podatkowych, tj. wydawanie decyzji podatkowych oraz egzekucję należności podatkowych jest ustawa „Abgabenordnung”, w skrócie AO. Ta ustawa odpowiada w swej istocie polskiej Ordynacji Podatkowej. Przede wszystkim wyjść trzeba od tego, że tylko mąż był wspólnikiem tej spółki cywilnej (GbR=Gesellschaft bürgerlichen Rechts=niem. spółka cywilna); Pani wspólnikiem tej spółki nie była. A za długi spółki cywilnej odpowiadają tylko jej wspólnicy; wynika to z przepisów o spółce cywilnej zawartych w §§ 705 i nast. BGB (Bürgerliches Gesetzbuch=niem. kodeks cywilny). Na podstawie tych przepisów niem. kodeksu cywilnego, BGB, mąż i jego wspólnicy z tej spółki są dłużnikami solidarnymi wobec Finanzamt-u z tytułu Gewerbesteuer. Skoro Pani wspólnikiem tej spółki nie była, nie może Pani być dłużnikiem Finanzamt-u za niezapłacony Gewerbesteuer. Niemiecki tytuł wykonawczy dla egzekucji z powodu zaległości w płaceniu Gewerbesteuer może być wydany tylko przeciwko Pani mężowi, a nigdy przeciwko Pani, i nigdy przeciwko Pani nie zostanie wydany. Egzekucja z majątku wspólnego w Niemczech też byłaby niedopuszczalna, tzn. jeśli żyłaby Pani i mieszkała z mężem w Niemczech, i Wasz dom stanowiący wspólną własność małżeńską byłby w Niemczech, to egzekucja za długi podatkowe męża z tytułu Gewerbesteuer z tego domu też nie byłaby możliwa. Wynika to z przepisu 263 AO (Abgabenordnung=niem. ordynacja podatkowa), który odsyła do przepisów §§ 740 i nast. ZPO (Zivilprozessordnung=niem. kodeks postępowania cywilnego).
Pani żyje i mieszka w Polsce, i Wasz dom stanąwiący majątek wspólny na zasadzie ustawowej wspólności małżeńskiej według polskiego prawa, znajduje się w Polsce. A skoro tak, to wszelka egzekucja podlega przepisom polskiego prawa.

Wiem i nie zapominam, że w Polsce do ściągania należności podatkowych ma zastosowanie polska Ordynacja Podatkowa, a w niej przepis art. 29 § 1, zgodnie z którym egzekucja należności podatkowych może być prowadzona także z majątku wspólnego dłużnika podatkowgo i jego współmałżonka, który dłużnikiem nie jest. Wiem także, że spora część urzędników urzędów skarbowych w Polsce uważa, że nie potrzebna jest klauzula wykonalności na drugiego współmażonka, który dłużnikiem podatkowym nie jest, aby móc prowadzić egzekucję z majątku wspólnego. Natomiast NSA orzekał wielokrotnie, że tytuł wykonawczy musi być wystawiony na oboje małżonków, jeśli za długi podatkowe jednego z małżonków, prowadzona ma być egzekucja z ich majątku wspólnego; tu podaję: np. wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2006 r., sygn. akt II FSK 146/05 czy wyrok z 17 stycznia 2008 r., sygn. akt II GSK 335/07. A zatem nie można prowadzić egzekucji z majątku wspólnego, jeżeli tylko jeden małżonek widnieje w podatkowym tytule wykonawczym. A więc nawet jeśli byłby to polski dług podatkowy Pani męża, to do egzekucji z Waszego wspólnego domu byłby potrzebny tytuł wykonawczy, w którym byłaby Pani wymieniona obok męża jako dłużniczka. A przecież mamy do czynienia z niemieckim tytułem wykonawczym, i co najważniejsze, przecież w samych Niemczech nie można prowadzić egzekucji z tytułu zaległości podatkowych małżonka z majątku wspólnego, bo w Niemczech nie ma takiego przepisu jak art. 29 Ordynacji Podatkowej w Polsce; tam majątek wspólny jest bardziej chroniony przed egzekucją niż w Polsce. Dlaczego majątek wspólny w Polsce ma być mniej chroniony w egzekucji niemieckiego długu podatkowego, niż byłby chroniony w samych Niemczech???
Ci polscy prawnicy, z którymi Pani rozmawia, powinni zadać sobie podstawowe pytanie:
Czy do niemieckich tytułów wykonawczych za niemieckie długi podatkowe zastosowanie ma art. 29 § 1 Ordynacji Podatkowej??? Czy można ten przepis stosować do niemieckich długów podatkowych, skoro w samych Niemczech w ogóle nie można prowadzić egzekucji z majątku wspólnego małżonków za długi podatkowe tylko jednego z małżonków? Czy jest w ogóle do pomyślenia, że niemiecki dług podatkowy jednego z małżonków może być egzekwowany w Polsce z majątku wspólnego małżonków, bo w Polsce jest art. 29 Ordynacji Podatkowej, podczas kiedy taka egzekucja w Niemczech byłaby niedopuszczalna, bo tam nie ma takiego przepisu jak art. 29 Ordynacji Podatkowej.
Wiem, że to co napisałem, nie jest łatwe do strawienia, chociaż starałem się pisać w miarę jasno. Myślę, że powinna Pani porozmawiać z jeszcze raz z tymi prawnikami, a zwłaszcza z tymi, którzy znają problematykę art. 29 Ordynacji Podatkowej. I niech Pani im powie, że w Niemczech takiego przepisu jak art 29 Ordynacji Podatkowej nie ma, i że egzekucja długów podatkowych jednego z małżonków z majątku wspólnego małżonków jest niedopuszczalna. A skoro tak, to dlaczego niemiecki dług podatkowy miałby być lepiej traktowany w Polsce, niż jest traktowany w samych Niemczech? I na zakończenie: Moje zadanie na tym forum widzę w tym, aby udzielić Pani kompetentnej rady, a nie żeby Panią o czymkolwiek przekonywać.
 
09-12-2013, 09:08  
rmateusz
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Odpowiedzialność współmałżonka za długi w spółce GBR

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i kompetentną radę
Pozdrawiam serdecznie.
rmateusz jest off-line  
13-10-2020, 22:02  
Aisha9012
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

Witam, bardzo proszę o kontakt.chcialabym
Zadać wiele pytań odnośnie tej sprawy. Niestety mam ten sam przypadek.
Aisha9012 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odpowiedzialność za długi współmałżonka (odpowiedzi: 1) Tło: Żona i mąż. Staż około roku. Od niedawna nie żyją razem (mąż wyprowadził się do siebie). Nie rozwodzą się, nie separują. Nie mają...
§ odpowiedzialność współmałżonka za grzywnę (odpowiedzi: 2) Witam. Mój mąż otrzymał sądową karę grzywny w wysokości 3000 za handel alkoholem bez zezwolenia. Nie uiścił kary w terminie i teraz sprawą zajmuje...
§ odpowiedzialność za długi współmałżonka... (odpowiedzi: 4) Wiatm, zwracam się z prośbą o udzielenie porady w zakresie odpowiedzialności za długi małżonka. Żona przed ślubem stała się członkiem lokatorskiej...
§ Odpowiedzialność za długi współmałżonka (odpowiedzi: 1) Witam, Mam pytanie apropo kredytów zaciągniętych przez małżonke. Żona w trakcjie małżeństwa zaciągneła cztery kredyty, bez mojej zgody. Dwa kredyty...
§ Odpowiedzialność współmałżonka, po podpisaniu wspólnoty majątkowej. (odpowiedzi: 2) Witam. Mam pytanie, w bardzo (przynajmniej dla mnie) zawiłej kwestii. Jeśli małżeństwo rozwiąże wspólnotę majątkową ( w celu "oszczędności") i...
§ defraudacja w sp. z o.o. a odpowiedzialnoścć współmałżonka (odpowiedzi: 8) witam, sytuacja wygląda następująco: 1 osoba - właściciel firmy, członek zarządu 2 osoba - prezes firmy i jednocześnie główny księgowy prezes...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:45.