Przyjazd do Niemiec (renta,ubezpieczenie..) - Forum Prawne

 

Przyjazd do Niemiec (renta,ubezpieczenie..)

Witam ! W kwietniu kończę liceum i zamierzam wyjechać na stale do Niemiec do chłopaka. Zaczęłam już powoli dowiadywać się jakie mam obowiązki po przyjeździe do tego kraju i mam kilka pytań z tym tematem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
20-02-2014, 19:55  
czikita33
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Przyjazd do Niemiec (renta,ubezpieczenie..)

Witam !

W kwietniu kończę liceum i zamierzam wyjechać na stale do Niemiec do chłopaka. Zaczęłam już powoli dowiadywać się jakie mam obowiązki po przyjeździe do tego kraju i mam kilka pytań z tym tematem związane :

1. Pobieram w Polsce rentę po zmarłym tacie, będę ją dostawać do 25 roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki, zamierzam po przyjeździe do Niemiec, czyli czerwiec/ lipiec iść na kurs języka. Moje pytanie brzmi, czy będę mogła zameldować się w Niemczech na podstawie tego, że mam jakieś dochody ? Tylko te dochody będę miała do 31 sierpnia 2014 (tak mam napisane na karcie rencisty) Piszę o tym, bo dowiedziałam się, że Niemcy nie chętnie meldują obcokrajowców, iż sądzą, że chcą pobierać zasiłki. Ja nie mam zamiaru pobierać żadnych zasiłków, chcę tylko normalnie i uczciwe żyć w tym kraju.

2. Jak wyżej napisałam pobieram rentę po zmarłym tacie, zamierzam po przyjeździe do Niemiec, czyli czerwiec/ lipiec iść na kurs języka, dowiedziałam się, że państwo Niemieckie może mi w jakimś stopniu dofinansować go, ale właśnie się tak zastanawiam, czy dostawałabym dalej tą rentę po tacie, wiem, że kurs może zaliczać się do renty, oby tylko trwał nie krócej niż 3 mies. A więc na jakiej zasadzie jest ten kurs dofinansowany przez państwo Niemieckie ? Wiem tylko tyle, że będę musiała dopłacać 1,20 euro za 45 min. kursu, ale czy będzie trwał więcej niż 3 mies. ? Przeczytałam w internecie, że składa się on z etapów (A1,A2,B1,B2,C1,C2) czy będę mogła przejść każdy ? I czy po każdym etapie będę zmuszona wysyłać do Polski potwierdzenie, że uczęszczam na kurs ? Ile taki jeden etap trwa ? Czy może będę mogła "z góry" zapisać się na wszystkie etapy, a oni mi to potwierdzą i te potwierdzenie wyślę wtedy do Polski ? Bardzo zależy mi na tych pieniądzach z renty, nie chcę z nich rezygnować. A jeżeli to nie będzie możliwe to co powinnam w tej sytuacji zrobić ? Chciałabym chodzić na jakiś kurs co najmniej rok i dostawać rentę.

3. Dowiedziałam się również, że po przyjeździe do Niemiec obowiązkowo muszę płacić ubezpieczenie zdrowotne. Nie pójdę niestety do pracy, bo w ogóle nie znam języka, a podobno osoby pracujące mają "odciągane" na te ubezpieczenie z pensji, więc moje pytanie brzmi.. Czy sama będę musiała płacić za to ubezpieczenie ze swojej kieszeni ? Czy mogę ubiegać się o jakąś pomoc ze strony państwa ? Czy może jak uda mi się uczęszczać na wyżej wymieniony kurs to będą to jakieś mniejsze składki ? Czy może znowu będą mi "odciągać" z renty tak jak w Polsce ? A i czy gdy będę ubezpieczona w Niemczech to czy też będą mi "odciągać" pieniądze z renty na Polskie ubezpieczenie ? Niestety nie wiem nic na temat ubezpieczenia w Niemczech, wiem tylko, że chciałabym należeć do AOK.

4. Mój chłopak, ma obywatelstwo Niemieckie, czy gdy weźmiemy ślub będę miała większe prawa w Niemczech niż przed ślubem ? Czy wtedy będę miała większą możliwość do starania się o obywatelstwo Niemieckie ?

Oj dużo napisałam, będę bardzo wdzięczna, gdy ktoś odpowie na moje pytania Jeżeli jeszcze o czymś nie wiem, a co jest bardzo ważne proszę o tym wspomnieć i dać mi kilka niezbędnych rad

pozdrawiam,
Dominika
czikita33 jest off-line  
20-02-2014, 20:24  
JagaHH15
Użytkownik
 
Posty: 315
Domyślnie RE: Przyjazd do Niemiec (renta,ubezpieczenie..)

Dominika,

Piszesz, ze "nie chcesz pobierać żadnych zasiłków", a zaraz potem pytasz:

1) Czy panstwo dofinansuje Ci kurs jezyka
2) Czy panstwo dofinansuje Ci ubezpieczenie
3) Na jakie korzyści z zamążpójścia za obywatela niemieckiego mozesz liczyc

Trochę to niekonsekwentne, nie uważasz?

Jezeli chodzi o odpowiedz na Twoje pytania to o ile sie orientuje ZUS moze przedłużyć wypłacanie renty rodzinnej o ile kurs językowy trwa dłużej niż 3 miesiące - jak to sie jednak ma do zamieszkiwania i uczęszczania na kurs za granica - niestety nie wiem. Zadzwoń do odpowiedniego oddziału ZUS i sie dowiedz u źrodła.

Po zameldowaniu w Niemczech musisz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (koszt około 150€) - chłopak nie moze Cie ubezpieczyc, bo nie jesteście małżeństwem.

I ostatnia kwestia - jezeli Twój chłopak nie pracuje i korzysta z pomocy socjalnej to jezeli zamelduje Cie u Siebie w mieszkaniu bedziesz zmuszona partycypować w kosztach jego utrzymania (czytaj - Jego dotacje zostaną zmniejszone).
JagaHH15 jest off-line  
20-02-2014, 20:33  
czikita33
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Przyjazd do Niemiec (renta,ubezpieczenie..)

Nie chcę specjalnie jechać do tego kraju, aby "okraść" państwo, chodzi mi tylko czy w jakimś stopniu Państwo Niemieckie może mi pomóc na starcie, później chcę normalnie pracować, bo przecież bez języka nie znajdę żadnej pracy. Wiem, że jest możliwe uzyskanie pomocy na kursie, ale na czym ten kurs polega to już niestety nie wiem i takie jest moje pytanie. W Polskim ZUS byłam i powiedziano mi tylko, że mogę się uczyć (nawet kurs języka) byle nie mniej niż 3 mies. Mój chłopak uczy się tam zawodu.
czikita33 jest off-line  
20-02-2014, 20:58  
belunia
Stały bywalec
 
Posty: 2.545
Domyślnie RE: Przyjazd do Niemiec (renta,ubezpieczenie..)

Cytat:
Napisał/a czikita33 Zobacz post
Moje pytanie brzmi, czy będę mogła zameldować się w Niemczech na podstawie tego, że mam jakieś dochody ?
zameldowac mozesz sie nawet bez dochodow,nie wiem czy mozesz ta rente transferować do DE i czy z tego tytulu jestes ubezpieczona ,bo jeśli tak, to podlegasz pod ustawodawstwo polskie i musisz ubezpieczenie przenieść do Niemiec ,pozniej od sierpnia juz musisz oplacic sobie sama ubezpieczenie albo podjac prace

Cytat:
. Mój chłopak, ma obywatelstwo Niemieckie, czy gdy weźmiemy ślub będę miała większe prawa w Niemczech niż przed ślubem ? Czy wtedy będę miała większą możliwość do starania się o obywatelstwo Niemieckie ?
niczego to nie zmieni ,jedynie zamiast 8 lat mozesz starac sie o takowe obywatelstwo po 3 latach

Przez małżeństwo

O obywatelstwo może się ubiegać osoba, która weszła w związek małżeński z obywatelem Niemiec. Warunkiem jest co najmniej 3-letni pobyt na terenie tego państwa. Od 1 maja 2004 roku Polacy ubiegający się na tej podstawie o obywatelstwo nie muszą zrzekać s ię polskiej przynależności państwowej. W praktyce jednak, w dwóch landach Bawarii i Badenii-Wirtembergii nie przestrzega się tej zasady i nadal żąda porzucenia polskiego obywatelstwa.
Od zagranicznych mężów i żon władze niemieckie żądają jeszcze, aby udowodnili, że ich niemiecki partner zapewni im utrzymanie lub sami potrafią zarobić na życie, ponadto trzeba zdać egzamin ze znajomości ustroju, kultury Niemiec i języka tego kraju.

http://forumprawne.org/niemcy/182-wa...mieckiego.html


pamietaj ze nie mozesz byc ubezpieczona równocześnie w DE i PL ,zapytaj w Polsce czy z racji tego ze pobierasz Rente i podlegasz pod ustawodawstwo polskie mozesz przenieść ubezpieczenie do Niemiec

do tego sluza specjalne formularze z serii S
belunia jest off-line  
20-02-2014, 21:14  
czikita33
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Przyjazd do Niemiec (renta,ubezpieczenie..)

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, a jeśli tak to właśnie o to mi chodzi. Czy na podstawie tej renty będę też ubezpieczona w Niemczech i już nie będę musiała z własnej kieszeni płacić za ubezpieczenie. A późnej po sierpniu przedłużyłabym rentę poprzez uczęszczanie na kurs języka, tylko żeby ten kurs trwał dłużej niż 3 mies. ale czy te etapy kursów będą trwały więcej niż te 3 mies. z tego co widzę to jeden etap trwa 2 mies. A1- 2 mies. A2- 2mies. itd.. więc już sama nie wiem. Chciałabym aby ktoś się wypowiedział kto był w podobnej sytuacji.
czikita33 jest off-line  
20-02-2014, 21:18  
belunia
Stały bywalec
 
Posty: 2.545
Domyślnie RE: Przyjazd do Niemiec (renta,ubezpieczenie..)

tak ,takie ubezpieczenie mozna przeniesc do dowolnej kasy chorych w DE ,tu otrzymasz normalna karte ubezpieczeniowa niemiecka a skladke i za leczenie placi Polska ,tak jakbys nadal w Polsce byla ...temat byl tu wielokrotnie omawiany

Cytat:
Cytat:
Napisał/a czikita33 Zobacz post
Przeczytałam w internecie, że składa się on z etapów (A1,A2,B1,B2,C1,C2) czy będę mogła przejść każdy ? I
tak, jezeli bedziesz chciala ,ale czy otrzymasz jakies dofinansowanie tego nie wiem ,to juz zalezy na pewno od waszych dochodow itd
belunia jest off-line  
20-02-2014, 21:45  
czikita33
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Przyjazd do Niemiec (renta,ubezpieczenie..)

Czyli gdzie w Polsce ( w jakim urzędzie ) mogę się dowiedzieć na temat tego ubezpieczenia, jak je przenieść z PL do DE ?
czikita33 jest off-line  
20-02-2014, 22:17  
belunia
Stały bywalec
 
Posty: 2.545
Domyślnie RE: Przyjazd do Niemiec (renta,ubezpieczenie..)

formularze sa w internecie a pytac nalezy w NFZ

Aby uzyskać formularz E 106PL należy dostarczyć:
Wniosek o wydanie formularza E 106 PL
Uwaga! w punkcie 3 wniosku (3. DANE INSTYTUCJI MIEJSCA POBYTU / ZAMIESZKANIA WNIOSKODAWCY) koniecznie należy wpisać dane instytucji ubezpieczeniowej (np. kasy chorych) w miejscu pobytu za granicą
Dokument potwierdzający bieżące opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne (np. zaświadczenie od płatnika składki; aktualny druk ZUS RMUA; druk ZUS ZUA wraz z aktualnym dowodem wpłaty składki z kodem 52 etc.)
Druk ZUS ZUA, który potwierdza dokonanie w ZUS zmiany adresu zamieszkania: z adresu polskiego, na adres w innym kraju UE/EFTA

Dokumenty niezbędne do uzyskania formularza E 106 PL - Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
belunia jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Renta z Niemiec a podatek dochodowy (odpowiedzi: 1) Witam. Otrzymałam po mężu rentę (renta wdowia). Pieniążki wpływają na polskiego banku, który pobiera 19 % podatku. Znalazłam taki zapis :"Renta z...
§ przyjazd narzeczonego z Polski do Niemiec (odpowiedzi: 1) Witam, postanowilam napisac na tym forum, byc moze czytaja go osoby, ktore orientuja sie w temacie. Moj narzeczony pochodzi z Ukrainy, ma wize na...
§ Rejestracja i ubezpieczenie samochodu z niemiec (odpowiedzi: 1) Niedawno stałem się posiadaczem importowanego samochodu z Niemiec. Pan który mi go sprzedał jest osobą która go importowała. Twierdzi że samochód...
§ Śmieszna Renta z Niemiec!! (odpowiedzi: 5) Szanowni Państwo! zwracam się z ogromną prośbą o pomoc i wskazówki jak mam dalej pokierować moją sprawę.W skrócie opiszę mój problem. Podczas...
§ Przyjazd polki z dzieckiem do niemiec na stale (odpowiedzi: 9) Witam serdecznie Mieszkam w Niemczech od 17 lat i tez od 17 lat pracuje legalnie i place, co roku podatki, jestem aktualnie w trakcie rozwodu i to...
§ Renta z Niemiec (odpowiedzi: 2) Witam Moja matka pobiera rente z Niemiec po moim ojcu i tyle że, w Polsce jest pobierany podatek od tej renty chyba z 19%. W Niemczech nie ma...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:36.