niemiecki komis i faktury - Forum Prawne

 

niemiecki komis i faktury

Witam wszystkich. Kupiłem auto z niemieckiego komisu i mam problem w urzedzie skarbowym. Komis dał mi tylko umowe kupna-sprzedaży a urząd twierdzi że potrzebna jest faktura. Napisałem już maila do komisu ale obawiam się że ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
07-03-2014, 11:00  
xlucas83
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie niemiecki komis i faktury

Witam wszystkich.

Kupiłem auto z niemieckiego komisu i mam problem w urzedzie skarbowym. Komis dał mi tylko umowe kupna-sprzedaży a urząd twierdzi że potrzebna jest faktura.
Napisałem już maila do komisu ale obawiam się że może być problem bo przy cenie w ofertach tego komisu jest napisane "MwSt. nicht ausweisbar" czyli jeśli dobrze tłumacze Vat nie podlega zwrotowi. Czy dobrze rozumiem że taki komis wedle niemieckiego prawa nie musi wystawiać faktur? Dodam że w niemczech jest mnóstwo komisów, które tak sprzedają.

pozdrawiam
xlucas83 jest off-line  
07-03-2014, 18:30  
imanem
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie RE: niemiecki komis i faktury

Niemcy


Dwujęzyczną umowę kupna pojazdu - musi ona zawierać wyszczególnioną cenę w EUR oraz adresy sprzedawcy i nabywcy, przy czym adres nabywcy powinien być w Polsce - jeśli go nie będzie, powstaje problem przy rejestrowaniu w polskim wydziale komunikacji;

Kartę pojazdu (Fahrzeugbrief) - znaną w Polsce jako brief - musi być dostarczona przez sprzedającego razem z pojazdem. Sprzedający powinien przekazać dwa dokumenty - tzw. duży brief - odpowiednik karty pojazdu i mały brief - odpowiednik dowodu rejestracyjnego.

Zaświadczenie o wymeldowaniu pojazdu (Abmeldebescheinigung) - będzie razem z pojazdem lub do otrzymania juz w urzędzie komunikacji, jeśli pojazd nie został wymeldowany wcześniej. Niektóre Landy nie stosują już wymeldowania, dając tylko odpowiednią pieczątkę w Briefie.

Udajemy się do niemieckiego wydziału komunikacji (Strassenverkehrsamt), gdzie składamy wyżej wymienione dokumenty i wykupujemy tablice eksportowe (z żółtym paskiem) oraz ubezpieczenie. Przed otrzymaniem tablic dokonywany jest "mały" przegląd przez rzeczoznawcę z urzędu komunikacji - światła, opony, klakson itd.
Koszty:
5-dniowe ubezpieczenie OC (Haftpflicht) + Tablice eksportowe (z żółtym paskiem) - ok.75 EUR
Nowy brief - 56 EUR
Ruszamy w drogę do kraju. Na granicy mogą pytać o brief i/lub ubezpieczenie/wymeldowanie.

Polska

Na każdym etapie rejestracji sprowadzonego pojazdu wymagane jest badanie techniczne, więc sugerujemy najpierw udać się do najbliższej uprawnionej Stacji Kontroli Pojazdów i przeprowadzić wymaganą diagnostykę. Po poprawnym przejściu badań otrzymujemy "zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu".

Koszty:

Pierwsze badanie techniczne na terytorium Polski - 169 zł

Następnie udajemy się do Urzędu Celnego. W urzędzie celnym nie wymagają tłumaczeń - składa się tam ksero briefu, wymeldowania, przeglądu technicznego, 2 wypełnione formularze oraz dowód wpłaty wyliczonej przez Urząd Celny akcyzy. Trzeba mieć ze sobą wszystkie dokumenty w oryginale do wglądu. W Urzędzie Celnym otrzymujemy potwierdzenie przyjęcia akcyzy.

Koszty:
Akcyza - jeśli samochód ma pojemność do 2000 cm3 - 3,1% ceny pojazdu (przeliczonej z EUR na PLN po kursie NBP z danego dnia);
Akcyza - jeśli samochód ma pojemność ponad 2000 cm3 - 18,6% ceny pojazdu (przeliczonej z EUR na PLN po kursie NBP z danego dnia);
Opłata skarbowa za akcyzę - 17 zł

Z potwierdzeniem przyjęcia akcyzy udajemy się do Urzędu Skarbowego. Tu będzie potrzebny wypełniony wniosek o zwolnienie z podatku VAT (formularz VAT-24). W US trzeba przedstawić kserokopie dokumentów, razem z ich tłumaczeniami, koniecznie opatrzonymi pieczęcią tłumacza przysięgłego. Otrzymujemy zaświadczenie o zwolnieniu z podatku VAT (formularz VAT-25).

Koszty:
Tłumaczenie dokumentów - ok. 200 zł
Koszty wydania zaświadczenia - 160 zł

Ostatnim etapem jest wizyta w Wydziale Komunikacji. Składamy tam wszystkie zebrane dokumenty, oraz wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu. Zdajemy tam oryginalny Brief, tablice i zaświadczenie o wymeldowaniu. Otrzymujemy tymczasowy dowód rejestracyjny, tablice i naklejkę na szybę.

Koszty:
Pozwolenie czasowe - 12 zł
Tablice rejestracyjne - 80 zł
Komplet nalepek legalizacyjnych na tablice - 11 zł
Nalepka kontrolna na szybę pojazdu - 17 zł
Karta pojazdu - 75 zł
Opłaty ewidencyjne - 5 zł
Opłata ekologiczna - 500 zł - wpłacamy ją na konto NFOŚiGW w BGK III Oddział Warszawa Nr 65 1130 1062 0000 0109 9520 0014, a do WK przynosimy tylko dowód wpłaty.
Cieszymy się nowo sprowadzonym autem


To sa rzeczy ktore potrzeba i to jest obojetnie czy auto z komisu czy prywatnie.
imanem jest off-line  
08-03-2014, 09:09  
Elvi
Użytkownik
 
Posty: 384
Domyślnie RE: niemiecki komis i faktury

Jak to mowia "co kraj,to obyczaj" W niemczech jest takie prawo,ze czasami go wogole niema.Sprzedalam w tamtym roku samochod.Kupujacy nie potrzebowal zadnego malego brief, tylko ten normalny duzy.Umowy kupna sprzedazy tez nie potrzebowal.jedyne co to papier ze pozwalam na wywoz auta z niemiec.
Nadmienie tylko,ze maly brief byl mi potrzebny do wyrejestrowania auta po fakcie sprzedazy.
Jedni spozadzaja umowy inni tego nie robia.Jedni daja faktury inni tego nie robia.
To w Polsce sa tylko problemy z dokumentami.Straszna biurokracja.
Elvi jest off-line  
08-03-2014, 17:45  
xlucas83
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: niemiecki komis i faktury

zgadzam sie w 100% z imanem. Mam wszystkie dokumenty, które były wymienione w poscie. Zupełnie nie rozumiem dlaczego urząd skarbowy rząda odemnie faktury a umowa nie wystarcza.
Napisałem maila do tego komisu i oni przysłali mi coś na kształt faktury ale nie jestem pewien czy znów coś bedzie nie tak. Przecież niemieckie komisy rozliczają się w Niemczech na podstawie niemieckich przepisów podatkowych więc nie rozumiem dlaczego dokument potwierdzający nabycie tego auta w postaci umowy nie wystarcza naszemu urzędowi.
Od początku czuje się potraktowany przez US jak złodziej i oszust, którym nie jestem.

W poniedziałek ide znów do US z tym nowym dokumentem otrzymanym z komisu. Bardzo się obawiam że jeśli US zażąda pełnoprawnej faktury(takiej jak w polsce) a komis mi powie że takich faktur nie wystawia to zostane w beznadziejnej sytuacji.
Co ciekawe, dwa razy dzwoniłem na infolinie US i za pierwszym razem mi powiedzieli że faktura musi być a za drugim odebrała inna osoba i już mówiła, że umowa wystarczy co pokazuje że jest to po prostu kwestia interpretacji przepisów przez danego urzędnika.

pozdrawiam wszystkich, mam nadzieje że uda mi się to jakoś rozwiązać.
xlucas83 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Komis nie chce wydać faktury (odpowiedzi: 8) Wstawiłem auto do komisu dostałem umowę-pokwitowanie. Gdzie zgodnie z prawdą pokwitowałem odbiór pieniędzy za pojazd. I taką umowę wysłałem do...
§ komis (odpowiedzi: 9) witam mam pytanie kupilem auto w komisie,przy zakupie wszystko bylo ok niestety minol miesioc i jest problem swieci sie kontrolka serwisu,bylem u...
§ Komis (odpowiedzi: 1) Króciutkie pytanie: Co się dzieje po wygaśnięciu umowy komisowej, tzn, zawarta była na pół roku... po jej wygaśnięciu przedmiot wraca do właściciela,...
§ Rozliczenie faktury zaliczkowej i faktury końcowej (odpowiedzi: 1) Witam, mam taki problem, w rozwiązaniu sytuacji: Została kilka miesięcy wcześniej wystawiona faktura zaliczkowa na 50 000 zł. Księgowa...
§ Komis usług (odpowiedzi: 5) Witam Czy istnieje w Polsce możliwość prowadzenia komisu usług? Dokładnie identyczna sytuacja jak z "rzeczami ruchomymi" tylko, że są to usługi....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:17.