Nieumyślna kradzież - Forum Prawne

 

Nieumyślna kradzież

Dzień Dobry. Kupiłem samochód w Niemczech, po wykupieniu tablic celnych udałem się w podróż powrotną. Wracałem wraz z ojcem dwoma samochodami - tym którym przyjechaliśmy i tym który kupiliśmy. Po drodze zjechaliśmy na stację benzynową ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
02-06-2014, 10:51  
n6822a
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Nieumyślna kradzież

Dzień Dobry.

Kupiłem samochód w Niemczech, po wykupieniu tablic celnych udałem się w podróż powrotną. Wracałem wraz z ojcem dwoma samochodami - tym którym przyjechaliśmy i tym który kupiliśmy.

Po drodze zjechaliśmy na stację benzynową przy autostradzie i zatankowaliśmy dwa samochody jeden po drugim przy tym samym dystrybutorze z tym, że ojciec tankował a ja byłem w budynku stacji. Więc wyglądało to tak, że zatankował i odjechał, a ja zapłaciłem przy kasie następnie zatankował drugie auto i znów odjechał a ja zapłaciłem.

Dostaliśmy dziś pismo, z niemieckiej policji że tego dnia niezidentyfikowana osoba zatankowała samochód ojca i odjechała ze stacji nie płacąc za paliwo 20,03 euro. Jest to pismo w charakterze świadka i proszą o podanie danych osoby, która wtedy była upoważniona do używania pojazdu. Całe zajście podsumowane jest zdaniem: "Oszustwo przy tankowaniu według 263 StGB.

Co ciekawe samochód, który był zatankowany to diesel, a napisane jest, że została zatankowana do niego benzyna.

Nie jesteśmy do końca pewni czy nie pomyliliśmy się przy płaceniu, być może zaszła pomyłka i faktycznie ta należność nie została uregulowana. Bądź co bądź nie było to działanie świadome.

Jak mamy ustosunkować się do tego pisma? Jest miejsce na odpowiedź, którą mamy odesłać do 6.06.14.

Pozdrawiam
n6822a jest off-line  
02-06-2014, 11:16  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Nieumyślna kradzież

Przestępstwo kradzieży można popełnić tylko umyślnie; nie ma nieumyślnej kradzieży. Ale przy tankowaniu na stacji benzynowej z zamiarem nie uiszczenia ceny za zatankowane paliwo, mamy do czynienia nie z przestępstwem kradzieży (Diebstahll) wg. § 248 StGB (Strafgesetzbuch=niem. kodeks karny), lecz z przestępstwem oszustwa (Betrug) z § 263 StGB. Oszustwo także jest tylko i wyłącznie umyślnym przestępstwem; tak samo jak kradzież. Nie ma ani nieumyślnej kradzieży, ani nieumyślnego oszustwa; te dwa przestępstwa można popełnić tylko ze świadomym zamiarem ich popełnienia, powziętym wcześniej. Niestety, "nieświadome" niezapłacenie za zatankowane paliwo brzmi bardzo niewiarygodnie, chociaż nie można czegoś takiego w ogóle wykluczyć; zdarzają się przecież niezwykle roztargnione osoby, ale udowodnić takie coś jest strasznie ciężko. Poza tym, opis zdarzenia jest niejasny: Ojciec zatankował obydwa samochody przy jednym dystrybutorze, a przecież po zatankowaniu jednego samochodu i przerwaniu tankowania, licznik blokuje tankowanie drugiego pojazdu, aż do zwolnienia dystrybutora przez kasjera po zapłaceniu za pierwsze tankowanie. Dlatego przydałby się dokładny, w najmniejszych szczegółach, opis tego tankowania i płacenia, aby możnabyło coś powiedzieć na temat ewentualnej obrony w takim przypadku.
 
02-06-2014, 12:21  
n6822a
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Nieumyślna kradzież

Dziękuję za odpowiedź.
Podjechaliśmy dwoma samochodami kolejno ojciec następnie ja. On w swoim samochodzie zarejestrowanym w Polsce, a ja w tym na tablicach celnych.
Przed nami był jeden lub dwa samochody(nie pamiętam dokładnie).

Ja wyszedłem ze swojego samochodu do toalety w tym czasie ojciec podjechał do dystrybutora zatankował swoje auto(diesla), ja widząc przez szybę stacji że już zatankował zapłaciłem za niego.

Po czym odjechał tym autem i podjechał moim, zatankował benzynę za 20 euro.
Ja widząc to znowu zapłaciłem.

Nie jestem pewny kiedy odjechał sprzed dystrybutora moim autem, czy od razu czy po tym jak zapłaciłem.

Chciałem też zaznaczyć, że mieliśmy już za sobą długą podróż i byliśmy dość mocno zmęczeni.

Po wyjściu ze stacji staliśmy jeszcze kilka minut przy samochodach, które były zaparkowane niedaleko wejścia i rozmawialiśmy, nikt z obsługi nas nie zatrzymywał, ani nie wołał. Po czym odjechaliśmy.

Generalnie nie chodzi o to, żeby naciągnąć stację benzynową na 20 euro.
Tak jak mówiłem, byliśmy mocno zmęczeni, być może się pomyliłem, nie wykluczam tego. Jednak obydwoje jesteśmy przekonani, że zapłaciłem, co więcej samochód, o którego kierowcy dane proszą nas w piśmie to diesel, a sprawa tyczy się 11 litrów benzyny.
n6822a jest off-line  
02-06-2014, 13:58  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Nieumyślna kradzież

Z tego co piszesz wynika, że zapłaciłeś za tankowanie obu Waszych samochodów, ale kwitów z kasy już nie masz, czy dobrze rozumiem??? Jeśli, jak piszesz, samochód, którego numery rejestracyjne podają w piśmie, i którego kierowcy szukają, ma silnik diesla, a podają, że nie zapłacono za benzynę, to powinieneś (powinniście) napisać, że ten samochód ma silnik diesla, a zatem nie mogła być tankowana benzyna. Poza tym, nie piszesz, czy ten numer rejestracyjny samochodu, który podają w piśmie, to numer jedengo z Waszych samochodów. Jeśli to numer rejestracyjny jedno z Waszych samochodów, a jest to samochód z silnikiem diesla, to jest to - jak wynika z tego co piszesz - na pewno samochód ojca, który zarejestrowany jest w Polsce, i który ojciec tankował jako pierwszy, za co - jak napisałeś - zapłaciłeś. Nadal to, co piszesz jest niejasne, a nwet trochę sprzeczne ze sobą.
 
02-06-2014, 14:11  
n6822a
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Nieumyślna kradzież

Nie mam kwitów z kasy, nie przechowuję paragonów za paliwo.

Numer rejestracyjny samochodu z pisma to numer naszego samochodu, który ma silnik diesla za co zapłaciłem najpierw, inaczej ojciec nie zatankowałby później mojego samochodu (na tablicach celnych, benzyny).

W piśmie napisane jest: Nieznana do tej pory osoba zatankowała pojazd (tutaj marka i model naszego auta) o nr. rejestracyjnym (tutaj nasz numer) na stacji paliw (podana stacja wraz z numerem kilometra autostrady) 11.86 litrami benzyny i odjechała bez zapłacenia kwoty w wysokości 20,03 euro.
n6822a jest off-line  
02-06-2014, 15:02  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Nieumyślna kradzież

Przypuszczam, że to pismo dostał ojciec, ponieważ chodzi o tankowanie jego samochodu, skoro numer rejestracyjny jego samochodu został podany w tym piśmie. A zatem nie pozostaje nic innego, jak dokładnie napisać, jaka była sytuacją, a przede wszyskim, że ten samochód ma silnik diesla, a zatem nie mógł być on tankowany benzyną. Należałoby także wyjaśnić, że do nieporozumienia doszło dlatego, że ojciec faktycznie odjechał tym samochodem i postawił go na terenie stacji benzynowej po to, aby podjechać drugim samochodem, tym na numerach celnych, aby go zatankować. No i przede wszystkim należy napisać to, że za paliwo zatankowane do obu samochodów zapłacono.
 
02-06-2014, 15:08  
n6822a
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Nieumyślna kradzież

Ok, dziękuję za rady.
Pozdrawiam
n6822a jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nieumyślne a nieumyślne - prośba o wyjaśnienie (odpowiedzi: 3) Witam. Jak w temacie mam pytanko. Osoba fizyczna podczas wykonywania swojej pracy uszkadza mi auto. Policja umarza sprawę. Sprawcy nawet nie karają...
§ Nieumyślna kradzież paliwa lub raczej pomówienie - prośba o poradę (odpowiedzi: 9) Witam serdecznie! Jestem w dość nietypowej sytuacji (która się toczy aktualnie), z ciekawości, a może na wszelki wypadek jestem ciekaw Waszych...
§ nieumyślna kradzież prądu (odpowiedzi: 1) Witam Ostatnio zmarł mój tata, który po rozwodzie z mamą mieszkał sam w domu jednorodzinnym. Problem w tym że teraz ja muszę zając się domem, z...
§ Kradzież paliwa ( nieumyślna) (odpowiedzi: 11) Sprawa ma się następująco. Tankowanie na kwotę 80,40 pln miła rozmowa z Panem od tankowania ,mycie szyb w trakcie. W czasie tankowania żona poszła w...
§ nieumyślne paserstwo Art. 292. § 1. (odpowiedzi: 2) witam ostatnio jechałem samochodem i zostałem zatrzymany przez policje do rutynowej kontroli w samochodzie znaleziono nawigacje która kupiłem na...
§ nieumyślna kradzież (odpowiedzi: 4) Witam, mam mały problem - będąc dzisiaj na zakupach w jednym ze sklepów galerii handlowej dokonałam nieumyślnej kradzieży - ale po kolei: weszłam do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:22.