Kto Może Dziedziczyc Prosze o info - Forum Prawne

 

Kto Może Dziedziczyc Prosze o info

Witam. Jezeli ktos sie orienuje na nizej pisany temat to byl bym wdzieczny. Posiadam rodzine w Niemczech dokladnie to siostra mojej zmarlej Babci. Ciocia mieszkala w malej miejscowosci razem z mezem, nie mieli dzieci nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
11-06-2014, 04:21  
zalamany83
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Kto Może Dziedziczyc Prosze o info

Witam. Jezeli ktos sie orienuje na nizej pisany temat to byl bym wdzieczny.
Posiadam rodzine w Niemczech dokladnie to siostra mojej zmarlej Babci. Ciocia mieszkala w malej miejscowosci razem z mezem, nie mieli dzieci nie ma juz nikogo tylko zostalem ja tu w polsce. Mąz od cioci w lutym zmarl ciocia znalazla sie w domu seniora,mieli swoj dom,okazalo sie ze ma takze prawnego opiekuna ktory sie niby zajmuje jej sprawami.Ciocia normalnie kontaktuje jest calkiem swiadoma.Kontaktowalem sie z tym opiekunem raz mi odpisal ale na tym koniec a kilkatmaili juz wyslalem. Chcialbym wiedziec czy taki opiekun w prawie niemieckim ma pelne prawo do tego domu czy jak to wyglada.? Dodam ze w niedziele jade do Cioci i sie w sumie z nia pożegnac bo to powoli juz jest koniec. Mi zawsze wysylala pieniadze dzieci nie mieli to bylem oczkiem w glowie. Co sie w razie czego moze stac z tym domem i czy opiekun ma pelne prawo do wszystkiego? Pomózcie
zalamany83 jest off-line  
11-06-2014, 07:28  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kto Może Dziedziczyc Prosze o info

Jeśli ta żyjąca w Niemczech siostra babci nie sporządziła lub nie sporządzi testamentu, to w chwili jej śmierci będziesz jej ustawowym spadkobiercą zgodnie z § 1925 BGB (Bürgerliches Gesetzbuch= niem. kodeks cywilny), jeśli nie będzie już żyło to z Twoich rodziców, które jest dzieckiem siostry tej cioci w Niemczech, czyli dzieckiem Twojej babci.

A oto niem. tekst tego przepisu, tzn. paragrafu 1.:

"§ 1925 Gesetzliche Erben zweiter Ordnung

(1) Gesetzliche Erben der zweiten Ordnung sind die Eltern des Erblassers und deren Abkömmlinge."

To jest właśnie ustawowa podstawa Twoich praw spadkowych.

Ten przepis reguluje tzw. dziedziczenie "drugiego porządku" lub, tłumacząc inaczej "drugiego stopnia", i ma on zastosowanie wówczas, jeśli spadkodawca nie miał dzieci, a jego małżonek już nie żyje. Zgodnie z tym przypisem dziedziczą wówczas rodzice spadkodawcy i ich potomstwo. Ponieważ rodzicie Twojej zmarłej babci i tej jej żyjącej w Niemczech na pewno już nie żyją, dziedziczy jej rodzeństwo lub potomstwo rodzeństwa. Jeśli zatem żyje Twój rodzic, którego matką była siostrą żyjącej w Niemczech cioci, to w takim razie nie ty, ale właśnie ten Twój rodzic (Twoja matka albo Twój ojciec) jest ustawowym spadkobiercą po tej cioci. Wiem, że to trochę skomplikowane, ale podkreślam jeszcze raz: Spadkobiercą po tej cioci w Niemczech jesteś tylko wówczas, jeśli nie żyje to z Twoich rodziców, które jest dzieckiem Twojej babci, która była siostrą tej cioci. Poza tym, zgodnie z tym przepisem - także podkreślam - są wszyscy potomkowie rodziców tej cioci żyjącej w Niemczech. Powinienieś zbadać, czy są także inne osoby, które mogą być spadkobiercami po tej cioci. Wchodzi to w rachubę wówczas, jeśli rodzeństwa tej cioci i Twojej babci było więcej, bo to rodzeństwo też mogło mieć potomstwo.

Teraz jeśli chodzi opiekuna: Opiekun nie jest żadnym ustawowym spadkobiercą; w przypadku Twojej cioci jest to najprawdopodobniej ustanowiony zgodnie z § 1896 BGB "Betreuer" (Opiekun prawny), a zatem nie musisz się obawiać, że ma on jakieś prawo do spadku po cioci. Jest on tylko wyznaczoną przez sąd osobą do opieki nad sprawami cioci i musi składać sprawozdania do sądu opiekuńczego, do których będziesz miał prawo wglądu, jeśli zostaniesz spadkobiercą cioci. Co innego, jeśli ciocia ustanowiła lub ustanowi go spadkobiercą w testamencie, co jej wolno, ale takie coś to rzadkość budząca natychmiast podejrzenia . Ten opiekun (narazie) nie jest zobowiązany prawnie do udzielania Ci jakichś wyjaśnień dot. spraw cioci; byłoby to nawet niezgodne z przepisami, ponieważ nie jesteś jeszcze spadkobiercą, i brak podstaw do udzielania Ci takich informacji. A więc utrzymuj kontakt z ciocią i przy tej okazji wypytaj ją dokładnie, czy oprócz Twojej babci miała jakieś inne rodzeństwo, a jeśli tak, to czy to rodzeństwo miało dzieci i dalsze potomstwo. W ten sposób możesz ustalić wielkość Twojego udziału spadkowego po tej cioci. Powtarzam: Spadkobiercą będziesz wówczas, jeśli nie żyje Twój rodzic, którego matką była Twoja babcia, czyli siostra tej cioci w Niemczech.
 
11-06-2014, 08:43  
zalamany83
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Kto Może Dziedziczyc Prosze o info

Ok. Wielkie dzieki.Rodzicow nie mam tez zmarli a rodzenstwo od Cioci to bylo w sumie 5 babcia byla w polsce a tamci wyjechali. Tez juz poumieralo wiem ze tam sa synowie od rodzenstwa ale wiem ze ta ciocia nie utrzymywala kontaktu tylko z babcia a jak zmarla to zemna.Ja tam nie mysle o spadku ale warto wiedziec najwazniejsze myslalem ze jak ten opiekun nie odzywa sie to polozyl reke na tym domie.
zalamany83 jest off-line  
11-06-2014, 08:55  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kto Może Dziedziczyc Prosze o info

Jeśli chodzi o opiekuna, to nie powinieneś się nim zbytnio zajmować, ani przejmować. On ma tylko obowiązki, a jego prawa polegają na tym, że wykonuje za ciocię pewne czynności, których ciocia sama nie może dokonać; np. jakieś przelewy za bieżące należności itp. Opiekun musi się z tego rozliczyć; każda jego czynność jest sprawdzalna. Na niczym nie może "położyć ręki", w tym sensie, że może sobie coś przywłaszczyć lub zawłaszczyć. Jako osoba zaufania sądu opiekuńczego, w przypadku sprzeniewierzenia lub przywłaszczenia majątku podopiecznej, zostałaby skazana na karę pozbawienia wolności bez zawieszenia; tego rozdaju przestępstwa są w Niemczech niezwykle surowo karane, jeśli dopuszczają się ich osoby cieszące się zaufaniem sądu, a które takimi czynami godziłyby w wymiar sprawiedliwości,a ten w Niemczech potrafi się skutecznie bronić przed szkodnikami we własnych urzędach. Takie przestępstwa należą w Niemczech do rzadkości.

Z tego co piszesz wynika, że są jeszcze inni spadkobiercy ustawowi, skoro Twoja ciocia, oprócz Twojej babci, miała jeszcze dalsze troje rodzeństwa, a to rodzeństwo też miało dzieci, które żyją. Na ich prawo do dziedziczenia nie ma wpływu, czy kontaktują się z ciocią, czy nie, i czy ona ich lubi czy nie. Jeśli nie wiesz, ilu ich jest, to nie jesteś w stanie ustalić Twojego udziału spadkowego.

A może ciocia byłaby skłonna sporządzić testament, w którym ustanowiłaby Cię swym jedynym spadkobiercą? Oczywiście, trzeba tu uwzględnić jej stan zdrowia psychicznego, i odpowiednio zabezpieczyć ważność takiego testamentu. Pomyśl o tym. Nie ma w tym nic niegodziwego, skoro jesteś jej ustawowym spadkobiercą, a poza tym jej - jak to sam napisałeś - "oczkiem w głowie. Być może chciałaby sprawę swojego majątku uregulować, aby po śmierci nie było bałaganu.
W każdym razie na pewno będziesz ustawowym spadkobiercą po tej cioci; nie wiadomo tylko w jakiej części ułamkowej. Jeśli ciocia umrze nie pozostawiając testamentu, to nikt bez Twojej zgody i wiedzy z tym domem nie będzie mógł cokolwiek zrobić, ponieważ staniesz się jego współwłaścicielem; nie wiadomo tylko w jakim ułamku. A więc na pewno się do Ciebie zgłoszą inni spadkobiercy, abyś wziął udział w zniesieniu współwłasności. To jest pewne!
 
11-06-2014, 09:13  
zalamany83
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Kto Może Dziedziczyc Prosze o info

Troche mnie to przeraza ale w niedziele jade wiec sie dowiem.A.co.do opiekuna to dlatego mi nie napisal ze wuj tj.mąż od Cioci zmarl nawet nie wiedzialem dopiero jak pisalem do miejscowej policji to dopiero policja mi powiedziala.To znaczy opiekun nie musi mi powiedziec co sie dokladnie stalo i o stan zdrowia tez nie musi mi'odpowiadac. Tego to nie wiedzialem
Wielkie dzieki za tak obszerna odpowiedz
zalamany83 jest off-line  
11-06-2014, 09:22  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kto Może Dziedziczyc Prosze o info

Cokolwiek będzie, pozwolę sobie dać Ci pożyteczną radę: Kiedy ciocia umrze, napisz natychmiast proste pismo do sądu w miejscowości, w której ciocia żyła, i poinformuj ich, że jesteś spadkobiercą ustawowym. Wyjaśnisz w tym piśmie krótko, jakie pokrewieństwo łączyło Cię z ciocią. W ten sposób zabezpieczysz sobie, że o wszystkim będziesz informowany, i bez Twojego udziału nie wydarzy się nic istotnego.

Jeśli po śmierci cioci sąd nie będzie miał jasności, kto jest spadkobiercą wyznaczy opiekuna spadku, tzw. "Nachlaßpfleger"-a, na czas do ustalenia spadkobierców, i jeżeli sąd będzie miał pismo od Ciebie, które napisać radzę, zawiadomi Cię o tym, kto tym opiekunem spadku został wyznaczony, i jaki jest jego adres i telefon.
 
11-06-2014, 09:31  
zalamany83
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Kto Może Dziedziczyc Prosze o info

Po smierci cioci bo babcia juz dawno zmarla glupie sie mi jest pytac co z tym domen itd.ale byc moze pokrewiensto od siostry drugiej moze do tego wszystkiego byc jako pierwsze. Tylko dziwne bo przez tel mowila ze nie ma nic i dlatego myslalem ze opiekun mma wszystko
zalamany83 jest off-line  
11-06-2014, 09:42  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kto Może Dziedziczyc Prosze o info

Ci inni krewni, tzn. dzieci lub wnuki rodzeństwa cioci, nie mają więcej praw od Ciebie. Jeśli ciocia miała czworo rodzeństwa, a Ty jesteś jedynakiem, tzn. nie masz rodzeństwa, to Twój udział w spadku po tej cioci wynosi conajmniej 1/4, a zatem nie tak mało. Jeśli masz rodzeństwo, to podziel tę 1/4 na tyle części, ile Was było rodzeństwa; jeśli np.masz dwoje rodzeństwa, to ta 1/4 musiałyby być podzielona przez trzy, a zatem Twój udział spadkowy wynosiłby 1/12. Udział każdego z tego dlaszego rodzeństwa wynosi także po 1/4; jeśli przy życiu pozostały ich dzieci lub wnuki, to ich udział, tzn. te 1/4 są dzielone na odpowiednio równe części. Ale to nie ma wpływu na wysokość Twojego udziału w spadku, ponieważ ten zależy tylko i wyłącznie od tego, czy Ty sam masz jakieś rodzeństwo; w takim przypadku tę 1/4 dziedziczy także Twoje rodzeństwo, i ta 1/4 musi być podzielona pomiędzy Ciebie i Twoje rodzeństwo. Bo Twój brat lub Twoja siostra, o ile takowych masz, mają takie same ustawowe prawa do spadku po cioci, jakie Ty masz; nawet jeśli nie byli "oczkami w głowie" cioci. Chyba, że ... Chyba, że - jak napisałem wyżej - ciocia sporządzi testament, w którym uczyni Cię jedynym jej spadkobiercą.

I na zakończenie: W Niemczech każda nieruchomość ma księgę wieczystą, w której wpisany jest przede wszystkim właściciel. Nikt nie może być po śmierci właściciela zostać wpisany do księgi wieczystej jako właściciel lub współwłaściciel, jeśli nie udowodni swego prawa własności lub współwłasności. A ponieważ jesteś ustawowym spadkobiercą po cioci, bez Twojej wiedzy i zgody żaden nowy wpis do księgi wieczystej po śmierci cioci nie będzie możliwy. Dobiero po sądowym ustaleniu kto i w jakiej części jest spadkobiercą po cioci, możliwa będzie zmiana wpisu właściciela w księdze wieczystej. A zatem nie masz powodów do obaw odnośnie tych innych spadkobierców.
 
11-06-2014, 10:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kto Może Dziedziczyc Prosze o info

Ten Twój udział określiłem jako 1/4 trochę pochopnie, zakładając, że Twoja babcia miała tylko jedno dziecko, czyli Twojego rodzica (matkę lub ojca). Jeśli jednak miała więcej dzieci, a któreś z nich żyje, lub pozostawiło dzieci, to oczywiście one także dochodzą do dziedziczenia. Wówczas zatem Twój udział w spadku będzie mniejszy.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prokura-prosze o info nt dalszej drogi (odpowiedzi: 6) witam jakis czas temu, komornik z mojego konta zajal dlug na rzecz PROKURA. byl to dlug przeterminowany, jednak nakaz zostal wyslany z e-sadu na...
§ darowizna prosze o info (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie rodzice chca przekazac mi i mojej zonie mieszkanie własnosciowe ,dzis bedac u notariusza ten stwierdzil ,iz moga przekazac...
§ prosze o info (odpowiedzi: 6) jak moge dowiedziec sie czy jestem scigany jakimkolwiek listem gonczym? prosze o szybka odpowiedz .
§ Komornik, a zawarcie małżeństwa. Prosze o info (odpowiedzi: 2) Witam. Mój chłopak za miesiąc wyjeżdża do Norwegii do pracy na stałe, przed jego wyjazdem chcemy wziąć ślub, za kilka miesięcy ja i nasze dziecko...
§ Unieważnienie małżeństwa. prosze o info (odpowiedzi: 11) Witam. Dnia 7.12.2009 roku zawarlam zwiazek malzenski z Marokanczykiem. Nie bede owijac w bawelne ani nic kolorowac. Wyszlam za niego po tym...
§ grozby karalne - prosze o info (odpowiedzi: 1) Moja dziewczyna porzyczyla jakis czas temu pewnej kobiecie pewna kwote pieniedzy. Bylo to moze 4 lata temu. Kiedy moja dziewczyna zwrocila sie do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:24.