Klauzula wykonalnosci z Niemiec - Forum Prawne

 

Klauzula wykonalnosci z Niemiec

Witam . US w polsce na mocy wyroku sadu administracyjnego w niemczech wystawilo tyyuł wykonawczy za nierozliczenie sie z podatku mojego meza z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie niemiec , od wydania decyzji w niemczech ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
29-09-2014, 09:29  
anatalka
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Klauzula wykonalnosci z Niemiec

Witam . US w polsce na mocy wyroku sadu administracyjnego w niemczech wystawilo tyyuł wykonawczy za nierozliczenie sie z podatku mojego meza z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie niemiec , od wydania decyzji w niemczech minoł prawie rok ja od kilku lat mieszkam w polsce i nie dostalam informacji o wszczetym postempowaniu i nic o nim nie wiedzialam bo maz nie informowal mnie o tym bo zylismy w nieformalnej separacji, do chwili kiedy urzad skarbowy w polsce nie zawital do mnie do domu z klauzula wykonalnosci , Prubowałam sie kontaktoiwac z urzedem podatkowym w niemczech i podiac działania jednak okazalo sie ze wyrok jest prawomocny i lata 2009 do 2012 sa zamkniete a podatek naliczony z automatu. Czy mozna uchylic taki wyrok , prosze o pomoc!
anatalka jest off-line  
29-09-2014, 13:10  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Klauzula wykonalnosci z Niemiec

Przede wszystkim w Niemczech żaden sąd aministracyjny nie wydaje wyroków nakazujących azpłacenie podatków. Tytułem wykonawczym do egzekucji jest decyzja podatkowa Finanzamwt-u, czyli niemieckiego Urzędu Skarbowego. Te niemieckie decyzje podatkowe podlegają od niedawna także egzekucji w Polsce na mocy przepisów unijnych. Poza tym, ta niemiecka decyzja podatkowa najprawdopodobniej wydana została tylko na nazwisko Twojego męża, a zatem Ty nie jesteś dłużnikiem niemieckiego Finanzamt-u. Urząd Skarbowy nie może więc prowadzić egzekucji przeciwko Tobie i z Twojego majątku. Wyjątkiem byłby tylko wspólny dług z tytułu podatku dochodowego, jeśli oświadczenie podatkowe złożylibyście oboje jako małżonkowie do niem. urzędu skarbowego. Ale skoro piszesz "podatki z tytułu działalności gospodarczej męża w Niemczech, to raczej chodzi tylko o jego dług podatkowy, przy czym nie wiadomo, o jaki podatek chodzi (może to być Gewerbesteuer, Umsatzsteuer, może i Einkommensteuer, czyli podatek dochodowy). Musicie z mężem sprawdzić, czy ten dług podatkowy w Niemczech powstał na podstawie jakiegoś oświadczenia podatkowego męża, czy też jego wysokość została przez niemiecki urząd Skarbowy oszacowana. W razie, jeśli było to tylko oszcacowanie, to należy po prostu złożyć stosowne oświadczenie podatkowe, a wysokość długu jeszcze raz zostanie ustalona. Nie ma żadnego naliczania "podatku z automatu", jest tylko oszcowanie wysokości podatku, jeśli ktoś nie składał w terminie mimo wezwań oświadczenia podatkowego. Ale w takim przypadku zawsze można złożyć to spóźnione oświadczenie i podatek zostanie jeszcze raz naliczony. Powtarzam, że nie ma też żadnego wyroku, ponieważ sądy nie wydają żadnych wyroków ustalających podatek. Wyroki wydają sądy (finansowe, a nie administracyjne, a zatem Finanzgericht) tylko w sprawach odwołań od decyzji podatkowych Finanzamt-tu. A więc moja rada: mąż musi dokładnie sprawdzić, czy niemiecka decyzja podatkowa, z której prowadzi egzekucję polski Urząd Skarbowy, jest prawidłowa, jeśli chodzi o wysokość zaległego podatku (jakiego podatku???).
 
29-09-2014, 14:40  
anatalka
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Klauzula wykonalnosci z Niemiec

Bardzo dziekuje za odpowiedz, sprawa dotyczy Einkommensteuer , decyzje czyli Vollstreckungsankundigung dostał w 2013 roku została wydana tylko na mojego męża ale tytuł wykonawczy jest wystawiony rowniez na mnie jako dłużnik solidarny ., najprawdopodobniej jego ksiegowa zlozyla zeznanie wspolne dla uzyskania korzysci , zaznaczam ze na zadnym zeznaniu wspolnym sie nie podpisywalam , moze zrobila to poprzez program ELSTERN za 2009 tam nie sa wymagane podpisy prawdopodobnie?? Mąż został oszacowany tzn za 2010, 2011 2012 nie składał zeznań podatkowych wiec naliczono mu sredni podatek. Kontaktowałam sie z urzedem skarbowym w niemczech i powiedziano mi ze rok od 2009 do 2012 nie jest mozliwy do rozliczenia bo sprawa zamknieta a decyzja jest ostateczna.Niemiecki adwokat ząda 1500 euro za podjecie sprawy i nie daje zadnej gwarancji ze decyzje mozna uchylic , prosze o odpowiedz co mogie zrobic?
anatalka jest off-line  
29-09-2014, 15:15  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Klauzula wykonalnosci z Niemiec

Proszę Pani, coś nie jest w porządku! Dlaczego nadano klauzulę wykonalności wobec Pani, skoro decyzje podatkowe zostały wydane na męża. Czy czytała lub przynajmniej oglądała Pani te niemieckie decyzje??? Poza tym, jeśli decyzje były wydane na podstawie oszacowania, to nie jest prawdą, że nie można złożyć oświadczenia podatkowego tak, aby podatek Finanzamt wyliczył na nowo. Konieczne jest, aby Pani lub Pani mąż skontaktowani się z Finanzamt-em, i żeby ten wstrzymał egzekucję. Ale koniecznie muszą być przygotowane oświadczenia (Einkomensteuereerklärung) za te lata, za które nastąpiło oszacowanie. Proszę napisać, który Finanzamt wydał te decyzje (?), czy to daleko?
 
29-09-2014, 15:34  
anatalka
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Klauzula wykonalnosci z Niemiec

Decyzje wydal Oranienburg , mam ta decyzje przed soba , mogie ja załaczyc, kontaktowałam sie z Urzedem i powiedziano mi ze nie mogie wstrzymac egzekucji ze sie decyzja uprawomocniła bo od wydania decyzji minoł rok i nie mogie sie odwołac i że za 2009 do 2012 musze zaplacic podatek ktory zostal oszacowany bez mozliwosci złożenia deklaracji, bo mąż nie reagował na wezwania , to jakas masakra
anatalka jest off-line  
29-09-2014, 15:43  
anatalka
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Klauzula wykonalnosci z Niemiec

To decyzja ktora moz otrzymał
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg 001.jpg (98,3 KB, 29 wyświetleń)
anatalka jest off-line  
29-09-2014, 15:45  
anatalka
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Klauzula wykonalnosci z Niemiec

I jej dalsza część
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg 002.jpg (97,0 KB, 25 wyświetleń)
anatalka jest off-line  
29-09-2014, 17:13  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Klauzula wykonalnosci z Niemiec

No więc to pismo, które tu załączyłaś, to zapowiedź egzekucji; łączna kwota: 11.951,55 Euro. I ta egzekucja toczy się tylko przeciwko Twojemu mężowi. A więc dlaczego pisałaś, że także przeciwko Tobie?
Poza tym, to nie tylko Einkommensteuer (plus Kirchensteuer/podatek kościelny), lecz także Umsatzsteuer, czyli niemiecki VAT (strona druga; kwoty: 74,67, 375,-, 470,- i 800,- Euro).

Z tego pisma (zapowiedź egzekucji=Vollstreckungsankündigung) nie wynika, czy te kwoty podatku wynikają z oszacowania, czy zostały stwierdzone ma podstawie złożonych oświadczeń. Być może, rzeczywisty dochód był jeszcze wyższy, niż ten oszacowany (???).

W każdym razie bez negocjacji z Finanzamtem egzekucja będzie toczyła się nadal. A egzekucję wstrzymają, jeśli jakąś część się im zapłaci, i jednocześnie uzgodni dalszą spłatę.
 
29-09-2014, 17:53  
anatalka
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Klauzula wykonalnosci z Niemiec

Vollstreckungsankundigung jest wystawiony tylko na meza jednak Bescheid z poprzednich lat sa rownierz na mnie a egzekucja w Polsce jest rownierz przeciwko mnie , mam tytuł wykonawczy , nie wiem jakim cudem skoro nie wyraziłam zgody na wspolne rozliczenie ?? Niemiecki vat?? jak to możliwe ???i !! Nie rozumiem. Te kwoty nie powstały w wyniku złożonych oswiadczen bo nie składał deklaracji. W tym rzecz ze maz zarabiał mniej niz 20 000 rocznie a w 2013 roku nie zarobil wiecej niz 15 00 euro a gdzie ulga na dzieci , gdzie utrzymanie podwojnego gospodarstwa , dojazdy do pracy , rachunki za energie i tel , tego US nie uwzglednil bo mąż nie nie złożyl Einkommensteuer-Erklärung .Jak mam to rozwiazać ??
anatalka jest off-line  
16-09-2015, 18:30  
julka_29
Użytkownik
 
Posty: 68
Domyślnie RE: Klauzula wykonalnosci z Niemiec

Ja mam inne pytanie w temacie, sytuacja jest następująca: podatnik nie złożył deklaracji podatkowej w Niemczech, jego dochód został oszacowany, podatnik nie poczynił żadnych ruchów, nie posiada konta ani w Niemczech ani w Polsce, nie posiada pracy, nie ma żony, zapłacić nie ma z czego. Co się dalej dzieje, idzie do niemieckiego więzienia czy co się dalej dzieje? Na czym będzie polegała w tej konkretnej sytuacji wykonalność decyzji Finanzamtu?
julka_29 jest off-line  
28-09-2015, 19:47  
anatalka
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Klauzula wykonalnosci z Niemiec

To czy pójdzie do wiezienia zależy od kwoty zadłużenia . Egzekucja komornicza nie przyniesie rezultatu z powodu niewypłacalności jeśli nie posiada jakich kolwiek nieruchomości lub ruchomości na swoje nazwisko , wiec zostanie umorzone . Ale to potrwa i moga scigac jeszcze wiele lat
anatalka jest off-line  
28-09-2015, 19:53  
anatalka
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Klauzula wykonalnosci z Niemiec

Mialam podobna sytuacje niestety ja mialam majatek wiec nie moglam sobie poprostu nie zaplacic bo zlicytowano by mnie . Moja rada pisac do FA , dzwonić , wpłacić cokolwiek . Mi część umorzono z 52 tys zapłaciłam 27 to ogromna różnica . Nie poddawać się i walczyć .
anatalka jest off-line  
08-06-2021, 05:53  
toifer
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Klauzula wykonalnosci z Niemiec

Ktos pomoze.Od 20215 roku polski US potraca mi pieniadze z renty z tytulu calkowitej niezdolnosci do pracy-mialem wypadek.Jest to na poczet tytulu wykonawczego z finanzamt Oranienburg.Sad w Potsdamie umozyl mi w 2016 roku na podstawie paragrafu 152 postepowanie.Pisze i jestem w konakcie z FA Oranienburg.Oni dalej tkwia przy swoim .Czy ktos wie ile lat moze trwac taka egzekucja .Czy sa jakies terminy przedawnienia.Z gory slicznie dziekuje za odpowiedzi
toifer jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ klauzula wykonalnosci (odpowiedzi: 2) witam,mojn problem polega na tym iz zagubilam "nadanie wyrokowi klauzuli wykonalnosci" nadana po orzeczeniu o rozwodzie bylo to ponad 5 lat temu...
§ klauzula wykonalnosci (odpowiedzi: 5) staram sie o odzyskanie moich pieniedzy ktore zostaly mi skradzione poprzez niewyslanie telefonu zakupionego na allegro, chodzi o 650 zl Wylalem do...
§ klauzula wykonalnosci (odpowiedzi: 15) witam mam pytanie..czy wyrok prawomocny z klauzula wykonalnosci , ktora jest juz u komornika mozna rozszerzyc na dwie osoby jak wyglada to z...
§ Klauzula wykonalnosci (odpowiedzi: 6) Witam, Po otrzymaniu nakazu zaplaty z EPU /od ULTIMO/, nie wnioslam sprzeciwu poniewaz wierzyciel-ULTIMO, zaproponował ugode, ktora podpisalam i...
§ klauzula wykonalnosci (odpowiedzi: 3) Witam. Czy jesli były mąż zaskarżyl wyrok o podział majątku tylko w punkcie, że powinien dostać więcej pieniędzy, jednak nie zaskarżył tego ze po1....
§ klauzula wykonalnosci (odpowiedzi: 1) witam mam taki mały problem jestem w trakcie rozwodu (czekam na druga rozprawe) dwa lata temu moja zona poznała przyjaciela i wyprowadziła sie z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:28.