Amfetamina - Forum Prawne

 

Amfetamina

Pol roku temu policja niemiecka zatrzymala mojego syna jadacego samochodem do kontroli.Syn nie opieral sie ,grzecznie dal papiery panu policjantowi.Pobrano krew i pare miesiecy pozniej sie okazalo ze syn mial we krwi 160 mikrogramow amfetaminy,czwmu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
25-10-2014, 16:19  
gina501
Użytkownik
 
Posty: 218
Domyślnie Amfetamina

Pol roku temu policja niemiecka zatrzymala mojego syna jadacego samochodem do kontroli.Syn nie opieral sie ,grzecznie dal papiery panu policjantowi.Pobrano krew i pare miesiecy pozniej sie okazalo ze syn mial we krwi 160 mikrogramow amfetaminy,czwmu juz przy kontroli policyjnej ,syn nie zaprzeczyl. Pytanie pierwsze : czy taka ilosc to duzo?
Dalej.Otrzymal mandat do zaplacenia 750 euro i na m-c zakaz prowadzenia samochodu( odebrane na m-c prawo jazdy),po 3 tygodniach otrzymal list z urzedu wydajacego prawa jazdy ,ze odbiera sie jemu na stale -prawo jazdy.
Czy to mozliwe? Czy tak mozna? Nikomu sie nic nie stalo,nikogo nie pokaleczyl ani nie zabil,stalo sie to po raz pierwszy,nigdy przed tem nie bral srodkow oduzajacych.Co ma teraz zrobic? Mieszka w Niemczech.Dziekuje.
gina501 jest off-line  
25-10-2014, 19:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Amfetamina

Zbyt mało piszesz o tych pismach, które dostał syn. Czy to pismo, którym syn został ukarany karą pieniężną w wys. 750,- Euro, i w którym orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów przez miesiąc (Fahrverbot), to był nakaz karny z sądu (Strafbefehl)? Skąd przyszło to pismo, którym odebrano mu prawo prowadzenia pojazdów? Czy przyszło to też z jakiegoś sądu, czy też z jakiegoś urzędu administracyjnego? Czy syn był karany wcześniej mandatami za wykroczenia dorogowe (Ordnungswidrigkeiten) lub za przestępstwa drogowe? Czy był wcześniej karany za jakiekolwiek wykroczenia lub przestępstwa związane z narkotykami? Ile miał punktów karnych wpisanych do kartoteki wykroczeń drogowych we Flensburgu zanim popełnił to ostatnie przestępstwo drogowe? Przypuszczam, że to urząd administracyjny wydał tę decyzję o pozbawieniu go prawa do prowadzenia pojazdów, ale po tym, co piszesz, nie mogę być tego pewny; równie dobrze może to być jakiś nakaz karny za następny czyn. Dlatego odpowiem Ci, co należy zrobić, jeśli opiszesz dokładnie to pismo, które jako ostatnio dostał, i jego treść. Bardzo ważne jest także, aby przeczytać w tym piśmie pouczenie o środku odwoławczym, czyli o sposobie odwołania się. Od dnia w którym to pismo zostało mu doręczone, biegnie termin do odwołania.
 
25-10-2014, 19:45  
gina501
Użytkownik
 
Posty: 218
Domyślnie RE: Amfetamina

To pismo z ta kara na 750 e to bylo z policji. Pismo pozniejsze ktorym odebrano mu prawo prowadzenia pojazdow bylo z urzedu wydawajacego prawa jazdy.Syn nigdy nie byl wczesniej karany z tego co wiem,moze chyba tylko raz czy dwa blysnela mu blica ale to byly na 10-15 euro i daaaaawno,ze nie pamietam tego nawet .Punktow karnych nie mial zadnych.Tak to chyba byl ten wlasnie urzad administracyjny. Syna wyslalöam do adwokata,ale jeden nie chcial tego sie podjac wogole mowiac ze nic sie nie da juz zrobic a drugi adwokat püowiedzial ze widzi MAŁA szanse,ale naprawde mala na tzw idiotentest ze musi syn chodzic,a to kosztuje,bo kosztuje i co pol roku dac włos i mocz do badania.Dlaczego tak ostro ten urzad zadecydowal?
gina501 jest off-line  
25-10-2014, 19:51  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Amfetamina

Bez dokładnego przeczytania uzasadnienia tej decyzji nie da się powiedzieć, dlaczego pozbawiono go prawa do prowadzenia pojazdów. Być może, że wszystkiego nie wiesz.
 
25-10-2014, 20:33  
gina501
Użytkownik
 
Posty: 218
Domyślnie RE: Amfetamina

Czytalam to pismo,ale nie potrafie tego teraz tu przytoczyc,poniewaz pismo jest teraz u adwokata.Czy te 160 mikrogramow to duzo? Adwokat powiedzial ze to niewielkie ilosci,wiec nie rozumiem,-dlaczego ?
gina501 jest off-line  
25-10-2014, 21:29  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Amfetamina

Minimalna ilość amfetaminy we krwi, która stwierdzona podczas prowadzenia pojazdu, wystarcza do ukarania za wykroczenie, wynosi 25 mikrogramów; już przy takiej ilości jest to wykroczenie (Ordnungswidrigkeit) zgodnie z § 24a Strassenverkehrsgesetz (niem. ustawa o ruchu drogowym). W odróżnieniu do alkoholu, przy którym poniżej 1,1 promila jest wykroczenie, a od i powyżej 1,1 promila to już przestępstwo z §316 StGB (niem. kodeks karny), przy środkach odurzających (także przy amfetaminie) takiej granicznej wartości nie ma (tak jak tych 1,1 promila przy alkoholu). Tzn. nawet o wiele wyższe wartości niż ta minimalna, tj. 25 mikrogramów, są tylko wykroczeniem, nie zaś przestępstwem. Zazwyczaj policja na podstawie stwierdzeń i ustaleń dalszych objawów, wypowiada się także o tym, czy miała miejsce całkowita niezdolność do prowadzenia pojazdów (przy alkoholu od 1,1 promila przyjmuje się to automatycznie bez dalszych ustaleń). Najprawdopodobniej takich ustaleń dokonała policja odnośnie Twojego syna, i zawiadomiła Strassenverkehrsamt (urząd administracyjny komunikacji drogowej), który na tej podstawie wydał decyzję o odebrania prawa do prowadzenia pojazdów. Wszystko to, co tutaj piszę, jest domysłami, ponieważ nie mam możliwości przeczytania tej decyzji. Jeśli adwokat, którego ma syn, ma jakieś doświadczenie i wiedzę na temat § 24a StVG, w tym także zna orzecznictwo na ten temat, to na pewno jest w stanie wytłumaczyć Wam, jakie ustalenia zawarte są w tej decyzji administracyjnej, którą wydał urząd. Jeśli mówi tylko, że to "niewielka ilość", to mam wrażenie, że jest jakaś trudność w komunikowaniu się z nim lub nie tłumaczy Wam tej sprawy należycie. A to dlatego, że sama ilość amfetaminy nie mogła być tu decydująca, lecz obok tej stwierdzonej ilości także dalsze ustalenia policji w zachowaniu i objawów stwierdzonych u syna w chwili zatrzymania i krótko po tym. Radzę usilnie, aby zwrócić się do adwokata o precyzyjne wytłumaczenie tego, co zawarte jest w tej decyzji, której ja nie mogę tu sobie przeczytać, i mogę tylko domyślać się na podstawie mojego doświadczenia w tych sprawach. Proszę wprost zapytać adwokata, czy policja stwierdziła u syna absolutną niezdolność do prowadzenia pojazdu w chwili zatrzymania lub krótko po tym. Podkreślam jeszcze raz, że przy środkach odurzających polica nie postępuje tak jak przy alkoholu, lecz dodatkowo ustala na podstawie obserwacji zachowania (przede wszystkim zachowanie i ruchy oczu itp. ), czy podejrzany był w chwili zatrzymania niezdolny do prowadzenia pojazdów. Na pewno wynika to z akt policyjnych i z tej decyzji administracyjnej, którą odebrano mu prawo do prowadzenia pojazdów.
 
25-10-2014, 21:36  
gina501
Użytkownik
 
Posty: 218
Domyślnie RE: Amfetamina

Mam tylko pytanie jeszcze : czy syn ma szanse na otrzymanie prawa jazdy spowrotem?
gina501 jest off-line  
25-10-2014, 21:41  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Amfetamina

Oczywiście, ale kiedy, będzie zależeć od tego, jakie warunki zawarł urząd w swojej decyzji. Także to powinien wyjaśnić Wam adwokat. Nie w Niemczech żadnego odbierania prawa do prowadzenia pojazdów "na zawsze". Adwokat pownien bardzo dokładnie sprawdzić (na podstawie akt policyjnych i na podstawie uzasadnienia decyzji administracyjnej, czy policja lub urząd nie popełniły jakiegoś błędu. Sądy, po odwołaniu się ukaranego, bardzo często znajdują w takich sprawach błędy policji i urzędów.
 
25-10-2014, 21:48  
gina501
Użytkownik
 
Posty: 218
Domyślnie RE: Amfetamina

Dziekuje Erkorda,zapytam jutro syna czy ma moze w domu kserokopie tego pisma .Jesli bedzie miec,zamelduje sie na forum ponownie.Bardzo dziekuje za wypowiedzi.
gina501 jest off-line  
25-10-2014, 22:23  
gina501
Użytkownik
 
Posty: 218
Domyślnie RE: Amfetamina

Syn ma 19-go listopada sprawe w sadzie; gdy otrzymal pierwsze to pismo w ktorym ukarano go na 750 euro i na m-c odebrano prawo jazdy,przyslugiwalo sie synowi " wytlumaczenie sie",co poszedl i zrobil.Synowi chodzilo w tym aby ten m-c zabrania jemu prawa jazdy zostal zmieniony na pieniadze,ale chyba zle zostal zrozumiany i pewnie zrobiono jako odwolanie od tej kary pienieznej. A pozniej przyszlo to drugie pismo,w ktorym zostal pozbawiony prawa jazdy.Pozniej przyszlo to pismo o sprawie sadowej,w ktorym uzywa sie slowa busgeld ( bez wymieniania sumy).Przypuszczamy ze ta sprawa sadowa na 19-go listopada co bedzie,to zapewne dotyczy tej kary 750 e.Boje sie o syna,nie wiem czym sie to moze juz teraz skonczyc.....Zaczal chodzic na te godziny na ten tzw idiotentes.
gina501 jest off-line  
26-10-2014, 05:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Amfetamina

Z tego wszystkiego co napisałaś wynika, że bardzo słabo orientujesz się w tej sprawie. Najprawdopodobniej syn też jest niewystarczająco poinformowany o tym, jak to wszystko przebiega i co powinien zrobić. Otóż z tych Twoich szczątkowych informacji wynika, że syn złożył sprzeciw przeciw decyzji o ukaraniu mandatem w wys. (łącznie z kosztami) 750,- Euro i jednym miesiącem zakazu prowadzenia pojazdów. Ta decyzja, o której tu piszę teraz, nazywa się po niemiecku "Bussgeldbescheid". Ukaranemu taką decyzją przysługuje prawo do złożenia sprzeciwu (Einspruch) w ciągu 2 tygodni od daty doręczenia mu tej decyzji. Jeśli syn po otrzymaniu tej decyzji napisał w terminie tych dwóch tygodni pismo, w którym nie godził się na ten miesiąc zakazu, to urząd nie mógł inaczej zrobić jak potraktować jego pismo jako sprzeciw od decyzji; nawet, jeśli tylkoprosił o zmianę tej kary. Po wpłynięciu takiego sprzeciwu urząd musi przekazać sprawę do sądu, który wyznacza rozprawę, na której sąd decyduje, czy sprzeciw ukaranego jest uzasadniony, czy nie. Właśnie to ma miejsce w sprawie Twojego syna; 19-tego listopada odbędzie się rozprawa. Jeśli sąd dojdzie do wniosku, że sprzeciw syna jest nieuzasadniony, to na pewno sędzia powie mu, żeby on ten sprzeciw cofnął, i żadnych dalszych konsekwencji nie będzie. Wówczas pozostanie przy karach, jakie wynikają z decyzji (czyli z tego Bussgeldbescheid-u). Tak najprawdopodobniej będzie, tzn. tym skończy się ta rozprawa.
Jeśli syn ma adwokata, to ten będzie wiedział, że sędzia zaraz na początku rozprawy wypowie się o tym, czy sprzeciw syna ma jakąś szansę na uwzględnienie. A z tego co piszesz, jego sprzeciw, w którym syn chce, aby odstąpiono od tego miesięcznego zakazu prowadzenia pojazdów i zamieniono to dalszą karą pieniężną, nie ma szans. Ten zakaz prowadzenia pojazdów na miesiąc jest obowiązkowy przy wydawaniu decyzji, wynika z § 24a StVG, i sędzia nie może tego zmienić. Jedyną szansę na tej rozprawie syn miałby, jeśli wynik badania zawartości amfetaminy w organiźmie byłby nieprawidłowy i wynosił poniżej 25 mikrogramów. Ale chyba na to nie można liczyć. A zatem syn może przed rozprawą pisemnie cofnąć swój sprzeciw i rozprawy nie będzie; może także swój sprzeciw cofnąć podczas rozprawy i po cofnięciu sprzeciwu sprawa się skończy, i pozostanie przy tym, co zawiera Bussgeldbescheid. Wszystko to powinien powiedzieć synowi jego adwokat. Na rozprawie powie to także sędzia, który na pewno będzie radził, aby sprzeciw cofnąć, bo on na pewno nie zmieni tych kar orzeczonych w Bussgeldbescheid-zie. Nie masz powodu do wielkich zmartwień. Niestety nie znam tych pism, i to co piszę wynika tylko z moich domysłów.
Widzę, że martwisz się tylko tą sprawą syna, to jest o jego prawo jazdy i o karę i o nic więcej. Muszę Ci tu napisać coś o wiele bardziej ważnego niż ta cała sprawa o jego prawo jazdy i karę. W całej tej sprawie nie powinno być dla Ciebie ważne tylko to, czy syn przez pewien czas nie będzie mógł prowadzić auta i że będzie musiał zapłacić 750,- Euro; to się da przeżyć. Ale czy zastanowiłaś się nad tym, że jeśli syn narkotyzuje się amfetaminą, w ciągu kilku lat bardzo szybko może nieodwracalnie stać się wrakiem człowieka, ponieważ zajdą w jego organiźmie nieodwracalne zmiany. Czy widziałaś kiedyś na jakimś obrazku, jak wygląda mózg człowieka, który przez stosunkowo krótki czas konsumował amfetaminę? Jesteś matką i tak jak każda matka martwisz się o swoje dziecko i jego sprawy, ale ja widzę tu, że martwi Cię tylko to, że policja go zatrzymała jadącego autem po spożyciu amfetaminy, żezabrano mu na jakiś czas prawo jazdy, i że musi zapłacić 750,- Euro. Tylko w tym widzisz problem? Widziałem w życiu bardzo młodych ludzi, chłopcówi dziewczęta, w bardzo młodym wieku zupełnie i nieodwracalnie zniszczonych przez amfetaminę. Nie może być dla rodzica większej tragedii. Jeśli Twój syn nie jest jeszcze mocno uzależniony od narkotyków, to nie zadręczaj się tą w sumie małą i drobną sprawą jego prawa jazdy, ale zainteresuj się tym, co się z nim dzieje, że konsumuje tak niszczycielski narkotyk, jakim jest amfetamina. To jest o wiele, wiele ważniejsze, niż ta sprawa jego prawa jazdy, które, jeśli nic się u niego nie pogorszy, na pewno będzie miał spowrotem. Pisząc to, nie chciałem Cię urazić, ale zwrócić Ci uwagę na o wiele większy problem niż to jego prawo jazdy. Trzeba wszystko zrobić, żeby jego uzależnienie od amfetaminy się nie powiększało, bo może dojść do tragedii, którą ten, kto jej nie przeżył, nie może sobie wyobrazić.
 
26-10-2014, 09:39  
gina501
Użytkownik
 
Posty: 218
Domyślnie RE: Amfetamina

Erkorda,nawet nie wiesz jak byrdzo jestem ci wdzieczna za ten twoj ostatni wywod.Ja to wszystko doskonale wiem co napisales o mlodych narkotyzujacych sie ludziach.Wiem to....jestem z wyksztalcenia dyplomowana pielegniarka.Ale na niektore rzeczy nie mam wplywu i sil.Syn ma 31 lat...... Nie moge wzic go za raczke i zaprowadzic gdzie bym chciala.....Widze ze jestes bardzo madrym czlowiekie.Syn ma zone i prawie dwu-letnia coreczke....i bardzo duuuzo dlugow...ja ,co ja moge zrobic?...martwie sie tym wszystkim...
gina501 jest off-line  
26-10-2014, 13:20  
gina501
Użytkownik
 
Posty: 218
Domyślnie RE: Amfetamina

Syn niestety ma wszystkie papiery u adwokata...
gina501 jest off-line  
06-12-2020, 17:17  
Aleks1980
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie

Czy mogę się z Panem jakoś skontaktować w podobnej sprawie? Może mi Pan coś doradzić?
Cytat:
Napisał/a erkorda Zobacz post
Zbyt mało piszesz o tych pismach, które dostał syn. Czy to pismo, którym syn został ukarany karą pieniężną w wys. 750,- Euro, i w którym orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów przez miesiąc (Fahrverbot), to był nakaz karny z sądu (Strafbefehl)? Skąd przyszło to pismo, którym odebrano mu prawo prowadzenia pojazdów? Czy przyszło to też z jakiegoś sądu, czy też z jakiegoś urzędu administracyjnego? Czy syn był karany wcześniej mandatami za wykroczenia dorogowe (Ordnungswidrigkeiten) lub za przestępstwa drogowe? Czy był wcześniej karany za jakiekolwiek wykroczenia lub przestępstwa związane z narkotykami? Ile miał punktów karnych wpisanych do kartoteki wykroczeń drogowych we Flensburgu zanim popełnił to ostatnie przestępstwo drogowe? Przypuszczam, że to urząd administracyjny wydał tę decyzję o pozbawieniu go prawa do prowadzenia pojazdów, ale po tym, co piszesz, nie mogę być tego pewny; równie dobrze może to być jakiś nakaz karny za następny czyn. Dlatego odpowiem Ci, co należy zrobić, jeśli opiszesz dokładnie to pismo, które jako ostatnio dostał, i jego treść. Bardzo ważne jest także, aby przeczytać w tym piśmie pouczenie o środku odwoławczym, czyli o sposobie odwołania się. Od dnia w którym to pismo zostało mu doręczone, biegnie termin do odwołania.
Aleks1980 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Amfetamina I Metamfetamina POMOCY (odpowiedzi: 4) Witam. Podczas kierowania samochodem zrobiono mi test na amfetamine i metamfetamine. Wyszły 2 kreski, czyli 1 pokazuje nam ze test jest wykonany...
§ amfetamina - środek odurzający? (odpowiedzi: 1) Wielokrotnie czytałam - również na tym forum - że jeśli stwierdzi się obecność we krwi kierowcy amfetaminy można odpowiadać z za to jak za...
§ Amfetamina i marihuana (odpowiedzi: 11) Witam, mam pewien przypał, znaleziono przy mnie 1,2g marihuany i 1,3g amfetaminy i teraz tak. Pytali się mnie czy chcę sie poddac dobrowolnie karze i...
§ posiadanie marihuany i amfetamina (odpowiedzi: 1) małe pytanko co mi grozi za posiadanie 0,8 marihuany oraz 0,8 amfetaminy , dzięki z góry za odpowiedź
§ Nielat z amfetamina (odpowiedzi: 1) Witam. Wczoraj zostałem zatrzymany i w trakcie rewizji osobistej policjant znalazł u mnie 0.65g amfetaminy. Jako , że mam skończone 16 lat ale...
§ Posiadanie i handel amfetamina. (odpowiedzi: 6) vv


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:11.