Obywatelstwo po matce - Forum Prawne

 

Obywatelstwo po matce

Witam, Tak się zacząłem zastanawiać czy mam w ogóle jakieś szansę na uzyskanie obywatelstwa poprzez matkę która wyszła za Niemca(polak który daaawno temu przeniósł się do Niemiec i uzyskał obywatelstwo), było to 10 lat temu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
19-02-2015, 11:36  
profil84
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Obywatelstwo po matce

Witam,
Tak się zacząłem zastanawiać czy mam w ogóle jakieś szansę na uzyskanie obywatelstwa poprzez matkę która wyszła za Niemca(polak który daaawno temu przeniósł się do Niemiec i uzyskał obywatelstwo), było to 10 lat temu i już około tyle czasu posiada niemieckie obywatelstwo.
Czy jest jakieś prawo w Niemczech które zezwala na uzyskanie obywatelstwa dzieciom obywateli którzy też to obywatelstwo uzyskali wcześniej.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
profil84 jest off-line  
19-02-2015, 12:16  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.350
Domyślnie RE: Obywatelstwo po matce

Nie, bo twoja matka nie byla w momencie twojego urodzenia obywatelka niemiecka.
Pogodniak jest off-line  
02-03-2015, 17:51  
juleczka1
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Obywatelstwo po matce

Witam, złozyłam wniosek o ustalenie niemieckiego obywatelstwa i po roku dostałam pismo abym przesłała im następujące dokumenty:1.aktualny mój dowód osobisty zwykła kopia.2 .zaświadczenie kompetentnej instytucji dotyczące nieuzyskania obywatelstwa na wniosek mojej mamy jesli uzyskała to podac czas i na jakiej podstawie.3.zaświadczenie o zameldowaniu mojej mamy z którego wynika z jakim obywatelstwem moja mama została w polsce zameldowana. 4.Mam opisać kiedy moja mama przyjechała do polski i z jakiego powodu.5.poinformować ich o miejscach zamieszkania mojej mamy od urodzenia.6.przedstawić im urzedowe zaświadczenie zktórego wynika zmiana imienia mojej mamy.Jestem w trakcie oczekiwania na pismo z urzedu wojewódzkiego jesli moja mama ma tam obywatelstwo polskie czy to znaczy ze utraciła prawo do obywatelstwa niemieckiego??? napisze szybko tylko ze ja starałam sie po mamie jestem urodzona 1980 moja mama urodzona 1941 w 1948 wrócili do polski ojciec mojej mamy był niemiec zmar w 1942 mama była dzieckiem ślubnym .Proszę mi napisać co to może znaczyć.
juleczka1 jest off-line  
05-03-2015, 15:23  
juleczka1
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Obywatelstwo po matce

Proszę mi odpowiedzieć na moje pytanie.dostałam właśnie poświadczenie że moja mama dostała obywatelstwo polskie w 1969 na podstawie art.1 ustawy z dnia 15.lutego 1962r (DZ.U.Nr 10,poz.49 .Czy dostając te poświadczenie nie straciła prawa do obywatelstwa niemieckiego??? mama powróciła do polski w 1948 i w innych dokumentach pisze że miała obywatelstwo niemieckie do1948.
juleczka1 jest off-line  
06-03-2015, 07:14  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo po matce

Witam,
prosze niech Pani zwroci uwage na tresc par. 25 ustawy o obywatelstwie niemieckim w poprzednim brzmieniu, wg poprzedniej tresci nie tracil obywatelstwa niemieckiego ten, kto przyjal je nawet na wlasny wniosek,
jesli mialo to miejsce na terenie INLAND - Niemcy w granicach z 1937 roku, wiec decydujace jest gdzie sie w 1948 roku Pani rodzina osiedlila na terenie powojennej Polski, poniewaz do roku 1970 zachodnie i polnocne tereny Polski uznawane byly przez Niemcy jako ich tereny pod obca administracja.
Pozdrawiam
 
10-03-2015, 09:23  
juleczka1
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Obywatelstwo po matce

Bardzo Panu dziękuje za konkretną odpowiedz.uspokoiłam się ,myslałam że wszystkie papiery które zebrałam pojdą na marne.Pozrawiam
juleczka1 jest off-line  
16-03-2015, 17:45  
juleczka1
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Obywatelstwo po matce

A jednak nie dokładnie kumam .moja mama ma poświadczenie obywatelstwa Polskiego z 1969 ,była wtedy już męzatką.kiedy przyjechali do polski pierwszy jej meldunek był w zachodniopomorskim byłym szczecińskim.jeszcze muszę im dosłac ten pierwszy meldunek, ja mam karte meldunkową mojej babci i tam są wpisane wszystkie dzieci czyli moja mama też jest i babcia miała obywatelstwo polskie .wszędzie pisze ze obywatelstwo niemieckie od 1941-do 1948 do czasu przyjazdu do polski.Ja już nic nie rozumiem .Babcia mogła miec to obywatelstwo ponieważ urodziła sie na kaszubach w 1905 wtedy niemieckie, ale ja na babcie sie tnie powołuje tylko na mame i na mamy tate.
juleczka1 jest off-line  
17-03-2015, 07:40  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo po matce

Dzien dobry,

istnieje jeszcze inna mozliwosc, prosze sprobowac dowiedziec sie czy przypadkiem warunkiem wjazdu Pani rodziny w 1948 roku na terytorium Polski powojennej, postawionym przez strone Polska, nie bylo "zrzeczenie sie" przed wladzami niemieckimi przez Pani Babcie, takze w imieniu Pani niepelnoletniej wowczas Mamy, obywatelstwa niemieckiego ?

Pozdrawiam
 
17-03-2015, 08:57  
juleczka1
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Obywatelstwo po matce

Witam Panie KrzyDar. Tez tak podejrzewam .ponieważ mam dokumenty babci ,poświadczenie z Polskiej misji wojskowej i tam pisze że udowodniła że jest polskiej narodowości,i została zarejestrowana w wydziale konsularnym w Berlinie i jej dzieci też są tam zarejestrowane ,na tym poświadczeniu pisze że nie jest to dokument stwierdzający obywatelstwo polskie i traci ważność po dwóch miesiącach od wystawienia ,i do tego jeszcze przepustka z terytorium niemieckiego do polski do miejsca zamieszkania. Zdobyłam tyle dokumentów a łatwo nie było i nie wiem czy teraz to wszystko nie pójdzie na marne ): co ja mogę jeszcze zrobić w tej sprawie???
juleczka1 jest off-line  
17-03-2015, 09:48  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo po matce

Witam,
ale rozumiem, ze nie posiada Pani ani dokumentu ani informacji, ze Pani Babcia dobrowolnie "zrzekla sie " obywatelstwa niemieckiego, aby pojechac do Polski?

Pozdrawiam
 
17-03-2015, 10:29  
juleczka1
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Obywatelstwo po matce

Nie mam takiego dokumentu ,i wydaje mi się że dobrowolnie się nie zrzekła.A jak bym mogła to sprawdzić ??? Ale pokrewieństwo ma obywatelstwo od tej strony ,chyba że 15 lat temu aż,tak nie sprawdzali wszystkiego.Mój brat dostał obywatelstwo po mamie nawet nie powoływał sie na dziadka był dzieckiem nieślubnym,ale wspominał że tyle dokumentów co ja to on nie musiał przedstawiać.

Pozdrawiam
juleczka1 jest off-line  
17-03-2015, 10:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo po matce

Witam,
to w takim razie skad informacja, ze Pani Babcia posiadala obywatelstwo niemieckie tylko do 1948?
Czy to bylo tylko Pani Babci subiektywne odczucie, ze skoro zostala zweryfikowana i osiedlila sie w powojennej Polsce to automatycznie utracila obywatelstwo niemieckie ?

Jesli sie go nie zrzekla wobec wladz niemieckich i nie zrobila tego w imieniu Pani nieletniej Mamy, to musi miec zastosowanie §25 Staatsangehörigkeitsgesetz i Pani Mama je rowniez zachowala.

Pozdrawiam
P.S. BVA wystawia teraz dokumenty bezterminowe, wiec beda weryfikowac wszystko od poczatku, jesli Pani Brat ma dokument ograniczony czasowo i nie mieszka w Niemczech czeka Go to samo.
 
17-03-2015, 11:13  
juleczka1
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Obywatelstwo po matce

Daty ja podaje tylko z ankiet do dowodów osobistych i kart osobowych, mam nadzieje że babcia je podając sugerowała sie tym co pan napisał miała ,,subiektywne odczucie''.Brat własnie zmarł rok temu on już nic nie bedzie potrzebował.

BARDZO PANU dziękuje że poświęcił Pan czas dla mnie , jak coś ruszy w mojej sprawie pozwole sobie do Pana się zwrócić.

Pozdrawiam.
juleczka1 jest off-line  
20-03-2015, 17:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo po matce

Jaki jest stan obywatelstwa dziecka nie ślubnego urodzonego podczas okupacji na polskim Śląsku, którego matka była wpisana na Volkslistę, a po wojnie zawarła związek małżeński z ojcem tego dziecka, który nie był obywatelem niemieckim?
 
21-03-2015, 08:59  
Geronimo75
Użytkownik
 
Posty: 200
Domyślnie RE: Obywatelstwo po matce

Der Antrag der Klägerin wurde abgelehnt, weil sie nach § 17 Nr. 6 RuStAG a.F. durch Eheschließung mit einem Ausländer die deutsche Staatsangehörigkeit verloren habe.

https://openjur.de/u/88816.html
Geronimo75 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Obywatelstwo po matce (odpowiedzi: 13) Witam mam pytanie Urodziłem się w 1963 r a moja matka ma od 1987 roku obywatelstwo niemieckie jako wtedy uchodźca . Czy w chwili obecnej mogę się...
§ Obywatelstwo po matce - dlaczego urzędnik odmawia ? (odpowiedzi: 3) witam, chciałabym pokrótce opisać moją sytuację. Mieszkam na terenie Niemiec. W zeszlym roku złozyłam dokumenty do ratusza i otrzymalam...
§ Obywatelstwo po matce - kilka pytań (odpowiedzi: 8) Witam wszystkich na forum, często tutaj zaglądam ale pierwszy raz potrzebuję małej pomocy. Postaram się w miarę dobrze przedstawić moją sytuację....
§ Obywatelstwo niemieckie...podwójne obywatelstwo (odpowiedzi: 3) Mój ojciec wyjechał do Niemiec w 88'. Ja mając roczek z moją mamą dojechaliśmy rok później. Moi rodzice za te lata pracy w Niemczech otrzymają także...
§ obywatelstwo (odpowiedzi: 1) od 18 Lat zamieszkuje zagranica,posiadam obywatelstwo polskie i francuskie,niestety nie mogę zrozumieć polityki polskiego MSZ,dlaczego nie można...
§ Obywatelstwo (odpowiedzi: 3) Mój ojciec wyjechał do Niemiec w 1980r. Po 20 latach pracy nabył sobie obywatelstwo niemieckie i w 2001r. zrzekł się polskiego. I pytanie moje jest...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:40.