Polskim samochodem po niemczech - Forum Prawne

 

Polskim samochodem po niemczech

Witam Może najpierw przedstawię sytuacje później pytanie. - Narzeczona mieszka w Niemczech posiada podwójne obywatelstwo ale adres zameldowania jest tylko w Niemczech bo tam studiuje posiada niemiecki dowód osobisty i prawo jazdy tylko polski paszport. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy

Niemcy - aktualne tematy:

  • § Proszę radę
    Witam,mam pytanie.Narzeczony kupił auto w Niemczech .I chce ją przepisać na mnie.Niestety robią mu tam pod...
  • § Wniosek o zatarcie
    Witam, W 2013 roku, w listopadzie zostałam ukarana w Niemczech grzywną w wys. 60 stawek po 10Euro. W związku z tym...
  • § Kierowca C+E a zaswiadczenie o...
    Witam mam tego typu problem ze chcial bym sie zatrudnic u pracodawcy (przewoznika) z niemiec, na umowie niemieckiej, ale...

Odpowiedz
 
14-06-2009, 09:39  
Smigacz
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Polskim samochodem po niemczech

Witam
Może najpierw przedstawię sytuacje później pytanie.

- Narzeczona mieszka w Niemczech posiada podwójne obywatelstwo ale adres zameldowania jest tylko w Niemczech bo tam studiuje posiada niemiecki dowód osobisty i prawo jazdy tylko polski paszport.
- Ja mieszkam w Polsce posiadam wszystkie papiery polskie i meldunek tutaj.

pytanie:
chce kupić samochód zarejestrować go na siebie pojechać nim do Niemiec i zostawić narzeczonej aby jeździła. Autko będzie często w Polsce również, wiec jak to można rozwiązać prawnie???? bo czytałem dużo ale nigdzie konkretów z aktualna data nie ma. Może napisać dwujęzyczną umowę użyczenia na miesiąc??? jeżeli tak to gdzie to można sporządzić aby było respektowane przez prawo????
Smigacz jest off-line  
14-06-2009, 11:59  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.651
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

cytat.
Rejestracja samochodu w Polsce czy w Niemczech?

Wielu Polaków (lub osób z podwójnym polsko-niemieckim obywatelstwem) zamieszkałych oraz zameldowanych na terenie Niemiec posiada samochody zarejestrowane w Polsce. Rejestracja auta oraz utrzymanie samochodu (ubezpieczenie) w Polsce jest o wiele tańsze niż w Niemczech, gdzie poza wysokimi kosztami ubezpieczenia samochodu należy zapłacić jeszcze podatek (Kfz-Steuer, który w Polsce płaci się w paliwie) oraz samochód musi przejść badanie techniczne (TÜV). Z tych powodów wielu posiadających zameldowanie w Niemczech i w Polsce decyduje się zarejestrować samochód tam, gdzie taniej, czyli w Polsce.

O ile na pierwszy rzut oka wydaje się to słuszne i korzystniejsze, o tyle pamiętać należy również o prawnym aspekcie takiego przedsięwzięcia.
Skoro bowiem samochód zarejestrowany w Polsce używany jest przede wszystkim na drogach niemieckich trzeba by przyjrzeć się prawu niemieckiemu w tej kwestii.
Wielu bowiem jeżdżących samochodami na polskich tablicach rejestracyjnych przeżyło już kontrole policyjne, które nie zawsze kończyły się dla zainteresowanych pomyślnie.Prawo o dopuszczeniu do ruchu pojazdów zagranicznych

Ponieważ rejestracja pojazdu w Polsce równoznaczna jest z dopuszczeniem auta do ruchu drogowego, zastosowanie ma tu niemieckie rozporządzenie o "międzynarodowej komunikacji samochodowej" (Co prawda weszło ono w życie 1. stycznia 1935 roku, ale z późniejszymi zmianami jest do dzisiaj obowiązującym prawem niemieckim.
Paragraf 1. tego rozporządzenia stanowi, że do ruchu dopuszczane są tymczasowo (na okres do jednego roku) pojazdy wyposażone w międzynarodowe lub zagraniczne zaświadczenie o dopuszczeniu do ruchu za wyjątkiem przypadków, w których pojazd "przebywa regularnie" na terenie kraju.
Wyrok landowego sądu bawarskiego z 28.10.1958 roku stanowi dodatkowo, że miejsce "regularnego przebywania" to takie, z którego podejmowana jest jazda samochodem.
A zatem jeśli pojazd przebywa regularnie na terenie Niemiec i stąd wprowadzany jest on do ruchu drogowego, to miejscem jego regularnego przebywania są Niemcy, gdzie też musi być zarejestrowany i dopuszczony do ruchu.
A zatem jeśli miejscem regularnego przebywania pojazdu są Niemcy a pojazd zarejestrowany jest w Polsce, jest on według prawa niemieckiego traktowany jako niedopuszczony do ruchu.
A zatem poruszanie się takim pojazdem jest wykroczeniem przeciw prawu o ruchu drogowym, które mówi, że można poruszać się wyłącznie pojazdami dopuszczonymi do ruchu.
Usprawiedliwianie rejestracji w Polsce faktem, że właściciel posiada zameldowanie w Polsce jest tym samym niezasadne. Najważniejsze jest bowiem gdzie przebywa pojazd i skąd zostaje regularnie wprowadzany do ruchu w komunikacji drogowej.
Ubezpieczenie pojazdu

Pamiętać należy, że wszystkie firmy ubezpieczeniowe odmawiają ubezpieczenia pojazdu jeśli zarejestrowany jest on poza granicami kraju. Tak więc żaden polski ubezpieczyciel nie ubezpieczy auta zarejestrowanego w Niemczech ani żaden niemiecki takiego, który zarejestrowany jest w Polsce. Odpada zatem teoretyczna kombinacja: w Polsce zarejestrowany, ale w Niemczech ubezpieczony lub na odwrót. A miałoby to sens. Szczególnie w przypadkach kiedy dochodzi do szkód wypadkowych na terenie Niemiec pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Bardzo często firmy ubezpieczeniowe robią problemy przy wypłacaniu szkód jeśli dowiodą (co nie jest takie trudne), że pojazd przebywał na stałe i poruszał się regularnie po drogach zagranicznych. Wtedy odmawiają one wypłacenia odszkodowania, gdyż ubezpieczający wykroczył przeciw warunkom umowy ubezpieczenia.
marian1 jest off-line  
14-06-2009, 12:30  
Smigacz
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

Jak mam to rozumieć??? to znaczy że jeżeli pojadę w odwiedziny i będę u niej przez 3 tygodnie i ja będę się poruszał tym autem to czy można to nazwać regularnym przebywaniem??? a jeżeli ona będzie go prowadzić przez te trzy tygodnie to czy wtedy jest to regularne przebywanie??? skąd kolego marian1 masz ten tekst to jakaś ustawa??? artykuł o aktualnym prawie??? już czytałem to wcześniej w innym temacie ale to jest strasznie naciągany przepis ponieważ można naciągnąć to zarówno w jedna jak i druga stronę jest jakieś obejście tego przynajmniej czasowo????
Smigacz jest off-line  
14-06-2009, 12:59  
nurek68
Moderator w spoczynku
 
nurek68 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.068
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

smigacz- to co marian wypisal to niestety nie jest do konca prawda (posluguje sie cytatami ze strony na ktorej roi sie od bledow merytorycznych)
jesli chodzi o twoje uzytkowanie pojazdu na polskich znakach rejestracyjnych to do 30 dni nie ma zadnego problemu, jesli to jest okres dluzszy to musisz uzyskac w wydziale komunikacji wlasciwym dla twojego miejsca zamieszkania "zaswiadczenie o uzytkowaniu pojazdu mechanicznego poza granicami RP", zaswiadczenie przetlumacz na jez. niemiecki i przez okres 1 roku od wydania mozesz go uzytkowac na terenie niemiec.
Jesli chodzi o prowadzenie pojazdu zarejestrowanego w polsce przez obywatela niemieckiego to o aktualne mozliwosci zapytam jutro znajomego policjanta.
nurek68 jest off-line  
14-06-2009, 13:09  
Smigacz
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

Dzięki nurek widzę jakieś bardziej sprecyzowane informacje masz mam nadzieje że zgodne z prawdą. Będę bardzo wdzięczny jak jeszcze raz sprawdzisz i potwierdzisz że liczby i fakty które podałeś są akurat na czasie zgodne z prawem bo ja nawet nie wiem gdzie iść i o to pytać no i jak się dopytasz tego policjanta i dasz mi szybko odpowiedź jutro bo chce działać z autem już.
Smigacz jest off-line  
14-06-2009, 13:24  
nurek68
Moderator w spoczynku
 
nurek68 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.068
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

jedno jest pewne, uzytkowac pojazd z tym zaswiadczeniem moze wlasciciel, jak to sie ma do osob trzecich to bede wiedzial jak "zlapie" znajomego policmajstra
ubezpieczyc auto bedziesz musial w polsce jesli ma byc na polskiej rejestracji
nurek68 jest off-line  
14-06-2009, 16:10  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.651
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

problem z samochodem - Kafeteria - Forum dyskusyjne dla Polaków w Niemczech po polsku - MyPolacy.de
polskie auto w niemczech - Prawo europejskie i międzynarodowe - Forum Prawne . Info
Polonik Monachijski
Przykład 2: Jak wyżej, z tym, że rodzina pracownika (żona i dzieci) mieszka na stałe w Niemczech. Obowiązek podatkowy powstaje bez względu na to czy stan ten trwa rok czy też nie; kierowca jest zobowiązany do przemeldowania pojazdu na “niemieckie blachy” nawet, jeżeli często jeździ do Polski. W tym przypadku pracownik jedzie do pracy “z Niemiec”, więc Standort znajduje się w Niemczech.

Przykład 3: Polski przedsiębiorca (Selbständiger) prowadzi samodzielną działalność gospodarczą (Gewerbe) w Niemczech, gdzie ma jego firma siedzibę. Jego samochód służbowy jest zarejestrowany w Polsce, choć używany jest w Niemczech w celach zawodowych. Przedsiębiorca zobowiązany jest do przerejestrowania swojego pojazdu oraz płacenia podatku drogowego (Kfz-Steuer). Standort pojazdu znajduje się jak w przykładzie 2 w Niemczech.

Czy płacąc podatek drogowy w Niemczech należy automatycznie przerejestrować pojazd na niemieckie papiery?
Niekoniecznie. Można używać w dalszym ciągu polskich numerów rejestracyjnych po uprzedniej konsultacji z niemieckim urzędem skarbowym (Finanzamt).

Czy można obejść przepisy podatkowe w ten sposów, że samochód zarejestrowany jest w Polsce na kogoś z rodziny lub na inną osobę trzecią a używany jest w Niemczech?
Niestety nie, gdyż obowiązek podatkowy nie zależy od stosunków własnościowych. Na podstawie ustawy o podatku drogowym (Kraftfahrzeugsteuergesetz) obowiązkowi podatkowemu podlega osoba, która uczestniczy w ruchu drogowym na terenie Niemiec pojazdem zarejestrowanym w Polsce bez względu na to czy jest właścicielem pojazdu, posiadaczem czy tylko kierowcą np. pożyczonego pojazdu. Nie dotyczy to oczywiście pojazdów z wypożyczalni samochodów, gdyż używanie wypożyczonego samochodu jest z natury rzeczy tymczasowe.

Jak się zachować, gdy niemiecka policja przeprowadza kontrolę i zadaje pytania dotyczące polskich numerów rejestracyjnych?
To zależy od konkretnej sytuacji. Czasami policja nie jest zainteresowana ściganiem tego rodzaju wykroczeń i jazda na „polskich blachach“ pozostaje bez konsekwencji. Kierowcy wychodzą więc z założenia, że nie naruszają prawa. Zdarza się często, że kierowcy mają szczęście i przez długi czas jeżdżą w ten sposób. Jednak, gdy trafią na obowiązkowego policjanta kontrolującego ruch drogowy lub celnika, który jest zainteresowany okolicznościami używania polskiego samochodu w niemieckim ruchu drogowym, stwierdzają owi kierowcy, „że już często byli kontrolowani i wszystko było w porządku“. Ta lekkomyślna, nawet jeśli szczera, wypowiedź może spowodować zainteresowanie prokuratury pociągające za sobą nieprzyjemne skutki: mianowicie sprawę przed sądem karnym (Strafgericht) z powodu oszustwa podatkowego (Steuerhinterziehung
http://poloniainfo.dk/forum?topic=17581.0

Samochody na polskich blachach są ścigane w całej UE
marian1 jest off-line  
14-06-2009, 16:40  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.651
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

"Polskie samochody na celowniku brytyjskiej policji" [Archiwum] - Forum Vectra Unlimited - Polski Klub Opla Vectry

forum.poloniaberlin.de :: Jezdze samochodem w Berlinie na polskich tablicach


Jazda po Niemczech na polskich blachach po 6-? miesięcy jeżeli jest meldunek i praca to przestępstwo ponieważ nie płacisz podatku drogowego.
marian1 jest off-line  
14-06-2009, 20:58  
nurek68
Moderator w spoczynku
 
nurek68 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.068
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

Cytat:
Napisał/a marian1 Zobacz post
Przykład 2: Jak wyżej, z tym, że rodzina pracownika (żona i dzieci) mieszka na stałe w Niemczech. Obowiązek podatkowy powstaje bez względu na to czy stan ten trwa rok czy też nie; kierowca jest zobowiązany do przemeldowania pojazdu na “niemieckie blachy” nawet, jeżeli często jeździ do Polski. W tym przypadku pracownik jedzie do pracy “z Niemiec”, więc Standort znajduje się w Niemczech.

Przykład 3: Polski przedsiębiorca (Selbständiger) prowadzi samodzielną działalność gospodarczą (Gewerbe) w Niemczech, gdzie ma jego firma siedzibę. Jego samochód służbowy jest zarejestrowany w Polsce, choć używany jest w Niemczech w celach zawodowych. Przedsiębiorca zobowiązany jest do przerejestrowania swojego pojazdu oraz płacenia podatku drogowego (Kfz-Steuer). Standort pojazdu znajduje się jak w przykładzie 2 w Niemczech.

Czy płacąc podatek drogowy w Niemczech należy automatycznie przerejestrować pojazd na niemieckie papiery?
Niekoniecznie. Można używać w dalszym ciągu polskich numerów rejestracyjnych po uprzedniej konsultacji z niemieckim urzędem skarbowym (Finanzamt).
No to teraz pomysl drogi marianie nad tym co powstawiales radosnie
wg przykladu 2 i 3 pojazdy podlegaja obowiazkowi przerejestrowania na niemieckie numery a co za tym idzie podlegaja oplatom niemieckiego podatku drogowego... ale za chwile piszesz, ze nie jest to wymagane bo mozna jezdzic na "polskich blachach" po konsultacji z niemieckim urzedem podatkowym


Cytat:
Czy można obejść przepisy podatkowe w ten sposów, że samochód zarejestrowany jest w Polsce na kogoś z rodziny lub na inną osobę trzecią a używany jest w Niemczech?
Niestety nie, gdyż obowiązek podatkowy nie zależy od stosunków własnościowych. Na podstawie ustawy o podatku drogowym (Kraftfahrzeugsteuergesetz) obowiązkowi podatkowemu podlega osoba, która uczestniczy w ruchu drogowym na terenie Niemiec pojazdem zarejestrowanym w Polsce bez względu na to czy jest właścicielem pojazdu, posiadaczem czy tylko kierowcą np. pożyczonego pojazdu. Nie dotyczy to oczywiście pojazdów z wypożyczalni samochodów, gdyż używanie wypożyczonego samochodu jest z natury rzeczy tymczasowe.
Skad wytrzasnales ten przepis ?
od kiedy to obowiazkowi podatkowemu na terenie Niemiec podlega "osoba, która uczestniczy w ruchu drogowym na terenie Niemiec pojazdem zarejestrowanym w Polsce bez względu na to czy jest właścicielem pojazdu, posiadaczem czy tylko kierowcą np. pożyczonego pojazdu"
Czyli kierowca i pasazerowie samochodu z polska rejestracja, poruszajacego sie niemieckich drogach musza placic KFZ-Steuer ??? :rotfl:

Cytat:
Samochody na polskich blachach są ścigane w całej UE
Tym mnie powaliles na kolana .... Do wszystkich kierowcow samochodow z polska rejestracja jezdzacych po krajach UE ... bojcie sie .. wasze godziny sa policzone... jestescie scigani
nurek68 jest off-line  
14-06-2009, 21:39  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.651
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

Łapanka na PL samochody w Odense
nurek68
tekst odnosi się do podanych linków na innych forach internetowych
jeżeli ci nie odpowiada nie czytaj i nie rób osobistych wycieczek myślałem że odpuściłeś sobie ale jesteś uparty jak za PZPR. CENZURA.
marian1 jest off-line  
14-06-2009, 21:43  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.651
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

Cytat ze strony

Oj tego to już nie wiem Ale patrząc logicznie, to nie, raczej nie powinni się doczepić! Ale ja na Twoim miejscu zapłaciłabym ten podatek...Znam kogoś, kto - dokładnie tak jak TY miał meldunek w Berlinie, jeżdził na polskich blachach, ale auto nie było na niego zarejestrowane. Dwa ray został zatrzymany przez policję, dwa razy wmówił im, że to auto gości z Polski, którzy właśnie go odwiedzili. Trzeciego razu już nie było...dostał wezwanie na policję! trzy miesiące najprawdopodobniej był obserwowany (aaa, bo prawnie można w Niemczech ponoć 3misiące poruszać się samochodem na obcych rejestracjach bez płacenia podatku. Jeśli przebywasz w Niemczech dłuzej niż 3mce to masz niby "obowiązek"zapłacenia podatku), udowodnili mu to i dostał naprawdę wysoką karę!!Tak więc - wybór należy do Ciebie
marian1 jest off-line  
14-06-2009, 21:55  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.651
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

nurek68
tekst odnosi się do podanych linków na innych forach internetowych
jeżeli ci nie odpowiada nie czytaj i nie rób osobistych wycieczek myślałem że odpuściłeś sobie ale jesteś uparty jak za PZPR. CENZURA.
marian1 jest off-line  
14-06-2009, 23:17  
nurek68
Moderator w spoczynku
 
nurek68 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.068
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

osobistych wycieczek nie robie, ale wlasnie stad sie biora takie "kwiatki" bo nastepny "madry" wstawi link z tego forum i informacja pojdzie w swiat
zanim wstawisz nastepne madrosci rodem z innych for internetowych przeczytaj dokladnie tekst z naciskiem na jego zrozumienie, pomysl troche na "zdrowy chlopski rozum"
nurek68 jest off-line  
15-06-2009, 06:37  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.976
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

Do Marian 1: Proszę w podpisie nie umieszczać błędnych informacji.
Janusz.C.M. jest off-line  
09-09-2009, 20:09  
piotr130
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

Witam mam tez samochud zarejestrowany w Polsce na mame i mieszkam na stale w niemczech i jrzdze nim juz 4 lata teraz wymienilem na drugi i mialem nim kontrol i tez policjantka mnie zapytala od kiedy jestem zameldowany w niemczech powiedzialem ze 18 lat juz tu mieszkam to ona ze niemoge tym autem jezdzic to ja nato zeby przeczytala kto jest wlascicelem troche pomruczala no to ja jeszcze dowalilem ze bylem na urlopie w Polsce i moje autko sie popsulo i musialem jakos do deutschland wrucic do prac i czy mi nie wolno autem mamy ona na to ma pan dobre wytlumaczenie i dal mi mandat za brak pas moral z teg ze ja w niemczech bym placil za takie auto 800eur a w Polsce 100EUR a do tego te wszystkie zdjecia co mi przez 4 lata zrobili co strasza ludzi ze to do polski wysla to powiem wam ze to guwno prawda do dzis nie przyszlo nic a pierwsze miale gdzeis 3 lata temu i to bylo napewno 30km za duzo wiec jak ma ktos jaja i potrafi sie wygadac to powinien skorzystac ja sie da bo cie na gorze to tez nie lepsi.
piotr130 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ umowa z polskim pośrednikiem- praca w Niemczech (odpowiedzi: 1) Witam, mąż podpisał umowę z agencją pośrednictwa pracy zgodnie z którą zarobek wynosi 11,5 E brutto/h i jest również naliczana "dieta" za każdą...
§ Zwolnienie Z Pracy W Niemczech Na Polskim L4 - Bardzo Pilne (odpowiedzi: 8) Witam. Na wstępie bardzo proszę o szybką pomoc bo mam prawdopodobnie do jutra czas na wykonanie jakiegoś ruchu. Dnia 11.09.2015 byłem ostatni...
§ jazda polskim samochodem bez dokumentow (odpowiedzi: 1) Moj chlopak zostal zatrzymany przez policje jadac polskim samochodem, bez dokumentow i policja zabrala auto. Mial stawic sie na sprawe sadowa tylko...
§ Polskim autem po Niemczech (odpowiedzi: 30) Witam serdecznie :) ! Mam wielkie zapytanie.Czy moge jezdzic polskim samochodem mojego ojca po terenie Niemiec(ojciec ma zameldowanie polskie).Ja...
§ Zakaz prowadzenia pojazdów na polskim prawo jazdy po niemczech (odpowiedzi: 1) Witam. Mam tu pewien problem,ponieważ w listopadzie 2010r. niemiecka policja zrobiła mi zakaz jazdy po niemieckich drogach na moim prawku. W...
§ Dochodzenie wynagrodzenia za pracę w Niemczech przed polskim sądem? (odpowiedzi: 8) Witam serdecznie. Jestem pierwszy raz na forum i od razu trafiłem do Was, więc z góry przepraszam za jakieś potknięcia. Szukam porady w mojej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:10.