Żelazne dokumenty a uzyskanie obywatelstwa - Forum Prawne

 

Żelazne dokumenty a uzyskanie obywatelstwa

Witam Wszystkich Życzliwych z forum. Chciałam starać się o uzyskanie pochodzenia niemieckiego-wiem już jak to zrobić gdyż wyczytałam to na innch odpowiedziach z forum i nie będę powielać pytań. Jednak mam kilka wątpliwości. Pochodzenie powinnam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
30-12-2006, 13:22  
koszary
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Żelazne dokumenty a uzyskanie obywatelstwa

Witam Wszystkich Życzliwych z forum.
Chciałam starać się o uzyskanie pochodzenia niemieckiego-wiem już jak to zrobić gdyż wyczytałam to na innch odpowiedziach z forum i nie będę powielać pytań. Jednak mam kilka wątpliwości.
Pochodzenie powinnam dziedziczyć po pradziadkach, babci i mamie (niestety mama po wojnie nie starała się o jego uzyskanie a potem jej nie było potrzebne).
Posiadam następujące dokumety:
oryginał aktu urodzenia prababci
oryginał aktu urodzenia pradziadka
oryginał aktu ich ślubu
oryginał aktu zgonu prabaci
oryginał aktu urodzenia babci
oryginał aktu ślubu babci (babcia wyszła za polaka i przyjęła jego nazwisko)
oryginał aktu urodzenia mamy
oryginał aktu ślubu rodziców
oryginał mojego aktu urodzenia
oryginał mojego aktu ślubu

Moje wątpliwości są następujące:
-Czy w/w dokumety wystarczą?
-Czy muszę wysłać oryginały dokumentów czy mogą to być kopie potwierdzone notarialnie (mam tylko pojedyncze oryginalne niemieckie egzemplarze dokumentów pradziadków i boję się że mogą zginąć)?
-W jakiej formie i języku powinna być kierowana prośba i czy powinna zawierać osobiste informację np. dot. wykształcenie (obie z mamą mamy wyższe choć nie wiem czy to ma jakieś znaczenie w sprawie)?
- Czy mogę wysłać prośbę także w imieniu mojego małego synka ur. 05.04.2005 r.

Dowiedziałam się ostatnio, że ktoś w rodzinie w niemczech posiada tzw. księgę rodowodową (nie wiem dokładnie jak się to pisze "stantbuch") tylko nie mam do niej dostępu mogę się jedynie dowiedzieć kto i gdzie ją posiada?

Serdecznie bardzo Wszustkich proszę o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi na moje wątpliwości za co z góry bardzo dziękuję.
Życzę Wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku !!!
koszary jest off-line  
30-12-2006, 14:43  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie

Czy w metryce urodzenia jest podana narodowość i czy urodzili się na obecnych terenach Niemiec
Gdzie chcesz składac papiery-miej zawsze ksero wszystkich dokumentów
Możesz dopisac syna przy składaniu wniosku
Pobierz formularz ze strony forum nie jest skomplikowany
marian1 jest off-line  
31-12-2006, 10:18  
koszary
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

A więc tak jestem ze Śląska ale na stronie konsulatu w Krakowie jest napisane, że nie obsługują woj. śląskiego a więc dokumenty będę musiała wysłać do KONSULATU GENERALNEGO w Opolu (chyba tam obsługują Śląsk)lub Wrocławiu.
Jeśli chodzi o dokumenty to:
Pradziadek urodzony 09.03.1878 r w GroB Zeidel
Prababcia urodzona 16.04.1898 r. w Klein Zeidel
Babcia urodzona 24.02.1929 r.w Niemieckich Gliwicach (Gleiwik)
Mama urodzona 06.09.1955 w Polskich Gliwicach
Ja - urodzona 23.11.1980 r w Mysłowicach
Nie wiem w którym miejscu jest napisane pochodzenie ale wszyscy z opisanych wstecz byli niemcami z tego co się dowiedziałam nawet jakiś członek rodziny pradziadka ma w Drezden pomnik za zasługi.
Reasumując wymienionych dziadków posiadam wszystkie dokumenty od urodzenia, ślubu do zgonu.
Z odpowiedzi za którą jestem bardzo wdzięczna wynika iż dokumenty muszę wysłać oryginalne - czy pzostawione sobie kopie dla własnego bezpieczeństwa potwierdzić notarialnie?
I jeszcze istotne sprawy:
Czy te dokumenty wystarczą? Czy muszę jedna spróbować zdobyć kopię (tego sttat) księgi rodzinnej?
Czy syna wisać w swoim wniosku?
Mama musiałaby się także starać w swoim imieniu - gdyż jak sądzę raczej powinna być ciągłość pochodzenia?

Patrząc na to z perspektywy osoby trzeciej drodzy Przyjaciele z Formum jakie mam szanse na uzyskanie owego obywatelstwa???

Jeszcze raz bardzo liczę i proszę o pomoc i z góry serdecznie dziękuję.
koszary jest off-line  
31-12-2006, 14:52  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie

[[cytat1bua8a5]cytat]Takie rozwiązanie stosuję się w wypadku posiadania niemieckiego obywatelstwa przez urodzenie z niemieckich przodków albo ich potomków.

Konstytucja niemiecka mówi wyraźnie w Art. 116, 1, że „Niemcem w rozumieniu tej ustawy zasadniczej jest – zastrzegając sobie inne regulacje prawne – ten, kto niemieckie obywatelstwo posiada albo jako uciekinier albo wypędzony narodowości niemieckiej lub jako jego współmałżonek albo potomek znalazł przyjęcie na obszarze Rzeszy Niemieckiej według stanu z 31.12.1937.”[1]

Przepis ów stwierdza zatem, że kto posiada przodków, których niemieckie obywatelstwo lub zamieszkanie na terenie Rzeszy Niemieckiej sprzed 31.12.1937 da się udokumentować i udowodnić ma prawo starać się o stwierdzenia posiadania niemieckiego obywatelstwa. Ogólnie można jednak stwierdzić, że wszyscy, którzy zamieszkiwali przed 31.12.1937 na terenie Niemiec znajdywali się niejako automatycznie w posiadaniu niemieckiego obywatelstwa. Niekoniecznie musiałoby zostać owo nabycie urzędowo potwierdzone. W tamtych czasach nie przykładano bowiem tak wielkiej wagi do dokumentowania swego obywatelstwa, a było ogólnie przyjętą zasadą, że posiada się obywatelstwo kraju, w którym się mieszka. Na takiej zasadzie wszyscy, którzy przed końcem 1937 roku mieszkali na terenach nalężących do Niemiec (a dzisiaj leżących w Polsce jak np. Mazury, Śląsk, Pomorze, Wielkopolska) mieliby dzisiaj prawo (niezależnie czy czuli się Polakami czy Niemcami) do stwierdzenia ich niemieckiego obywatelstwa. Ich potomkowie zaś analogicznie również. Taka procedura prowadzona jest właśnie w wypadku stwierdzenia obywatelstwa.

Stwierdzenie obywatelstwa jest zatem powierdzeniem faktu, że wnioskodawca od dnia narodzin posiadał niemieckie obywatelstwo, gdyż miał niemieckich przodków (co wcześniej nie zos[/cytat1bua8a5]
marian1 jest off-line  
31-12-2006, 14:56  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie

[cytat:hh2bjsa4]
2. Szczegóły i warunki uzyskania potwierdzenia niemieckiego obywatelstwa przez niemieckie pochodzenie
Wobec osób urodzonych i/lub zamieszkałych w Polsce stosuje się następujące kryteria uznawania niemieckiego obywatelstwa:

a) osoby urodzony z małżeństwa:

Osoby urodzony przed 01.01.1975 mogą posiadać niemieckie obywatelstwo tylko wtedy, gdy ich ojciec był Niemcem (czyt. nawet jeśli nie było to nigdy wcześniej urzędowo potwierdzone, ale posiadał niemieckich przodków). Ten łańcuch pochodzeniowy sprawdzany jest wobec dziadka a nawet pradziadka do lat poprzedzających nawet rok 1914. Posiadanie niemieckiego obywatelstwa przypuszcza się wobec tego, kogo ojcowie (czyt. wyłącznie męska linia rodu) urodzili się i żyli między 1913 a 1945 rokiem w granicach Niemieckiej Rzeszy lub Wolnego Miasta Gdańska w granicach z 1937 roku.

Osoba urodzona po 01.01.1975 otrzymuje potwierdzenie niemieckiego obywatelstwa wtedy, kiedy jeden z rodziców (niezależnie czy matka czy ojciec) posiadał niemieckie obywatelstwo.


b) osoby urodzone poza małżeństwem:

Z reguły otrzymują takie osoby obywatelstwo matki.
Od 01.07.1993 może jednak również od ojca pochodzić niemieckie obywatelstwo jeśli:
- jest on Niemcem,
- istnieje ważne według prawa niemieckiego potwierdzenie lub uznanie ojcostwa,
- uznanie lub potwierdzenie ojcostwa zostało podjęte przed ukończeniem przez dziecko 23 roku życia.
[/cytat:hh2bjsa4]
marian1 jest off-line  
31-12-2006, 15:17  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie

[cytat:32k0jxta]
Czy wystarczy, że jeden z członków rodziny posiada niemieckie obywatelstwo, czy muszą je posiadać wszyscy?

Oczywiście, że fakt posiadania obywatelstwa niemieckiego tylko przez jedną osobę wystarczy, by cieszyć się posiadaniem prawa do niemieckiej opieki socjalnej przez całą rodzinę. „Nie-Niemcy” muszą jednakże po oficjalnym zameldowaniu się w urzędzie miasta (Bürgeramt, Gemeindeamt, Meldebehörde, Ordnungsamt) wystąpić z wnioskiem o prawo do pobytu (wiza).

Wielu urzędników niemieckich nie związanych z kwestiami obcokrajowców może twierdzić, iż po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej polscy obywatele nie muszą posiadać wizy pobytowej a wystarczy im tzw. „Freizugigkeitsbescheinigung”. Jest to prawdą tylko i wyłącznie w przypadku, gdy ktoś udowodni w urzędzie dla obcokrajowców, że jest w stanie utrzymać z własnych środków siebie i rodzinę (praca, otwarcie własnej firmy, itp.). Jeżeli jednak przebywa ktoś w Niemczech na podstawie prawa do wspólnego prowadzenia rodziny z obywatelem Niemiec, który utrzymuje swoją rodzinę ze świadczeń socjalnych, wtedy wkracza przepis ustawy mówiący, iż tacy obcokrajowcy muszą prosić o wizę pobytową. Wiza wystawiana jest z reguły na okres jednego roku do kilku lat. Wraz z otrzymanie wizy dostaje się z reguły prawo do podjęcia pracy na terenie Niemiec (patrz na druku wizy wklejonym do paszportu).


Czy jako obywatel Niemiec mogę zabrać ze sobą swoją dziewczynę/swojego chłopaka, która/y nie posiada niemieckiego paszportu?

Generalnie tak, ale osoba ta – jako nie posiadająca obywatelstwa niemieckiego – nie może liczyć na jakąkolwiek pomoc od państwa niemieckiego. Tylko oficjalnie zawarte małżeństwo z obywatelem Niemiec (nieważne jest przy tym, czy w Niemczech czy poza granicami Niemiec) daje prawo do otrzymania wizy pobytowej.
[/cytat:32k0jxta]
marian1 jest off-line  
31-12-2006, 15:19  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie

[cytat:tkoh7qfm]
Czy pozbywać się przed wyjazdem do Niemiec majątku w Polsce?

Pytanie to jest kłopotliwe z prawnego punktu widzenia. Przy wnioskowaniu świadczeń socjalnych należy podać swój stan majątkowy. Dotyczy to całego majątku niezależnie od miejsca jego uzyskania i znajdowania się. Wartość majątku przekraczająca stawki określone przez ustawodawcę podlegają „zużyciu” przez wnioskującego, tak że zobowiązany jest on w pierwszej kolejności spieniężyć wartość przekraczającą te stawki i za te środki utrzymać siebie i rodzinę. Dopiero po owym „zużyciu” środków własnych może liczyć na pomoc od państwa. Stawki te to:


Każdy pełnoletni ma prawo do zachowania majątku w wysokości 150,- € za każdy ukończony rok życia najmniej jednak 3 100,- € a najwięcej 9 750,- €. Każdy niepełnoletni ma prawo do pozostawienia sobie majątku w wysokości 3 100,- €. Poza tym każdemu w rodzinie żyjącej z ALG II przysługuje kwota majątku wolna od naliczenia w wysokości 750,- €.


[/cytat:tkoh7qfm]
marian1 jest off-line  
31-12-2006, 15:24  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie

[cytat:w0w7764f]
Jakie przysługują świadczenia socjalne i jak są one wysokie?

Jako nigdy w przeszłości nie pracujący na terenie Niemiec obywatele, mają m.in. również i osiedleńcy prawo do pomocy socjalnej, tzw. Arbeitslosengeld II. Przyznawany jest on wyłącznie na pisemny wniosek. Zachowanie odpowiednich reguł pozwoli na przyznanie tych świadczeń od dnia przyjazdu do Niemiec.
Stawka podstawowa (dla samotnych i samotnie wychowujących dzieci oraz dla wnioskodawcy, którego małżonek jest niepełnoletni): 345,- € w landach zachodnich i 331,- € w landach wschodnich. Małżonkowie otrzymują po 311,- € na Zachodzie i 298,- € na Wschodzie.

Dzieci do ukończenia 14. roku życia otrzymuję 207,- € na Zachodzie i 199,- € na Wschodzie. Od ukończenia 14. roku życia aż do pełnoletności przysługuje im 276,- € na Zachodzie i 265,- € na Wschodzie.
Pełnoletnie dzieci – chociaż mieszkają razem z rodzicami – muszą samodzielnie złożyć wniosek o ALG II i otrzymują świadczenia według stawki podstawowej.


Do wszystkich wyżej wymienionych kwot dochodzą koszty mieszkania, które również pokrywa jednostka wypłacająca ALG II. Nie wszystkie jednak mieszkania są finansowane przez ALG II. O tym, czy czynsz i wszystkie pozostałe koszty mieszkania są „odpowiednie” do liczby członków rodziny i granic ustalonych przez miejscowe władze rozstrzyga zawsze jednostka wypłacająca świadczenia.
[/cytat:w0w7764f]
marian1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Uzyskanie obywatelstwa niemieckiego (odpowiedzi: 11) Witam, ostatnio dowiedziałem się o możliwości uzyskania niemieckiego obywatelstwa (które bardzo mi pomoże) po pradziadku ze strony ojca. Jedyny...
§ Uzyskanie obywatelstwa (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich użytkowników. Mam problem, który chciałbym rozwiązać. Moja dziewczyna jest Białorusinką ale ma Kartę Polaka, obecnie studiuje już...
§ Szanse na uzyskanie obywatelstwa z DVL III? (odpowiedzi: 3) Staram się o obywatelstwo po pradziadku z Łodzi, który w 1942 roku podpisał DVL i otrzymał grupę III. Po wojnie za podpisanie w/w DVL otrzymał wyrok...
§ Uzyskanie obywatelstwa niemeickeigo. (odpowiedzi: 3) Witam Na wstępie przepraszam za powielony wątek lecz jest milion zasad w kwestii uzyskania obywatelstwa niemieckiego. Już się straciłem co trzeba...
§ Zapytanie o uzyskanie obywatelstwa (odpowiedzi: 13) Witam. Chciałem się dowiedzieć od osób które mają pojęcie o takich sprawach czy istnieją szansę na uzyskanie przeze mnie obywatelstwa niemieckiego....
§ uzyskanie obywatelstwa (odpowiedzi: 4) Jakie mam szanse otrzymania obywatelstwa jeśli : Matka mojej mamy (czyli moja babka) była wywieziona na roboty do Niemc i tam urodziła się moja...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:43.