12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego - Forum Prawne

 

12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

Dzień dobry, jestem tu nowy, ale trochę już „wczytałem” się w to forum – i od razu muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem wiedzy niektórych użytkowników, zwłaszcza Pana Pogodniaka  Mam pytanie, które chciałbym tu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
08-09-2015, 15:53  
TakiJeden80
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie 12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

Dzień dobry,
jestem tu nowy, ale trochę już „wczytałem” się w to forum – i od razu muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem wiedzy niektórych użytkowników, zwłaszcza Pana Pogodniaka
Mam pytanie, które chciałbym tu zadać - odnośnie jednego z punktów niemieckiej ustawy o obywatelstwie – mianowicie StAG § 3 : 2)
Die Staatsangehörigkeit erwirbt auch, wer seit zwölf Jahren von deutschen Stellen als deutscher Staatsangehöriger behandelt worden ist und dies nicht zu vertreten hat.
Jak ten punkt ma się do zamieszania, jakie wielu uczestników forum relacjonuje w związku „przedawnieniem się” ich Staatsangehörigkeitsausweisu?
Czy przekroczenie tych 12 lat – licząc od chwili wystawienia „staatu” do momentu ważności ostatniego z wystawionych paszportów – gwarantuje uzyskanie bezterminowego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo?
Pytam, bo powołałem się (nie wiem, czy słusznie) na ten przepis w sytuacji odmowy wystawienia kolejnego, bezterminowego „staaatu”.
Czytałem poprzednie wątki i już wiem, że wpakowałem się w temat na własne życzenie – niemniej jednak - jak wielu – rozumiałem, że to tylko formalność …
Chciałem tylko uporządkować „te sprawy” w przypadku moich dzieci z BVA – a aktualnie jestem w stanie zawieszenia (i skołowania), bo nie wiem, czy czekając na rozpatrzenie mojego odwołania mogę posługiwać się w Niemczech moim paszportem, który ważny jest jeszcze przez 3 lata. Zadałem to pytanie w BVA, ale zostałem odesłany z tym do Opola, a tam mają chyba swoją własną wykładnię prawa…
Sam nie wiem czy lepiej dać już sobie z tym spokój, czy jeszcze trochę powalczyć …
Pozdrawiam 
TakiJeden80 jest off-line  
08-09-2015, 17:48  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.368
Domyślnie RE: 12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

Juz kilkakrotnie probowalem wyjasnic ten przepis z 12-toma latam, ale najwidoczniej nie udaje mi sie uwypuklic niuansu zawartego w niemieckim tekscie, konkretnie mowiac w formie czasownika "seit...... behandelt worden ist". Moze uda mi sie to przez tlumaczenie dwoch wariantow na polski
a) byl traktowany od 12 lat
i
b) jest traktowany od 12 lat jako obywatel niemiecki.

W wariancie (a) wystarczyloby dostac powiedzmy 15 lat temu jednokrotnie jakis dokument niemiecki, zeby "miec spokoj", ale tak NIE jest.

Liczy sie wariant (b), czyli powiedzmy w roku 2000 ktos dostal po raz pierwszy dokument niemiecki, musi odczekac 12 lat i po raz kolejny dostac nastepny dokument niemiecki, czyli w roku "zerowym" i "dwunastym( (lub potem) musi byc przynajmniej dwa razy "zostac potraktowanym" jako obywatel niemiecki. Jednokrotne otrzymanie dokumentu niemieckiego i "odczekanie" dwunastu lat NIE jest traktowaniem "od 12 lat".
Dopoki nie otrzymales wiazacej odpowiedzi na odwolanie, mozesz sie poslugiwac paszportem niemieckim, ale jak konsulat w Opolu odmowi ci wystawienia nowego, to znaczy, ze nie traktuja cie od 12 lat jako obywatela niemieckiego, tylko raz 12 lat temu cie tak potraktowali.

A wiec w sensie prawniczym jest istotne "od 12 lat" a nie "12 lat temu". A poniewaz wg starych przepisow zaden dokument nie byl wazny dluzej niz 10 lat, bez ponownego potraktowania nic ci nie pomoze.
Pogodniak jest off-line  
08-09-2015, 19:20  
TakiJeden80
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: 12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

Witam,
Dziękuję Ci bardzo za szybką odpowiedź – trochę mi to naświetliło sprawę, chociaż …
Nie chciałem się rozpisywać w szczegółach, ale jak widzę bez dokładniejszego przybliżenia mojego przypadku się nie obejdzie – zatem krótko:
„Staat” otrzymałem jako osoba niepełnoletnia, został on wystawiony dla wszystkich członków mojej rodziny w 1995 r. przez Landsratsamt Heilbronn – starali się o to moi rodzice.
W maju 1998 r. otrzymałem pierwszy paszport, ważny 5 lat – do maja 2003 r.
O drugi paszport wystąpiłem również do wicekonsulatu w Opolu w lutym 2003 r. i również go otrzymałem - ważny 5 lat, do lutego 2008 r.
I tutaj rzecz dziwna (przynajmniej moim zdaniem)... Przy kolejnej próbie wyrobienia paszportu przed upływem ważności tego ostatniego próbowałem wyrobić ten dokument po raz trzeci (chyba grudzień 2007). Dowiedziałem się wtedy, że jest to niemożliwe, bo mój „staat” stracił ważność w 2005 roku.
Niemniej jednak około pół roku później - w lipcu 2008 roku – odwiedziłem konsulat w Opolu ponownie i bez problemu otrzymałem bez żadnych zastrzeżeń kolejny (10 letni już) paszport, przedstawiając ten sam „przeterminowany staat”…
I nie wiem teraz, czy dobrze rozumiem przedstawiony przez Ciebie sposób rozumowania związany z tymi 12 latami – bo przyjmując za „rok zerowy” - rok 1995 (wystawienie „staatu”)i rok dwunasty lub późniejszy - rok 2008 (wydanie trzeciego paszportu) to powinienem się chyba na ten przepis załapać … (niestety reszta członków mojej rodziny podpada ewidentnie pod opisany przez Ciebie wariant A )
Prosząc jednak o wytłumaczenie tego przepisu w konsulacie w Opolu usłyszałem, że nie można go w moim przypadku zastosować w związku z pięciomiesięczną przerwą w ważności paszportów w 2008 roku (drugi paszport „skończył się” w lutym, trzeci otrzymałem w lipcu)
Czy w 2008 roku w jakiś sposób uległy zmianie przepisy, czy to, że otrzymałem trzeci paszport było tylko dobrą wolą przyjmującego wniosek urzędnika?
Dziękuję za podjęcie tematu i pozdrawiam
TakiJeden80 jest off-line  
08-09-2015, 20:39  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.368
Domyślnie RE: 12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

Po pierwsze, ten przepis jest nowy, zostal wprowadzony dopiero w roku 2007, wiec trudno tu wyrokowac na temat jego interpretacji.
Przepisy wykonawcze mowia, ze "traktowanie jako obywatel niemiecki" musialo trwac (= w domysle "nieprzerwanie") od dnia 28 sierpnia 2007 (wstecz), albo po terminie 28 sierpnia 2007 dwanascie lat nieprzerwanie wstecz.
Raz jeszcze nie jest istotna waznosc dokumentu typu paszport, tylko zeby w roku zerowym i na koniec 12-tego byc ponownie i nieprzerwanie traktowanym jako obywatel niemiecki.
W twoim przypadku
- rok zerowy: maj 1998
plus 12 lat
=
maj 2010.
A tobie odmowiono wydania paszportu w 2007, na pewno z uzasadnieniem, ze masz wystapic o nowy Staatsangehörigkeitsausweis, jak go dostaniesz, otrzymasz nowy paszport. Ty najwidoczniej tego nie zrobiles. Poszedles natomiast pol roku pozniej, zeby "sprobowac jeszcze raz".
Przepisy wykonawcze mowia, ze ten przepis NIE znajduje zastosowania, gdy zainteresowany (przez swoje postepowanie) stara sie utrzymac niemieckie placowki urzedowe w blednym przekonaniu, ze nadal posiada obywatelstwo.

Jak zakwalifikowac twoje zachowanie? Ja ci na to nie odpowiem. Na dwoje babka wrozyla.

Co do konsulatow: w okienkach konsulatow w Polsce nie pracuja, wbrew blednym przekonaniom, niemieccy urzednicy, tylko polscy pracownicy kontraktowi. Oni niekoniecznie znaja sie na wszystkich niuansach i to co mowia, w razie watpliwosci, nie ma zadnej mocy wiazacej.
Ale nawet niemiecki urzednik przyjmujacy wniosek o paszport, moze, ale nie musi, zadac dowodu aktualnego posiadania obywatelstwa. To lezy w jego gestii, bo przepisy mowia, ze jak ma watpliwosci, to moze zadac dowodow wydawanych przez inne instytucje niz konsulat.
A tak w ogole nie rozumiem twojego problemu. Skoro otrzymales w roku 2008 paszport na 10 lat i nikt ci nie kazal go zwracac, to on jest wazny do roku 2018, po co ty w ogole pytasz sie w konsulacie, czy ten przepis o 12 latach znajduje zastosowanie wobec ciebie????
Pogodniak jest off-line  
08-09-2015, 22:45  
TakiJeden80
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: 12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

No to znowu mnie nieco oświeciłeś - bo ja w zdaniu:
„Der Erwerb der Staatsangehörigkeit wirkt auf den Zeitpunkt zurück, zu dem bei Behandlung als Staatsangehöriger der Erwerb der Staatsangehörigkeit angenommen wurde.“

za punkt czasowy (rok zerowy) uważałem luty 1995 roku, czyli otrzymanie „staatu”, a nie datę otrzymania pierwszego paszportu (maj 199
Pani w konsulacie rzeczywiście mogła to policzyć Twoim „sposobem”
Jak podejrzewam, na sytuację nie ma tu wpływu fakt, że obywatelstwo otrzymałem jak osoba niepełnoletnia …
Nie będę się też zarzekał, że przy ostatnim odbiorze paszportu nie kazano mi wyrobić nowego „staatu”, bo dokładnie nie pamiętam – po prostu przedstawiłem swój nieaktualny „staat”, który został po raz kolejny „podbity” jako podstawa do wyrobienia kolejnego dokumentu …
Nie przypominam sobie też, żebym na piśmie zobowiązywał się do wyrobienia nowego „staatu”.
Sam jestem naprawdę bardzo ciekawy jak potraktują moje działania - w ostatnim „Vorläufige Anwendungshinweise des Bundesministeriums des Innern zum Staatsangehörigkeitsgesetz“ (z dn. 01.06.15) znalazłem fragment, o którym Ty pewnie piszesz wyżej (o nie wprowadzaniu w błąd niemieckich przedstawicielstw odnośnie posiadania obywatelstwa), ale zaraz w następnym zdaniu jest napisane:

„Kenntnisse des deutschen Staatsangehörigkeitsrechts sind in der Regel vom Betroffenen nicht zu erwarten. Er darf auch grundsätzlich auf die Richtigkeit von Verwaltungshandeln vertrauen“.
Pewnie takimi fragmentami przepisów można przerzucać się w nieskończoność a ostateczna interpretacja i tak należy do BVA.

Kombinuję czy mam jeszcze jakieś inne wyjście z sytuacji, ale pewnie, pozostaje mi tylko czekać na oficjalną odpowiedź z BVA i uzbroić się w cierpliwość (na ostatnią - stwierdzającą brak obywatelstwa - czekałem 3 lata).
W moim przypadku temat wyszedł jakby „mimochodem” – po otrzymaniu ważnego 10 lat paszportu w 2008 roku nie wracałem do tematu. W 2011 r. chciałem tę sprawę wyjaśnić i uporządkować w przypadku córki (zachciało mi się być na bieżąco z dokumentami ). Wtedy w konsulacie we Wrocławiu jako warunek wyrobienia indywidualnego „staatu” dla dziecka, stwierdzono konieczność przedstawienia bezterminowego „staatu” również przeze mnie. Sprawa przedstawiona została jako zwykła formalność - polecono mi złożyć jednocześnie wniosek o dokument dla dziecka oraz pismo podpisane przeze mnie, moich rodziców i siostrę o wydanie indywidualnych dokumentów.
Dałem się złapać, bo przyznam, że wcześniej aż tak bardzo nie siedziałem w temacie - i się zaczęło dosyłanie rożnych dokumentów do BVA - przeważnie tych samych, które wystarczyły do wystawienia „staatu” przez urząd w Heilbronn. Niestety, większość z nich nie przedstawia dla BVA oczekiwanej wartości.
W tej chwili mieszkam w Polsce - na Górnym Śląsku, ale w części która po I wś przypadła Polsce i stąd pewnie w moim przypadku nie jest to zwykła formalność …

pozdrawiam
TakiJeden80 jest off-line  
09-09-2015, 10:27  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.368
Domyślnie RE: 12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

Napisales : "Przy kolejnej próbie wyrobienia paszportu przed upływem ważności tego ostatniego próbowałem wyrobić ten dokument po raz trzeci (chyba grudzień 2007). Dowiedziałem się wtedy, że jest to niemożliwe, bo mój „staat” stracił ważność w 2005 roku."
Czyli probowales zlozyc wniosek na nowy paszport, a konsulat - uznajac najwidoczniej, ze sa watpliwosci co do aktualnosci twojego obywatelstwa - odmowil ci wystawienia nowego paszportu, jesli nie przedlozysz aktualnego potwierdzenia posiadania obywatelstwa. Ty natomiast nie zlozyles wniosku o weryfikacje obywatelstwa, tylko postanowiles odczekac i probowac, ze "moze sie uda za innym razem". To na twoja korzysc nie przemawia.

A skoro BVA odmowil ci wydania nowego Staatsangehörigkeitsausweisu, to chyba podal przyczyne
Pogodniak jest off-line  
09-09-2015, 13:21  
TakiJeden80
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: 12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

Moje działanie wnikały bardziej z niedokładnego zrozumienia tematu niż z woli wprowadzenia kogokolwiek w błąd. Cały czas byłem przekonany, że raz przyznanego obywatelstwa bez poważnego powodu (którego jak mniemam nie dostarczyłem) nie można odebrać.
Dość długo myślałem, że to naprawdę tylko formalność i że ten proces jest dalszą częścią poprzednich starań moich rodziców. Chociaż mogła mi się zapalić czerwona lampka, kiedy zapytano mnie o dodatkowe szczegóły odnośnie moich przodków i pochodzenia żony.
Raczej świadomie nie forsowałbym szybkiego wyrobienia dokumentów dla dzieci, gdybym wiedział jakie mogą wiązać się kłopoty z ponownym przechodzeniem procedury weryfikacyjnej - cóż, niewiedza kosztuje …

Odpowiedź BVA trafiła do wszystkich członków mojej rodziny i opiera się na zasadzie: ”moi rodzice nie posiadają obywatelstwa, więc nie posiadam go ja i moja siostra ani nasze dzieci”
Moi dziadkowie z obu stron utracili podobno obywatelstwo na mocy Traktatu Wersalskiego – obaj mieszkali po polskiej stronie obszaru plebiscytowego, chociaż jeden dziadek (ojciec ojca) urodził się w 1916 roku na terenie pruskiej prowincji śląskiej (dzisiaj teren miasta Ruda Śl., po plebiscycie w Polsce) a drugi (ojciec matki), urodzony w 1924 r. już w Polsce służył w Wehrmachcie.

Te same dokumenty w latach 90.-tych były wystarczające, a teraz nie?
I tutaj znowu nie rozumiem – jak za pierwszym razem „staat” mógł zostać wystawiony a potem na podstawie tych samych przesłanek stwierdza się brak posiadania obywatelstwa?
Pierwszy dokument nie jest w żaden sposób dla BVA wiążący?

Jak taka sytuacja ma się do § 35 StAG 3)?:
Die Rücknahme darf nur bis zum Ablauf von fünf Jahren nach der Bekanntgabe der Einbürgerung oder Beibehaltungsgenehmigung erfolgen.
Na pewno mój przypadek nie jest odosobniony i ciekawy jestem jak traktowane są takie osoby jak ja (tzn. ważny paszport i decyzja negatywna BVA) w przypadku np. kłopotów w kraju trzecim (innym niż DE i PL) – mogę wtedy liczyć na pomoc niemieckich placówek dyplomatycznych tak jak obywatel niemeicki?
TakiJeden80 jest off-line  
09-09-2015, 13:36  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.368
Domyślnie RE: 12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

§ 35 Staatsangehörigkeitsgesetz odnosi sie do Einbürgerung czyli naturalizacji, a stwierdzenie obywatelstwa (od urodzenia) nie jest naturlizacja.

Jesli dziadkowie zamieszkali po I Wojnie na terenie polskiej czesci Gornego Slaska to nie "pododobno" tylko "ewidentnie" stracili obywatelstwo niemieckie na mocy Traktatu Wersalskiego i mogli je ponownie uzyskac praktycznie tylko na podstawie Volklisty I albo II podczas II Wojny Swiatowej. Tym samym urzad w Heilbronn popelnil ewidentny blad wydajac rodzicom Staatsangehörigkeitsausweis.
Takie przypadki sie zdarzaja, co prawda w miare rzadko, ale sie zdarzaja i Bundesverwaltungsamt wyraznie o tym pisze na swoich stronach internetowych.
Dla BVA wczesniejsze Ausweisy wydane przez wladze komunalne, na czas okreslony, nie sa wiazace, bo Bundesverwaltungsamt jest tzw. Bundesoberbehörde, ktora ma tzw. Fachaufsicht nad wszystkimi sprawami dot. obywatelstwa. Porownujac do sytuacji w Polsce to by bylo cos w stylu dyskusji: kto ma racje w kwestii wydania polskiego dowodu osobistego: urzad miasta/gminy czy Ministerstwo Spraw Wewnetrznych.

Co do twojej obecnej sytuacji na terenie panstw trzecich. Napisales najwidoczniej odwolanie, wiec decyzja odmowna nie jest jeszcze ostateczna, dopoki nie dostaniesz odpowiedzi na odwolanie, mozesz sie wiec poslugiwac legalnie paszportem niemieckim (poza Polska oczywiscie). Gdy dostaniesz ostateczna decyzje odmowna i nie odwolasz sie do sadu, ta sie automatycznie uprawomocni i tym samym zostaniesz wezwany do zwrotu paszportu niemieckiego oraz pouczony, ze niezastosowanie sie do tego i dalsze poslugiwanie sie tym paszportem bedzie nielegalne.
Pogodniak jest off-line  
09-09-2015, 15:16  
TakiJeden80
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: 12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

W takiej sytuacji wypada mi się tylko z Tobą zgodzić … muszę po prostu poczekać na decyzję BVA i wtedy ewentualnie decydować, co dalej … nie ma chyba sensu porywać się na tę urzędniczą machinę bez mocnych argumentów…
Ale zamieszanie w tej sprawie jest konkretne, zwłaszcza informacje udzielane w konsulatach…
Jakiś czas temu np. dowiedziałem się w Opolu (jeszcze przed otrzymaniem decyzji z BVA), że jeżeli potrzebuję "na już" nowego paszportu lub dowodu osobistego, a mam tylko stary „staat”, to wystarczą im oprócz tego dokumentu tylko akty urodzenia ojca i dziadka ze strony ojca – wtedy urodzenie dziadka w Rudzie Śl. (na terenie dawnego powiatu pszczyńskiego, który został przyłączony do Polski) nie stanowiło przeszkody …
Zostało to zaproponowane jako „wyjście awaryjne” tzn. do czasu wyrobienia nowego „staatu” – ale po otrzymaniu decyzji BVA do tego pomysłu już nie wracałem …
Pożyjemy, zobaczymy – na pewno przedstawię tu wyniki mojej sprawy, jak tylko coś się w tym temacie ruszy. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
TakiJeden80 jest off-line  
13-09-2015, 17:23  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie RE: 12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

Pan Pogodniak ma racje ten cudowny przepis ,,traktowania cie jako niemca przez co najmniej 12 lat minimum" poprzez wystawienie dokumentu w roku 0 i po roku 12 stym ponownie ale bez twojej wiedzy na ten temat ani faktu ,że coś ukrywasz aby wycyckac paszport i Staat. Ja sie na ten przepis powolywalem podczas decyzji II instancji po odmowie pracownika I instancji i udalo mi się ....ale niebylo lekko batalie musialem przejsc i oswiadczenia mojego ojca że nie zna przepisow prawa , ze to Konsulat mu wyrabial zawsze papiery i pozwalal itp itp do tego wymagali mase dokumentow mojego dziadka .
Zreszta jak otrzymalem decyzje pozytywna z II instancji to nic nie bylo na niej napisane na jakiej podstawie otrzymalem potwierdzenie obywatelstwa tylko 2 -punkty tam figurowaly 1) ze anuluje pierwsza decyzje poprzedniego urzednika 2) ze stwierdza ze jestem Niemcem i nic wiecej wiec do dzisiaj nie wiem na jakiej podstawie stwierdzono ze mam to obywatelstwo czy uznali ten przepis o 12 latach czy uznali volksliste mojego dziadka.....to zostało ich slodką tajemnicą urzędowa..... potem odeslali mi jedynie oryginaly moich papierow niemieckich mojego dziadka z czasow wojny . zostawili jedynie sobie ku mojemu zdziwieniu 2 dokumenty .Pierwszy o spolszczeniu po wojnie
nazwiska mojego dziadka a drugi to Pismo z Sadu o fakcie ze po wojnie dziadek odzyskal gospodarstwo. Zdziwilo mnie to ze cala mase papierow mi oddano a te 2 dokumenty tak malo dla mnie znaczace a sobie je pozostawili. W kazdym badz razie dzieki Pogodniakowi walczylem do samego konca i bylo warto .
Warto wiec sie odwolywac.
adamaleks26 jest off-line  
14-09-2015, 15:07  
TakiJeden80
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: 12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

witam,

a można wiedzieć jak długo czekałeś na rozpatrzenie odwołania?

W moim przypadku niestety nie określili, kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi ... Ale biorąc po uwagę, że na pierwszą decyzję czekałem ponad 3 lata, to pewnie nie szybko ...
pozdrawiam
TakiJeden80 jest off-line  
14-09-2015, 21:10  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie RE: 12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

Ja odmowe dostalem w polowie grudnia a decyzje na odwolanie dokladnie 10marca a odwolanie skladalem 10-15 stycznia wiec u mnie poszlo ekspresem
adamaleks26 jest off-line  
14-09-2015, 21:11  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie RE: 12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

Jestem przykladem,ze warto walczyć zawzięcie skoro ma sie już papiery to ten przepis sie jak najbardziej należy to mi nawet poradzili prawnicy ds obywatelstwa....
adamaleks26 jest off-line  
12-10-2017, 14:02  
TakiJeden80
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: 12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

witam po dłuższej przerwie w mojej sprawie jeszcze nie ma decyzji, ale dostali ją już inni członkowie mojej rodziny - i niestety odwołanie od decyzji BVA zostało uznane za bezzasadne, ponieważ sprzeciw od tej decyzji został dostarczony do BVA później niż przewodziany na to okres - czyli jeden miesiąc ...
Spóźniliśmy się ich zdaniem o JEDEN dzień - tzn. potwierdziłem listownie do konsulatu otrzymanie pisma z BVA z dn. 28.04.15. Polecony z odwołaniem do BVA został wysłany 22.05.15 i dostarczony do BVA 29.05.15 - a w tym dniu mija czas na odwołanie.

@Pogodniak - czy wiesz może jak w Niemczech traktuje sie odbiór takiego pisma przez urząd? U nas w PL zawsze patrzy się na datę stempla nadania - a tutaj nie bardzo rozumiem ... ile dni dokładnie to jest ten "urzędowy" - miesiąc 30 - 31? i dlaczego potwierdzają odbiór ostatniego dnia tego okresu, a odwołanie uważają za bezzasadne?
Dziękuję za odpowiedź.
TakiJeden80 jest off-line  
12-10-2017, 14:24  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.368
Domyślnie RE: 12 lat nieprzerwanego traktowania jako obywatela niemieckiego

W Niemczech liczy sie data nadejscia do urzedu a nie data wyslania.
Trzeba bylo wyslac faksem "z gory" (per Fax vorab) a potem doslac list.
Poza tym w Niemczech w celu zachowania terminu wystarczy napisac 1 jedno zdanie: "ninijeszym odwoluje sie od decyzji XY, uzasadnienie zostanie doslane pozniej" w celu zachowania terminu

Jak sie liczy ten miesiac dokladnie, nie mam pojecia
Pogodniak jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zdjęcie zrobione przez obywatela jako dowód wykroczenia (odpowiedzi: 4) Dzień dobry! Sprawa ma się tak: Koleżanka dostała listowne wezwanie do wskazania winnego przejazdu na czerwonym świetle. Jako dowód posłużyło...
§ urlop ojcowski jako 14 dni nieprzerwanego wypoczynku (odpowiedzi: 1) Witam Wykorzystałem w roku 14 dni urlopu ojcowskiego + 7 dni urlopu tradycyjnego (jedno po drugim). Łącznie byłem nieprzerwanie 21 dni na urlopie....
§ Opieka społeczna do obywatela niemieckiego (odpowiedzi: 9) Witam , czy w polskim prawie jest mowa ,że polska opieka społeczna może przyjść na kontrolę w jakim stanie się znajduję itd. Pod pretekstem że...
§ Prawo do nieprzerwanego urlopu (odpowiedzi: 5) Witam Czy coś się zmieniło ostatnio w tej kwestii? Czy można korzystać z urlopu dłuższego niż nieprzerwany 14-dniowy czyli 10 dni roboczych? Ile...
§ 35h tygodniowego nieprzerwanego odpoczynku (odpowiedzi: 1) Załóżmy że dzień wolny oznaczony jako "N" stanowi 35h nieprzerwanego tygodniowego odpoczynku. Pracownik ze wzg na szczególną sytuację jest proszony...
§ 14 dni nieprzerwanego odpoczynku (odpowiedzi: 1) Witam! Moje pytanie dotyczy urlopu - otoz moj zaklad pracy jest bardzo uparty by pracownik musial miec 14 dni nieprzerwanego odpoczynku co wynika z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:01.