Niemcy zakaz prowadzenia na miesiac+kontrola policji - Forum Prawne

 

Niemcy zakaz prowadzenia na miesiac+kontrola policji

Witam mam następujący problem wczoraj tj 18.12.2015 zostałęm zatrzymany podczas powrotu do Polski na terenie Niemiec do kontroli niestety nie posiadałem przy sobie dokumentu Prawa Jazdy ponieważ odesłałem je do odpowiedniego organu 14.12.2015 na odbycie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
19-12-2015, 14:28  
kamiloosnk
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Niemcy zakaz prowadzenia na miesiac+kontrola policji

Witam mam następujący problem wczoraj tj 18.12.2015 zostałęm zatrzymany podczas powrotu do Polski na terenie Niemiec do kontroli niestety nie posiadałem przy sobie dokumentu Prawa Jazdy ponieważ odesłałem je do odpowiedniego organu 14.12.2015 na odbycie kary za mandat przekroczenia prędkości 190 Euro plus zakaz jazdy na miesiac...otóż przy kontroli przyznałęm się do tego że prawo jazdy odesłałem i nie posiadam przy sobie dokumentu...trase do polski pokonywałęm ze swoją dziewczyną która wcześniej prowadziła zmieniliśmy się na chwile miejscami bo warunki na drodze nie bły sprzyjające plus duże natężenie ruchu a dziewczyna prowadziłą samochód pierwszy raz na autostradzie i po prostu była wystraszona więc dlatego ją zmieniłem..Policjant sporządził notatkę z moimi danymi w notatce opisał moje usprawiedliwienie pod czym musiałem się podpisać...powiedział że trzeba czekać na pocztę i wtedy okaże się jak zostanie to zinterpretowane i jaką karę dostanę czy może mi ktoś pomóc w uspokojeniu nie chociaż trochę jak to dalej może wyglądać postępowanie wobec mnie bardzo proszę o jakąkolwiek porade jeżeli ktoś posiada jakąs wiedzie bądz miał podobny przypadek
kamiloosnk jest off-line  
19-12-2015, 20:01  
nika44
Stały bywalec
 
Posty: 1.102
Domyślnie RE: Niemcy zakaz prowadzenia na miesiac+kontrola policji

Z tego co mi wiadomo, termin oddania prawa jazdy można ustalić z policją. Sam dobrowolnie odesłałeś i w pełni świadomie popełniłeś czyn zabroniony. Z tego, co się orientuję, będzie kara finansowa za jezde bez uprawnień ok. 1500 E i sprawa w sądzie.
nika44 jest off-line  
20-12-2015, 22:20  
kamiloosnk
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Niemcy zakaz prowadzenia na miesiac+kontrola policji

Dziękuję nika44 za odpowiedź pamiętam ze przy spisywaniu notatki policjant pytał mnie o zarobki myślę że właśnie po to żeby na ich podstawie wyliczyć karę finansową ...pytanie mam jeszcze jednak do Ciebie czy orientujesz się jak to jest z tą sprawą w sądzie bedę tam jeszcze dodatkowo karany czy tylko sądownie wpisany do kartoteki że zostałęm ukarany karą pieniężną i to tylko jedyny wyrok ...
kamiloosnk jest off-line  
21-12-2015, 06:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Niemcy zakaz prowadzenia na miesiac+kontrola policji

Popełniłeś przestępstwo (nie wykroczenie) z § 21 StVG (Strassenverkehrsgesetz=niem. ustawa o ruchu drogowym), który przewiduje karę pozbawienia wolności do 1 roku albo karę grzywny za prowadzenie pojazdu bez posiadania prawa jazdy. Są dwie możliwości: prokuratura wniesie akt oskarżenia do sądu i odbędzie się rozprawa, na której musisz być obecny, albo prokuratura wniesie o wydanie nakazu karnego bez rozprawy (Strafbefehl). Najprawdopodobniej będzie miało miejsce to drugie, czyli nakaz karny. Kara? Najprawdopodobniej grzywna wyliczona tzw. stawkami dziennymi (stawka dzienna=miesięczny zarobek netto podzielony przez 30 dni). Ile stawek dziennych będzie miała grzywna w Twoim wypadku? Być może poniżej 90 stawek dziennych, a to by było dobrze, ponieważ kary pieniężne (grzywny) poniżej 90 stawek dziennych nie są wpisywane do tzw. Führungszeugnis, czyli niemieckiego zapytania o karalność. Jednakże kara ta będzie ujawniana w polskim zapytaniu o karalność (niemieckie dane z Bundeszentralregister (=niem. rejestr skazanych) są przekazywane do polskiego centralnego rejestru skazanych). Orzeczone zostanie także pozbawienie prawa do prowadzenia pojazdów, tzn. że urząd nie będzie mógł wydać nowego prawa jazdy przed upływem conajmniej 6 miesięcy.
 
21-12-2015, 09:45  
kamiloosnk
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Niemcy zakaz prowadzenia na miesiac+kontrola policji

Dziękuję erkorda no niestety wkopałem się widzę strasznie szczególnie że moja praca w DE polega na niesustannym prowadzeniu pojazdów. Twoje słowa że "Orzeczone zostanie także pozbawienie prawa do prowadzenia pojazdów, tzn. że urząd nie będzie mógł wydać nowego prawa jazdy przed upływem conajmniej 6 miesięcy " to znaczy że po upływie 6 ciu miesięcy bede mógł w polsce wyrobić nowy dokument w urzędzie czy będę zmuszony do ponownego poejscia do egzaminu >>??
kamiloosnk jest off-line  
21-12-2015, 10:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Niemcy zakaz prowadzenia na miesiac+kontrola policji

Sytuacja będzie porównywalna z tymi, gdzie ktoś traci prawo do prowadzenia pojazdów np. za jazdę w stanie nietrzeźwym. Dotychczas miałeś tylko zakaz prowadzenia pojazdów przez jeden miesiąc, ale uprawnień, tzn. prawa jazdy, nie straciłeś; niestety, teraz je w ogóle stracisz i będziesz musiał się starać o wydanie nowego, przy czym w orzeczeniu sądu określone będzie po jakim czasie niemieckiemu urzędowi będzie wolno wydać Ci nowe prawo jazdy. Nie będziesz musiał zdawać normalnego egzaminu na prawo jazdy, ale nie wykluczone, że będziesz musiał się poddać jakimś testom, które mają na celu wykazanie, czy możesz w ogóle prowadzić pojazdy mechaniczne. Jeśli chodzi o polskie prawo jazdy, to owszem, możesz postarać się o polskie prawo jazdy, jeśli masz stałe miejsce zamieszkania w Polsce i w razie czego udowodnisz, że tam faktycznie mieszkasz i żyjesz; przynajmniej przez dłuższy czas. Trybunał Europejski orzekł bowiem, że ocena zdolności do prowadzenia pojazdów jednego z krajów Unii jest ważna i wiążąca także w innych krajach Unii, przeciwko czemu długo opierały się Niemcy. Jeśli możesz wykazać i udowodnić jakieś szczególne okoliczności usprawiedliwiające to, że mimo zakazu usiadłeś za kierownicą i prowadziłeś ten samochód, to powinieneś przed sądem przynajmniej spróbować przekonać sędziego, że sytuacja była wyjątkowa i że wcale nie miałeś zamiaru bezmyślnie naruszać przepisów. Taka obrona, w zależności od argumentów, wcale nie jest skazana na niepowodzenie.
 
21-12-2015, 10:43  
kamiloosnk
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Niemcy zakaz prowadzenia na miesiac+kontrola policji

mam polski zameldowanie prawo jazdy też posiadam polskie myślę że w obronie moze mi pomóc wlaśnie to że policjant do notattki o zatrzymaniu podczas gdy wpisywał moje dane powiedział czy mam do niego jakeiś pytania zapytałęm więc czy możemy napisać co skłoniło mnie do tego że przesiadłęm się na chwilę za kółko był na tyle przechylny że napisał że zrobiło się ciemno było mocne nasilenie ruchu ,że dziewczyna bałą sie prowadzić samochód więc żeby uniknąć ryzyka zdarzenia drogowgo przesiadłem się i że miało to trwać tylko przez chwilę...moja dziewczyna w tym przpadku też może pomóc bo może zostać moim świadkiem prawda noi oczywiście dalszą drogę to Poslki tyj. około 900 km do celu kontynuowała tylko ona.
kamiloosnk jest off-line  
21-12-2015, 10:54  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Niemcy zakaz prowadzenia na miesiac+kontrola policji

W następującym przypadku sąd nie odebrał prawa do prowadzeniu pojazdów mechanicznych sprawcy, który prowadził auto mimo zakazu: Samochód prowadziła żona. Jechali razem w nocy i w dużej odległości od osiedli i stacji benzynowych. Kobieta zasłabła i nie była w stanie prowadzić dalej. Na Twoim miejscu nie rezygnowałbym z rozprawy, na której wyjaśniłbyś sędziemu, dlaczego zdecydowałeś się mimo zakazu prowadzić ten samochód. W najgorszym wypadku, jeśli sędzia nie da się przekonać, cofniesz zwój sprzeciw przeciwko nakazowi karnemu (zakładam, że zostaniesz ukarany nakazem karnym, bez rozprawy; po to aby rozprawa się odbyła, musiałbyś złożyć sprzeciw, ograniczyć go tylko do kwestii prawa jazdy, i wówczas odbędzie się rozprawa). Pamiętaj, im bardziej przekonywujący Twój opis sytuacji, tym Twoje szanse na uratowanie prawa jazdy większe.
 
13-01-2016, 12:07  
kamiloosnk
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Niemcy zakaz prowadzenia na miesiac+kontrola policji

Witam kontynuuje temat ponieważ jest dalszy rozwój sytuacji otóż wróciłem z Polski 11 stego stycznia dzisiaj tj.13 nastego otrzymałęm pocztę w której odesłąno mi prawojazdy ze sprostowaniem że kara odbywa sie jeszcze do 14 nastego stycznia do godziny 24:00 czy to znaczy,że jeżeli organ który wcześniej dał mi zakaz na miesiąć nie otrzymał notatki od tajnych policjantów i nie obciążono mnie dodatkową karą czy mam sie spodziewać jeszcze ponownej poczty i osobnej sprawy z związku z tym >>>???
kamiloosnk jest off-line  
10-03-2016, 21:49  
kamiloosnk
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Niemcy zakaz prowadzenia na miesiac+kontrola policji

Witam wszystkich chciałem dokończyć temat trochę ku przestrodze a z drugiej strony dla pomocy innym którzy będą mieli podobny problem czego osobiście nie zyczę nikomu...sprawa potoczyła się następująco.Poczatkiem lutego otrzymałem pocztą orzeczenie sądu o popełnionym przestępstwie.Kara jaką na mnie nałożono to 1.000 Euro kary pieniężnej + zatrzymanie prawa jazdy na okres 1 miesiąca od chwili uprawomocnienia się wyroku tj.2 tygodnie od otrzymania listu...nie wnosiłem sprzeciwu co do kary o zatrzymanie prawa jazdy ponieważ uznałem że było by to dla mnie za bardzo uciążliwe a miesiąc bez prawka jakoś udaje się przeżyć. Pozdrawiam erkorda i nika44


P.S na pouczeniu dotyczącym zatrzymania prawa jazdy dodano iż kolejna jazda na zakazie prowadzenia pojazdów silnikowych skończy się skonfiskowaniem mojego samochodu .... osobiscie odradzam wszystkim ryzyko. Zamykam temat.
kamiloosnk jest off-line  
18-05-2016, 16:52  
pimbajo
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Niemcy zakaz prowadzenia na miesiac+kontrola policji

Błaaaagam o pomoc!

W ubiegłym roku pojechałam do Niemiec na kurs językowy, przez pierwszy miesiąc nie zdążyłam się zameldować - ze względu na długi czas oczekiwania do meldunku. Potem się zameldowałam, otworzyłam konto bankowe. Planowałam znaleźć pracę, ubezpieczyć się itp. Niestety sytuacja zmusiła mnie do powrotu do Polski - nie wiedziałam na jak długo, więc postanowiłam się nie wymeldowywać. Z pobytu w Polsce zrobiło się 5 miesięcy, a od meldunku 6.

Nie pracowałam na terenie Niemiec. Ale problem polega na tym, że przez cały ten czas nie byłam ubezpieczona!!! Co robić?

Niedługo planuję pójść do urzędu, żeby się wymeldować i zameldować na nowo do innego mieszkania. Czy oni mogą sprawdzić w urzędzie, że nie byłam przez ten czas nieubezpieczona? Czy będę zmuszona zapłacić zaległe składki? (choć z żadnym ubezpieczycielem nie podpisywałam umowy)

Błagam o pomoc, nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Wiem, że byłam głupia bo nie pomyślałam o tym od razu, ale sądziłam, że skoro przyjeżdżam na kurs - zawszę mogę wrócić do Polski do stomatologa itp a ubezpieczenie może zaczekać - aż znajdę pracę.

Proszę o pomoc. Z góry dziękuję za odpowiedź.
pimbajo jest off-line  
12-09-2016, 16:18  
julka_29
Użytkownik
 
Posty: 68
Domyślnie RE: Niemcy zakaz prowadzenia na miesiac+kontrola policji

Na temat zakazu prowadzenia na miesiąc na terenie Niemiec, ważna sprawa a może komuś się przyda, akurat mam obcykane:

Polacy mieszkający w Polsce i z polskim prawem jazdy nie muszą oddawać prawa jazdy na miesiąc, nie ma takiego prawa. Wystarczy wysłanie kserokopii prawa jazdy oraz zapłacenie grzywny (zrobiłem to przelewem SEPA z Polski). Oto pismo z Policji w Turyngii - Centralny Urząd ds. Grzywien. Pismo przetłumaczone w dniu dzisiejszym przez tłumacza przysięgłego:

Policja w Turyngii
Centralny Urząd ds. Grzywien

Decyzja w sprawie nałożenia na Pana kary grzywny z dnia 20.06.2016 r., prawomocna od dnia 13.07.2016
Zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 miesiąca - kategoria prawa jazdy A, B, BE, wystawionego w dniu XX.XX.XXXX r. w Polsce

Szanowny Panie X,

decyzją w sprawie nałożenia kary grzywny z dnia 20.06.2016 r. zarządzono wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 miesiąca.
Decyzja w sprawie nałożenia kary grzywny jest prawomocna od dnia 13.07.2016 r.

Do wykonania zakazu prowadzenia pojazdów zgodnie z § 25 ust. 3 [niemieckiej] Ustawy o ruchu drogowym (StVG) niezbędne jest, aby adnotacja o okresie wykonania została wpisana do zagranicznego prawa jazdy.

Ze względu na właściwości Pana prawa jazdy dokonanie takiego wpisu nie jest jednak możliwe.

Stwierdza się zatem, że zakaz prowadzenia pojazdów jest wykonany w okresie od dnia 16.07.2016 r. (wpłynięcie Pana pisma) do dnia 15.08.2016 r. Zakaz prowadzenia pojazdów kończy się w dniu 15.08.2016 r., godz. 24.00.

Wyraźnie zwracamy uwagę na to, że prowadzenie pojazdów mechanicznych na terenie Republiki Federalnej Niemiec jest Panu zakazane przed upływem dnia 15.08.2016 r. Zgodnie z § 21 StVG naruszenie tego zakazu może podlegać karze pozbawienia wolności do jednego roku lub karze grzywny.

Przez okres zakazu prowadzenia pojazdów odpowiednie dane są zapisane w formie elektronicznej w systemie informacyjnym Policji w Turyngii.

Z poważaniem,

na zlec.

Pani X
julka_29 jest off-line  
05-12-2016, 22:20  
misiek125
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

Witam
Chciałem zapytać o ważność tych kar, chodzi mi o powiadomienie kierowcy o zakazie prowadzenia pismem w języku niemieckim.Ponoć pismo takie powinno być w języku polskim gdyż Polak nie musi znać języka niemieckiego. Co o tym sądzicie?
misiek125 jest off-line  
09-12-2016, 17:26  
Filemoniuzs
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Niemcy zakaz prowadzenia na miesiac+kontrola policji

Cytat:
Napisał/a misiek125 Zobacz post
Witam
Chciałem zapytać o ważność tych kar, chodzi mi o powiadomienie kierowcy o zakazie prowadzenia pismem w języku niemieckim.Ponoć pismo takie powinno być w języku polskim gdyż Polak nie musi znać języka niemieckiego. Co o tym sądzicie?
Zakaz to zakaz.
Nie powinieneś go ignorować powołując się na takie argumenty.

Jeżeli nie mieszkasz na terenie Niemiec możesz wystosować pismo z prośbą o nie nakładanie zakazu prowadzenia pojazdów.
W prawym górnym rogu powinien być podany numer telefonu do osoby prowadzącej Twoją sprawę albo do urzędu. Tam również możesz próbować wybadać temat.

Niestety tak jak w moim przypadku może to być równoważne z podwojeniem kwoty mandatu.

Pozdrawiam, F
Filemoniuzs jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Fotoradar + zakaz prowadzenia pojazdów NIEMCY (odpowiedzi: 3) Cześć w grudniu jadąc na święta w Niemczech fotoradar zrobił mi nieładne zdjęcie, przekroczyłem prędkość o 63km/h, zaraz później okolo 15 lutego...
§ zakaz na Niemcy (odpowiedzi: 2) w 2006 r oposcilem niemiecki Zaklad karny pol kary objety dozywotnim zakazem wjazdu na Niemcy czy dzis jest on aktualny?
§ Kurs prowadzenia sprzętu budowlanego a zakaz prowadzenia pojazdów (odpowiedzi: 3) Mam takie pytanie czy w okresie zakazu prowadzenia pojazdów w ruchu lądowym można odbyć kurs na Ełkę? Temat taki śliski więc pytam z bo w teorii...
§ zakaz prowadzenia (odpowiedzi: 6) witam w 2009 bylem skazany za jazde skuterem pod wplywem %% na codzien pracuje jako operator wozka widlowego na rozprawie gdy spytalem sedziny czy...
§ Konsekwencje prowadzenia pojazdu (sądowy zakaz prowadzenia) (odpowiedzi: 1) Jakie są konsekwencje prowadzenia pojazdu w sytuacji gdy mam sądowy zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok?
§ Zakaz prowadzenia .. (odpowiedzi: 1) Ja z takim zapytaniem, np. zostając ukaranym przez sąd wyrokiem na podstawie art. 87§3 kw, czyli prawdopodobnie brakiem upoważnień do kierowania...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:07.