Obywatelstwo niemieckie - inne pytania - Forum Prawne

 

Obywatelstwo niemieckie - inne pytania 10

Cytat: Napisał/a Pogodniak Takim prostym prawem, ze polskie decyzje administracyjne dotyczace zmiany nazwiska obowiazuja tylko w Polsce , i odwrotnie, niemieckie tylko w Niemczech. Wiesz ile osob z podwojnym polsko - niemieckim obywatelstwem ma inna ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
08-11-2019, 22:17  
Durch
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Cytat:
Napisał/a Pogodniak Zobacz post
Takim prostym prawem, ze polskie decyzje administracyjne dotyczace zmiany nazwiska obowiazuja tylko w Polsce , i odwrotnie, niemieckie tylko w Niemczech. Wiesz ile osob z podwojnym polsko - niemieckim obywatelstwem ma inna pisownie nazwiska albo imienia w paszporcie niemieckim a inna w polskim? Dziesiatki tysiecy. Jak chcesz miec taka sama pisownie w obu dokumentach, to te sama procedure musisz przeprowiadzic w Niemczech
Tylko właśnie, że ja nie mieszkam w Niemczech, a wniosek do BVA jest pierwszym dokumentem/formularzem jakim złożyłem do tego kraju - posługując się już dawno zmienionym nazwiskiem - więc moim rozumowaniem powinni używać takiej formy. Trochę dla mnie to dziwne, bo wygląda to jakby użyli nazwiska, które tak na prawdę nie jest moje. Jakbym miał to zmienić nie żyjąc / nie będąc zameldowanym w Niemczech?

Cytat:
Napisał/a bolanty Zobacz post
Durch, przepraszam ,że pytam o taki banał w tym momencie .
W jaki sposób ich pytałeś :przez formularz na stronie czy na ich e-maila.
Pytam bo sam pytałem jakieś 4 m-ce temu i nikt nie odpowiedział
Wczoraj pisałem do Ciebie wiadomość na PW o BVA.

Przez ten:
https://www.bva.bund.de/DE/Service/K..._navnode=44652


Jeszcze mam jedno pytanie - czy przy odwołaniu zmienia się referent?
Durch jest off-line  
09-11-2019, 00:25  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.328
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Moze sie troche nieprecyjnie wyrazilem: polskie decyzje administracyjne dotyczace zmiany nazwiska nie obowiazuja urzedow niemieckich, bez wzgledu na to czy sie mieszka w Niemczech czy nie. A za sprawy dokumentow stanu cywilnego obywateli niemieckich zamieszkalych za granica jest odpowiedzialny Standesamt I w Berlinie, tak jak za sprawy obywateli polskich zamieszkalych za granica ktorys tam USC w Warszawie.
Takie rzeczy nazywa sie "umiejscowieniem aktow USC", ale z gory ci mowie, ze Standesamt I w Berlinie ma takie klopoty personalne, ze ta procedura u nich to jakies 2 lata czekania w kolejce
Pogodniak jest off-line  
09-11-2019, 13:31  
Durch
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Dzięki Pogodniak za odpowiedź! Przypuszczając tylko gdybym otrzymał obywatelstwo (na stare nazwisko z tego, co zrozumiałem) najszybszą drogą aby ujednolić formę zapisu nazwiska byłoby zameldowanie się w Niemczech i zmiana nazwiska w miejscowym Standesamt i tam odnowę żółtego papieru na nowe dane?


Pozwolę sobie wkleić moje zapytanie z wcześniejszej strony. Może ktoś jest zorientowany bądź posiada wiedzę nt. wpisywania danego obywatelstwa w rubryce w akcie małżeństwa?

Udało mi się jeszcze coś takiego znaleźć:
https://www.delpher.nl/nl/boeken/vie...004834%3A00165

Cytat:
Mam pytanie do was związane z dołączonym aktem małżeństwa moich pradziadków do wniosku - niemiecki z 1940 roku z adnotacją urzędniczą o "staatsangehörigkeit: deutsch". Czy nie jest to wystarczający dowód na potwierdzenie wpisu na DVL 2? Sugeruję się tym: https://commons.wikimedia.org/w/inde...eichsgesetzbla tt_1938_Teil_1&filefrom=Deutsches+Reichsgesetzblat t+38T1+046+0347.jpg#/media/Fileeutsches_Reichsgesetzblatt_38T1_081_0538.jpg

Treść z linku: "Die deutsche Staatsangehörigkeit kann nur durch Vorlage eines Staatsangehörigkeittasuweises oder eines Heimetscheins, bei Beamten auch durch Vorlage der Bestallungsurkunde, nachgewiesen werden; ein Pass oder eine polizeliche oder sontige Bescheingung reicht fur die Eintragung im zweiten Teile nicht aus. Eine Pflicht zur Volregung enes Staatsangehörigkeitausweises, eines Heimatscheins oder eine Beftallungsurkunde besteht voralaufig nicht."

Co myślicie? W w/w linku jest szereg ustaw dot. zapisu/wpisu adnotacji o obywatelstwie na tych dokumentach.
Durch jest off-line  
09-11-2019, 16:11  
tof85
Użytkownik
 
Posty: 211
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Durch Zobacz post
Witam ponownie. Parę dni temu napisałem do BVA z prośbą o potwierdzenie terminu sprawdzenia mojego wniosku (akurat minęło 22 miesiące - tyle ile wskazali na min. czas oczekiwania na odpowiedź). Otrzymałem już na drugi dzień maila, że akurat zaczęli sprawdzać mój wniosek. Niestety trafiłem na urzędnika, który ma tutaj wyrobioną niechlubną opinie. Raczej muszę nastawić się na odmowną decyzję z powodu znikomej ilości dokumentów potwierdzających wpis na 2 kategorię volkslisty.

Na samym dole wklejam wykaz ważniejszych dokumentów jakie zostały dołączone przeze mnie do wniosku, a poniżej przedstawiam treść ostatniej wiadomości e-mail od referenta.

"Ich habe mir alle Ihre vorgelegten Unterlagen durchgesehen und auch mit den Unterlagen verglichen, die bereits von Ihrer Mutter und Ihrem Großvater mütterlicherseits in deren eigenen Verfahren vorgelegt wurden. Problematisch ist, dass es nur sehr wenige Unterlagen zu Ihrem Urgroßvater IMIĘ NAZWISKO gibt, die einen Eintrag in die Abteilung 2 der Deutschen Volksliste glaubhaft nachgewiesen erscheinen lassen.

Mir ist nicht bekannt, ob das Bergwerk, in dem er gearbeitet hatte, noch existiert. Sollte dies der Fall sein, könnten sich dort möglicherweise noch Personalunterlagen befinden. Auf den Personalkarten waren oftmals Angaben zur Staatsangehörigkeit vermerkt. Sie müssten dementsprechend dort nachfragen.

Bislang haben sich alle Nachforschungen auf Ihren Urgroßvater konzentriert. Da allerdings die Deutsche Volkliste jedes Familienmitglied umfasst hat, wäre natürlich auch interessant, ob zu Ihrer Urgroßmutter IMIĘ NAZWISKO, geborene NAZWISKO, Unterlagen zu finden sind. Bitte teilen Sie mir mit, ob Sie dahingehend ebenfalls Nachforschungen betrieben haben."


Będę próbował jeszcze raz wysłać wniosek o próbę odnalezienia dokumentacji pracowniczej pradziadka do AP (znam dokładnie kopalnie - jeden dokument z samą narodowością niemiecką sam wcześniej odnalazłem na własną rękę) oraz do Spółki Restrukturyzacji Kopalń z zapytaniem czy prowadzą podobne archiwa. Następnie wyślę pismo z prośbą o dostęp, czy też o informacje o zawartość koperty dowodowej pradziadka i prababci w Urzędzie Miasta - a nóż się coś znajdzie. Innych opcji wyratowania sytuacji już niestety nie widzę. Wszelkie archiwa i instytucje zostały już przeze mnie "przegrzebane". Chyba, że ktoś jeszcze miałby jakiś pomysł czy z góry mam już ostatecznie pogodzić się z odmową?

---

Mam pytanie do was związane z dołączonym aktem małżeństwa moich pradziadków do wniosku - niemiecki z 1940 roku z adnotacją urzędniczą o "staatsangehörigkeit: deutsch". Czy nie jest to wystarczający dowód na potwierdzenie wpisu na DVL 2? Sugeruję się tym: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Categoryeutsches_Reichsgesetzbla tt_1938_Teil_1&filefrom=Deutsches+Reichsgesetzblat t+38T1+046+0347.jpg#/media/Fileeutsches_Reichsgesetzblatt_38T1_081_0538.jpg

Treść z linku: "Die deutsche Staatsangehörigkeit kann nur durch Vorlage eines Staatsangehörigkeittasuweises oder eines Heimetscheins, bei Beamten auch durch Vorlage der Bestallungsurkunde, nachgewiesen werden; ein Pass oder eine polizeliche oder sontige Bescheingung reicht fur die Eintragung im zweiten Teile nicht aus. Eine Pflicht zur Volregung enes Staatsangehörigkeitausweises, eines Heimatscheins oder eine Beftallungsurkunde besteht voralaufig nicht."

Co myślicie? W w/w linku jest szereg ustaw dot. zapisu/wpisu adnotacji o obywatelstwie na tych dokumentach.

---

Mam jeszcze jedno pytanie. Pisownia mojego nazwiska została zmieniona decyzją administracyjną (również nazwisko rodowe). Zmienioną już formą cały czas się posługuję oraz wszelkie mojego dokumenty - akty, dowody, prawo jazdy etc. mają już zmienioną formę. Do wniosku o obywatelstwo również został dołączony akt już ze zmienioną formą, jednakże otrzymałem taką wiadomość od referenta:

"Bitte senden Sie mir eine beglaubigte Kopie der erfolgten Namensänderung nebst deutscher Übersetzung. Grundsätzlich werden Namensänderungen durch ausländische Behörden im deutschen Rechtskreis nicht anerkannt.

Ob dies auch bei Ihnen der Fall ist, werde ich prüfen.

Ich weise aber bereits jetzt auf folgendes hin: Das Bundesverwaltungsamt ist keine namensfeststellende Behörde. Sofern eine für den deutschen Rechtskreis verbindliche Festsetzung der Schreibweise der Namen gewünscht wird, wenden Sie sich bitte an das für Sie zuständige Standesamt. Informationen hierzu erhalten Sie von Ihrer deutschen Auslandsvertretung."


Jeżeli mam decyzję administracyjną o zmianie pisownia mojego nazwiska (którą im jeszcze doślę) to jakim prawem BVA ma się posługiwać moją "starą formą", czy źle ich zrozumiałem?


Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i poświęcony czas!
Durch jak na nazwisko na ten urzędnik?
Pxxx ?
tof85 jest off-line  
09-11-2019, 19:15  
Durch
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Th**** - adamaleks26 miał z nim trudną i długą batalię.

Z drugiej strony nie mogę mówić źle, bo z tego co widzę na razie nie obchodzą już go lata powojenne przodka. IPN i AP o braku rehabilitacji oraz moje "sprawozdanie" o losach po wojnie wystarczyły. Jedynie jakiś dokument gdzie widnieje "dwójka". Powalczymy, zobaczymy.
Durch jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ niemieckie PJ i obywatelstwo (odpowiedzi: 6) witam ciekawe co tu przeczytam. Jestem niemcem i polakiem, jutro moge być tylko niemcem, ale nie zrobie tego, bo to oni muszą się zmienić ....
§ Obywatelstwo Niemieckie (odpowiedzi: 6) Dzień Dobry Państwu Znaleźliśmy ostatnio registerschein(y) po moim Tacie jak i Bracie i mamy taki oto problem: w registerschein Taty pisze ze...
§ obywatelstwo niemieckie (odpowiedzi: 4) Witam! W lipcu 2013 roku wysłałam papiery do Koln o nadanie obywatelstwa niemieckiego. Przez rok czekałam na jakąkolwiek odpowiedź i nic. W lipcu...
§ Obywatelstwo niemieckie (odpowiedzi: 1) Witam! Szukałem jakich informacji jak uzyskać obywatelstwo niemieckie ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Mój dziadek (od strony ojca)...
§ obywatelstwo niemieckie (odpowiedzi: 7) Witam Mam pytanie złozyłam wniosek o otrzymanie niemieckiego obywatelstwa ze strony ojca (biologicznego) ojciec takie obywatelstwo posiada ze strony...
§ Obywatelstwo niemieckie...podwójne obywatelstwo (odpowiedzi: 3) Mój ojciec wyjechał do Niemiec w 88'. Ja mając roczek z moją mamą dojechaliśmy rok później. Moi rodzice za te lata pracy w Niemczech otrzymają także...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:45.