Obywatelstwo niemieckie - inne pytania - Forum Prawne

 

Obywatelstwo niemieckie - inne pytania 10

Cytat: Napisał/a Pogodniak Takim prostym prawem, ze polskie decyzje administracyjne dotyczace zmiany nazwiska obowiazuja tylko w Polsce , i odwrotnie, niemieckie tylko w Niemczech. Wiesz ile osob z podwojnym polsko - niemieckim obywatelstwem ma inna ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
08-11-2019, 23:17  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Cytat:
Napisał/a Pogodniak Zobacz post
Takim prostym prawem, ze polskie decyzje administracyjne dotyczace zmiany nazwiska obowiazuja tylko w Polsce , i odwrotnie, niemieckie tylko w Niemczech. Wiesz ile osob z podwojnym polsko - niemieckim obywatelstwem ma inna pisownie nazwiska albo imienia w paszporcie niemieckim a inna w polskim? Dziesiatki tysiecy. Jak chcesz miec taka sama pisownie w obu dokumentach, to te sama procedure musisz przeprowiadzic w Niemczech
Tylko właśnie, że ja nie mieszkam w Niemczech, a wniosek do BVA jest pierwszym dokumentem/formularzem jakim złożyłem do tego kraju - posługując się już dawno zmienionym nazwiskiem - więc moim rozumowaniem powinni używać takiej formy. Trochę dla mnie to dziwne, bo wygląda to jakby użyli nazwiska, które tak na prawdę nie jest moje. Jakbym miał to zmienić nie żyjąc / nie będąc zameldowanym w Niemczech?

Cytat:
Napisał/a bolanty Zobacz post
Durch, przepraszam ,że pytam o taki banał w tym momencie .
W jaki sposób ich pytałeś :przez formularz na stronie czy na ich e-maila.
Pytam bo sam pytałem jakieś 4 m-ce temu i nikt nie odpowiedział
Wczoraj pisałem do Ciebie wiadomość na PW o BVA.

Przez ten:
https://www.bva.bund.de/DE/Service/K..._navnode=44652


Jeszcze mam jedno pytanie - czy przy odwołaniu zmienia się referent?
 
09-11-2019, 01:25  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.361
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Moze sie troche nieprecyjnie wyrazilem: polskie decyzje administracyjne dotyczace zmiany nazwiska nie obowiazuja urzedow niemieckich, bez wzgledu na to czy sie mieszka w Niemczech czy nie. A za sprawy dokumentow stanu cywilnego obywateli niemieckich zamieszkalych za granica jest odpowiedzialny Standesamt I w Berlinie, tak jak za sprawy obywateli polskich zamieszkalych za granica ktorys tam USC w Warszawie.
Takie rzeczy nazywa sie "umiejscowieniem aktow USC", ale z gory ci mowie, ze Standesamt I w Berlinie ma takie klopoty personalne, ze ta procedura u nich to jakies 2 lata czekania w kolejce
Pogodniak jest off-line  
09-11-2019, 14:31  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Dzięki Pogodniak za odpowiedź! Przypuszczając tylko gdybym otrzymał obywatelstwo (na stare nazwisko z tego, co zrozumiałem) najszybszą drogą aby ujednolić formę zapisu nazwiska byłoby zameldowanie się w Niemczech i zmiana nazwiska w miejscowym Standesamt i tam odnowę żółtego papieru na nowe dane?


Pozwolę sobie wkleić moje zapytanie z wcześniejszej strony. Może ktoś jest zorientowany bądź posiada wiedzę nt. wpisywania danego obywatelstwa w rubryce w akcie małżeństwa?

Udało mi się jeszcze coś takiego znaleźć:
https://www.delpher.nl/nl/boeken/vie...004834%3A00165

Cytat:
Mam pytanie do was związane z dołączonym aktem małżeństwa moich pradziadków do wniosku - niemiecki z 1940 roku z adnotacją urzędniczą o "staatsangehörigkeit: deutsch". Czy nie jest to wystarczający dowód na potwierdzenie wpisu na DVL 2? Sugeruję się tym: https://commons.wikimedia.org/w/inde...eichsgesetzbla tt_1938_Teil_1&filefrom=Deutsches+Reichsgesetzblat t+38T1+046+0347.jpg#/media/Fileeutsches_Reichsgesetzblatt_38T1_081_0538.jpg

Treść z linku: "Die deutsche Staatsangehörigkeit kann nur durch Vorlage eines Staatsangehörigkeittasuweises oder eines Heimetscheins, bei Beamten auch durch Vorlage der Bestallungsurkunde, nachgewiesen werden; ein Pass oder eine polizeliche oder sontige Bescheingung reicht fur die Eintragung im zweiten Teile nicht aus. Eine Pflicht zur Volregung enes Staatsangehörigkeitausweises, eines Heimatscheins oder eine Beftallungsurkunde besteht voralaufig nicht."

Co myślicie? W w/w linku jest szereg ustaw dot. zapisu/wpisu adnotacji o obywatelstwie na tych dokumentach.
 
09-11-2019, 17:11  
tof85
Użytkownik
 
Posty: 211
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Durch Zobacz post
Witam ponownie. Parę dni temu napisałem do BVA z prośbą o potwierdzenie terminu sprawdzenia mojego wniosku (akurat minęło 22 miesiące - tyle ile wskazali na min. czas oczekiwania na odpowiedź). Otrzymałem już na drugi dzień maila, że akurat zaczęli sprawdzać mój wniosek. Niestety trafiłem na urzędnika, który ma tutaj wyrobioną niechlubną opinie. Raczej muszę nastawić się na odmowną decyzję z powodu znikomej ilości dokumentów potwierdzających wpis na 2 kategorię volkslisty.

Na samym dole wklejam wykaz ważniejszych dokumentów jakie zostały dołączone przeze mnie do wniosku, a poniżej przedstawiam treść ostatniej wiadomości e-mail od referenta.

"Ich habe mir alle Ihre vorgelegten Unterlagen durchgesehen und auch mit den Unterlagen verglichen, die bereits von Ihrer Mutter und Ihrem Großvater mütterlicherseits in deren eigenen Verfahren vorgelegt wurden. Problematisch ist, dass es nur sehr wenige Unterlagen zu Ihrem Urgroßvater IMIĘ NAZWISKO gibt, die einen Eintrag in die Abteilung 2 der Deutschen Volksliste glaubhaft nachgewiesen erscheinen lassen.

Mir ist nicht bekannt, ob das Bergwerk, in dem er gearbeitet hatte, noch existiert. Sollte dies der Fall sein, könnten sich dort möglicherweise noch Personalunterlagen befinden. Auf den Personalkarten waren oftmals Angaben zur Staatsangehörigkeit vermerkt. Sie müssten dementsprechend dort nachfragen.

Bislang haben sich alle Nachforschungen auf Ihren Urgroßvater konzentriert. Da allerdings die Deutsche Volkliste jedes Familienmitglied umfasst hat, wäre natürlich auch interessant, ob zu Ihrer Urgroßmutter IMIĘ NAZWISKO, geborene NAZWISKO, Unterlagen zu finden sind. Bitte teilen Sie mir mit, ob Sie dahingehend ebenfalls Nachforschungen betrieben haben."


Będę próbował jeszcze raz wysłać wniosek o próbę odnalezienia dokumentacji pracowniczej pradziadka do AP (znam dokładnie kopalnie - jeden dokument z samą narodowością niemiecką sam wcześniej odnalazłem na własną rękę) oraz do Spółki Restrukturyzacji Kopalń z zapytaniem czy prowadzą podobne archiwa. Następnie wyślę pismo z prośbą o dostęp, czy też o informacje o zawartość koperty dowodowej pradziadka i prababci w Urzędzie Miasta - a nóż się coś znajdzie. Innych opcji wyratowania sytuacji już niestety nie widzę. Wszelkie archiwa i instytucje zostały już przeze mnie "przegrzebane". Chyba, że ktoś jeszcze miałby jakiś pomysł czy z góry mam już ostatecznie pogodzić się z odmową?

---

Mam pytanie do was związane z dołączonym aktem małżeństwa moich pradziadków do wniosku - niemiecki z 1940 roku z adnotacją urzędniczą o "staatsangehörigkeit: deutsch". Czy nie jest to wystarczający dowód na potwierdzenie wpisu na DVL 2? Sugeruję się tym: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Categoryeutsches_Reichsgesetzbla tt_1938_Teil_1&filefrom=Deutsches+Reichsgesetzblat t+38T1+046+0347.jpg#/media/Fileeutsches_Reichsgesetzblatt_38T1_081_0538.jpg

Treść z linku: "Die deutsche Staatsangehörigkeit kann nur durch Vorlage eines Staatsangehörigkeittasuweises oder eines Heimetscheins, bei Beamten auch durch Vorlage der Bestallungsurkunde, nachgewiesen werden; ein Pass oder eine polizeliche oder sontige Bescheingung reicht fur die Eintragung im zweiten Teile nicht aus. Eine Pflicht zur Volregung enes Staatsangehörigkeitausweises, eines Heimatscheins oder eine Beftallungsurkunde besteht voralaufig nicht."

Co myślicie? W w/w linku jest szereg ustaw dot. zapisu/wpisu adnotacji o obywatelstwie na tych dokumentach.

---

Mam jeszcze jedno pytanie. Pisownia mojego nazwiska została zmieniona decyzją administracyjną (również nazwisko rodowe). Zmienioną już formą cały czas się posługuję oraz wszelkie mojego dokumenty - akty, dowody, prawo jazdy etc. mają już zmienioną formę. Do wniosku o obywatelstwo również został dołączony akt już ze zmienioną formą, jednakże otrzymałem taką wiadomość od referenta:

"Bitte senden Sie mir eine beglaubigte Kopie der erfolgten Namensänderung nebst deutscher Übersetzung. Grundsätzlich werden Namensänderungen durch ausländische Behörden im deutschen Rechtskreis nicht anerkannt.

Ob dies auch bei Ihnen der Fall ist, werde ich prüfen.

Ich weise aber bereits jetzt auf folgendes hin: Das Bundesverwaltungsamt ist keine namensfeststellende Behörde. Sofern eine für den deutschen Rechtskreis verbindliche Festsetzung der Schreibweise der Namen gewünscht wird, wenden Sie sich bitte an das für Sie zuständige Standesamt. Informationen hierzu erhalten Sie von Ihrer deutschen Auslandsvertretung."


Jeżeli mam decyzję administracyjną o zmianie pisownia mojego nazwiska (którą im jeszcze doślę) to jakim prawem BVA ma się posługiwać moją "starą formą", czy źle ich zrozumiałem?


Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i poświęcony czas!
Durch jak na nazwisko na ten urzędnik?
Pxxx ?
tof85 jest off-line  
09-11-2019, 20:15  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Th**** - adamaleks26 miał z nim trudną i długą batalię.

Z drugiej strony nie mogę mówić źle, bo z tego co widzę na razie nie obchodzą już go lata powojenne przodka. IPN i AP o braku rehabilitacji oraz moje "sprawozdanie" o losach po wojnie wystarczyły. Jedynie jakiś dokument gdzie widnieje "dwójka". Powalczymy, zobaczymy.
 
09-08-2020, 15:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Po ok. 2 latach i 7 miesiącach (grudzień 2017) od złożenia wniosku otrzymałem pozytywną decyzję.

W grudniu 2019 kontaktowałem się drogą mailową z BVA w celu dowiedzenia się na jakim etapie stoi moja sprawa. W krótkim okresie czasu otrzymałem odpowiedź, że zostało rozpoczęte sprawdzanie mojego wniosku (przy czym zmienił się mój referent). Podczas wspólnego korespondowania poproszono mnie o dodatkowe dokumenty potwierdzające DVL 2 mojego przodka - tutaj referent nakierował mnie na odnalezienie dokumentów pracowniczych oraz o sprawdzenie czy w AP jest volkslista mojej prababci. Niestety nic szczególnego nie zostało przeze mnie odnalezione i dosłane. Było to m.in.: świadectwo pracy mojego pradziadka (gdzie widniały informacje o przebiegu pracy i stanowiskach oraz inna mało znacząca dokumentacja pracownicza z jego akt - wszystko wystawione przez władze po 45 roku); zaświadczenie o braku DVL w AP mojej prababci; odpowiedź z IPN o braku rehabilitacji mojej prababci. Nie mam pojęcia na czym oparli swoją decyzję, podczas gdy żadnego niemieckiego dokumentu/dowodu świadczącego o wpisie na DVL 2 nie udało mi się odnaleźć.

Ok. dwa tygodnie temu otrzymałem do skrzynki pocztowej zwrot wszystkich moich dokumentów wraz z tłumaczeniami przysięgłymi. BVA zatrzymało dla siebie jedynie aktualne akty wielojęzyczne oraz moje dwa pisma przewodnie. Załączona została również odpowiedź mojego referenta, iż opłata za wniosek oraz Staatsangehörigkeitsausweis są w drodze do Breslau. Stamtąd jeszcze nie otrzymałem odpowiedzi.

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom, którzy mi pomogli. Za wskazówki, tłumaczenia, wsparcie. W ramach podziękowań sporządzę w najbliższym czasie mały poradnik dot. poszukiwań dokumentów oparty na moich własnych doświadczeniach.

Poniżej przedstawiam kompletną listę dokumentów jakie zostały przeze mnie dołączone do wniosku:

- spis streści;
- pismo przewodnie, w którym zostały zawarte informacje m.in. nt.: historii rodziny, losów wojennych, powojennych itp; moich poszukiwań;
- drzewo genealogiczne, aby ułatwić orientację w załączonych dokumentach;
- Stammbuch od strony pradziadka (oryginał);
- Stammbuch od strony prababci (kopia - tylko taką posiadam);
- niemiecki akt zgonu praprapradziadka;
- niemiecki akt urodzenia prapradziadka i praprababci;
- niemiecki akt małżeństwa prapradziadków;
- niemiecki akt urodzenia i chrztu pradziadka i prababci;
- niemiecki akt małżeństwa pradziadków z 1940 roku (przed DVL) z adnotacjami o obywatelstwie niemieckim i niemieckiej krwi (Staatsangehörigkeit: deutsch; rassische Einordnung: deutschblütig);
- niemiecki akt urodzenia i chrztu dziadka z 1941 roku;
- niemiecki akt urodzenia i chrztu babci z 1941 roku;

- wydrukowane zdjęcia, na których widnieje mój pradziadek jako uczeń jednej z niemieckich szkół w Chorzowie (bez ocen; z adnotacją o przeniesieniu do innej szkoły niemieckiej);
- wydrukowane strony z dostępnego w internecie chorzowskiego Adressbucha z 1913 roku, gdzie widnieje mój prapradziadek;
- polskie zaświadczenie z Magistratu Miasta z 1945 roku z informacją, iż mój pradziadek posiada volkslistę kategorii drugiej i został zarejestrowany w miejscowym Biurze Pracy;
- mała "karteczka" z Zarządu Miejskiego z 1945 roku, na której jest informacja "Obywatel niemiecki IMIĘ NAZWISKO został zarejestrowany pod nr ...";
- uwierzytelniona kopia z AP dot. pracowników kopalni w Chorzowie, którzy mają daleką drogę z domu do pracy - tu widnieje informacja "Nationalität: Deutscher";
- Ausweiskarte zum Postsparbuch (bez jakichkolwiek informacji nt. właściciela);
- odpowiedź z WASt o braku służby pradziadka i prapradziadka;
- odpowiedź z Sądu Rejonowego o braku posiadanych dokumentów nt. rehabilitacji;
- odpowiedź z IPN o braku rehabilitacji pradziadka;
- odpowiedź z AP o braku DVL pradziadka;
- odpowiedź z AP o braku wzmianek o moim pradziadku w wyznaczonych sygnaturach;
- odpowiedź z AKN o braku wzmianek o moim pradziadku w wyznaczonych sygnaturach;
- odpowiedź z Urzędu Pracy o braku jakichkolwiek informacji nt. mojego pradziadka;

- akt urodzenia i chrztu pierwszego brata pradziadka;
- uwierzytelniona kopia dokumentu z AP z kopalni, na którym widnieje brat jako posiadacz "blauer Ausweis";
- akt urodzenia i chrztu drugiego brata pradziadka;
- akt ślubu brata pradziadka bez adnotacji o obywatelstwie itp. (aczkolwiek widnieje informacja, że brat legitymował się Staatsangehörigkeitsausweisem podczas ślubu);
- akt urodzenia i chrztu trzeciego brata pradziadka;
- uwierzytelniona kopia z AP, na której widnieje brat jako pracownik jednej z kopalń w Bytomiu (tu bez jakichkolwiek innych informacji).

Dokumenty dosyłane w kwietniu 2020 r.:

- spis treści;
- pismo przewodnie wyjaśniające brak niemieckich dokumentów w Spółce Restrukturyzacji Kopalń oraz inne kwestie;
- odpowiedź z Urzędu Miasta, iż koperta osobowa pradziadka została zniszczona po 10 latach od momentu śmierci;
- odpowiedzi z AP nt. braku jakichkolwiek wzmiankach o pradziadku w wyznaczonych sygnaturach dot. kopalni gdzie pracował;
- świadectwo pracy pradziadka wysłane przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń oraz informacja o braku posiadania jakichkolwiek dokumentów niemieckich;
- odpowiedź z AKN o braku wzmianek o moim pradziadku i prababci w wyznaczonych sygnaturach;
- odpowiedź z AP o braku DVL mojej prababci;
- odpowiedź z IPN o braku rehabilitacji mojej prababci.
 
09-08-2020, 22:05  
bolanty
Użytkownik
 
Posty: 192
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Widzę ,że jeszcze adrenalina Cię trzyma
Oczywiście w sensie pozytywnym.
Walnąć taki post , no no.
Rzeczywiście może komuś pomoże relacja ; takie dokument - pozytywny wynik
bolanty jest off-line  
13-09-2020, 14:08  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Troszkę reasumując chciałbym dodatkowo przedstawić poniżej listę instytucji (bez wymieniania takich podstawowych jak IPN czy AP), do których warto zwrócić się w ramach poszukiwania informacji, czy też dokumentów po swoich przodkach.


1. ZUS - tutaj dowiemy się dokładnie gdzie i w jakim okresie pracował dany przodek. Dodatkowo jest szansa, aby w tym miejscu znajdowały się wartościowe dokumenty. Obserwując jedno forum genealogiczne zauważyłem, że parę osób otrzymało nawet kopie z Arbeitsbucha. Wniosek składa się do oddziału, gdzie ostatni raz był zameldowany przodek.

2. Urząd Miasta (wydział spraw obywatelskich) - prawdopodobnie przed latami 90 istniał przepis na maksymalnie 10 lat archiwizowania "teczek osobowych", jednakże nie zawsze był on stosowany. Po tym czasie zawartość była utylizowana. Większe prawdopodobieństwo na odnalezienie takiej teczki jest w mniejszych miejscowościach. Znajdują się w nich stare dowody osobiste, wnioski o ich wydanie czy też "świstki" z informacją o zameldowaniu. Istnieje prawdopodobieństwo, iż mogą znajdować się tam Volkslistenausweisy, które po 1945 były "rekwirowane" przez Komendę Milicji Obywatelstkiej podczas weryfikacji ludności, a w późniejszych latach przekazywane do Magistratów Miasta. Wniosek składa się do oddziału, gdzie ostatni raz był zameldowany przodek.

3. Archiwum Akt Nowych w Warszawie - posiadają nikłą ilość dokumentacji związanych ze sprawami narodowościowymi z okręgu Górnego Śląska (nie posiadam wiedzy nt. innych regionów). Nie zaszkodzi taki wniosek wysłać.

4. Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku - w tym miejscu znajdują się dowody osobiste osób zmarłych, które z danego Urzędu Miasta mogły zostać przeniesione. Pamiętam, że w 2017 roku wysyłali oni jedynie zwykłe kopie drogą mailową. Niestety nie posiadam gotowego wzorca wniosku. Zaleciłbym najpierw kontakt w tej sprawie, by dowiedzieć się jak aktualnie wygląda taka procedura - https://www.warszawa.ap.gov.pl/art,2...ane-kontaktowe

5. Urząd Stanu Cywilnego - jeżeli dany przodek zawierał ślub podczas wojny to bardzo polecam zwrócić się do tej instytucji w celu odnalezienia i wykonania kopii uwierzytelnionej oryginalnego, niemieckiego aktu. Powód? W akcie małżeństwa (w formularzach stosowanych prawdopodobnie po 1940 roku) znajdują się dodatkowe adnotacje dot. OBYWATELSTWA, praw na terenie rzeszy oraz przynależności rasowej. Informacja nt. obywatelstwa mogła być umieszczana tylko i wyłącznie w przypadku wylegitymowania się Volkslistenausweisem, Staatsangehörigkeitausweisem, czy innym podobnym dokumentem świadczącym o posiadaniu obywatelstwa (i ew. kat. DVL). W pierwszej części aktu jest zawarta informacja jakim dokumentem legitymowała się para młoda oraz świadkowie.


Mam nadzieję, że w jakimś stopniu może to niektórym osobom pomóc. Pozdrawiam.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ niemieckie PJ i obywatelstwo (odpowiedzi: 6) witam ciekawe co tu przeczytam. Jestem niemcem i polakiem, jutro moge być tylko niemcem, ale nie zrobie tego, bo to oni muszą się zmienić ....
§ Obywatelstwo Niemieckie (odpowiedzi: 6) Dzień Dobry Państwu Znaleźliśmy ostatnio registerschein(y) po moim Tacie jak i Bracie i mamy taki oto problem: w registerschein Taty pisze ze...
§ obywatelstwo niemieckie (odpowiedzi: 4) Witam! W lipcu 2013 roku wysłałam papiery do Koln o nadanie obywatelstwa niemieckiego. Przez rok czekałam na jakąkolwiek odpowiedź i nic. W lipcu...
§ Obywatelstwo niemieckie (odpowiedzi: 1) Witam! Szukałem jakich informacji jak uzyskać obywatelstwo niemieckie ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Mój dziadek (od strony ojca)...
§ obywatelstwo niemieckie (odpowiedzi: 7) Witam Mam pytanie złozyłam wniosek o otrzymanie niemieckiego obywatelstwa ze strony ojca (biologicznego) ojciec takie obywatelstwo posiada ze strony...
§ Obywatelstwo niemieckie...podwójne obywatelstwo (odpowiedzi: 3) Mój ojciec wyjechał do Niemiec w 88'. Ja mając roczek z moją mamą dojechaliśmy rok później. Moi rodzice za te lata pracy w Niemczech otrzymają także...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:09.