Obywatelstwo niemieckie - inne pytania - Forum Prawne

 

Obywatelstwo niemieckie - inne pytania 2

Banki i inne, to prywatne instytucje i nie zawsze maja techniczne mozliwosci uzywania wszystkich istniejacych na swiecie znakow diaktrycznych, ale urzedy niemieckie wydajace dokumenty tozsamosci, maja takie mozliwosci, i jak ktos ma na koncu "ć" ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
23-07-2016, 12:07  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.366
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Banki i inne, to prywatne instytucje i nie zawsze maja techniczne mozliwosci uzywania wszystkich istniejacych na swiecie znakow diaktrycznych, ale urzedy niemieckie wydajace dokumenty tozsamosci, maja takie mozliwosci, i jak ktos ma na koncu "ć" albo "ś" w nazwisku, to oni tak to wpisuja do dokumentu
Pogodniak jest off-line  
02-08-2016, 12:42  
tof85
Użytkownik
 
Posty: 211
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

A jak jest z imieniem, jeśli ktoś ma na imie np. Krzysztof to w dokumentach niemieckich będzie miał polskie imie czy niemiecki odpowiednik: Christopher ?
tof85 jest off-line  
02-08-2016, 13:00  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.366
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Nie ma roznicy miedzy kwestiami imienia a kwestiami nazwiska. Albo legalnie zmienisz wszystko w mysl prawa niemieckiego na brzmienie niemiecie w odpowiednim urzedzie, albo wszystko pozostanie wg polskiej pisowni. Na wlasna reke nie mozesz tego zmieniac.
Pogodniak jest off-line  
10-08-2016, 19:04  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Czyli nawet jak we wniosku podam nazwisko bez polskich znaków to ostatecznie oni sugerują się pisownią na aktu urodzenia? Jedyną opcją widzę byłaby zmiana nazwiska w Polsce (nie uwzględniające polskich znaków), a i tak pewnie by wniosku nie rozpatrzyli pozytywnie, bo potrzebowałbym mocnego powodu?

Teraz trochę inne pytanko. Czy istnieje opcją dołączenia do wniosku również dokumentów po innych przodkach w rodzinie, które uwzględniają pochodzenie niemieckie itp.? Jeśli tak to czy w ogóle warto?
 
20-03-2017, 12:21  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Trochę czasu minęło, a poszukiwania w mojej sprawie nie przynoszą znaczących skutków.

Mam pytanie. Jak wcześniej wspominałem mój dziadek miał 2 DVL, jedynym obecnym dowodem na to są posiadane przeze mnie:
- polskie zaświadczenie robocze (wydane przez władze komunistyczne, jeszcze w trakcie wojny z 1945 roku), na którym widnieje informacja, że pradziadek podpisał DVL 2,
- coś na wzór "wizytówki" powojennej z informacją, że mój pradziadek jako obywatel niemiecki (wciąż) został zarejestrowany w polskim urzędzie.

Nie dawny czas temu udało mi się wyciągnąć uwierzytelnioną kopię pełnego aktu małżeństwa z USC. Jest to dokument z 1940r. (kiedy to Chorzów ponownie był Niemiecki) - i czy ktoś byłby w stanie powiedzieć mi, czy ma on jakąś moc dowodową i może posłużyć jako twardy argument, że dziadek podpisał 2 DVL? Ponieważ w akcie przy moim dziadku oraz babci w polu "Staatsangehörigkeit" jest wpisane: Deutsch, a zaraz po tym znajduję się pole "rassische Einordnung", gdzię mają wpisane: Deutschblütig.

Ponawiam również pytanko:
Cytat:
Teraz trochę inne pytanko. Czy istnieje opcją dołączenia do wniosku również dokumentów po innych przodkach w rodzinie, które uwzględniają pochodzenie niemieckie itp.? Jeśli tak to czy w ogóle warto?
 
03-07-2017, 23:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Po nie całym roku przestawiam poniżej w linku album z większością dokumentów jakie udało mi się zdobyć. Kosztowało mnie to sporo czasu, pieniędzy, a w szczególności nerwów (AP...).

IPN - nic nie znaleziono + posiadam oświadczenie, że nie posiadają żadnych dokumentów dot. rehabilitacji mojego pradziadka oraz prababci.
AP - tutaj spędziłem parę dobrych miesięcy przeszukując na prawdę sporą ilość dokumentów z Chorzowa z lat wojennych oraz powojennych. Udało mi się jedynie odnaleźć dwa dokumenty na nazwisko przodków. Wszystko uwierzytelnione. Jednocześnie czekam na odpowiedź dot. DVL, na którą złożyłem drugi wniosek ponieważ posiadam więcej szczegółów.
USC + AP - sprawy dot. aktów urodzeń, zgonów oraz małżeństw: udało mi się udokumentować pochodzenie przodków aż do praprapradziadka (wszyscy co najmniej od 1845 roku zamieszkiwali Górny Śląsk).
WAST - wciąż czekam na odpowiedź, już ponad pół roku.
AKN i inne - brak dokumentów.
Bundserachiv i inne - brak dokumentów.

Lista dotychczas skompletowanych dokumentów:
- stammbuch;
- komplet aktów urodzeń, zgonów i małżeństwa aż do praprapradziadka;
- polskie zaświadczenie robotnicze (wydane przez władze komunistyczne, jeszcze w trakcie wojny z 1945 roku), na którym widnieje informacja, że pradziadek podpisał DVL 2 i miał meldować się w magistracie (jednak przez ten okres ukrywał się);
- coś na wzór "wizytówki" powojennej z informacją, że mój pradziadek jako obywatel niemiecki (wciąż) został zarejestrowany w polskim urzędzie.
- akt małżeństwa z 1940 roku, na którym widnieje obywatelstwo niemieckie pradziadka i prababci + dopisany dziadek;
- lista pracowników kopalni (1942 rok), gdzie znajduję się narodowość przodka;
- niemieckie zaświadczenie robotnicze brata pradziadka, na którym widnieje "Volkszugehörigkeit: blauerausweis" z dopiskiem o jego rodzicach. Brat ten jest również wpisany jako świadek na akcie ślubu pradziadka;
- pełny uwierzytelniony odpis chrztu pradziadka (+ prababci i dziadków);
- polskie zaświadczenie z 1999 roku o przebiegu pracy w kopalni (w jakich latach pracował);
- nieuwierzytelnione zdjęcia z księgi niemieckiej uczniów, na której widnieje pradziadek. Jednak bez wpisanych ocen, ponieważ w 1917 roku został przeniesiony do innego oddziału (zgodnie z umieszczoną uwagą obok jego nazwiska);
- screeny z ksiąg meldunkowych Chorzowa z 1913 roku, gdzie można znaleźć prapradziadka.

ALBUM

Czekam na odpowiedź z WAST oraz AP i wysyłam w końcu wniosek. Czy ktoś jest w stanie stwierdzić moje aktualne szanse?

Pozdrawiam serdecznie.
 
04-07-2017, 06:04  
tof85
Użytkownik
 
Posty: 211
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Masz niezłe dokumenty, powiedzmy... że moja sprawa doszła do podobnego etapu, wysłałem te papiery, nawet jeśli dojdziesz do etapu że AP znajdzie DVL1/2[blau] i wyślesz to, to miła Pani wyśle ci odpowiedz, że prosze mi wysłać, co dziadek robił w latach 45-51, prosze wysłać wyroki z AP/IPN - rehabilitacja oraz wywlaszczenie-któremu przecież podlegał każdy niemiec z niebieskim DVL.

A że, nie ma info ani w AP ani w IPN to tylko na to mam papier, że IPN nic nie znalazł... ale nie mam siły znowy wysyłać kolejnych papierów a miła Pani znowu coś mi znajdzie, pomijam już czas i energie poświęconą, ale mimo że mieszkam we Wrocławiu od roku nie chce mi się iść potwierdzić zgodę na sprawdzenie w archiwum angielskim oraz wysłać ten papier z ipn, że nic nie ma.

Też uważam troche, że kobieta nie czytała tego co jej wysłałem, gdyż wysłałem jej papiery z archiwum urzędu miasta, gdzie była karta meldunkowa z 51 roku... no to powina się domyślić, że do tego czasu nie miał obywatelstwa polskiego..

Troche cytatów z odpowiedzi BVA:

"Im Rahmen der Ermittlungen muss geprüft werden, ob Ihr Großvater der polnischer Exilarmee unter britischem Kommando (der sogenannten Anders Armee) beigetreten ist. Hierzu ist eine Anfrage beim britischen Verteidigungsministerium erforderlich, für die ich Ihre Zustimmung benötige.

Als Anlage füge ich eine vorbereitete Zustimmungserklärung bei, die von Ihnen zu unterschreiben ist. Bitte lassen Sie Ihre Unterschrift von einem Notar oder von einer deutschen Behörde (z.B. Auslandsvertretung) beglaubigen. bevor Sie di Erklärung zurücksenden. Die notarielle Unterschriftsbeglaubigung braucht nicht übersetzt zu werden.

Aus den vorgelegten Unterlagen geht hervor, dass Ihr Großvater in die Abteilung 2 der deutschen Volksliste aufgenommen war.
Personen, die in die Abteilung 2 der deutschen Volksliste eingetragen waren, wurden häufig aufgrund ihres Bekenntnisses zum deutschen Volkstum nach Kriegsende dafür bestraft, zu Gefängnisstrafen bzw. Lagerhaft verurteilt und ihr Vermögen beschlagnahm und/oder enteignet.

Unterlagen dazu (z.B. Strafurteil, Inhaftierungsbeschluss, Rehabilitierungsbeschluss, Beschlagnahme- und/oder Enteignungsbeschluss gegen Ihren Großvater), konnten dann noch im Institut für nationales Gedenken (poln. Instytut Pamięci Narodowej, IPN) oder beim zu ständigen Amtsgericht des Wohnortes Ihres Großvaters vorhanden sein. In diesem Fall bitte ich, die vollständigen Urteile / Vorgange vorzulegen.

Sollten Ihre Nachfragen zu keinem positiven Ergebnis fuhren, so sind entsprechende Negativbescheinigungen dieser Institutionen vorzulegen, aus denen eindeutig hervorgeht, dass sich die geforderten Dokumente dort nicht befinden bzw. dass deren Herausgabe verweigert wird.

Soweit nicht anders vermerk, werden die Unterlagen im Original oder in amtlich beglaubigter Kopie, bei fremdsprachigen Unterlagen mit beglaubigter deutscher Übersetzung durch einem amtlich vereidigten Übersetzer, benötig.

Ich weise vorsorglich daraufhin, dass die einzureichenden Unterlagen Bestandteil der hier geführten Verwaltungsakte werden und grundsätzlich nicht zurückgegeben werden können."

Wymagania są naprawde wysokie, bo skąd brać te papiery, które oni wymagają... skoro ich zwyczajnie nie ma...
Powiem ci tylko, że BVA nie interesuje okres co dziadek robił przed 1 wojną, ale głównie ten okres przed 2 wojna, w trakcie i do 1951, gdzie weszła ustawa i z mocy ustawy każdy dostawał polskie obywatelstwo. No i odnosze wrażenie, że państwo niemieckie nie jest chętne rozdawać obywatelstwa...
tof85 jest off-line  
04-07-2017, 10:22  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Dzięki wielkie za odpowiedź. Z tego powodu, że w IPN ani w AP nic nie ma, chcę przeprowadzić "wywiad" z moim dziadkiem, który jako świadek potwierdziłby na papierze, że pradziadek ukrywał się przez parę lat i dopiero z automatu otrzymał obyw. polskie w późniejszym okresie. Innej drogi nie widzę.

Czekam dalej na drugą odpowiedź z AP, ale jestem przekonany, że nic nie znajdą (z tego, co zauważyłem nikomu z większych miast typu Katowic czy Chorzowa udało się DVL wyciągnąć). W miejscu, gdzie jest informacja w jakim celu jest mi ten dokument potrzebny pisałem, że w celu "spadkowym" jak przy innych dokumentach, które mi uwierzytelnili.

Jeśli chodzi o Volkslistenausweis - jestem pewien, że przodek posiadał niebieski (jak wynika z reszty dokumentów) jednak zabrali mu go zaraz jak kazano zjawić się w magistracie - i właśnie po tym ausweisie stwierdzili, że miał kat. II. Z tego względu próbowałem wyciągnąć kopertę dowodową z Chorzowa, oni jednak stwierdzili, że została już spalona, a jeśli chcę potwierdzenie na to, to muszę przedstawić interes prawny. Dostałem również informację, że w kopercie od prababci znajdują się jedynie dowody osobiste wydane po '50 roku.

Doskonale wiem, że interesuje ich okres głównie przed 2 wojną, w trakcie i zaraz po. Jednak wiem, że już więcej papierów z tych czasów nie dam rady wyciągnąć, bo takowych nie ma. Stąd dołączam również wszystko co znajdę przed I WŚ świadczące o niemieckości rodziny, by może jakoś "wpłynąć" na urzędnika, który będzie zajmował się moim wnioskiem. A tak to już raczej hobbystycznie szukam dalszych rzeczy, dokumentów itp. by poznać swoje korzenie i mieć co na pamiątkę.

tof85 - mam pytanko. Zauważyłem, że też masz akt ślubu z czasów wojny, czy masz tam ujęte obywatelstwo przodków jak w moim przypadku?
 
04-07-2017, 12:32  
tof85
Użytkownik
 
Posty: 211
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Na DVL masz kilka pokoleń do tyłu [nazwiska, miejsca urodzeń], nie trzeba grzebać w papierach przed 1 WS, bo w mojej ocenie, ich to zwyczajnie nie interesuje, najwazniejsze informacje są w DVL z AP. Samo posiadanie DVL świadczy o tym, że nie był w granicach III Rzeszy w 1937 i w tym momencie cała uwaga idzie w stronie DVL-> czy niebieski ausweis[1,2] czy zielony [bardzo trudno dostac obw.]. Nastepnie, papier na zgode, żeby mogli grzebac w Brytyjskim archiwum i szukać czy nie uciekł do Armi Andresa...
Czy w trakcie wojny byl w armii - wtedy np. w archiwum Wehrmachtu mozesz znalezc info czy byla przypisana kategoria DVL -> ominiesz AP

Ale to dopiero połowa drogi

To co ich najbardziej interesuje, to czy po wojnie rehabilitowany byl na wlasny wniosek [zmiękł w areszcie/obozie i na rozprawie i podpisał] czy z mocy ustawy. Czy wywłaszczyli go z chaty, bo BVA wie, że takie papiery są w AP i IPN. Wtedy dostajesz odmowe przyznania obywatelstwa...

Ja trafiłem na takiego pasjonate w IPN, że wygrzebał mi wszystko to czego nie potrzebowałem do BVA Napisał do AP Łódz,Poznan etc, do IPN Lodz, Poznan etc. Ostatecznie mam papier, ze nie znalezli nic na temat rehabilitacji oraz wywlaszczenia - główny cel.

Co do aktu ślubu, to tam nie ma informacji na temat obw. Niemiec czy Pol. Jedynie mieścinka: Herne/Westfalen, ale rok był wtedy 1905r, więc Polski na mapach nie było, a ludzie jezdzili do pracy do Westfali, dolina węglowa, zagłebie Ruhry...

Ja do BVA wysłałem:
-akt urodzenia dziadka
-akt slubu-dziadków
-DVL2 z AP-dziadka, potwierdzony w AP - też miałem przeboje żeby taki papiery wyciągnąć...
-akt urodzenia ojca z 1944-niemiecki -> wtedy moge drugą drogę im odpalić, że po ojcu który już się urodził w 3 rzeszy jako obywatel niemiecki, dziecku przecież procesu rehabilitacyjnego,wywłaszczeniowego nie zrobią )
- papiery z teczki MO z archiwum sądu adm., np. karta meldunkowa, gdzie ma wpisaną służbe w armii niemieckiej jako artylerzysta, z datami, no i ze od 51 roku ma polskie obywatelstwo. Mimo, że wszystko potwierdzone z oryginałem, to babka z BVA ma to gdzieś, że jest napisane że po 51, że tylko armia niemiecka... - dlatego mi ręce opadają... dość, że tyle kasy i czasu w to wpakowałem, to za chwile zapłace jeszcze 25 euro za odmowe

Myślę, że jakbym do nich dobry list napisał i wyjasnił to tak jak tu, to pewnie by mi przyklepali to obywatelstwo, problem polega na tym, że mi na tym jakoś nie zależy... bo tam w cale nie jest dużo lepiej niż w Polsce. A we Wrocku dobrze się zarabia w mojej branży... do Niemiec i tak musze jeździć w delegacje. Widze, że tam nie ma kraju miodem i złotem płynącego... To nie są te czasy, że komuna wszystkich cisneła, w sklepach pusto, a robota tylko w fabryce. UE to wielka wartość.

Moge tak zapytać, po co ci obywatelstwo niemieckie? Jaki masz cel? Chcesz się tam przeprowadzić, zamieszkać, pójść do szkoły/pracy ?
tof85 jest off-line  
04-07-2017, 15:07  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Cytat:
Nastepnie, papier na zgode, żeby mogli grzebac w Brytyjskim archiwum i szukać czy nie uciekł do Armi Andresa...
Czy w trakcie wojny byl w armii - wtedy np. w archiwum Wehrmachtu mozesz znalezc info czy byla przypisana kategoria DVL -> ominiesz AP
W tym przypadku mój przodek całą wojnę przepracował w kopalni w ramach służby. Rozumiem, że w takiej sytuacji WAST nie będzie w stanie znaleźć jakichkolwiek informacji o nim? Moim zdaniem byłoby to wysoko prawdopodobne skoro czekam od listopada na odpowiedź.

Cytat:
Co do aktu ślubu, to tam nie ma informacji na temat obw. Niemiec czy Pol. Jedynie mieścinka: Herne/Westfalen, ale rok był wtedy 1905r, więc Polski na mapach nie było, a ludzie jezdzili do pracy do Westfali, dolina węglowa, zagłebie Ruhry...
Ah, ok. Musiałem faktycznie źle doczytać, bo myślałem, że ślub Twoich przodków odbył się podczas wojny.

Cytat:
Ja trafiłem na takiego pasjonate w IPN, że wygrzebał mi wszystko to czego nie potrzebowałem do BVA Napisał do AP Łódz,Poznan etc, do IPN Lodz, Poznan etc. Ostatecznie mam papier, ze nie znalezli nic na temat rehabilitacji oraz wywlaszczenia - główny cel.
Mój referent również sprawdzał wszelkie dostępne archiwa, razem z Warszawą, ale nic nie zostało odnalezione.

Cytat:
-DVL2 z AP-dziadka, potwierdzony w AP - też miałem przeboje żeby taki papiery wyciągnąć...
Widzę, że udało Ci się jednak wyciągnąć. Jeśli mogę zapytać - jaki cel podałeś?

Cytat:
Moge tak zapytać, po co ci obywatelstwo niemieckie? Jaki masz cel? Chcesz się tam przeprowadzić, zamieszkać, pójść do szkoły/pracy ?
Już od dawna planuję "spróbować" Niemiec i za niedługo tak czy siak planuję tam przeprowadzkę. A w sprawie obywatelstwa dowiedziałem się nie dawno i z tego powodu, jeśli mam możliwość wysłania wniosku to chciałbym po prostu spróbować.
 
04-07-2017, 17:35  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Nie wiem czemu, ale nie mogę edytować wcześniejszej wiadomości, a mam dodatkowe pytanie: czy kopię tego aktu małżeństwa, na którym widnieje obywatelstwo niemieckie muszę jakoś dodatkowo tłumaczyć? Ponieważ znajdują się na nim tylko pieczątki ze zgodnością z oryginałem, z dokonaną wpłatą i pieczątką USC - żadnego dodatkowego pisma nie otrzymałem do tego. Rozumiem, że w takiej formie zalicza się to do "uwierzytelnionych kopii"? Poniżej link do zdjęć pieczątek jak to wygląda.

USC
 
05-07-2017, 06:08  
tof85
Użytkownik
 
Posty: 211
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

1. Akt slubu:
Mam niemiecki akt slubu z 43, ale w miejscu ze zdjęcia jest info w 1 linii: wiocha,adres i kreis, a niżej jest kreska długa pociągnięta-brak informacji. W ogole w tym urzędzie przy każdej osobie jest identycznie, małżonek/małżonka potem świadkowie są niżej i jest identycznie, kreski są pociągnięte, w drugiej linii.
To co jest na zdjeciu, jest końcem strony czy wycięte ze środka?To co na końcu dotyczy chyba 2 świadka, bo jest na końcu 1 strony "A", na górze masz małzonka i małżonków.

Wg mnie. masz już jakiś punkt zaczepienia, papier masz potwierdzony, możesz to wysyłać.

2. WAST:
Jeśli nie był w armii, to nic nie znajdzie, mój był 3 miesiące według WAST: 04.43-> 07.43. W miejscu Staatsangehoerigkeit: nich angegeben

3. Potwierdzenie papierów w AP:
Opisywał to jededna osoba z forum, ja juz nie pamietam co tam dokladnie pisalem, to wynikało z wyroku NSA w Warszawie, ze papiery mozesz dostac jak starasz sie o tematy dotyczące Polski, np. ziemie, dom. A nie mozesz dostać jak chcesz papiery, aby dostać 2 obywatelstwo i wybyć z Polski.

4. Cel pozyskania dokumentów:
Jak jesteś młody i masz moc tam startować z pracą i życiem, to rozumiem, pamietaj że zawsze możesz dostać obywatelstwo przez "wysiedzenie" i zaliczenie egzaminu z niemieckiego i historii Niemiec po 8 latach przebywania tam.
tof85 jest off-line  
07-07-2017, 21:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Cytat:
1. Akt slubu:
Mam niemiecki akt slubu z 43, ale w miejscu ze zdjęcia jest info w 1 linii: wiocha,adres i kreis, a niżej jest kreska długa pociągnięta-brak informacji. W ogole w tym urzędzie przy każdej osobie jest identycznie, małżonek/małżonka potem świadkowie są niżej i jest identycznie, kreski są pociągnięte, w drugiej linii.
To co jest na zdjeciu, jest końcem strony czy wycięte ze środka?To co na końcu dotyczy chyba 2 świadka, bo jest na końcu 1 strony "A", na górze masz małzonka i małżonków
Hmm... myślałem, że każdy z czasów co najmniej 39-45 wygląda tak samo. Niżej odsyłam jeszcze raz do albumu, gdzie wrzuciłem zdjęcia z całości aktu ślubu. Taki skan A3 otrzymałem w Świętochłowicach.

USC

Cytat:
3. Potwierdzenie papierów w AP:
Opisywał to jededna osoba z forum, ja juz nie pamietam co tam dokladnie pisalem, to wynikało z wyroku NSA w Warszawie, ze papiery mozesz dostac jak starasz sie o tematy dotyczące Polski, np. ziemie, dom. A nie mozesz dostać jak chcesz papiery, aby dostać 2 obywatelstwo i wybyć z Polski.
Właśnie żałuję i zapomniałem żeby dołączyć do wniosku dok. związane z tym wyrokiem. Cóż, zobaczymy.


Przeglądam wniosek i głąbie się nad nim strasznie. Rozumiem, że ANLAGE V wypełniam dla każdego z moich przodków, czyli - MAMA, DZIADEK oraz PRADZIADEK? Jeśli chodzi ANLAGE V pradziadka to nasuwają mi się tu pytania i wątpliwości:

1. Punkt nr 2, czyli: Angaben zu den bisherigen Staatsangehörigkeitsverfahren/Ausweisen/Pässen des Vorfahren (Nr. 1) - zostawiam puste, nic nie wypełniam skoro nie posiadam ausweisa?

2. Punkt nr 3, czyli: Angaben zum Erwerb der deutschen Staatsangehörigkeit des Vorfahren (Nr. 1) - przy pradziadku również zaznaczam tylko opcję dziedziczenie obywatelstwa poprzez urodzenie? Czy też inne?

3. Punkt nr 4, czyli: Angaben zu anderen Staatsangehörigkeiten des Vorfahren (Nr. 1) - czy mam tu wpisać również obywatelstwo pruskie nadane poprzez urodzenie (rok 1907)? Odnoszę się tu do: RuStAG 1913. I czy polskie też mam wpisać? Chociaż nie znając daty i miejsca nadania?
 
07-07-2017, 22:11  
tof85
Użytkownik
 
Posty: 211
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

1. Identyczna formatka niemiecka jest u mnie, ale zamiast informacji jest kreska, nie chciało im się tego pisać widocznie

2. Mozesz napisac zawsze drugi wniosek, jak ci ten odrzuca, ja tak zrobilem, bo za pierwszym razem dostalem odmowe i potem mi pogodniak podpowiedzial, jak to zrobic i za 2x dostalem zgode i potwierdzenie.

3. przyjedz do konsulatu we wrocku, tu panie mowia po polsku wytlumacza ci co dokladnie w jakim miejscu trzeba napisac, mi pomogly, od 8:30 do 11 od pon do pt, jest otwarty.
tof85 jest off-line  
07-07-2017, 22:17  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Cytat:
2. Mozesz napisac zawsze drugi wniosek, jak ci ten odrzuca, ja tak zrobilem, bo za pierwszym razem dostalem odmowe i potem mi pogodniak podpowiedzial, jak to zrobic i za 2x dostalem zgode i potwierdzenie.
Za pierwszym razem dostałeś informację, że posiadają DVL jednak nie udostępnią czy od razu, że "NIC NIE ZNALEŹLI?" (tak miałem za pierwszym razem).

Cytat:
3. przyjedz do konsulatu we wrocku, tu panie mowia po polsku wytlumacza ci co dokladnie w jakim miejscu trzeba napisac, mi pomogly, od 8:30 do 11 od pon do pt, jest otwarty.
Chyba tak zrobię.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ niemieckie PJ i obywatelstwo (odpowiedzi: 6) witam ciekawe co tu przeczytam. Jestem niemcem i polakiem, jutro moge być tylko niemcem, ale nie zrobie tego, bo to oni muszą się zmienić ....
§ Obywatelstwo Niemieckie (odpowiedzi: 6) Dzień Dobry Państwu Znaleźliśmy ostatnio registerschein(y) po moim Tacie jak i Bracie i mamy taki oto problem: w registerschein Taty pisze ze...
§ obywatelstwo niemieckie (odpowiedzi: 4) Witam! W lipcu 2013 roku wysłałam papiery do Koln o nadanie obywatelstwa niemieckiego. Przez rok czekałam na jakąkolwiek odpowiedź i nic. W lipcu...
§ Obywatelstwo niemieckie (odpowiedzi: 1) Witam! Szukałem jakich informacji jak uzyskać obywatelstwo niemieckie ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Mój dziadek (od strony ojca)...
§ obywatelstwo niemieckie (odpowiedzi: 7) Witam Mam pytanie złozyłam wniosek o otrzymanie niemieckiego obywatelstwa ze strony ojca (biologicznego) ojciec takie obywatelstwo posiada ze strony...
§ Obywatelstwo niemieckie...podwójne obywatelstwo (odpowiedzi: 3) Mój ojciec wyjechał do Niemiec w 88'. Ja mając roczek z moją mamą dojechaliśmy rok później. Moi rodzice za te lata pracy w Niemczech otrzymają także...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:23.