Obywatelstwo niemieckie - inne pytania - Forum Prawne

 

Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Witam serdecznie wszystkich użytkowników. Wiem, że podobnych tematów było już na prawdę wiele. Poświęciłem parę dni by zapoznać się prawie każdym z nich, jednakże nie znalazłem odpowiedzi na parę pytań i problemów, które mnie nurtują. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
14-07-2016, 18:56  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Witam serdecznie wszystkich użytkowników.

Wiem, że podobnych tematów było już na prawdę wiele. Poświęciłem parę dni by zapoznać się prawie każdym z nich, jednakże nie znalazłem odpowiedzi na parę pytań i problemów, które mnie nurtują. Tak więc proszę o wyrozumiałość i w miarę możliwości o pomoc w paru kwestiach.

Zacznę od tego, że jestem mieszkańcem Górnego Śląska, a obywatelstwo będę się starać po przodkach pochodzących z Chorzowa, Świętochłowic i okolic (wiem jak bardzo jest trudno odnaleźć jakiekolwiek dokumenty z tego regionu). Na początku tego wieku mój dziadek starał się dla większości rodziny załatwić obywatelstwo, jednak bez skutku z powodu braku wystarczających dowodów. Po negatywnych odpowiedziach z IPN i AP (którzy rzekomo nic nie znaleźli) natychmiastowo zrezygnował z "walki". Jako, że było to na prawdę dawno temu, a ja jako student, który prócz nauki i pracy ma trochę czasu chciałbym poświęcić tej spawie każdą wolną chwilę.

O obywatelstwo będę starał się od strony mojej matki, czyli:
JA (po '75) > MATKA (przed '75) > DZIADEK ('41) > PRADZIADEK ('07)

Mam nadzieję, że zrozumiałem większość wypowiedzi na forum i po takiej linii mogę się starać? I tu nurtuję mnie pierwsze pytania - gdy dojdzie do chwili wypełniania wniosku o obywatelstwo, to jest bez znaczenia kto go wypełni i mogę nawet ja sam? Czytałem również na innych forach, że parę osób starało się obywatelstwo bezpośrednio odwołując się do dziadka/pradziadka. Dlatego ta kwestia, starania się i składania wniosku jest dla mnie najbardziej niezrozumiała.

Trochę historii. Prapradziadek urodził się w 1880 roku w małej miejscowości w powiecie gliwickim. Stąd przeprowadził się do Chorzowa w młodych latach, a w 1907 narodził się mój pradziadek. Całe życie przepracował jako górnik. Oczywiście w 1920 roku Chorzów został przyłączony do Polski, stąd stracił on obywatelstwo niemieckie zyskując tym razem polskie. Podczas IIWŚ otrzymał on DLV 2. Niestety na obecny moment posiadam tylko polskie papiery powojenne, w których jest to stwierdzone. Nie służył on w wojsku przez okres wojenny, lecz przepracował to jako górnik. Wtedy w 1941 narodził się mój dziadek.

Na dzień dzisiejszy posiadam:

- Familienstammbuch,
- polskie zaświadczenie robocze (z '45), na którym widnieje informacja, że pradziadek podpisał DVL 2,
- coś na wzór "wizytówki" powojennej z informacją, że mój pradziadek jako obywatel niemiecki został zarejestrowany w polskim urzędzie,
- odpisy zupełne akt urodzeń, zgonu, ślubu od pradziada do moich narodzin (po polsku); jeden odpis skrócony, międzynarodowy aktu małżeństwa moich rodziców.

Przejdę teraz do pytań, na które odpowiedzi na tym forum nie mogłem znaleźć, albo było one po prosty różne.

1. Czy mając Familienstammbuch jest sens szukania dodatkowo niemieckich akt urodzeń itp. przodków?
2. Czy posiadając polskie odpisy zupełne akt urodzeń itp. jest potrzeba ich tłumaczenia?
3. Czy warto pisać do WAST bądź Bundesarchiv w sprawie pradziadka w nadziei, że coś znajdą (który pracował jako górnik)?
4. Jakie są aktualne koszty wysyłania zapytań/wniosków do instytucji tj. IPN, AP, WAST czy Bundesarchiv?
5. Czy nie problemu gdybym chciał w AP/IPN na miejscu złożyć wnioski dot. np. 5 osób z mojej rodziny w tym samym czasie (i czy do każdego muszę z osobna dołączyć akta, że z tą rodziną jestem związany)?
6. W formularzu o szukaniu DVL przodka (www.katowice.ap.gov.pl/index.php?c=getfile&id=13) jaki mam umieść powód szukania? Rubryka ta to: "Ww. dokument jest mi potrzebny w celu: . . . . oraz przedłożenia w . . . . . podać urząd/instytucję"; I jaki rodzaj dokumentu zaznaczyć: kopia, uwierzytelniona kopia, odpis, zaświadczenie?
7. Przy składaniu wniosku o obywatelstwo umieszczać znaki polskie znaki? Chodzi o nazwisko. Czy one tak czy siak potem na Staatsangehörigkeitsausweis nie zostaną ujęte? Wiem, wiem, daleko zabrnąłem, ale pytam z czystej ciekawości.

Jutro zamierzam przejechać się do IPN/AP złożyć papiery, więc z góry dziękuję jak ktoś będzie w stanie odpowiedzieć na pytania związane z tymi instytucjami.

Dziękuję osobom, którzy poświęcili czas na moje wypociny.
Pozdrawiam serdecznie.
 
14-07-2016, 19:25  
Urzytkownik123
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

polscyniemcy.de - niemieckie obywatelstwo - Test na niemieckie obywatelstwo Sprawdź test na końcu wyjdzie ci czy jest sęs się wogule starać.
Urzytkownik123 jest off-line  
14-07-2016, 19:25  
Urzytkownik123
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

polscyniemcy.de
Urzytkownik123 jest off-line  
15-07-2016, 14:09  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Witam
Mam pytanie 1,5 miesiąca temu złożyłem wniosek o przyznanie mi stopnia niepełnosprawności w Niemczech otrzymałem wcZoraj tylko numer sprawy i informacje ze mam czekać oni sami mi przyznają odpowiednie punkty . *Ktoś wie ile czeka się na decyzję w sprawie niepełnosprawności? SKORO numer sprawy jest nadany to rozumiem trochę zapewne poczekam...w Polsce to trwało dwa miesiące a tu zapewne dłużej będę wdzięczny za odpowiedź jeśli ktoś ma doświadczenie lub wiedzę w tej kwestii.dziękuję
adamaleks26 jest off-line  
15-07-2016, 17:36  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie

Zapomniałem o ważnej rzeczy mianowicie napisano mi że Niemiecka instytucja ds niepełnosprawności sama wyciągnie z Polski moja historię choroby .....jak oni to zrobią przez moją kasę chorych???
adamaleks26 jest off-line  
16-07-2016, 20:18  
Janek82
Użytkownik
 
Posty: 53
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Skoro nikt Ci jeszcze nie odpisał to może moje podpowiedzi się przydadzą.

1. Możesz dołączyć Familienstammbuch do dokumentów potwierdzających obywatelstwo niemieckie osoby po której będziesz je wywodził. Na pewno nie zaszkodzi.
2.Z tego co wiem to tak.
3. Warto.
4.W Polsce znikome koszty , Wast: 8,00 € per page commenced; photocopies € 0,50 each. Estimated costs for drawing up the military career come to approximately € 20,00 per searched person.
5. Nie ma problemu 5 osób- tak akta każdego z osobna.
6. Daj znać proszę czy coś wskurałeś. Piszesz, że masz polskie znaki w nazwisku. Wg mojej i tylko mojej teorii nic od nich nie dostaniesz. " zaznacz uwierzytelniona kopia"
7. Zostaną ujęte.
Janek82 jest off-line  
17-07-2016, 12:32  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.366
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

@adamalek:
1. Ile trwa wystawienie niemieckiego Schwerbehindertenausweisu zalezy
a) od miasta, w ktorym jest wlasciwy urzad. W niektorych miastach trwa to 2 miesiace, a w niektorych 9-12 miesiecy. NIe ma tu reguly
b) od tego, czy urzad ma wystarczajaca kompletna dokumentacje odnoscie choroby, jak musi zbierac dokumenty od innych instytucji, to trwa to o tyle dluzej, o ile inne instytucje "grzebia sie" z przekazaniem dokumentow.

2. Nie za bardzo sobie wyobrazam, zeby niemiecki urzad byl w stanie sciagnac z Polski dokumentacje choroby. Dobrze to zrozumiales? Oni moga sciagnac to od niemieckich instytucji, ale od polskich?
Dlaczego nie przeslales im sam od razu wraz z wnioskiem historii choroby? To by wszystko przyspieszylo.
Pogodniak jest off-line  
17-07-2016, 13:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Dzięki wielkie Janek za posta!

Byłem w piątek w AP (do IPN zajadę dopiero we wrześniu, bo wyjeżdżam za niedługo za granicę do pracy). Trafiłem na bardzo-bardzo uprzejmą Pani. Wniosków złożyłem w sumie 6. Pradziadek, dziadek, babcia (od strony mamy oczywiście; może po powrocie złożę również papiery o innych przodków) - każdy z nich po 2, czyli formularz o wydanie volkslisty, a drugi to ogólny formularz, w którym prosiłem o wydanie kopii dokumentów tj.: karty meldunkowe, koperty dowodowe, Arbeitsbuch, Arbeitsamt itd. W powodzie zaznaczyłem, że celem jest potwierdzenie informacji, że ów przodek był prześladowany przez UB za narodowość niemiecką + poznanie historii przodka. Dokumenty przyjęła bez problemu i sama powiedziała, żeby najlepiej zaznaczyć kopie uwierzytelnioną oraz zaświadczenie. Tak zrobiłem + doczepiając do wniosku od dziadka kopię zaświadczenia powojennego z zakładu pracy stwierdzające, że podpisał DVL 2. Dokumenty brała na siebie moja matka, żeby to jakoś wyglądało. Nie musieliśmy pokazywać dowodu osobistego ani dawać kopii akt urodzenia itp. Niestety przez ten miesiąc AP nie pracuje, więc czas oczekiwania się przedłuży. Oczywiście nie kładę dużych nadziei, że coś odnajdą albo udostępnią, ale warto próbować.

Cytat:
7. Zostaną ujęte.
Czyli na paszporcie niemieckim również by widniało nazwisko z ęąźć itp. jak dobrze rozumiem? Istnieje może opcja gdybym wysłał wniosek bez tych znaków? W razie wyjazdu za granicę itp., byłoby bardziej pomocne bez tych znaków.

Cytat:
Gdy dojdzie do chwili wypełniania wniosku o obywatelstwo, to jest bez znaczenia kto go wypełni i mogę nawet ja sam? Czytałem również na innych forach, że parę osób starało się obywatelstwo bezpośrednio odwołując się do dziadka/pradziadka. Dlatego ta kwestia, starania się i składania wniosku jest dla mnie najbardziej niezrozumiała.
Prosiłbym o odpowiedź.


Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli.
 
17-07-2016, 14:17  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.366
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

1. Do wniosku o obywatelstwo musisz dolaczyc oficjalne dokumenty stanu cywilnego, w ktorych jest oficjalna pisownia twojego imienia i nazwiska. Nie mozesz wiec tego zmieniac na wlasna reke, bo urzad niemiecki i tak przejmie pisownie z dokumentow oficjalnych. Wiec jesli masz na nazwisko np. Gwóżdż, to na takie nazwisko dostaniesz niemieckie dokumenty, chyba ze twoj przodek za czasow niemieckich mial w niemieckich dokumentach oryginalnych pisownie np. "Gwosdsch", a administracja polska dopiero po wojnie na wlasna reke spolszczyla waszej rodzine to nazwisko. Ale i tutaj roznie bywa

2. Nie rozumiem za bardzo tego pytania "kto ma wypelniac wniosek". Jesli starasz sie o obywatelstwo po np. dziadku, to NIE jest koniecznie, zeby najpierw wypelnil wniosek twoj rodzic a dopiero potem ty. Dla urzedow niemieckich liczy sie abstrakcyjna ciaglosci dziedziczenia obywatelstwa nie faktyczna ciaglosc skladania wnioskow od przodka przez rodzica po wnuka. Albo inaczej mowiac: ty jako wnuk skladasz wniosek bezposrednio na siebie. Urzad sprawdza najpierw, czy twoj rodzic odziedziczyl obywatelstwo po dziadku (bez wzgledu na to, czy on sam skladal kiedykolwiek taki wniosek), jesli teoretycznie odziedziczyl, sprawdzaja dopiero wtedy, czy ty odziedziczyles po rodzicu. Jesli weryfikacja bedzie pozytywna, to ty bezposrednio (i tylko ty, a nie twoj rodzic) otrzymasz potwierdzenie obywatelstwa.
Pogodniak jest off-line  
17-07-2016, 15:38  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie

POGODNIAK


Dziękuję za rady jak zwykle mogę na Pana liczyć tutaj w każdej kwestii dziękuję za każdą radę. MA Pan rację ja razem z wnioskiem o wystawienie mi grupy dolaczylem moja historie choroby z Polski tłumaczenia na niemiecki a oni zapewne wyciagna sobie tu od i lekarza aktualnego Nowa dokumentację. Muszę zatem uzbroić się w cierpliwość i czekać skoro okres waha się od 2 do 12 miesięcy. Serdeczne dziękuję POGODNIAK za wszystko pozdrawiam Pana
adamaleks26 jest off-line  
19-07-2016, 18:26  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie

Mam pytanie
3 miesiace temu złożyłem wniosek do BVA o przyznanie obywatelstwa mojej mamie i do dziś nie otrzymałem numeru sprawy mimo pisania e-mail do nich w tej kwestii. ROK temu numer sprawy mojego taty i siostry przyszedł w ciągu 1,5 miesiąca czy ktoś wie ile czeka się na numer nadawczy sprawy? ? Tymbardziej że ja jestem pełnomocnikiem w sprawie mojej mamy.
adamaleks26 jest off-line  
21-07-2016, 18:50  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Czy można wnioskować o zmianę urzędnika bundesverwaltungsamt w sprawie rozpatrzenia wniosku o obywatelstwo? ????
adamaleks26 jest off-line  
21-07-2016, 19:04  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie

Pytam ponieważ wniosek mojej mamy rozpatruje osoba która dwa lata wcześniej odrzuciła mój wniosek bezpodstawnie snujac swoje własne teorie obrażające moja rodzinę
....Teraz ta sama osoba trafia na moją mamę ...z góry wiem jaki będzie wynik. ...stąd moje pytanie o zmianę urzędnika gdyż zdaniem tego Pana nasza rodzina powinna nie mieć obywatelstwa a zdaniem innej urzędniczki gdzie się odwolywalem to obywatelstwo jednak mam i mieszkam dziś w Niemczech.
adamaleks26 jest off-line  
22-07-2016, 12:37  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.366
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Petent nie ma prawa, do "wybierania" sobie, ktory urzednik bedzie rozpatrywal jego sprawe. Jesli dostaniesz decyzje negatywna, mozesz zlozyc odwolanie, ktore bedzie rozpatrywane przez innego urzednika.
Pogodniak jest off-line  
23-07-2016, 11:39  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - inne pytania

Cytat:
1. Do wniosku o obywatelstwo musisz dolaczyc oficjalne dokumenty stanu cywilnego, w ktorych jest oficjalna pisownia twojego imienia i nazwiska. Nie mozesz wiec tego zmieniac na wlasna reke, bo urzad niemiecki i tak przejmie pisownie z dokumentow oficjalnych. Wiec jesli masz na nazwisko np. Gwóżdż, to na takie nazwisko dostaniesz niemieckie dokumenty, chyba ze twoj przodek za czasow niemieckich mial w niemieckich dokumentach oryginalnych pisownie np. "Gwosdsch", a administracja polska dopiero po wojnie na wlasna reke spolszczyla waszej rodzine to nazwisko. Ale i tutaj roznie bywa
Człowiek uczy się całe życie. Byłem przekonany, że przy wypełnianiu wniosków dot. obywatelstwa, czy też wydania paszportu mogę tylko i wyłącznie posługiwać się samymi literami alfabetu łacińskiego. Trochę dziwne. A więc administracja, urzędy czy też banki i inne nie mają potem problemu z tym, że na dokumentach widnieje oryginalna pisownia?

Cytat:
2. Nie rozumiem za bardzo tego pytania "kto ma wypelniac wniosek". Jesli starasz sie o obywatelstwo po np. dziadku, to NIE jest koniecznie, zeby najpierw wypelnil wniosek twoj rodzic a dopiero potem ty. Dla urzedow niemieckich liczy sie abstrakcyjna ciaglosci dziedziczenia obywatelstwa nie faktyczna ciaglosc skladania wnioskow od przodka przez rodzica po wnuka. Albo inaczej mowiac: ty jako wnuk skladasz wniosek bezposrednio na siebie. Urzad sprawdza najpierw, czy twoj rodzic odziedziczyl obywatelstwo po dziadku (bez wzgledu na to, czy on sam skladal kiedykolwiek taki wniosek), jesli teoretycznie odziedziczyl, sprawdzaja dopiero wtedy, czy ty odziedziczyles po rodzicu. Jesli weryfikacja bedzie pozytywna, to ty bezposrednio (i tylko ty, a nie twoj rodzic) otrzymasz potwierdzenie obywatelstwa.
O to mi chodziło! Dzięki Pogodniak.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ niemieckie PJ i obywatelstwo (odpowiedzi: 6) witam ciekawe co tu przeczytam. Jestem niemcem i polakiem, jutro moge być tylko niemcem, ale nie zrobie tego, bo to oni muszą się zmienić ....
§ Obywatelstwo Niemieckie (odpowiedzi: 6) Dzień Dobry Państwu Znaleźliśmy ostatnio registerschein(y) po moim Tacie jak i Bracie i mamy taki oto problem: w registerschein Taty pisze ze...
§ obywatelstwo niemieckie (odpowiedzi: 4) Witam! W lipcu 2013 roku wysłałam papiery do Koln o nadanie obywatelstwa niemieckiego. Przez rok czekałam na jakąkolwiek odpowiedź i nic. W lipcu...
§ Obywatelstwo niemieckie (odpowiedzi: 1) Witam! Szukałem jakich informacji jak uzyskać obywatelstwo niemieckie ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Mój dziadek (od strony ojca)...
§ obywatelstwo niemieckie (odpowiedzi: 7) Witam Mam pytanie złozyłam wniosek o otrzymanie niemieckiego obywatelstwa ze strony ojca (biologicznego) ojciec takie obywatelstwo posiada ze strony...
§ Obywatelstwo niemieckie...podwójne obywatelstwo (odpowiedzi: 3) Mój ojciec wyjechał do Niemiec w 88'. Ja mając roczek z moją mamą dojechaliśmy rok później. Moi rodzice za te lata pracy w Niemczech otrzymają także...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:40.