Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia - Forum Prawne

 

Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia 2

Ten zapis proszę pominąć. Jest to kiepsko sformułowane zobowiązanie do wyrównania szkody powstałej w wyniku naruszenia praw autorskich; w tym the "legal fees ", a zatem opłaty i należności związane z dochodzeniem praw, oraz "damages", ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
27-09-2016, 19:36  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia

Ten zapis proszę pominąć. Jest to kiepsko sformułowane zobowiązanie do wyrównania szkody powstałej w wyniku naruszenia praw autorskich; w tym the "legal fees ", a zatem opłaty i należności związane z dochodzeniem praw, oraz "damages", czyli szkód (kalkułowanych wg. tabeli honorariów za użytkowanie fotografii MFM. Podkreślam: Warunkiem skuteczności oświadczenia (czy też deklaracji, jak Pan to nazywa) o zobowiązaniu do zaniechania naruszeń prawa jest bezwarunkowe zapewnienie o natychmiastowym zaniechaniu naruszeń i zaniechaniu ich w przyszłości. A zatem to pańskie oświadczenie jest skuteczne w takiej formie i o takiej treści, jak Pan to przygotował. Wcale ta deklaracja nie musi zawierać jakiegoś zobowiązania do wyrównania rzekomo zaistniałej szkody. Ważne na tym etapie jest tylko prawnie skuteczne oświadczenie (deklaracja) o natychmiastowym zaniechaniu naruszeń prawa i zapewnieniu o zaniechaniu także w przyszłości. Jak już pisałem, wiele niem. sądów wymaga dla prawnej skuteczności takiego oświadczenia, także zobowiązania się do zapłaty jakiejś kwoty za każde narusznenie prawa w przyszłości. To przygotowane przez Pana oświadczenie zawiera także to zobowiązanie. A zatem jest tam wszystko, co jest potrzebne. Dlatego nie mogą (kiedy to dostaną) pójść do sądu z wnioskiem o zarządzenie tymczasowe, bo ich wniosek byłby odrzucony.
Natomiast to wyrzucone z tekstu zdanie "The respondent reimburses the complainant for ... itd." nie jest warunkiem skuteczności tego oświadczenia. Jeśli bowiem uznają, że chcą jakiejś kwoty tytułem odszkodowania z używanie przez Pana tej fotki, to mogą później napisać, ile chcą.
 
27-09-2016, 19:51  
netyk
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia

Bardzo, bardzo dziękuję za pomoc. Naprawdę wszystkie odpowiedzi są dla mnie bezcenne. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru, a jutro działam z wysyłką pisma.
netyk jest off-line  
04-10-2016, 12:05  
netyk
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia

Witam ponownie,

sprawy ciąg dalszy, wysłaliśmy pismo o zaprzestaniu wykorzystywania fotografii. Dziś dostaliśmy odpowiedź, że akceptują naszą deklarację, ale wzywają do zapłaty standardowej kary z tabeli MFM oraz kosztów prawnych, wynikających z pracy prawnika, który reprezentuje fotografa (zresztą współwłaściciela firmy zatrudniającej prawnika). Łącznie kwota €1257.20 i tydzień do spłaty.

Czy faktycznie ta kara może być aż tak wysoka? czy jesteśmy zobowiązani do opłacenia kosztów prawnika? Załączam pismo które otrzymaliśmy. Będę wdzięczny za Wasze opinie i rady, czy jest szansa na obniżenie wymaganej przez nich kwoty?

https://zapodaj.net/59a7420bf7cc4.jpg.html
netyk jest off-line  
04-10-2016, 13:58  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia

Ten rachunek składa się z dwóch elemetów:

1. wynagrodzenie (raczej odszkodowanie) za korzystanie wg. tabel i cenników MFM 706,20

2. koszty adwokackie (podkreślam adwokackie!) wyliczone wg. ust. o wynagr. adw. 551,--

Jeśli chodzi o to MFM, to należałoby sprawdzić, czy ta kwota nie jest zawyżona (???)

Jeśli chodzi o koszty adwokackie, to w Niemczech może sobie takie koszty policzyć tylko i wyłącznie adwokat, a nie jakaś firma która nie jest kancelarią adwokacką. Dlatego proszę dokładnie sprawdzić, czy to i to wcześniejsze pismo, zostało wysłane do Pana przez kancelarię adwokacką. Ponieważ nie zamieścił Pan tego w taki sposób, żeby całość była widoczna, nie mogę tego stwierdzić.

Poza tym: wartość przedmiotu sporu jest moim zdaniem ewidentnie zawyżona (6000,- Euro!). Nie wiem, co to było za zdjęcie, jak długo było zamieszczane itd., ale sądy w takich prostych krótkotrwałych używaniach pojedynczych cudzych zdjęć z naruszeniem cudzego prawa ustalają wartość przedmiotu sporu na średnio 4000,- Euro, przez co te koszty adwokackie są też niższe.

Sugerowałbym, żeby Pan z nimi pohandlował, bez handryczenia się w sądzie i zaproponowałbym im np. łacznie połowę z tego i niech się odczepią. To "handlowanie" nie jest niczym niezwykłym, lecz codzienną praktyką w tego rodzaju sprawach. Oni też nie są zainteresowani pozywaniem do sądu o te kwoty, tak że najczęściej można się korzystnie dogadać.
Ale najważniejsze jest to, co napisałem wcześniej, tzn. czy wogóle należy się jakieś wynagrodzenie adwokackie, skoro (tak przypuszczam) żaden adwokat do Pana nie pisal. Podkreślam, że nie może chodzić o jakieś koszty ich domowego prawnika w ich firmie; to mogą być tylko koszty adwokackie za reprezentowanie klienta wobec przeciwnika przez adwokata lub firmę (kancelarię adwokacką) działającą samodzielnie. I właśnie tak (jakby miała miejsce reprezentacja klienta) liczone są te koszty w tym piśmie, tj. RVG VV nr. 2300; to jest opłata adwokacka z reprezentowanie klienta wobec przeciwnika. No i jeszcze jeden drobiazg. Nie opłata "1,5", lecz "1,3"!!! czyli średnia; natomiast 1,5 liczy się tylko wówczas, jeśli ma miejsce ponadprzeciętny nakład pracy adwokata, co w rachunku musi być paroma zdaniami uzasadnione. Sędzia by go pogonił, ze te "1,5"!
Miałoby być tak, że te adwokackie należności liczy sobie jakaś firma, która nie jest kancelarią adwokacką, to jest to sprzeczne z przepisami niemieckimi i nadaje się do doniesienia do miejscowo właściwej izby adwokackiej, bo jest to naruszenie niem. przepisów tzw. "Rechtsberatungsgesetz", a tabele o wynagr. adwokackich zastrzeżone są tylko dla adwokatów, i tylko adwokaci mogą liczyć sobie takie wynagrodzenia.
 
05-10-2016, 11:39  
netyk
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia

Co do autora pisma, to jest to prawnik z firmy photoclaim (zajmującej się reprezentacją autorów fotografów w przypadkach nielegalnego wykorzystania zdjęć) Ten prawnik ma swoją prywatną stronę, gdzie oferuje swoje usługi, ale pisma do nas wysyła z maila f.....b....@photoclaim.com.

W pierwszym mailu zaznaczył, że kontaktuje się w imieniu autora, podpisując się jako prawnik.

"I hereby notify you that the photographer T...... has entrusted me with the representation of its legal interests in this specific matter. In my capacity as attorney I hereby verify that I am duly authorized to act in this matter.

In the name and on the authority of my client I must inform you of the following state of affairs:"

My client was made aware by PhotoClaim recoups damages from infringements of copyright that you have published a photograph taken by my client on the website under the URL:

Jego Podpis:
Rechtsanwalt F...... B.......
Attorney at Law (Germany)
Philippistr
Berlin
Tel.: 0170
Fax: 0049
eMail: f.......b....@photoclaim.com

Czy w takim przypadku ma prawo żądać zwrotu kosztów adwokackich? Czy mamy prawo poprosić o przedstawienie zaświadczenia, że jest prawnikiem mającym prawo do żądania zwrotu kosztów?

Zastanawiam się jeszcze czym jest wartość: Worldwide Reach (+120%)?

Załączam pismo, które zamierzam wysłać, gdzie zawarłem zgodnie z Pana sugestią wszystkie nieścisłości i propozycję spłaty niższej kary. Będę wdzięczny za sugestie.

https://zapodaj.net/a62fba811e6f7.jpg.html
netyk jest off-line  
05-10-2016, 12:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia

To załączone pismo czytałem. Jest w porządku, wszystko to ma sens, jeśli ten poszkodowany jest rzeczywiście reprezentowany przez adwokata. Jak pisałem wcześniej, pozbawiliśmy ich podstaw i przesłanek do złożenia w sądzie wniosku o zarządzenie tymczasowe; tych przesłanek już nie ma. Teraz chodzi tylko o wysokość: 1) odszkodowania (wg. stawek MFM, jak oni chcą (???). i 2) ewentualne koszty adwokackie.
Wyjaśniam jeszcze raz: Adwokat ma obowiązek wystawić rachunek, jako adwokat, a nie jako jakiś "adwokat w firmie". Ma to zrobić na swoim adwokackim papierze firmowym i nie ma mowy o jakimś pisaniu na papierze jakiejś innej firmy, albo przesyłania korespondencji z e-mail-a jakiejś firmy. Rozumiem, że dostał Pan pismo e-mailem, bez żadnego nagłówka adwokackiego. Na pańskim miejscu przekazałbym tę całą korespondencję do berlińskiej izby adwokackiej:

Rechtsanwaltskammer Berlin
Littenstraße 9
10179 Berlin,

Telefon: 030/30 69 31 0
Telefax: 030/ 30 69 31 99
E-Mail: info @ rak-berlin.org

Powinien Pan przynajmniej skonsultować tę sprawę z berlińską izbą adwokacką, co nic nie kosztuje. Można to zrobić także per e-mail lub per Fax. Dopiero jak ktoś to zobaczy, to będzie mógł się ostatecznie wypowiedzieć. Tak daleko idące sprawdzenie tej sprawy na tym forum nie jest możliwe. W każdym razie: Jakąkolwiek płatność uzależniłbym od przedłożenia pełnomocnictwa osoby, którą reprezentuje.

I dodam tylko, że mnoży się ordynarne wyłudzanie pieniędzy od Polaków i polskich firm, które nie ma nic wspólnego z legalnym działaniem; zwłaszcza przy okazji naruszenia jakichś cudzych spraw autorskich. Ostatnio Widziałem niem. rachunek adwokacki, w którym podał sobie wartość przedmiotu sporu 75 tys. Euro, z czego wynikały należności adw. przeszło 3 tys., a na końcu nawet nie był w stanie przedłożyć pełnomocnictwa. Sprawa jest obecnie przedmiotem dochodzenia w berl. izbie adwokackiej.
 
06-10-2016, 19:51  
netyk
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia

Dziś rano przesłałem całą korespondencję do berlińskiej izby adwokackiej, zapytałem czy dana firma i jej prawnik mają prawo żądać zwrotu kosztów adwokackich. Teraz czekam na odpowiedź i tu pojawia się pytanie. W ostatnim piśmie z wezwaniem do zapłaty został podany termin płatności 10 październik.

Czy jeśli do tego czasu nie wpłacę całości żądanej kwoty, mogą wyciągnąć jakieś dalsze konsekwencje? przyznam, że dają zawsze mało czasu na jakąkolwiek reakcję (5 dni roboczych). Czy jak odeślę do prawnika jutro pismo z propozycją negocjacji ceny i prośbą o wyjaśnienie nieścisłości w wycenie kosztów, to zyskam więcej czasu na wpłatę?
netyk jest off-line  
14-10-2016, 21:48  
netyk
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia

Witam ponownie, wciąż nie rozwiązałem sprawy z bezprawną publikacją zdjęcia niemieckiego artysty i będę bardzo wdzięczny za każdą dalszą poradę, bo wskazówki z forum są naprawdę bardzo cenne. Zgodnie z poprzednią sugestią wysłałem pismo, gdzie wypunktowałem wszystkie nieścisłości w wyliczonej przez nich karze. Zaproponowałem polubowne zakończenie sprawy i szybką wpłatę w wysokości 50% żądanej przez nich kwoty. Nie zgodzili się, oferując jedynie niewielkie obniżenie kary. W między czasie, napisałem do berlińskiej izby adwokackiej, niestety nie dostałem od nich żadnej odpowiedzi, więc nadal nie wiemy, czy jest to zgodnie działająca z prawem kancelaria adwokacka.
Oto mail, który otrzymałem ostatnio, czy jest jeszcze szansa na obniżenie tej kary?

Thank you for your offer. However, since your offered sum does not slightly covering the damages being caused, I am afraid we cannot accept it like that. We generally may be willing to talk on the total amount, but a settlement would have to cover a more reasonable portion of the caused costs and damages.
Under German Law, a so called „Geschäftsgebühr“ (Value in Dispute) under the term of Nr. 2300 VV RVG is a fee which provides a framework to lawyers according to § 14 Abs. 1 Satz 1 RVG. The courts frequently decided that this value is 6,000€ as you can verify in this collection of court orders and verdicts: PhotoClaim | Verdicts and Orders
Nevertheless, I have spoken to my client and I am willing to settle the attorney costs with the rate 1.3 as you proposed, as well as a 20% reduction concering the damage of the infringement as a sign of good will by my client. There is as well the option of two monthly installments if that would help you.
Damages € 494.20 (-20%)
Legal fees € 480.20 (rate 1.3)
Grand total
€ 1045.16
Please get back to me until 17.10.2016 if you are willing to accept this agreement!

--
Rechtsanwalt F…. B…….
Attorney at Law (Germany)
Berlin
Tel.: 0170
Fax: 0049
eMail: f……..b…..@photoclaim.com
IBAN: DE6…….
BIC: B….
netyk jest off-line  
17-10-2016, 08:50  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia

To, że Izba Adwokacka w Berlinie jeszcze nie odpowiedziała, nie dziwi, ponieważ takich zapytań i skarg są tysiące. Niewykluczone jest, że posłano mu to pismo i wyznaczono termin (najczęściej dwa tygodnie) do wypowiedzenia się.
Poza tym jeszcze raz podkreślam to, co pisałem już wcześniej: Nie mam możliwości sprawdzenia, czy ten adwokat to pierwsze sowje pismo napisał jako Adwokat, czy też jako firma, która domaga się odszkodowania. Zwrot należności adwokackich należy się tylko wówczas, jeśli adwokat jako taki występuje w imieniu swego klienta o zaniechanie i odszkodowanie.
Poza tym, z tego tu (ostatniego) pisma, wynika, że ładnie kręci. To po prostu nie prawda, że obniżył stawkę opłaty (Geschäftsgebühr) z 1,5 na 1,3 po rzekomej rozmowie ze swym "wpaniałomyślnym" klientem. On po prostu wie, że stawka 1,5 jest sprzeczna z przepisami. To samo dotyczy jego odesłania do tych orzeczeń: żadne z nich nie precyzuje, że wartość przedmiotu sporu wynosi 6 tys. Euro. Poza tym stany faktyczne w tych orzeczeniach są zupełnie inne.
Oczywiście, o pełnomocnictwie ani słowa.
Moja rada jest taka: Jeśli jesteś w strachu, to przelej mu jakąś kwotę; np. tę, którą łacznie zaproponowałeś mu w Twojej pierwszej odpowiedzi. Oczywiście, może będzie znowu pisał, że za mało, ale prawdopodobieństwo, że wystąpi o tę resztę jest równe "0".
 
21-10-2016, 17:53  
netyk
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia

Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie tak jak Pan wspomniał przynajmniej negocjacje dają jakiś skutek bo po raz drugi obniżyli nam wysokość kary.
Prawnik przesłał pełnomocnictwo od autora zdjęcia, które umieszczam w załączniku. Wygląda na to że jest to samodzielnie działający prawnik, który działa w imieniu autora zdjęcia. Oto jego strona internetowa: ra-filipp-bickel.de Rozumiem, że w takim wypadku jeśli mamy do czynienia z prawnikiem, który posiada pełnomocnictwo fotografa ma prawo on żądać opłat "Legal fees" . Proszę jeszcze o informację czy są jeszcze jakieś przesłanki do obniżenia wysokości kary.


Poniżej wiadomość od prawnika:
"Thank you for your reply! Please find my „Power of Attorney“ in the attachment of this e-mail. As I mentioned in my previous message, also we certainly prefer to settle this case out of court. But please consider that we already have given you a reduction of the original damages of 30%, plus I even reduced my lawyer fees from the usual sentence of 1.5 to 1.3

We can further propose you an installment but as fort he damage, this is our final proposal:
Damages
€ 420,00 (instead of 706.20€)
Legal fees
€ 450 (instead of 551.00€)
Grand total
€ 870,00

Please confirm ths settlement agreement until 25 October 2016.
I’m afraid my client explicitly instructed me to proceed in this matter otherwise.

Sincerely,

.......

https://zapodaj.net/2aa49adcb649e.jpg.html
https://zapodaj.net/e78cf1f7bb11f.jpg.html
netyk jest off-line  
22-10-2016, 07:28  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Czy ten podpis (Unterschrift) pod tekstem pełnomocnictwa, to rzeczywiście tylko ta literka "N"??? Czy data tego pełnomocnictwa to "30.09.16"? Przecież pierwszy e-mail w tej sprawie przyszedł przed 30-tym września.
Nic dziwnego, że obniża tę żądaną kwotę.

Czy to pełnomocnictwa rzyczywiście jest podpisane (Unterschrift) tylko tą literką "N"???
Czy data wystawienia pełnomocnictwa, która tam na dole po prawej stronie widnieje, to 30.09.2016? Przecież pierwszy e-mail w tej sprawie przyszedł przed 30-tym września.
 
22-10-2016, 11:22  
netyk
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia

Podpis był cały, to ja usunąłem większość podpisu zostawiając jedynie pierwsze litery. Według mnie data to 30.09.2013 a nie 2016.
netyk jest off-line  
22-10-2016, 15:27  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia

To, czy on od początku działał jako samodzielny adwokat na zlecenie i w imieniu jakiegoś klienta, to nie jest kwestia jakieś interpretacji; to jest kwestia faktów. Albo tak działał, albo napisał to pierwsze pismo jako ta firma (Photo Claim?). Ja nie mam możliwości stwierdzenia, jak wyglądao to pierwsze pismo e-mailowe w tej sprawie. Ale o co tu chodzi, wyjaśniałem bardzo dokładnie, i myślę, że także bardzo jasno.

Oczywiście, że wie teraz, że trafił na takiego, który robi problemy, a więc spuszcza z tonu, ale się nie poddaje, bo każda kwota dobra. Tę kwotę "Damages", czyli odszkodowanie za wykorzystanie tej fotografii zostawiłbym, bo sądy niemieckie zasądzają mniej więcej takie kwoty za krótkotrwałe używanie cudzej fotografi z naruszeniem praw autora. Ale: 1. wartość przedmiotu sporu to nie 6 tys. Euro, lecz 4 tys. Euro, a zatem ta 1,3 wynosi 327,- Euro, plus 20,- Euro ryczałt poczt.-telekom., a więc łącznie 347,- -Euro, a nie 450,- Euro. (A jak on w ogóle wyliczył te 450,- Euro???). A zatem 420,- (odszkodowanie) plus 327,- Euro koszty adwokackie, razem: 797,- Euro. Tak by to wyglądało, gdyby wszystko po jego stronie było w porządku.
 
29-01-2017, 09:16  
Małgorzata150
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia

Bardzo proszę o informację, jak skończyła się cała sprawa, mam bowiem podobny problem.
Małgorzata150 jest off-line  
11-02-2017, 00:05  
lasovik
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Deklaracja do zaprzestania- bezprawna publikacja zdjęcia

Witam, mamy ten sam problem co kolega, który rozpoczął wątek.
Analogiczna sytuacja, 1 zdjęcie na naszej stronie www klienta tej kancelarii i roszczenia na kwotę 5001 Euro. Sytuacja dość kuriozalna, bo zdjęcie przypadkiem wylądowało na okładkę artykułu o zupełnie czymś innym, rozmiar 300px! Dodam, że nie zarobiliśmy na tym zdjęciu ani złotówki, ba, strona nie wygenerowała żadnych dochodów w ciągu całego jej istnienia.

Generalnie, niezły biznes opracowała sobie ta kancelaria z Niemiec. Korzystając z prawa niemieckiego (Ustawa o prawach autorskich- UrhG) prócz roszczeń dotyczących usunięcia danego dzieła oraz deklaracji o zaprzestanie dalszych naruszeń można starać się również o roszczenie odszkodowawcze, które obejmuje również koszty adwokata. Dzięki temu mogą sobie takich spraw generować setki.

Z tego co zdążyłem się już zorientować, procedura działań wygląda następująco:
Kancelaria współpracuje z serwisem P***t, który to jest wyszukiwarką obrazów. Klient przychodzi do nich i ładuje swoje portfolio w serwis, ten wyszukuje wszystkie strony, gdzie zamieszczone fotografie zostały użyte. Kancelaria przygotowuje pisma prawnicze i wysyła do właścicieli serwisów. Obstawiam, że tych pism są tysiące, skoro wyłapują również takie "płotki" jak ja, o minimalnych zasięgach i zerowym dochodzie.

Netyk, czy mógłbym również prosić o wiadomość jak u Ciebie skończył się ten spór? Wysłałem również PW.

Pozdrawiam,
Maciek


moderacja
lasovik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Bezprawna publikacja wizerunku w sieci (odpowiedzi: 9) Witam serdecznie! Jestem licencjonowanym pracownikiem ochrony i jeżdżę na załogach interwencyjnych. Zwracam się do Was z prośbą o pomoc ponieważ...
§ publikacja zdjęć... (odpowiedzi: 5) witam, jestem fotografem, wykonałem kiedyś dla kogoś darmowe zdjęcia w zamian za zgodę na ich publikację w mojej galerii. zawarliśmy tylko umowę...
§ Publikacja wymiany e-maili między firmą wysyłkową - bezprawna? (odpowiedzi: 1) Witam. Ostatnio miałem trochę nieprzyjemności z firmą wysyłkową, u której dokonałem zakupu. W ramach komentarza na allegro umieściłem w nim odnośnik...
§ Publikacja zdjęcia bez zgody + publikacja wizerunku osoby prywatnej. (odpowiedzi: 3) Witam, bo to mój pierwszy post na tym forum. Jestem profesjonalnym fotografem i posiadam stronę z próbkami moich sesji fotograficznych. Jedno ze...
§ Bezprawna publikacja danych osobowych (odpowiedzi: 1) W pewnym artykule prasowym zaszła pomyłka - umieszczono moje imię nazwisko, przypisano mi wypowiedź innej osoby o tym samym nazwisku. Czy w takim...
§ bezprawna publikacja loga firmy (odpowiedzi: 1) witam pewna gazeta umieściła artykuł dot. plagi robactwa pod artykułem zamieszczone było zdjecie zdjecie to przedstawiało słoik z robakami ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:14.