co mi sie nalezy? - Forum Prawne

 

co mi sie nalezy?

Mam pare pytan zwiazanych z zasilkami w Niemczech. Od ponad roku wraz z narzeczonym mieszkamy w Hamburgu. Oboje jestesmy zameldowani pracujemy na Gewerbie. Posiadamy pozwolenie na pobyt i Auffentalgemeinigung w urzedzie dla Ausländerow.Pozwolenie to jak ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
10-01-2007, 17:22  
luzzie99
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie co mi sie nalezy?

Mam pare pytan zwiazanych z zasilkami w Niemczech. Od ponad roku wraz z narzeczonym mieszkamy w Hamburgu. Oboje jestesmy zameldowani pracujemy na Gewerbie. Posiadamy pozwolenie na pobyt i Auffentalgemeinigung w urzedzie dla Ausländerow.Pozwolenie to jak na razie nie jest stalym, bo pracujemy legalnie dopiero od paru miesiecy.
Ja jestem w 5-tym miesiacu ciazy i niestety nie jestem w stanie juz pracowac. W zasadzie to nie osiagnelam tez na mojej gewerbie znaczacych dochodow. Stan nie pozwala mi na to.
Za miesiac bierzemy slub. Firma mojego narzeczonego prosperuje niezle.
Ja jednak zastanawiam sie nad chwilowym zamknieciem gewerby,poniewaz w najblizszym czasie i tak nie bede miala mozliwosci pracowania, a nie chce miec problemow z Finanzamtem. Wiem, ze po slubie bez wzgledu na to czy mam prace czy tez nie wciaz moge legalnie przebywac na terenie Niemiec, bo moj przyszly maz wciaz bedzie pracowal legalnie. Posiadam niemieckie ubezpieczenie zdrowotne, moj maz niemieckie ubezpieczenie rentalne.
Problem moj polega na tym, ze sama do konca nie wiem, co nalezec mi sie bedzie po urodzeniu tutaj dziecka. Prawnik powiedzial mi , ze jezeli moj przyszly maz bedzie wciaz pracowal na gewerbie, a ja dzieki temu tez bede miala wciaz pozwolenie na pobyt, nalezy mi sie erziehungsgeld-wychowawcze.Pare osob jednak powiedzialo mi , ze wychowawcze otrzymuja tylko osoby na stalym pobycie. Wiem, ze napewno nalezec nam sie bedzie kindergeld. Ostatnio glosno tez o zasilku dla pracujacych matek - do 1800 euro miesiecznie. Na jakiej podstawie beda wydawane te pieniadze i na jakiej zasadzie nalezy sie erziehungsgeld i komu? Bardzo prosze o odpowiedz.[lista][/lista][lex:1jydk4wy][/lex:1jydk4wy]lex][/lex]
luzzie99 jest off-line  
14-01-2007, 10:43  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie

[cytat:2nom4jue]
Elterngeld - 14.-miesieczne wsparcie finansowe dla nowo upieczonych rodziców

Rodzice dzieci urodzonych po północy 31.12.2006 nie będą mieli już prawa do zasiłku wychowawczego noszącego nazwę Erziehungsgeld. Z dniem 01.01.2007 wchodzi w życie nowa ustawa wprowadzająca nowy zasiłek wspierający młodych rodziców. Nowy zasiłek nosi nazwę Elterngeld i będzie przysługiwał pracownikom (Arbeitnehmer), prowadzącym działalność gospodarczą (Selbstständige), urzędnikom (Beamte), uczącym się zawodu (Auszubildende) oraz studentom.


Zasadniczo będzie wypłacany przez pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. W porównaniu z dotychczasowym Erziehungsgeld zmianie ulega przede wszystkim wysokość nowego zasiłku. Nie będzie on wynosił jak dotychczas maksymalnie 300,- EUR wypłacane przez pierwsze 24 miesiące życia dziecka (lub opcjonalnie 450,- EUR przez pierwsze 12 miesięcy). Nowy Elterngeld będzie zależny od dochodu netto osiąganego przez ostatni rok przez tego z rodziców, który poświeci się wychowaniu dziecka i zrezygnuje na ten czas z pracy zarobkowej. Miesięczna wysokość zasiłku będzie wynosiła 67 % dochodu netto, lecz nie może przekroczyć granicy 1800,- EUR. Dolna granica została ustalona na poziomie 300,- EUR. Zatem kto pracuje i spodziewa się dziecka, ten otrzyma więcej wsparcia finansowego od niemieckiego państwa niż dotychczas. Mało tego, jeśli drugi z rodziców również zrezygnuje przynajmniej na 2 miesiące z pracy zawodowej, by poświęcić się wychowaniu dziecka, otrzyma za te miesiące również Elterngeld.


W okresie pobierania Elterngeld dozwolone jest podejmowaniu pracy zarobkowej w wymiarze do 30 godzin na tydzień. Zarobki te, jak i również pobierany ALG I pomniejszają jednakże wysokość wypłacanego Elterngeld. W przypadku pobierania ALG II wolne od naliczenia zostają 300,- EUR Elterngeld i nie powodują zmniejszenia wypłacanych świadczeń.
Specjalne zasady obowiązują zarabiających poniżej 1000,- EUR. Otrzymają oni 67 % swojego dochodu przy czym ta procentowa stawka zwiększa się o 1 % za każde 20,- EUR brakujące w ich dochodzie do 1000,- EUR.


Na wniosek istnieje możliwość otrzymywania Elterngeld przez 24 miesiące życia dziecka ale w połowie "normalnego" wymiaru wyliczanego na 12 miesięcy.
Oboje rodzice mogą poświęcić się równocześnie lub jeden po drugim (wtedy po połowie 14 miesięcznego okresu) opiece nad dzieckiem i zrezygnować z pracy. Wtedy każde z nich otrzyma Elterngeld przez okres 7 miesięcy.
Samotne matki otrzymają Elterngeld przez okres 12 miesięcy (przez 14 miesięcy tylko wtedy, kiedy przed porodem pracowały zawodowo). Rodzice, którzy przed porodem nie pracowali otrzymają najniższą stawkę 300,- EUR przez 12 miesięcy (wystarczy jednakże, że jedno z nich pracowało obojętnie, w jakim wymiarze czasu, wtedy otrzymają wyliczony Elterngeld przez 14 miesięcy).
Elterngeld można będzie pobierać jedynie do 14 miesiąca życia dziecka. Wyjątek stanowi przypadek adopcji, gdzie świadczenia te można uzyskać do 8 roku życia dziecka (ale także w wymiarze maksymalnie 14 miesięcy).
[/cytat:2nom4jue]
marian1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy cos mi sie nalezy? (odpowiedzi: 3) Witam, jestem obecnie w 3 miesiacu ciazy, jestem bezrobotna,prawa do zasilku brak. Mieszkam u swojej cioci, partner ze mna nie mieszka(chwilowo nie...
§ czy cos mi sie nalezy po rozwodzie (odpowiedzi: 1) Mój mąż przed ślubem miał zapisany majątek 1/3 gospodarstwa. W trakcie małżeństwa robiony był notarialnie rozpis miedzy rodzeństwem męża a mężem...
§ 13stka nalezy się czy nie? (odpowiedzi: 1) Pracowałam w jednostce budżetowej od 20.03.2009r. do 28.02.2013r. Czy należy mi się 13stka za dwa miesiące pracy w roku 2013r.?
§ co mi sie nalezy czy tez nie. (odpowiedzi: 4) witam mam piotke dzieci wychowuje je sama bo jestem po rozwodzie alimenty dostaje z funduszu alimentacyjnego,muj byly moż nie utrzymuje z nami...
§ czy się nalezy ? (odpowiedzi: 1) Gmina sprzedała nam lokale mieszkaniowe bez pomieszczen przynaleznych . Na parterze został sprzedany lokal uzytkowy razem z...
§ ile mi sie nalezy? (odpowiedzi: 13) Witam. Jestem studentem pochodzacym ze slaska i studiujacym w krakowie. Poniewaz nie do konca jestem zadowolony z ilosci pieniedzy, jaka jest mi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:15.