Od kiedy najwcześniej ojciec może iść na Elternzeit ? - Forum Prawne

 

Od kiedy najwcześniej ojciec może iść na Elternzeit ?

Dzień dobry. Może ktoś z Państwa się orientuje? Opis naszej sytuacji. Całą rodziną (rodzice plus dwójka małych dzieci) mieszkamy i oczywiście jesteśmy zameldowani w Niemczech - Bawaria. Mąż pracuje w de na pełny etat na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
05-02-2019, 14:50  
Ania_989
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Od kiedy najwcześniej ojciec może iść na Elternzeit ?

Dzień dobry. Może ktoś z Państwa się orientuje?
Opis naszej sytuacji. Całą rodziną (rodzice plus dwójka małych dzieci) mieszkamy i oczywiście jesteśmy zameldowani w Niemczech - Bawaria. Mąż pracuje w de na pełny etat na czas nieokreślony. Ja nie pracuje nigdzie. W związku z tym, że spodziewamy się trzeciego dziecka aby mi pomóc przy opiece mąż chce "iść" na Elternzeit jak najwcześniej może. I tu mamy wątpliwości i nigdzie nie znaleźliśmy konkretnej informacji. Czy ojciec dziecka może iść na Elterzeit od dnia urodzenia dziecka? Czy najpierw matka musi iść na Elternzeit przez pierwsze tygodnie? Urlop macierzyński mi nie przysługuje ponieważ nigdy nie pracowałam w Niemczech (tylko mąż).
Jeśli mąż może iść na Elternzeit od dnia urodzenia dziecka a wniosek do pracodawcy trzeba złożyć najpóźniej 7 tygodni przed przejściem na urlop tak aby obowiązywała ochrona przed zwolnieniem czy potrzebne jest zaświadczenie od lekarza o teoretycznej dacie porodu? Już wiem, że realna będzie minimum tydzień wcześniej.
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź
Ania_989 jest off-line  
06-02-2019, 09:51  
nika44
Stały bywalec
 
Posty: 1.063
Domyślnie RE: Od kiedy najwcześniej ojciec może iść na Elternzeit ?

Mąż może iść na Elternzeit od dnia porodu. We wniosku do pracodawcy złozonym minimum 7 tyg. przed planowanym terminem porodu wpisuje,ze przewidywany dzień porodu to .... data od lekarza. O ewentualnym przesunieciu będzie informował na bieżaco.
Skąd wzięły Ci się Twoje 2 tygodnie Elternzeit?? Wy możecie równoczesnie siedziec w domu. Nic nie stoi na przeszkodzie. We wniosku o Elterngeld musicie tylko wybrać odpowiedni,a opcję.
nika44 jest off-line  
08-02-2019, 11:46  
Ania_989
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Od kiedy najwcześniej ojciec może iść na Elternzeit ?

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Te 2 miesiące Elternzeit dla matki wzięłam z jakiegoś artykułu w internecie gdzie napisano cytuję:
"Przysługujący każdej młodej matce czas okresu ochronnego trwający przez 8 tygodni po porodzie zaliczany jest na poczet urlopu wychowawczego. Oznacza to, iż każda pracująca matka może pójść na urlop wychowawczy dopiero po upływie 8 tygodni od porodu."
Ale z tego co Pani/Pan pisze mąż może iść od razu na Elternzeit po urodzeniu dziecka, a ja nie planuje wnioskować o Elterngeld.
W związku z tym mam jeszcze pytanie o Elterngeld. Czy ojciec może wnioskować o Elterngeld od dnia urodzenia dziecka do maksymalnie 12 miesięcy? Rozumiem, że czas na wniosku o Elterngeld musi pokrywać się z wnioskiem o Elternzeit?
Ania_989 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kiedy mogę najwcześniej wypowiedzieć umowę? (odpowiedzi: 3) Witam. Jak się ma czas najmu do okresu wypowiedzenia? We wtorek podpisuję umowę najmu mieszkania na 3 miesiące, ale czas wypowiedzenia ma wynosić 30...
§ Kiedy najwcześniej mogę złożyć pozew? (odpowiedzi: 4) Witam. Sytuacja jest następująca: Za trzy miesiące końćzę 18 lat. Moi rodzice są w trakcie rozwodu, jednak mój ojciec wszystko utrudnia, przez co...
§ Od kiedy najwcześniej Elterngeld przy wyjeździe do Polski? (odpowiedzi: 0) Witam, moja żona rodzi w połowie października i zamierzam złożyć podanie o Elterngeld. Pytanie czy mogę złożyć np. na 2 tygodnie przed planowanym...
§ Po jakim czasie najwcześniej można iść na przerwę? (odpowiedzi: 7) Umowa o pracę. Zaczynam pracę o 8, czy mogę zacząć od przerwy, czy musi minąć jakiś czas zanim pójdę na przerwę?
§ Kiedy najwcześniej można złożyć wniosek o dowód osobisty? (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie! W styczniu kończę osiemnaście lat. Chciałbym jak najszybciej mieć dowód osobisty. Moje pytanie, a właściwie pytania są więc...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:53.