Wykazanie dziedziczenia obywatelstwa po repatriancie z czasów PRL - Forum Prawne

 

Wykazanie dziedziczenia obywatelstwa po repatriancie z czasów PRL

Szanowni Państwo! Posiadam pytanie odnośnie konkretnego przypadku dotyczącego możliwości wykazania dziedziczenia niemieckiego obywatelstwa przed urzędami niemieckimi. Zajmuję się tą sprawą już od ponad dwóch lat, przeczytałem wszelkie posty na forum odnośnie tego tematu ale nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
16-12-2021, 14:40  
KatoMin
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Wykazanie dziedziczenia obywatelstwa po repatriancie z czasów PRL

Szanowni Państwo!

Posiadam pytanie odnośnie konkretnego przypadku dotyczącego możliwości wykazania dziedziczenia niemieckiego obywatelstwa przed urzędami niemieckimi. Zajmuję się tą sprawą już od ponad dwóch lat, przeczytałem wszelkie posty na forum odnośnie tego tematu ale nie znalazłem definitywnej odpowiedzi na mój konkretny przypadek.

Mój pradziadek urodził się w roku 1924 w Katowicach i zamieszkiwał w nich do wybuchu wojny. Podczas wojny został wpisany na niemiecką listę narodowościową, a w roku 1942 został wcielony do Wehrmachtu. Po wojnie powrócił do Katowic. W roku 1951 urodził się w Katowicach mój dziadek, a w roku 1977 mój ojciec w Katowicach.
W roku 1986 mój pradziadek uzyskał polski paszport celem wyjazdu na wycieczkę do Niemiec. Po przybyciu do Niemiec, mój pradziadek zgłosił się do ośrodka przesiedleńczego powołując się na swoją niemiecką narodowość i niemieckie pochodzenie. Po weryfikacji uzyskał on prawo do pozostania w Niemczech. Jako obywatel niemiecki, mój pradziadek mieszkał w Niemczech do śmierci w roku 2006.
Mój dziadek oraz mój ojciec pozostali jednak w Polsce, nie podejmując próby repatriacji do Niemiec za czasów PRL.

Chciałbym się zapytać, czy mógłbym wykazać dziedziczenie niemieckiego obywatelstwa poprzez powołanie się na nieprzerwane dziedziczenie obywatelstwa po moim pradziadku? Jeśli nie, to dlaczego? Czy ciągłość dziedziczenia obywatelstwa została przerwana w moim przypadku?

Z góry dziękuję Państwu za odpowiedź na moje pytanie i za pomoc.

Z wyrazami szacunku
KatoMin
KatoMin jest off-line  
17-12-2021, 10:13  
AndreasG
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie RE: Wykazanie dziedziczenia obywatelstwa po repatriancie z czasów PRL

Witam.
Według mojej wiedzy ciągłość pokoleniowa została zachowana pradziadek Twój został przyjęty w tamtych czasach na innych zasadach ( przesiedleniec ) dla Ciebie na dzień dzisiejszy najważniejsze to odszukać DVL ustalić którą grupę posiadał , jeżeli jest korzystna powyciągać i poskładać chronologicznie złożyć wniosek i czekać.
Pozdrawiam
AndreasG jest off-line  
17-12-2021, 19:01  
KatoMin
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Wykazanie dziedziczenia obywatelstwa po repatriancie z czasów PRL

Uprzejmie dziękuję za odpowiedź.

Na tym właśnie polega mój problem. Od dwóch lat próbuję dotrzeć do kopii volkslisty, ale wygląda na to, że jej po prostu nigdzie nie ma.

Chciałbym wiedzieć, czy mógłbym wykorzystać sam fakt bycia przesiedleńcem przez mojego pradziadka do wykazania dziedziczenia obywatelstwa? Czy w moim przypadku mój dziadek odziedziczył obywatelstwo jako syn przesiedleńca (lub inaczej, czy w momencie narodzin mojego dziadka posiadał on obywatelstwo niemieckie)?
KatoMin jest off-line  
18-12-2021, 09:07  
AndreasG
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie RE: Wykazanie dziedziczenia obywatelstwa po repatriancie z czasów PRL

Witam.
Złóż wniosek wpisz dokładnie daty oraz miejscowości załącz dokumenty które posiadasz i czekaj na odpowiedź. Poświadczenie z WAS-tu posiadasz?
Pozdrawiam
AndreasG jest off-line  
31-12-2021, 18:46  
KatoMin
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Wykazanie dziedziczenia obywatelstwa po repatriancie z czasów PRL

Dziękuję jeszcze raz za odpowiedź.

Moje pytanie dotyczy konkretnie, czy powołując się jedynie na obywatelstwo mojego pradziadka posiadane po repatriacji (?a może i przed nią?) uda mi się wykazać dziedziczenie niemieckiego obywatelstwa? Chciałbym się powołać tylko na dokumenty z gminy zamieszkania mojego pradziadka potwierdzające posiadanie przez niego obywatelstwa oraz na dokumenty z USC potwierdzające pokrewieństwo.

Byłaby to dla mnie najprostsza droga, w Bundesarchiv (WASt) od roku czekam na odpowiedź dotyczącą służby wojskowej mojego przodka (podejrzewam że i tak nie będzie tam adnotacji odnośnie obywatelstwa). AP Katowice nie posiada volkslisty, w IPN-ie nie ma dokumentów.
KatoMin jest off-line  
01-01-2022, 23:31  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wykazanie dziedziczenia obywatelstwa po repatriancie z czasów PRL

Hej, nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoje pytanie po sylwestrowej nocy, ale jak zapewne wiesz, pochodzenie musisz wykazać bezpośrednio po Twoim ojcu, a nie pradziadku. To, że pradziadek był Niemcem to istotna informacja, ale cała procedura dot. będzie ciągłości Twojego pochodzenia zaczynając od Twojego Ojca i Jego Ojca i ewentualnie pradziadka. No i najważniejsze, nie może być przerwania ciągłości, ale o tym zapewne już wiesz. Ważne dla ustalenia będzie zbadanie, czy Twój Ojciec był Niemcem w rozumieniu prawa niemieckiego w dniu Twoich narodzin.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dziedziczenia obywatelstwa po ojcu będącego nieślubnym dzieckiem (odpowiedzi: 3) Drodzy Forumowicze, Mam do Was pytanie jako bardziej doświadczonych w temacie – wcześniej na własną rękę szukałem odpowiedzi, czytając m. in....
§ Akcje spółki, działki z czasów PRL (odpowiedzi: 1) Witam, nie mam pojęcia gdzie to napisać więc piszę w dziale najbardziej dla mnie zbliżonym" z tematem. Sprawa pierwsza : Czy Akcje spółki sprzed...
§ Jak odzyskać ziemię z czasów PRL-u (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie i proszę o pomoc. W jaki sposób mogłabym odzyskać ziemię, która należała do mojego pradziadka. Po jego śmierci 72 roku prawnymi...
§ Las zabrany za czasów PRL (odpowiedzi: 0) Dzień dobry, w 1971 roku mojemu dziadkowi został zabrany las, na podstawie art 13. ustawy Dz.U. z 1971 nr 27 poz. 250. na rzecz skarbu państwa. ...
§ materiały z czasów PRL (odpowiedzi: 1) Witam , Tworze stronę www o PRL i chciałbym aby była w niej galeria : plakaty propagandowe PRL , zdjęcia przediotów codziennego użytku itp....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:49.