Zakup laptopa bez Windows - Forum Prawne

 

Zakup laptopa bez Windows 2

Tyle, że w licencji OEM, którą MOŻESZ zaakceptować przy instalacji masz napisane, że jak nie chcesz, to NIE MUSISZ, a WTEDY ZWRÓCĄ CI KASĘ (sprzedawca, nie Microsoft, gdyż przy OEM to sprzedawca odpowiada za wszystko) ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
21-08-2007, 01:56  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Tyle, że w licencji OEM, którą MOŻESZ zaakceptować przy instalacji masz napisane, że jak nie chcesz, to NIE MUSISZ, a WTEDY ZWRÓCĄ CI KASĘ (sprzedawca, nie Microsoft, gdyż przy OEM to sprzedawca odpowiada za wszystko)

http://download.microsoft.com/documents ... 105718.pdf

Pierwsza strona, pogrubione.
 
21-08-2007, 13:01  
Juzef
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie

Ta, wszystko pięknie, zgadzam się. Ale. Po pierwsze tak właśnie jest, że laptok bez systemu a dobry to rzadkość. Po drugie właśnie o to chodzi że w samej umowie licencyjnej windowsa jest ten zapis że można zrezaygnować z licencji. Ale można to sobie o kant nosa rozbić bo skoro to oem to o zwrot kasy trza zasuwać do producenta sprzętu, a ten coś niechętny do kontaktu w takich sprawach. Dwa razy pisałem mejlem w tej sprawie i o ile nie jest to sprawa technicznego błędu, żadnego odzewu nie było.
Juzef jest off-line  
21-08-2007, 20:53  
witek_p
Stały bywalec
 
Posty: 591
Domyślnie

adammada > ale ten system już jest zainstalowany, kupujesz go wraz z zaakceptowaną licencją. Więc trudno od niej odstąpić.

Kaziutek > to czy wierzę czy nie nie ma znaczenia, tak tłumaczą ten fakt producenci sprzętu to wiem. Np wielu producentów oznacza swoje wyroby logiem Windows XP/ Vista itp itd, bo do pracy w tym systemie są projektowane. A co ze wsparciem technicznym ? Producent robi sterowniki tylko pod Windę, a nie robi pod linuxa. Teraz przykładowo Juzef kupuje takiego laptopa bez Windy i zaczyna szukać sterowników. Powiedzmy że ich nie znajduje i zaczynają się kłopoty i żale na firmę XY bo nie zrobiła sterowników pod linuxa i jego laptop po prostu nie działa tak jak powinien - czy nie psuje to imienia marki ? a przecież oni nie zalecali linuxa ?. Ja tu teoretyzuję całkowicie, ale producent ma prawo do wskazania oprogramowania jakie ma się znaleźć na tej maszynie, jak się z tym nie zgadzasz to nie kupuj - przecież to jest proste.
Co w przypadku gdy producent automatyki przemysłowej zabezpiecza tak swoje sterowniki programowalne żebyś nie mógł użyć innego oprogramowania niż te jedyne słuszne zakupione u nich w firmie kosztujące kilka razy więcej niż sterownik ?
Podchodząc tak do tego możesz w aucie na gwarancji wymienić sobie oprogramowanie w komputerze ? Dokonać chip tunningu ? Nie ma takiej możliwości bo stracisz gwarancję, może to nie dokładne porównanie ale komp to komp, co z tego że jeden ma LCD i klawiaturę a drugi pedał gazu/ czujniki i silnik, jak dla mnie to bez znaczenia.

PS Juzef nie obraź się że tak tu Ciebie wymieniam przykładowo, poruszyłeś taki temat więc piszę co o sytuacji myślę.
witek_p jest off-line  
21-08-2007, 21:34  
Juzef
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie

Dobra, nie będę się rozwodził bo wchodzimy na śliski grunt ideologii... Powiem tylko że z HP jako firmą i sterownikami do ich sprzętów pod Linuksa nie jest jeszcze najgorzej. Tylko jak wspomniano oni mogą sobie zalecać windowsa (nie wnikajmy już w szczegóły że zalecają go nie dlatego ze dobry ale mają z tego zysk itd...) ale nie mogą nikogo zmusić. Zwłaszcza że jak mówiłem teoretyczny zapis o możliwości rezygnacji z licencji jest ujęty w samej Umowie Licencyjnej Windows. I nie ma tu nic do rzeczy ze system jest zainstalowany, rezygnuje się z licencji na produkt a nie z fizycznej kopii systemu. Nie jest ona zaakceptowana jak napisane wyżej, to ja, jako końcowy użytkownik mogę ALE NIE MUSZĘ jej zaakceptować przy instalacji.
Windows w każdym razie nie jest konieczny do działania maszyny. Jeśli gdzieś sterów jednak nie ma to też wina producenta ale sprawa jest nieco odmienna. Już nie musimy zakładać że chcę Linuksa, powiedzmy że mam na stanie windowsa w wersji box i kolejny oem jest mi niepotrzebny.
Juzef jest off-line  
21-08-2007, 22:17  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

[cytat:2h0r1i9z]
adammada > ale ten system już jest zainstalowany, kupujesz go wraz z zaakceptowaną licencją. Więc trudno od niej odstąpić.
[/cytat:2h0r1i9z]

Co innego licencja OEM, którą zaakceptował producent, co innego EULA, którą ty akceptujesz. Pewien jesteś, że świeżo kupiony notebook nie pyta o akceptację licencji?
 
21-08-2007, 22:28  
witek_p
Stały bywalec
 
Posty: 591
Domyślnie

[cytat="adammada"] ......
Co innego licencja OEM, którą zaakceptował producent, co innego EULA, którą ty akceptujesz. Pewien jesteś, że świeżo kupiony notebook nie pyta o akceptację licencji?[/cytat]
Hmm, miałem ostatnio ze 3 delle i 2 HP i żaden po pierwszym włączeniu o nic nie pytał poza nazwą usera.

No to możesz jej nie akceptować, ale kupiłeś w pakiecie i nic z tym nie zrobisz, po pierwsze dlatego że to są licencje dedykowane do konkretnego sprzętu, np: (to nie jest reklama tylko przykładowe linki, nie mam nic wspólnego z tymi sprzedajacymi )
1. http://www.allegro.pl/item228275752_ms_ ... timus.html
2. http://www.allegro.pl/item228025771_ms_ ... _nowy.html
3.
http://www.allegro.pl/item224225684_win ... emens.html

Itp itd.


EDIT (sorry za obcięcie ale post za długi):
[cytat="Juzef"] ..... Windows w każdym razie nie jest konieczny do działania maszyny. Jeśli gdzieś sterów jednak nie ma to też wina producenta ale sprawa jest nieco odmienna. Już nie musimy zakładać że chcę Linuksa, powiedzmy że że mam na stanie windowsa w wersji box i kolejny oem jest mi niepotrzebny.[/cytat] Właśnie o tym pisałem, już zrzucasz winę na producenta za brak sterowników a jeszcze nie masz sprzętu - to taki żart oczywiście
witek_p jest off-line  
21-08-2007, 23:41  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Te aukcje które podajesz niczego nie dowodzą. Wątpliwe są dosyć od strony etycznej. Owszem - ktoś może sprzedać komplet, czyli sprzęt na którym był używany + windows w wersji OEM. Ale - mam wrażenie, że ta licencja NIE ZEZWALA na przenoszenie na całkiem nowy sprzęt. Wersja jest przypisana do konkretnego komputera na którym była używana. To, że technicznie da się to zrobić to inna sprawa. Wiele nielegalnych rzeczy da się zrobić. (1 przypadek)

2 przypadek - tutaj kupujący kupuje wersję oem, dla "produkowanego" przez siebie i dla siebie komputera. Czyli w razie gdyby potem EULA mu się nie spodobała, to sam od siebie może żądać zwrotu pieniędzy.

3 aukcja - trochę to naciągane. Widać Fujitsu ma jakąś umowę z MS, przez co nie aktywuje kluczy... Czy to jednak znaczy, że taki system można używać na kolejnych komputerach?

Widzisz - to nie jest do końca tak. Ktoś kto produkuje komputer i instaluje na nim windows w wersji OEM zgadza się na taką licencję microsoftu. A ta licencja z kolei nakazuje mu aby licencją dla końcowego użytkownika było to co jest w EULA.TXT . A w eula txt jest, że jeśli nie chcesz dostarczonego wraz ze sprzętem oprogramowania, to go nie używaj i zwróć się o zwrot do sprzedawcy. Którego to sprzedawcę obowiązuje licencja od Microsoftu (OEM) i EULA. I z nich wynika, że powinien zwrócić kasę.

Może to i głupie, ale nie głupsze od np. przywiązywania systemu do płyty głównej. Licencje zniosą wiele "dziwnych" zapisów. A akurat ten jest podyktowany pozycją monopolisty, jaką ma Microsoft. Właśnie dlatego, aby nie musieć kupować PAKIETU, w którym jest windows.
 
22-08-2007, 09:16  
Juzef
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie

Heh, i to jest właśnie to, że sprzedaż tych dedykowanych pod danego producenta oemów jest nielegalna. Gdyby sie dało opchnąć, nie narzekałbym. A jeśli o te stery chodzi, czyja to wina jak nie producenta jesli jakichś brakuje? Już mniejsza o to, nie o tym była mowa.
Głupich rzeczy w tej sprawie nie brak, ale niech sobie istnieją, mnie to zwisa. Po prostu nie chcę wyrzucać tych paru stówek na podatek dla MS, bo tak mi to zaczyna wyglądać. Chcesz kompa - zapłać nam prowizję, a potem możesz sobie Windowsa na kompost przerobić. Pewno i tak będziesz go używać, ale mniejsza o to, tylko zapłać.
--------------
Edit: Z HP goscie odpisali takimi słowy: "Niestety nie ma takiej możliwości."
Juzef jest off-line  
22-08-2007, 18:14  
witek_p
Stały bywalec
 
Posty: 591
Domyślnie

[cytat="adammada"]Te aukcje które podajesz niczego nie dowodzą. Wątpliwe są dosyć od strony etycznej. Owszem - ktoś może sprzedać komplet, czyli sprzęt na którym był używany + windows w wersji OEM. Ale - mam wrażenie, że ta licencja NIE ZEZWALA na przenoszenie na całkiem nowy sprzęt. Wersja jest przypisana do konkretnego komputera na którym była używana..... [/cytat]
Ale to ja wiem, chciałem dać przykład tylko że tam na płytce nie pisze OEM nigdzie, tylko są nazwy producentów komputerów.

[cytat="Juzef"] .... A jeśli o te stery chodzi, czyja to wina jak nie producenta jesli jakichś brakuje? ..... [/cytat]
Nie no przecież ja pisałem o sterownikach do linuxa. Mam rozumieć że producent komputera, który zaleca stosowanie jakiegoś systemu X na tym komputerze i tak go sprzedaje, ma robić sterowniki do KAŻDEGO systemu operacyjnego jaki pojawił się na rynku ?

Producent produkuje coś do czego dedykuje dany system i zapewnia wsparcie sterownikami i innymi programami pod dedykowany system.
Ty kupujesz kompa, zmieniasz system i marudzisz że Dell/ HP jest do dupy bo nie robi sterowników pod system który ty masz ochotę używać.

Dla mnie to jest logiczne, komputer do pracy potrzebuje oprogramowania, bo bez niego to tylko kupa nikomu nie potrzebnej elektroniki. Oprogramowanie jest w pakiecie i kupując masz go wyszczególnione na FV/ rachunku/ w ogłoszeniu/ umowie. Odbierając sprzęt i płacąc za niego akceptujesz tą umowę/ FV/ rachunek itp., jak się z tym nie zgadzasz to poprostu nie kupujesz i nie zawierasz umowy.

Żeby było jasne mi się też to nie podoba i uważam że każdy powinien mieć możliwość wyboru systemu jaki chce kupić. Najprostszą sprawą jaką możesz zrobić to zbojkotować producenta i nie kupić tego sprzętu.
witek_p jest off-line  
22-08-2007, 20:10  
Juzef
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie

[cytat="witek_p"]
Nie no przecież ja pisałem o sterownikach do linuxa. Mam rozumieć że producent komputera, który zaleca stosowanie jakiegoś systemu X na tym komputerze i tak go sprzedaje, ma robić sterowniki do KAŻDEGO systemu operacyjnego jaki pojawił się na rynku ?[/cytat]
Nie, niekoniecznie. Sterów może nie być też ze złośliwości lub olewactwa producenta, który nie udostępnia specyfikacji sprzętu by społeczność opensource mogła zadziałać i stworzyć stery. Ale nie o tym jest temat!
[cytat="witek_p"]
Ty kupujesz kompa, zmieniasz system i marudzisz że Dell/ HP jest do dupy bo nie robi sterowników pod system który ty masz ochotę używać.[/cytat]
Nie marudzę. Chcę mieć wybór za który będę sam odpowiedzialny, a jeśli będą podstawy by bluzgać producenta, to tak trzeba. Jak mówie z HP jeszcze nie jest tak źle.
[cytat="witek_p"]
Dla mnie to jest logiczne, komputer do pracy potrzebuje oprogramowania, bo bez niego to tylko kupa nikomu nie potrzebnej elektroniki. [...] jak się z tym nie zgadzasz to poprostu nie kupujesz i nie zawierasz umowy.[/cytat]
Logiczne, ale może ja mam rozum na miejscu i potrafię sobie załatwić potrzebne mi oprogramowanie. Niech sobie dołączają dla n00bów ale jak ktoś nie chce, nie powinni problemów robić.
[cytat="witek_p"]Żeby było jasne mi się też to nie podoba i uważam że każdy powinien mieć możliwość wyboru systemu jaki chce kupić. Najprostszą sprawą jaką możesz zrobić to zbojkotować producenta i nie kupić tego sprzętu.[/cytat]
No tak... na razie ten problem jest odroczony, trafiła mi sie okazja na używaną sztukę, co prawda z winxp, ale po tak korzystnej cenie że nie narzekam. Ale jeśli kiedyś będę miał kupić nówkę, sprawę się odkurzy. Znajde bez systemu albo spróbuję opchnąć, co mi tam że ćwierćlegalnie...
Juzef jest off-line  
23-08-2007, 00:41  
Kaziutek
Przyjaciel forum
 
Kaziutek na Forum Prawnym
 
Posty: 1.144
Domyślnie

witek_p, wszystkie Twoje wywody na temat swobody wyboru konsumenta, świętego prawa producenta do robienia tego, co mu przynosi korzyść są logiczne, tylko nie mają zastosowania do rynku, na którym występuje monopolista.

To jak z siłą ciężkości, do której działania jesteśmy przyzwyczajeni i trudno nam sobie wyobrazić, żeby nas kiedykolwiek zawiodła. Ale w stanie nieważkości jednak zawodzi. Taki stan wywołuje właśnie obecność monopolisty.
I w celu niwelowania wywołanych nią zakłóceń, w trosce o dobrze pojęty interes państwa jako całości, każde państwo wprowadza odpowiednie rozwiązania w postaci pewnych instytucji i przepisów.

Jednym z nich jest właśnie prawna gwarancja możliwości rezygnacji z niechcianego "wyposażenia" komputerów.
Kaziutek jest off-line  
23-08-2007, 09:03  
Juzef
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie

Niestety z monopolem tak bywa... Hm, co powiecie, może jest jaka instytucja gdzie by można wbijać o poradę w tej sprawie?
Juzef jest off-line  
23-08-2007, 12:46  
Kaziutek
Przyjaciel forum
 
Kaziutek na Forum Prawnym
 
Posty: 1.144
Domyślnie

W Polsce jest to UOKiK.
Kaziutek jest off-line  
23-08-2007, 17:07  
witek_p
Stały bywalec
 
Posty: 591
Domyślnie

[cytat="Kaziutek"]witek_p, wszystkie Twoje wywody na temat swobody wyboru konsumenta, świętego prawa producenta do robienia tego, co mu przynosi korzyść są logiczne, tylko nie mają zastosowania do rynku, na którym występuje monopolista......[/cytat]
Ale chyba mi nie powiesz że HP czy Dell jest monopolistą ?
Ok, MS może i jest monopolistą, ale to producent wybrał czy korzysta z tego oprogramowania czy nie a ty nie kupujesz oprogramowania tylko gotową do pracy maszynę w określonym środowisku (z określonym systemem operacyjnym).
witek_p jest off-line  
24-08-2007, 00:23  
Kaziutek
Przyjaciel forum
 
Kaziutek na Forum Prawnym
 
Posty: 1.144
Domyślnie

Z całym szacunkiem, ale zaczynam się zastanawiać, czy rozumiesz zasady działania monopolu.
Kaziutek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Windows 7 z laptopa na pc (odpowiedzi: 6) Witam. Przeglądałem wiele postów o podobnej tematyce lecz odpowiedzi jednoznacznej nie znalazłem. Otóż, czy gdy posiada się oryginalny win7 32bit na...
§ Zakup laptopa za 1zł (odpowiedzi: 4) Witam, dziś zauważyłem że ktoś chwilę wcześniej wystawił laptopa na popularnym portalu aukcyjnym za 1zł. Więc szybko kliknołem kup teraz i kupiłem...
§ Zakup niesprawnego laptopa (odpowiedzi: 2) Witam, zakupiłem dziś mojego pierwszego w życiu laptopa Marki Dell na którego odkładałem pieniądze dłuższy czas. Cały dzień jeździłem po mieście w...
§ Windows dodany do laptopa, czy jest możliwe legalne używanie go na innym komputerze? (odpowiedzi: 18) Czy dana kopia windowsa sprzedawana razem z laptopem (na dysku twardym) może być legalnie używana na innym komputerze zamiast na tym laptopie?...
§ Nie Windows wyglądający jak Windows - Darmowe oprogramowanie (odpowiedzi: 2) Chce firmie zmienić oprogramowanie. Konkretnie zainstalować Linuxa. Tylko pracownice są przyzwyczajone do wyglądu Windowsa. W związku z tym prosiłbym...
§ zakup laptopa (odpowiedzi: 6) witam. czy mozecie mi pomóc bo ręce dosłownie opadają. ponad 2 tygodnie temu nabyłem w sieci komputronik laptop hp. po powrocie do domu okazalo sie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:14.