INTERNET WiFi - Forum Prawne

 

INTERNET WiFi 3

Zawsze trzeba się spodziewać możliwych konsekwencji gdy wpinamy się w "cudzą" sieć WiFi (jak nie prawnych, to choćby z powództwa cywilnego). Do poprzedników dodam tylko ze jest też przepis o (kliknij): http://www.federacja-konsumentow.org....php?story=333 I mamy kolejny ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
08-04-2010, 06:51  
hojlo1
Użytkownik
 
hojlo1 na Forum Prawnym
 
Posty: 328
Domyślnie RE: INTERNET WiFi

Zawsze trzeba się spodziewać możliwych konsekwencji gdy wpinamy się w "cudzą" sieć WiFi (jak nie prawnych, to choćby z powództwa cywilnego).

Do poprzedników dodam tylko ze jest też przepis o (kliknij):
http://www.federacja-konsumentow.org....php?story=333

I mamy kolejny problem
Czy jesteśmy usługobiorcą, czy po prostu wykorzystujemy czyjś błąd?
(jak tak - to zawsze możemy być posądzeni o utrudnianie...)
hojlo1 jest off-line  
08-04-2010, 09:32  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.716
Domyślnie RE: INTERNET WiFi

Cytat:
Napisał/a rewt Zobacz post
Działa to mniej więcej tak - jeśli właściciel zgłosi że podłączyłeś się do sieci a prokurator cię złapie (to jest już dość wysoki poziom abstrakcji, no ale powiedzmy) to będziesz się tłumaczył w sądzie.
Z jakiego paragrafu ten prokurator ma ścigać???
Cytowany przez Was Art. 267. KK ma się nijak do podłączenia się do otwartej sieci WiFi, gdyż penalizuje nie podłączenie do sieci, lecz działanie w celu nieuprawnionego uzyskania informacji.

Cytat:
Napisał/a greg1003 Zobacz post
Tak, bo używasz tego nielegalnie.
Porównam ci to, do bezpośredniego wpięcia w linię telefoniczną i dzwonienie za darmo dokądkolwiek.
Analogie do nielegalnego wpinania się do sieci telefonicznej czy wchodzenia do cudzego mieszkania są w tej sytuacji mocno nietrafione. Proponuję lepszą analogię:
Codziennie do pracy jeździcie pewnym odcinkiem ulicy. Po roku okazuje się, że to prywatna droga, której właściciel ma pretensje o wyrobienie kolein w nawierzchni.
Nie ma tu mowy o żadnym postępowaniu kryminalnym związanym z wdarciem się na teren prywatny. Właściciel drogi może co najwyżej próbować dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu cywilnym - do czego zawsze ma prawo.

Podobnie będzie z WiFi. Właściciel routera opłacający łącze może próbować odzyskać pieniądze "utracone" wskutek "zaboru" przepustowości, ale za skuteczność nie ręczę. Ponadto mógłby się narazić na karę ze strony swojego ISP, jeżeli ten nie pozwala na dalsze współdzielenie łącza, co jest raczej standardem.

Co do zaś przerzucania odpowiedzialności za sprawdzanie czy AP WiFi jest ogólnodostępnym hotspotem, czy czyjąś prywatną siecią, to raczej kiepski pomysł.
Mój telefon sam wyszukuje sieci w zasięgu po włączeniu WiFi i sam podłącza się, jeżeli znajdzie sieć otwartą lub taką, do której ma hasło dostępu. Nie jest jednak na tyle inteligentny, by rozróżnić czy dana sieć to ogólnodostępny hotspot, czy prywatna sieć, której jakiś użytkownik po prostu nie zabezpieczył. Ponadto nie mam też w telefonie funkcji czytania w myślach, która pozwoliłaby mu namierzyć owego użytkownik i sprawdzić, czy życzy on sobie podłączania się do swojej sieci, czy też zostawił ją otwartą przez przypadek. Może, jak wyjdzie jakiś nowy firmware...
Ripper jest off-line  
08-04-2010, 10:37  
hojlo1
Użytkownik
 
hojlo1 na Forum Prawnym
 
Posty: 328
Domyślnie RE: INTERNET WiFi

Czytając poprzednika przypomniał mi się jeszcze jeden aspekt "problemu WiFi".

Odwróćcie na moment problem.

Stawia ktoś specjalnie punkt dostępowy WiFi bez zabezpieczeń z aktywnym programem "zbierającym" wszelkie dane przepływające przez AP.

Finał może być odwrotny od oczekiwanego.
hojlo1 jest off-line  
15-04-2011, 09:07  
Piaer
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: INTERNET WiFi

Przepraszam za odkop, ale mnie również ta sprawa nurtuje. Tak często w Internecie Cytuje się Art. 267. § 1, jednak proszę przyjrzeć się bardziej językowej analizie tekstu:
Cytat:
„Art. 267. § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Nie twierdzę, że dostęp do niezabezpieczonej sieci Wi-Fi jest legalny, ale analizując literę prawa odnoszę wrażenie, że nie robimy nic nielegalnego. Dostępu do publicznej Wi-Fi nie dokonujemy za pomocą specjalistycznych urządzeń, tak jak wykonuje się to w przypadku podpinania pod cudzą sieć telefoniczną.
Zawsze można stwierdzić, że czynimy szkodę właścicielowi internetu (zużywamy pasmo), ale skoro uzyskaliśmy dostęp do sieci w legalny sposób, to czy popełniliśmy przestępstwo? Istotną kwestią jest fakt, że w dzisiejszych czasach każdą sieć Wi-Fi możemy zabezpieczyć bez większego problemu.
Piaer jest off-line  
15-04-2011, 09:18  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.198
Domyślnie RE: INTERNET WiFi

art. 267
§ 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.

§ 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

§ 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.

§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Sieć internet, sieci komputerowe (przewodowe i WiFi) są sieciami telekomunikacyjnymi.

należałoby by tylko rozważyć czy jesli ktoś robi hot-spoty i ich nie zabezpiecza to czy wypełnione zostaje znamię czynu "kto bez uprawnienia" - a jakie jest uprawnienie w odniesieniu do hot-spota...?-- . ja to rozumiem jako zgodę dorozumianą na korzystanie z tej sieci

Co za tym idzie korzystanie z takiego hot-spota nie stanowi czynu zabronionego.
Markiz32 jest off-line  
15-04-2011, 10:19  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.716
Domyślnie RE: INTERNET WiFi

Jeżeli ktoś podłącza się do sieci WiFi, nawet przełamując zabezpieczenie, po to by uzyskać dostęp do Internetu to trudno w ogóle mówić o uzyskiwaniu dostępu do "informacji dla niego nieprzeznaczonej"

Poza tym również uważam, że pozostawienie otwartego AP sieci WiFi jest jednoznaczne ze zgodą na podłączanie się do niego.
Trudno, żeby użytkownik WiFi za każdym razem musiał się orientować (jak?) czy do danego AP wolno mu się podłączyć czy nie.
Ripper jest off-line  
17-04-2011, 17:15  
xdcc
Stały bywalec
 
Posty: 1.300
Domyślnie RE: INTERNET WiFi

Zauważmy że § 1 wyrażnie odnosi sie do sytuacji gdy sieć telekomunikacyjna jest zabezpieczona Tu chyba nie ma żadnej wątpliwości.
Jaki zatem jest sens § 2 ?
Moim zdaniem odnośi sie właśnie do sytuacji gdy sieć jest niezabezpieczona "§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego. "Wyrażnie wskazana jest konieczność uprawnienia do korzystania z niej a nie dorozumiana z faktu braku zabezpieczenia.
Na marginesie publiczne hotspoty doś łatwo odróźnić zachwując dobrą wolę. Nikt za darmo hotspota nie udostepnia tylko przeważnie czyni to w celach reklamowych. Zatem zwykle ESSID zawiera nazwę pobliskiej firm ( np: pubu )
xdcc jest off-line  
17-04-2011, 18:16  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.716
Domyślnie RE: INTERNET WiFi

No, trudno żeby jeszcze mój biedny telefon analizował ID otwartej sieci WiFi i na tej podstawie decydował, czy wolno mu się do niej podłączyć, czy nie.
Poza tym ten paragraf mówi o "systemie informatycznym". Systemem informatycznym, do którego się w ten sposób podłączam jest Internet. O ile mi wiadomo, każdy jest uprawniony do podłączania się do Internetu (może poza obywatelami niektórych bardzo smutnych krajów).
Ripper jest off-line  
17-04-2011, 18:46  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.198
Domyślnie RE: INTERNET WiFi

ale ustawodawca wyraźnie tymi dwoma paragrafami rozróżnił sieć telekomunikacyjną od systemu informatycznego.
Markiz32 jest off-line  
17-04-2011, 19:37  
xdcc
Stały bywalec
 
Posty: 1.300
Domyślnie RE: INTERNET WiFi

Cytat:
Napisał/a Markiz32 Zobacz post
ale ustawodawca wyraźnie tymi dwoma paragrafami rozróżnił sieć telekomunikacyjną od systemu informatycznego.
Słuszna uwaga. Router Wifi przydzielajacy adres IP klientowi radiowemu w DHCP jest z całą pewnością systemem informatycznym. Mało tego. W obrębie tak ustanowionej sieci LAN następuje wymiana danych w protokole co najmniej TCP/IP pomiędzy połączonymi komputerami. To zdecydowanie jest system informatyczny - co prawda maleńki. Dostęp do Internetu za pośrednicwem takiego systemu to inna bajka.
Cytat:
Napisał/a Ripper Zobacz post
No, trudno żeby jeszcze mój biedny telefon analizował ID otwartej sieci WiFi i na tej podstawie decydował, czy wolno mu się do niej podłączyć, czy nie..
A czy jesteś absolutnie pewien, że taka otwarta sieć wifi to nie jest pułapka która wyssie dane w Twojego telefonu ? Ja bym nie był. Słusznie tu ktoś wcześniej zauważył. Pełne zalogowanie Twojej aktywności Internetowj poprzez taki nieznany router to bułka z masłem.
xdcc jest off-line  
17-04-2011, 21:34  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.716
Domyślnie RE: INTERNET WiFi

Cytat:
Napisał/a xdcc Zobacz post
Słuszna uwaga. Router Wifi przydzielajacy adres IP klientowi radiowemu w DHCP jest z całą pewnością systemem informatycznym.
... do którego, jeżeli po prostu podłączasz się do AP, nie uzyskujesz dostępu.
Chyba, że podłączenie wykorzystasz do nieuprawnionego zalogowania się do panelu administracyjnego routera - to już będzie inna para kaloszy.

Cytat:
Napisał/a xdcc Zobacz post
A czy jesteś absolutnie pewien, że taka otwarta sieć wifi to nie jest pułapka która wyssie dane w Twojego telefonu ? Ja bym nie był. Słusznie tu ktoś wcześniej zauważył. Pełne zalogowanie Twojej aktywności Internetowj poprzez taki nieznany router to bułka z masłem.
Ale to już jest moja sprawa, moje ryzyko i nie ma to nic wspólnego z aktywnościami opisanymi w cytowanym art. KK - przynajmniej, jeżeli chodzi o działania podejmowane z mojej strony.
Ripper jest off-line  
17-04-2011, 21:46  
xdcc
Stały bywalec
 
Posty: 1.300
Domyślnie RE: INTERNET WiFi

Cytat:
Napisał/a Ripper Zobacz post
... do którego, jeżeli po prostu podłączasz się do AP, nie uzyskujesz dostępu.
.
Otrzymałeś adres z routera znaczy Twój telefon czy komputer wymienia z routerem dane. Możesz korzystać z Internetu za pośrednictwem tego routera. Twoje dane są przesyłane przez ten router - system informatyczny. Zdecydowanie uzyskałeś dostęp.
Jak ten dostęp wykorzystasz np: zalogujesz się do panelu routera ( bo uzytkownik pozostawił hasło domyslne ) to inna sprawa - z par.1

Cytat:
Napisał/a Ripper Zobacz post
...Ale to już jest moja sprawa, moje ryzyko i nie ma to nic wspólnego z aktywnościami opisanymi w cytowanym art. KK - przynajmniej, jeżeli chodzi o działania podejmowane z mojej strony.
To czywista oczywistość jak mawiał poeta
xdcc jest off-line  
17-04-2011, 21:54  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.716
Domyślnie RE: INTERNET WiFi

Jeżeli w ten sposób zdefiniujesz dostęp, to można postawić serwer HTTP, zrobić pustą stronę WWW, a potem codziennie drukować logi i przekazywać je policji ze stwierdzeniem, iż z tych wszystkich adresów IP ludzie bez Twojej autoryzacji uzyskiwali dostęp do Twojego systemu informatycznego.
Przepis, o którym mówimy nie jest może super precyzyjny, ale nie jest również aż tak zagmatwany, żeby robić z jego interpretacji jakąś paranoję.
Zaraz się okaże, że korzystając z bankomatu uzyskuję dostęp do systemu informatycznego banku.
Ripper jest off-line  
17-04-2011, 23:05  
xdcc
Stały bywalec
 
Posty: 1.300
Domyślnie RE: INTERNET WiFi

Cytat:
Napisał/a Ripper Zobacz post
Zaraz się okaże, że korzystając z bankomatu uzyskuję dostęp do systemu informatycznego banku.
No bo to prawda. Jesteś uprawniony a weryfikacja Twoich uprawnień odbywa sie na podstawie karty i pinu.
xdcc jest off-line  
17-04-2011, 23:11  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.198
Domyślnie RE: INTERNET WiFi

oo to jeśli mąż korzysta z karty bankomatowej i PINU żony to powinien dostać zarzuty z tego artykułu że włamal sie bez uprawnienia do systemu informatycznego banku...? - ciekawe ..ciekawe....szkoda że tylko herezje....
Markiz32 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sieci WiFi bezprzewodowe (odpowiedzi: 11) Witam. Jestem informatykiem i pracuje w dużej firmie IT w Polsce. Jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo sieciowe w mojej firmie (ale to mniejsza z...
§ free wifi (odpowiedzi: 3) Witam Mam takie pytanie. Mam bar w mieście na starówce. Chciałbym w lokalu mieć wifi dla klientów. Coraz więcej słychać o pozwach za nielegalne...
§ kożystanie z WIFI (odpowiedzi: 1) Załóżmy że jakiś czas temu pracowałem dla pana X. Ten pan dał mi hasło do sieci wifi. Czy po rozwiązaniu umowy o pracę korzystanie z tej sieci łamie ...
§ Zdobycie hasła WiFi (odpowiedzi: 1) Witam! Jestem tu nowy. Więc jeśli pomyliłem dział, proszę o przeniesienie. Chciałbym wam opisać sytuację, jaka nastąpiła ostatnio w mojej szkole. ...
§ Niezabezpieczone WiFi = Prokuratura (odpowiedzi: 17) Witam. U mojej Cioci która ma minimalne pojęcie o komputerach a tym bardziej o sieciach WiFi ktoś kiedyś podłączył jej Router. Miała sieć nie...
§ Kradzież internetu (WiFi) (odpowiedzi: 1) Mam pytanie związane z kradzieżą internetu bezprzewodowego , poniżej wytłumaczę całą sytuacje: Prowadzę działalności dotyczącą sprzedaży internetu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:09.