Oszust internetowy - Forum Prawne

 

Oszust internetowy

Witam! Mam kilka pytań. Jakiś czas temu zostałem oszukany przez pewnego człowieka. Pewna strona w internecie oferuje możliwość wymiany gier z innymi użytkownikami serwisu. Wymieniałem się już nie raz, wszystko przebiegało bez problemów. Ostatnia wymiana ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
02-05-2010, 20:42  
denio10
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Oszust internetowy

Witam! Mam kilka pytań. Jakiś czas temu zostałem oszukany przez pewnego człowieka. Pewna strona w internecie oferuje możliwość wymiany gier z innymi użytkownikami serwisu. Wymieniałem się już nie raz, wszystko przebiegało bez problemów. Ostatnia wymiana zakończyła się tym, iż ja wysłałem 2 gry ( wartość około 300zł) a kontrahent nie spełnił warunków. Nie ma odzewu z jego strony. Z tego co się dowiedziałem w tym samym czasie oszukał tak jeszcze conajmniej 5 osób. Adres oszusta okazał się fałszywy. I teraz pytania.. Jak mogę odzyskać moją własność? Czy jest sens powiadamiania policji? Czy administracja serwisu może udostępnić mi adres IP oszusta?
denio10 jest off-line  
02-05-2010, 23:56  
Jakub Sz.
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Oszust internetowy

Pana kontrahent dopuścił się przestępstwa z art. 286 Kodeksu karnego:
"§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8."

W tej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem byłoby zawiadomienie o popełnieniu tego czynu prokuratura lub policję. Jest to nawet, zgodnie z art. 304 Kodeksu postępowania karnego, Pana społeczny obowiązek.

Najprościej będzie odzyskać własność lub jej równowartość, jeżeli sprawca zostanie skazany przez sąd. Należy złożyć tzw. powództwo adhezyjne do rozpoczęcia przewodu sądowego.

Art. 62 Kodeksu postępowania karnego stanowi, iż: "Pokrzywdzony może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa."

Są też inne możliwości, np. złożenie wniosku o naprawienie szkody.

Art. 49a. stanowi, iż:
Jeżeli nie wytoczono powództwa cywilnego, pokrzywdzony, a także prokurator, może aż do zakończenia pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej złożyć wniosek, o którym mowa w art. 46 § 1 Kodeksu karnego.

Oczywiście dywagacje te nie mają znaczenia, dopóki nie zostanie osądzony Pana nieuczciwy kontrahent. Można mieć nadzieję, że uda się wszcząć przeciwko niemu postępowanie karne.
Jakub Sz. jest off-line  
03-05-2010, 00:18  
denio10
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Oszust internetowy

Jestem wdzięczny za odpowiedź. Wiem teraz na czym stoję.Mam jeszcze kilka pytań. Jak napisałem straciłem koło 300zł. Czy policja będzie się fatygowała o 300zł? Próbowałem znaleźć adres kontrahenta lecz okazało się, że takowy nie istnieje. Czy administrator serwisu może podać dane kontrahenta? ( chodzi mi tu głównie o adres IP). Chciałbym mieć pewność, że jeśli pójdę na policję to nie zmarnuje tylko swojego czasu.
denio10 jest off-line  
03-05-2010, 12:55  
Jakub Sz.
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Oszust internetowy

1. Czy administrator serwisu może podać dane kontrahenta?

Nie wdając się w szczegóły Policja ma prawo zwrócić się do administratora serwisu o udostępnienie danych osobowych Pana kontrahenta (Art. 20. ustawy o Policji: "Policja, z zachowaniem ograniczeń wynikających z art. 19, może uzyskiwać informacje, w tym także niejawnie, gromadzić je, sprawdzać oraz przetwarzać"). W tym wypadku powinna to być jedna z pierwszych czynności jaka zostanie przez policję wykonana.

2. Czy policja będzie się fatygowała o 300zł?

Należy pamiętać, że policja działa na podstawie prawa. W naszym postępowaniu karnym obowiązuje zasada legalizmu. Ujęta została w art. 10:
§ 1. Organ powołany do ścigania przestępstw jest obowiązany do wszczęcia i przeprowadzenia postępowania przygotowawczego, a oskarżyciel publiczny także do wniesienia i popierania oskarżenia - o czyn ścigany z urzędu.

Z powyższym przepisem koresponduje regulacja art. 303 i 325a Kodeksu postępowania karnego, w myśl której uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa obliguje do wydania z urzędu lub na skutek zawiadomienia o przestępstwie - postanowienia o wszczęciu postępowania przygotowawczego.

Upraszczając, policja nie podejmuje decyzji o zajęciu się daną sprawą na podstawie swojego uznania i nie ma znaczenia, że chodzi o 300zł.

Oczywiście nie ma gwarancji, że postępowanie przygotowawcze nie zostanie umorzone z powodu niewykrycia sprawcy. Myślę jednak, że warto spróbować.
Jakub Sz. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ oszust internetowy (odpowiedzi: 21) Witam. Otóż zostałem oszukany w internecie przez osobę podszywającą się pod inną. Opiszę więc jak to było. Tydzień temu znalazłem ogłoszenie odnośnie...
§ Oszust internetowy (odpowiedzi: 6) Witam. Wiec 2 miesiace temu kupilem przez jeden potal ogloszeniowy Laptopa. Ze sprzedawca ustalilem rodzaj platnosci i wysylki. Pieniadze za laptopa...
§ Oszust internetowy (odpowiedzi: 6) Dobra, sprawa wygląda tak że naciąłem się na pewną osobę która jest oszustem. Mam z nią w tej chwili sprawę w sądzie gospodarczym. ale nie o tym...
§ Internetowy oszust (odpowiedzi: 2) Witam, na początek chciałbym przeprosić administrację, jeśli wybrałem zły dział, a jeżeli tak się stało to oczywiście proszę moderatora o...
§ Oszust Internetowy (odpowiedzi: 5) Witam, zostałem oszukany przez pewną osobę w internecie. A dokładnie na Serwer Głosowy. Chodzi o to ze osoba ta zaproponowala mi sprzedaż serwera,...
§ oszust internetowy (odpowiedzi: 5) WItam Mam dosyc nieciekawą systacje ponieważ zakupilem przez internet produkt za 100 zł jest to anabolik(steryd) niestety pieniążki przepadły-i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:54.