Problem ze sprzedającym - Allegro - Forum Prawne

 

Problem ze sprzedającym - Allegro

Witam. Mam problem ze sprzedającym, który polega na tym, że kupiłem poprzez ów serwis używany, wg aukcji - w pełni sprawny telefon Nokia E51 z gwarancją i wszystkimi dodatkami, które są normalnie w pudełku za ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
30-11-2010, 18:00  
pulek2
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Problem ze sprzedającym - Allegro

Witam.
Mam problem ze sprzedającym, który polega na tym, że kupiłem poprzez ów serwis używany, wg aukcji - w pełni sprawny telefon Nokia E51 z gwarancją i wszystkimi dodatkami, które są normalnie w pudełku za kwotę 300zł. Do wyboru była tylko przesyłka jako paczka pocztowa, więc taką opcję wybrałem.
Pieniądze zostały wpłacone i tak oczekiwałem na paczkę.
Po kilku dniach przyszedł list. Okazało się, że sprzedający wysłał telefon jako zwykły list, nawet nie polecony - czyli za paczkę wziął coś koło 13zł, a wysłał telefon za coś ponad 2 zł.
Od razu można było wkopać klienta tym, że przesyłka nie doszła i nie mógłby zwalić na pocztę, bo nie ma potwierdzenia wysłania a aukcja w historii allegro jest. Jednak nie chciałem tego robić.

Otworzyłem, ok jest to co powinno być, ale - i tu się pojawia to ale...
Telefon-nieoryginalna obudowa z rozklejoną szybką, która ugina się pod palcem; podrobiona bateria (mój brat ma ten sam tel. z salonu i mnóstwo moich znajomych ma ten telefon, więc miałem porównanie), niedziałający mikrofon, walnięty klawisz nawigacyjny (nie przesuwa w lewo).
Słuchawki, zniszczone główki, brak siateczek i gąbek.
Gwarancja - porwana, została jedna strona (gwarancja Nokii składa się z 3 stron zaginanych do środka), więc nie liczę że da się z niej coś wyciągnąć, tym bardziej, iż wymieniana była obudowa i są ślady na śrubach.
IMEI się zgadza.

Sprawa została zgłoszona sprzedającemu, co się okazało, to ktoś inny wystawiał znajomemu aukcję i mówił, że przekazał tej osobie, iż ma oddać pieniądze. Po pewnym czasie, nawet ta osoba przestała odbierać telefony, czy maile.
Konkretna strata kontaktu ze sprzedającym.

Sprawa więc trafiła momentalnie do Allegro i na Policję.
Allegro wycofało się tym, ze jak Policja będzie chciała dane to oni im udzielą informacji i tyle z ich strony - aha i zablokowali mu konto.

Po prawie miesiącu tzn. dziś przyszło pismo z Policji o tym, że Pan aspirant odmawia wszczęcia dochodzenia, gdyż czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego, natomiast z drugiej strony jest pismo prokuratora, który również zatwierdza powyższe postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia.

Czy to już koniec? Czy nie ma szans na odzyskanie pieniędzy?
Nie mam konkretnego kontaktu z prawem, więc nie potrafię rzucać paragrafami, ale to co wiem, to tyle, że sprawy do 250zł są traktowane jako wykroczenie i mała szkodliwość społeczna czynu.
Tutaj kwota przekracza 250zł.

W związku z naszym prawem nasuwa mi się pytanie - Czy państwo daje przyzwolenie na kradzież i oszukiwanie ludzi na kwotę 249.99zł?
Tak to wygląda.

Pozdrawiam i czekam na jakieś odpowiedzi, bo gościowi nie popuszczę.
pulek2 jest off-line  
01-12-2010, 07:37  
Guardian Angel
Przyjaciel forum
 
Guardian Angel na Forum Prawnym
 
Posty: 6.731
Domyślnie RE: Problem ze sprzedającym - Allegro

Tutaj nie chodzi o przywłaszczenie / kradzież - wtedy jest rozgraniczenie:
do 250 PLN = wykroczenie,
powyżej 250 PLN = przestępstwo.

W Pana przypadku pewnie chodziło o oszustwo (Art. 286. § 1. KK), które nie jest zależne od osiągniętej przez sprawcę wysokości korzyści majątkowej (może jej nawet nie być).

Podejrzewam, że nie ma podstaw, ponieważ uznano całą sprawę jako niezgodność towaru a nie oszustwo ... więc tak należy postępować:
1) jeżeli sprzedawca (zakładam, że osoba fizyczne - "nie firma") nie wyłączył rękojmi,
2) zgłasza Pan reklamację z tytułu rękojmi za wady (Art. 556-576. KC) - polecony priorytet,
3) sprzedawca albo niezwłocznie usuwa wady albo następuje odstąpienie od umowy (towar <-> pieniądze),
4) brak reakcji / kontaktu / itd. -> sąd.

Sprzedawcą jest użytkownik allegro - z nim ma Pan umowę.
Innej drogi nie widzę ... po dogadać się nie da

Pozdrawiam
Guardian Angel jest off-line  
01-12-2010, 14:14  
pulek2
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Problem ze sprzedającym - Allegro

Tak było napisane w aukcji:
NIKIA E51 JAK NOWA STAN IDEALNY FOLIA NA WYŚWIETLACZU IMEI ZGODNY DOKUMENTY KABEL USB SŁUCHAWKI ŁADOWARKA, STAN IDELNY GWARANCJA DO MAJA. MÓJ NR...

On (tak jest to osoba fizyczna) nie odbiera żadnej wiadomości, więc nie mam z nim kontaktu, a odesłać mu się tego telefonu boję, bo już mogę nie odzyskać ani telefonu ani kasy.

Czy można próbować jakoś odzyskać pieniądze, jak nie od niego tylko z Programu Ochrony Kupujących Allegro?
pulek2 jest off-line  
01-12-2010, 19:27  
kukov
Przyjaciel forum
 
Posty: 798
Domyślnie RE: Problem ze sprzedającym - Allegro

Przepis prawny:
Podejrzewam, że nie ma podstaw, ponieważ uznano całą sprawę jako niezgodność towaru a nie oszustwo


Uważam, że powinieneś złożyć zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. Jakie były podstawy odmowy? Poza tym :

Przepis prawny:
Art. 563. § 1. Kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia, a w wypadku gdy zbadanie rzeczy jest w danych stosunkach przyjęte, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca po upływie czasu, w którym przy zachowaniu należytej staranności mógł ją wykryć.


W takim wypadku pozostanie tylko oszustwo.. i można wtedy w zażaleniu podnieść niemożność wykonywania prawa do sądu..
kukov jest off-line  
02-12-2010, 00:57  
skulim
Zbanowany
 
Posty: 625
Domyślnie RE: Problem ze sprzedającym - Allegro

Masz nauczke, trzeba było mówić odrazu że telefon nie doszedł i byłbyś do przodu 300zl
skulim jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ALLEGRO problem z sprzedającym (odpowiedzi: 5) Witam, po koniec grudnia zakupiłam na Allegro grę przez Kup teraz, zapłaciłam przez opcję PayU (kwota 179,99 + koszt wysyłki poleconym priorytetem),...
§ Allegro - problem ze sprzedającym (odpowiedzi: 6) Witam, Kupujący: osoba prywatna Sprzedający: osoba prywatna Rodzaj transakcji: Kup teraz Kwota: 140zł. Link do aukcji:...
§ Allegro-problem ze sprzedającym. (odpowiedzi: 6) Witam, Zakupiłem ostatnio karta graficzna do laptopa na allegro za kwotę 1100 zł. Sprzedający to osoba prywatna. Karta została do mnie wysłana...
§ Problem ze Sprzedającym na Allegro (odpowiedzi: 5) Witam, mam problem i to duży, ponieważ działam z dużym opóźnieniem. W październiku zeszłego roku zamówiłam telefon na Allegro. Pieniądze wpłaciłam...
§ Problem z allegro- sprzedający wystąpił do Allegro o zwrot prowizji. (odpowiedzi: 2) Witam! Zamówiłem kilka tygodni temu kartę pamięci na allegro opcją "kup teraz!". Zamuwiłem ją za pobraniem. Niestety nie zauważyłem że gość może...
§ Problem ze sprzedającym na allegro (odpowiedzi: 2) Witam Mam problem mianowicie taki iż zakupiłem auto przez opcje kup teraz. Dzwoniłem do sprzedającego że jade do niego po auto ponieważ bardzo mi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:46.