Witam.
Na pewnym portalu społecznościowym, otrzymałem od obsługi portalu, wiadomość o następującej treści:
Cytat:
temat: STOP FAKE!
Uwaga! Twoje konto może zostać zablokowane! Jednym z podstawowych warunków korzystania ze strony jest zaakceptowanie regulaminu. Jest w nim zawarta reguła mówiąca o konieczności dostosowania się do netykiety, czyli zbioru zasad przyzwoitego zachowywania się w Internecie. Niestosowanie się do tych zasad wiąże się z nieprzyjemnościami takimi jak odjęcie pulsu czy też zablokowanie konta.
Niedopuszczalnym jest m.in. podszywanie się pod inną osobę lub wykorzystywanie cudzych zdjęć. Niestety z powodu bezpieczeństwa będziemy musieli prosić Cię o podesłanie na adres e-mail epulsfake@op.pl Twojego zdjęcia zrobionego z kartką papieru na której będzie widniał Twój aktualny nick w postaci: "Nick.Epuls.pl + Data" Masz na to 2 dni. Uważamy, że to wystarczająco dużo czasu na zrobienie zdjęcia i podesłanie go do nas. Jeśli jednak tego nie zrobisz, będziemy musieli zablokować Twoje konto.
|
regulamin portalu:
epuls.pl/regulamin epuls.pl/regulamin-uslug
W związku z powyższym mam kilka pytań:
1. Czy tego typu praktyki są legalne?
2. Jak do tego praktyk ma się zasada domniemania niewinności?
3. Czy Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może ewentualnie zainteresować się sprawą, jeśli powyższe działania byłyby sprzeczne z prawem?
4. Z tego co wiem, to gdy usuwam zdjęcie z jakiegoś internetowego serwisu, to nie jest ono normalnie dla nikogo dostępne, ale jest nadal przechowywane przez określony czas na serwerze. Czy ów czas jest unormowany jakąś ustawą, jeśli tak, to ile on wynosi i czy owe zdjęcie może być dostępne przez bezpośredni odnośnik?
Oczywiście posiadam pełne prawa do zdjęć, których sprawa dotyczy.
Pozdrawiam.