Udostępnianie internetu sąsiadom - Forum Prawne

 

Udostępnianie internetu sąsiadom

Witam. Na starcie pragnę przywitać się z szanownymi użytkownikami. Od pewnego czasu przeglądam forum, postanowiłem zadać teraz pierwsze pytanie. Moim zainteresowaniem jest udział jako wolontariusz w projekcie TOR. W tym celu, chciałbym zbudować maszynę działającą ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
13-06-2011, 11:29  
delfinArabski
Użytkownik
 
Posty: 241
Domyślnie Udostępnianie internetu sąsiadom

Witam.


Na starcie pragnę przywitać się z szanownymi użytkownikami. Od pewnego czasu przeglądam forum, postanowiłem zadać teraz pierwsze pytanie.

Moim zainteresowaniem jest udział jako wolontariusz w projekcie TOR. W tym celu, chciałbym zbudować maszynę działającą jako węzeł wyjściowy, podłaczyć się za pomocą sieci komórkowej z internetem i udostępniać swoje łącze innym osobom. Ponadto, chciałbym do maszyny umieścić kartę wifi w ten sposób, by każda osoba z mojej okolicy (będąc oczywiście w zasięgu) mogłaby z niego korzystać w dowolny sposób. Oprócz w/w rzeczy na maszynie nie będzie znajdowały się żadne inne aplikacje, mam fakturę na każdy element maszyny oraz na maszynie zainstalowany zostanie darmowy system operacyjny, badź taki na który posiadam ważną licencję.

Moje pytanie polega na tym, czy musze komukolwiek zgłaszać moją "działalność". Zaznaczę, ze oczywiście wszystkie w/w operacje będą darmowe. Nazwa sieci tez będzie wskazywać na to, że jest to darmowa "usługa" (nazwa = hotspot).

Czy w jakiś sposób mogę zostać pociągnięty do odpowiedzialności przez kogoś, kto uzyje mojej usługi do złamania prawa?

Czy fakt, że posiadam tą maszynę w specjalnym miejscu, odgrodzoną od reszty domu, z odpowiednim listem opisującym w/w "proceder" w kopercie zalokowanej w paczce przy obudowie działałoby na moją korzyść podczas ewentualnego przeszukania?

Pytam dlatego, że w zeszłym roku ktoś przełamał zabezpieczenia sieci bezprzewodowej mojego sąsiada i wykorzystał to do złamania prawa. W moim przypadku sprawa będzie prostsza, bo (zgodnie z moimi założeniami), dostęp do usługi będzie miał każdy zainteresowany.

Maszyna oczywiście nie została jeszcze uruchomiona, czekam na Państwa opinię w tej sprawie - nie chcę łamać prawa.


Pozdrawiam.
delfinArabski jest off-line  
13-06-2011, 12:09  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 18.256
Domyślnie RE: Udostępnianie internetu sąsiadom

Primo - który dostawca umożliwi Ci udostępnianie tego łącza innym?

A jeśli to Ci się uda - to "oba końce" połączenia użytkownika można obserwować, można podsłuchiwać na węzłach wyjściowych - da się namierzyć delikwenta, to się go pociągnie do odpowiedzialności. Tobie raczej nic nie zrobią, bo postawienie TORa nie spełnia wymagań art 18 KK (no chyba, że się myle to sorki)
gryffinian jest off-line  
13-06-2011, 13:17  
delfinArabski
Użytkownik
 
Posty: 241
Domyślnie RE: Udostępnianie internetu sąsiadom

Dziękuję za odpowiedź, zweryfikuję czy Play na to zezwala, jeżeli nie - będę szukał innego dostawcy. Oczywiście chciałbym, zeby to było osobne łącze, żeby nie było zadnych podstaw do zarekwirowania mojego sprzętu, który jest mi potrzebny do pracy. Ale dziękuję za wskazanie tego - upewnię się czy nie złamię żadnej umowy.


O Tora tak bym się nie martwił, w końcu po samej analizie ruchu mojego dostawcy można będzie ustalić, czy zostało to wykonane przez połaczenie z zewnątrz, czy połaczenie po mojej stronie. Problem jest z postawieniem hotspota, przecież wtedy jasnym będzie, że każdy będzie mógł się podłączyć i uczynić w/w rzeczy. A temu zapobiec już nie mogę.
delfinArabski jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Operator Internetu a udostępnianie numeru (odpowiedzi: 1) Witam, czy dostawca usługi internetu może dobrowolnie dysponować numerem telefonu abonenta? Trafiła mi się dość nietypowa sytuacja gdzie mój...
§ Udostępnianie internetu w obiekcie noclegowym (odpowiedzi: 2) Od niedawna rozpocząłem obiektu noclegowego. Zamierzam udostępnić gościom Internet bezprzewodowy, ale chciałbym się dowiedzieć jak wygląda ta kwestia...
§ Udostępnianie pliku wcześniej udostępnionego (odpowiedzi: 1) Witam. Przeszukałem forum (głownie pod względem tematów z torrentami) i nie znalazłem porządanych informacji. Dlatego zdecydowałem się napisać.. ...
§ udostępnianie internetu a torrenty (odpowiedzi: 18) Dzień dobry, wynajmuję ze znajomymi mieszkanie, umowa na internet została podpisana przeze mnie i jest na mnie. Mimo moich próśb lokatorzy...
§ Udostępnianie internetu (odpowiedzi: 8) witam mam takie pytanie do ludzi, którzy się na tym znają. Jaka jest kara za udostępnianie internetu ludziom? (znajomym)? proszę o odwiedź.
§ Udostępnianie MP3 (odpowiedzi: 4) Witam. Mam pytanie, czy mogę np stworzyć serwis www, który udostępnia muzykę ? słyszałem, że można mieć mp3 tylko na 24h, a po 2 widziałem już trochę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:46.