Sprzedaż bota do gry przeglądarkowej a zgodność z prawem polskim - Forum Prawne

 

Sprzedaż bota do gry przeglądarkowej a zgodność z prawem polskim

Witam, zastanawia mnie czy sprzedaż bota do gry przeglądowej (typu ogame) mojego autorstwa jest zgodne z prawem. Oczywiste jest, że używanie go jest niezgodne z regulaminem gry, jednak to grozi zbanowaniem konta osoby, która tego ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
19-07-2011, 14:40  
tomi127
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Sprzedaż bota do gry przeglądarkowej a zgodność z prawem polskim

Witam, zastanawia mnie czy sprzedaż bota do gry przeglądowej (typu ogame) mojego autorstwa jest zgodne z prawem. Oczywiste jest, że używanie go jest niezgodne z regulaminem gry, jednak to grozi zbanowaniem konta osoby, która tego bota używa.

Bot nie jest jakiś bardzo zaawansowany. Wczytuje stronę gry, pobiera z niej pewne dane i w przypadku spełnienia warunku(ów) przechodzi pod daną stronę i tak w kółko co dany czas.

I nie wiem czy sprzedaż takiego bota jest zgodna z prawem RP?

I jeszcze jedna sprawa: jak to wszystko wygląda od strony podatku, czy trzeba go uiścić dopiero od danej kwoty czy wygląda to nieco inaczej?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam, tomi127.
tomi127 jest off-line  
19-07-2011, 23:23  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Sprzedaż bota do gry przeglądarkowej a zgodność z prawem polskim

Zapewne taka sprzedaż jest sprzeczna z regulaminem gry. W takim przypadku sankcje przewidziane są w regulaminie. Z prawem RP jest zgodna, a nawet szczególnie chroniona (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Co do sprawy podatku, to taka sprzedaż to nic innego, niż działalność gospodarcza.
Syphar jest off-line  
20-07-2011, 06:17  
kalos
Stały bywalec
 
Posty: 2.460
Domyślnie RE: Sprzedaż bota do gry przeglądarkowej a zgodność z prawem polskim

Cytat:
Napisał/a Syphar Zobacz post
Zapewne taka sprzedaż jest sprzeczna z regulaminem gry.
wątpię aby regulamin gry obejmował sprzedaż botów, zapewne obejmuje ich tylko używanie...
kalos jest off-line  
20-07-2011, 09:16  
tomi127
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Sprzedaż bota do gry przeglądarkowej a zgodność z prawem polskim

Cytat:
Napisał/a Syphar Zobacz post
Co do sprawy podatku, to taka sprzedaż to nic innego, niż działalność gospodarcza.
Trochę to dziwne bo IMO to nic innego jakbym sprzedawał zwykłą rzecz. Czy sprawa ma się tak samo, jeżeli nie mam 18 lat?
tomi127 jest off-line  
20-07-2011, 09:55  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Sprzedaż bota do gry przeglądarkowej a zgodność z prawem polskim

Cytat:
Trochę to dziwne bo IMO to nic innego jakbym sprzedawał zwykłą rzecz.
A to chyba nie zrozumiałem - planujesz sprzedać bota jednej osobie, jednorazowo? Bo jeśli nie, to niczym się to nie różni od sprzedaży powiedzmy skarpetek, które szyjesz cały czas i sprzedajesz w kółko. Działalność gospodarcza.

Wyznacznikiem, czy sprzedaż jest działalnością czy nie jest to, czy jest wykonywania w sposób ciągły, powtarzalny.
Syphar jest off-line  
20-07-2011, 10:18  
pelagius
Stały bywalec
 
Posty: 501
Domyślnie RE: Sprzedaż bota do gry przeglądarkowej a zgodność z prawem polskim

wydaje się, że zapłacisz PCC za sprzedaż prawa majątkowych prawa autorskich oraz dochodowy (jeśli przekroczysz kwotę wolną)
ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Przepis prawny:

Art. 7. 1. Stawki podatku wynoszą:
1) od umowy sprzedaży:
a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2 %,
b) innych praw majątkowych 1 %;


Co do skuteczności czynności takich jak sprzedaż praw, która jest czynnością rozporządzającą przez osobę 18< może być obowiązek wyrażenia zgody przez przedstawiciela (rodzica)
Przepis prawny:
Art. 17. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego.

Art. 18. § 1. Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela.
§ 2. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może sama potwierdzić umowę po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych.
§ 3. Strona, która zawarła umowę z osobą ograniczoną w zdolności do czynności prawnych, nie może powoływać się na brak zgody jej przedstawiciela ustawowego. Może jednak wyznaczyć temu przedstawicielowi odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.


22 chyba nie znajdzie zastosowania, bo dotyczy tylko przedmiotów - a więc rzeczy, ruchomości. przy czym oddanie do swobodnego użytku musiałoby się równać 'stworzeniu'
Przepis prawny:
Art. 22. Jeżeli przedstawiciel ustawowy osoby ograniczonej w zdolności do czynności prawnych oddał jej określone przedmioty majątkowe do swobodnego użytku, osoba ta uzyskuje pełną zdolność w zakresie czynności prawnych, które tych przedmiotów dotyczą.
pelagius jest off-line  
21-07-2011, 14:16  
tomi127
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Sprzedaż bota do gry przeglądarkowej a zgodność z prawem polskim

Dosłownie wszystko jest opodatkowane, co za kraj...
Dziękuję za pomoc.
tomi127 jest off-line  
21-07-2011, 21:45  
pelagius
Stały bywalec
 
Posty: 501
Domyślnie RE: Sprzedaż bota do gry przeglądarkowej a zgodność z prawem polskim

- O widzę nieopodatkowany post!
- Dawaj go tutaj podatkiem od wypowiedzi na forum!
pelagius jest off-line  
21-07-2011, 23:11  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Sprzedaż bota do gry przeglądarkowej a zgodność z prawem polskim

W naszym kraju (jak i całej UE) istnieje podatek dochodowy, płaci się go od tego, co się zarobiło. Można polemizować, czy sprawiedliwie, ale z pewnością - tak stanowi prawo. Tylko tyle i aż tyle. Chcesz zarabiać? Podziel się z państwem.
Syphar jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Twórca gry przeglądarkowej łamiący własny regulamin (odpowiedzi: 1) Witam! Ostatnio kilku osobom z gry przeglądarkowej shinobiworld zdarzyła się niemiła sytuacja a mianowicie twórca gry złamał swój własny regulamin...
§ Klient do gry przeglądarkowej (odpowiedzi: 2) Witam. Chciałem się dowiedzieć czy mogę sprzedawać aplikację mobilną - klienta do gry przeglądarkowej. Oczywiście wszystkie obrazki uzyte w...
§ Zapytanie o inwigilację w grze przeglądarkowej. (odpowiedzi: 5) Witam, mam nietypowe pytanie a mianowicie chodzi o to, że od dłuższego czasu wraz ze znajomymi czujemy się inwigilowani przez administrację pewnej...
§ DG dla gry przeglądarkowej (odpowiedzi: 2) Witam Chciałbym dowiedzieć się kilka istotnych kwestii na temat zakładania działalności gospodarczej i jej prowadzenia, mianowicie mam...
§ Sprzedaż bota do gry przeglądarkowej (odpowiedzi: 1) Witam, napisałem pewien program który ułatwia grę :) Działa to na zasadzie że loguje się na konto, ładuje grę (dokładnie to gra Seafight), pobiera...
§ Regulamin Gry Przeglądarkowej (odpowiedzi: 15) Czy regulamin gry przeglądarkowej (Via WWW) musi być zgodny z polskim prawem ? Czy nie regulamin może narzucać czynności niezgodnych z prawem ?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:18.