Portal żąda ode mnie pieniędzy za ogłoszenie. Czy słusznie? - Forum Prawne

 

Portal żąda ode mnie pieniędzy za ogłoszenie. Czy słusznie?

Sprawa dotyczy pewnego portalu ogłoszeniowego. Regularnie dodaje ogłoszenia na portalach reklamując swoje usługi. Korzystam wyłącznie z darmowych ogłoszeń. Ostatnio otrzymałem listownie fakturę od pewnego portalu ogłoszeniowego. Są w nim załączone treści moich ogłoszeń, faktura VAT ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
11-11-2011, 19:02  
pansowa
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Portal żąda ode mnie pieniędzy za ogłoszenie. Czy słusznie?

Sprawa dotyczy pewnego portalu ogłoszeniowego. Regularnie dodaje ogłoszenia na portalach reklamując swoje usługi.
Korzystam wyłącznie z darmowych ogłoszeń.
Ostatnio otrzymałem listownie fakturę od pewnego portalu ogłoszeniowego.
Są w nim załączone treści moich ogłoszeń, faktura VAT oraz treść maili, które to rzekomo do mnie wysłali.
Nie widziałem tych maili na oczy, a rzekomo było w nich napisane, że ogłoszenia są komercyjne i że dodanie kolejnego ogłoszenia będzie skutkowało opłatą.
Nie widząc tych maili dodałem kolejne ogłoszenie.

Na fakturze od nich stoi, że opłata jest za "samowolne dodanie ogłoszenia komercyjnego".
Dodam tylko, że formularz jest dostępny dla każdego.
Na stronie dodawania ogłoszenia jest napisane cytuje:

"UWAGA! Zasady dodawania ogłoszeń zostały zmienione i od 6 lutego 2011 r. każde dodane ogłoszenie będzie widoczne przez 14 dni, natomiast przedsiębiorcy mogą dodawać już swoje ogłoszenia bezpłatnie do każdej kategorii.
Przypominamy, że ogłoszenie powinno zawierać jak najwięcej informacji, przede wszystkim odpowiednie dane kontaktowe oraz lokalizację. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń umieszczanych przez czytelników. Osoba publikująca ogłoszenie oświadcza, że zapoznała się i zaakceptowała regulamin dodawania ogłoszeń. Pola oznaczone "*" są wymagane."

W Regulaminie na ich stronie nie ma wzmianki o "samowolnym dodaniu ogłoszenia" oraz o tym, że są ogłoszenia płatne.

Faktura wystawiona jest z datą 1.11.2011.
Nie podawałem im danych do wystawienia faktury - np. numeru NIP, więc musieli wyszukać go w internecie.

Oczywiście odpisałem, że nie zapłacę tej faktury. Podałem jako argument to co stoi na ich stronie, że formularz jest dostępny dla każdego oraz to, że tych maili nie widziałem na oczy. Portal odpisał mi, że utrzymuje swoje stanowisko i zostałem poinformowany o konsekwencjach ponownego umieszczenia ogłoszenia komercyjnego. Zagrozili oczywiście dopisaniem do KRD BIG S.A. , InfoMonitor S.A oraz egzekucją sądową i komorniczą.

Pytanie moje brzmi czy faktycznie można wysłać do kogoś maila z informacją, że kolejne ogłoszenie będzie płatne i zażądać za to opłaty jeżeli dodało się ogłoszenie nie czytając takiego maila?

Czy taki mail ma moc prawnie wiążącą odbiorcę?
Dodam tylko, że nie zamierzam płacić tej faktury.
Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?

Mam zrzuty ekranowe regulaminu i strony z dodawaniem ogłoszenia.
Czy to może posłużyć jako dowód?

Pozdrawiam i liczę na dobre rady za które z góry dziękuje.
pansowa jest off-line  
11-11-2011, 23:58  
StaryWyga1
Zbanowany
 
Posty: 754
Domyślnie RE: Portal żąda ode mnie pieniędzy za ogłoszenie. Czy słusznie?

Ile masz zapłacić
StaryWyga1 jest off-line  
12-11-2011, 11:35  
pansowa
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Portal żąda ode mnie pieniędzy za ogłoszenie. Czy słusznie?

Widzę, że nie można liczyć na jakąkolwiek sensowną odpowiedź w temacie.
Temat do zamknięcia.
pansowa jest off-line  
12-11-2011, 11:36  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Portal żąda ode mnie pieniędzy za ogłoszenie. Czy słusznie?

Podstawą jest regulamin portalu. Jak w nim nie ma nic o opłatach, to ich roszczenia są bezpodstawne.
 
12-11-2011, 12:28  
pansowa
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Portal żąda ode mnie pieniędzy za ogłoszenie. Czy słusznie?

W regulaminie nie ma wzmianki o żadnych opłatach.
Poprosiłem portal o wskazanie mi stosownego zapisu z regulaminu, który przewiduje taką sytuację, ale nie odnieśli się do tego - trudno wskazać coś czego nie ma. Twierdzą, że ich roszczenia są zasadne ponieważ wysłali do mnie maila, w którym to (podobno) napisali iż dodanie kolejnego ogłoszenia do portalu będzie się wiązało z opłatą. Oczywiście maila nie widziałem. Dodali, że rozpoczną działania windykacyjne i egzekucyjne.


W związku z tym moje pytanie brzmi:
Czy otrzymanie takiego maila i nie odniesienie się do niego w żaden sposób może być podstawą do uzyskania nakazu zapłaty w przypadku dodania kolejnego ogłoszenia?
Czy taki mail jest dla mnie w jakiś sposób wiążący?

Nie wiem czy dobrze rozumuje, ale równie dobrze mogliby w taki mailu napisać, że dodanie kolejnego ogłoszenia będzie traktowane jako zgoda na eutanazje i w tej chwili chcieliby mnie usypiać. Mylę się?
pansowa jest off-line  
12-11-2011, 12:36  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Portal żąda ode mnie pieniędzy za ogłoszenie. Czy słusznie?

Ja bym zdecydowanie stał na stanowisku, że obowiązuje regulamin.
Rejestrując się na tym forum też każdy musiał zaakceptować regulamin. Nie ma w nim nic o opłatach. Idąc tokiem myślenia tamtej firmy, to administracja tego forum mogłaby po napisaniu kilku postów rozsyłać wezwania mailem lub poprzez PW informujące o tym, że każdy kolejny post jest już płatny i na podstawie tego chcieć pieniędzy.
Ponadto: jak oni tak się upierają że wysyłali maile (a Ty twierdzisz że ich nie dostałeś), to niech udowodnią że je dostałeś i przeczytałeś.
W kwestii straszenia konsekwencjami: napisz im, że w kodeksie karnym istnieją stosowne paragrafy dot. prób wyłudzenia, zastraszenia i niekorzystnego rozporządzenia majątkiem. A znamiona tego noszą (Twoim zdaniem) wysuwane przez nich groźby.
 
16-11-2011, 18:31  
gosiakar
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Portal żąda ode mnie pieniędzy za ogłoszenie. Czy słusznie?

Witam,
od tego jest regulamin aby go przestrzegać, a jeśli dokonano jakiś zmian w regulaminie to powinieneś otrzymać informację o zmianie od kiedy ta zmiana wchodzi i jeszcze raz wyrazić zgodę na zmianę regulaminu - podobnie jak w przypadku zmian w umowach, gdyż regulaminy serwisów spełniają rolę jakby umów (przepraszam za nieprecyzyjny język, ale nie jestem prawniczką). Pamiętam jak zmieniały się warunki korzystania z poczty na wp wtedy musiałam jeszcze raz zaznaczyć, że zgadzam się na nowy regulamin. A Ty przecież nic nie zaznaczyłeś.

Z tego co piszesz jest to próba wyłudzenia, ja bym poszła na policję, albo najpierw odpisała portalowi, że zamierzasz zgłosić sprawę policji.
gosiakar jest off-line  
30-11-2011, 02:01  
wojciechpl
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Portal żąda ode mnie pieniędzy za ogłoszenie. Czy słusznie?

Cytat:
Napisał/a pansowa Zobacz post
Widzę, że nie można liczyć na jakąkolwiek sensowną odpowiedź w temacie.
Temat do zamknięcia.
Żeby uzyskać sensowną odpowiedź, należałoby podać więcej danych. jak ktoś ma Ci odpowiedzieć, skoro nie wiadomo o ile chodzi, jaki był regulamin, itp.
Tak po troszkę, to wygląda jakbym napisał: dostałem skądś, fakturę na ileś bo zamieściłem gdzieś ogłoszenie, przystając na jakiś regulamin. Czy mam zapłacić ?
Podaj jakieś bliższe dane np. namiar na regulamin, napisz co masz na fakturze, to wówczas można spróbować Ci pomóc a nie obrażać się, że nikt nie chce pomóc. Te i inne fora nie są miejscami darmowych porad prawnych, co nie znaczy że ktoś Ci nie pomoże. Ale z drugiej strony opisz tak jak trzeba.
wojciechpl jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nęka mnie komornik. Niesłusznie (odpowiedzi: 6) Mam problem z komornikiem. . . A właściwie to sąsiad ma z nim problem, przez co i ja... Otóż mój wspomniany sąsiad ma jakiś dług. Niestety...
§ Komornik unika spłaty niesłusznie pobranych ode mnie pieniędzy (odpowiedzi: 10) Witam To mój pierwszy post tutaj w związku z tym chciałbym się z wszystkimi użytkownikami przywitać i zadać pytanie. Otóż: znalazłem się w takiej...
§ Długi za mieszkanie - czy słusznie na mnie przeszły? (odpowiedzi: 7) Witam Rodzice zadłużyli mieszkanie na kilka tysięcy. Według prawa za regulowanie opłat za wynajem mieszkania solidarnie z najemcą odpowiadają...
§ Pracodawca mnie zwolnił, czy słusznie? (odpowiedzi: 3) Pracuję w call center, w grupie 20 osób. Sala jest mała, nie ma okien, w pomieszczeniu temperatura w ciepły dzień wynosi 36 stopni. Pracodawca...
§ portal pobieraczek chce ze mnie ściągnąć jakieś pieniądze. (odpowiedzi: 2) Witam, sąsiad przyniósł mi jakieś pismo, że to rzekomo listonosz mu przyniósł. Pismo zaadresowane na moje nazwisko, ta sama gmina, miejscowość...
§ Czy bank słusznie podał mnie do BIK'u ? Bank do dziś nie informowął mnie o zadłużeniu (odpowiedzi: 6) Witam. Mój problem rozpoczął się wczoraj starałem się o kredyt w jednym z banków i jakie moje zdziwienie było gdy dostałem jego odmowę. Jako że...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:07.