Strona internetowa - legalność - Forum Prawne

 

Strona internetowa - legalność

Witam! Chciałbym założyc strone internetową, na której będę umieszczał opisy np filmów, gier i muzyki oraz linki prowadzące do nich na RAPIDSHARE.COM. I moje pytanie brzmi: Czy umieszczanie linków do plików umieszczonych na rapidshare jest ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
01-04-2008, 22:29  
kosmus
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Strona internetowa - legalność

Witam!
Chciałbym założyc strone internetową, na której będę umieszczał opisy np filmów, gier i muzyki oraz linki prowadzące do nich na RAPIDSHARE.COM. I moje pytanie brzmi: Czy umieszczanie linków do plików umieszczonych na rapidshare jest legalne?
Pozdrawiam
kosmus jest off-line  
02-04-2008, 18:59  
bungo
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie Re: Strona internetowa - legalność

Jesli chodzi o udostepnianie torrentow, to polska ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną wyłącza odpowiedzialność tylko w dwóch przypadkach: firm hostingowych i w przypadku cache’ingu.

Firma hostingowa nie ponosi odpowiedzialnosci prawnej, gdy nie wie o bezprawnej działalności klienta ktory na jej serwerze uruchomil witryne z tresciami naruszajacymi prawo. Gdy sie o tym dowie, ze zrodla urzędowego lub wiarygodnego - ma obowiazek zablokowac dostep do takiej strony.
Firma zajmujaca sie cache’ingiem (automatyczne i krótkotrwałe pośrednie przechowywanie danych w celu przyspieszenia ponownego dostępu do nich) podobnie, ale w praktyce moze nawet nie miec sposobnosci zablokowania dostepu.

Jesli administrator serwisu torrentowego sam udostępnia w nim pliki to jego odpowiedzialność jest oczywista. Jesli tylko prowadzi stronę, ale w wymianie plików nie uczestniczy, to pojawia sie watpliwosc, czy robi cokolwiek nielegalnego.

Nielegalne jest tylko to, czego wyraznie zabrania ustawa. Tutaj rozstrzygajaca bedzie analiza art. 116 ustawy o prawie autorskim:

Art. 116. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Odpowiedzialnosc karna moze tez grozic takze za tzw. pomocnictwo, na podstawie art. 18 par. 3 i 19 par. 1 k.k. , tj. za ulatwienie popelnienia czynu, o ktorym mowa - w tym przypadku - w w/w przepisie prawa autorskiego. W realiach tego problemu, pomocnictwem moze byc dostarczanie narzędzia, które ma służyć popełnieniu przestępstwa, tj. witryny z torrentami.

Do Polski, jako kraju czlonkowskiego UE stosuje sie wspólnotowe przepisy o prawie autorskim tj. w szczególności Dyrektywę 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym oraz inne przepisy dotyczące prawa autorskiego, które są w większości zaimplementowane do polskiego prawa. Dla krajow spoza UE fundamentalne znaczenie beda mialy przepisy konwencji berneńskiej o ochronie dzieł literackich i artystycznych.

Wiazaca odpowiedz na pytanie o odpowiedzialnosc z tytulu udostepnienia linkow do plikow umieszczonych na rapidshare - w mojej ocenie nie jest to legalne, moze to byc zakwalifikowane jako "pomocnictwo w piractwie". Ale chetnie podyskutuje z Osobami, ktore maja odmienny punkt widzenia.

Na marginesie, dla osob, ktore sciagaja torrenty jest dobra wiadomosc: Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że ISP nie musza ujawniac danych osobowych użytkowników podejrzanych o udostępnianie plików. Pozdrawiam
bungo jest off-line  
17-04-2008, 08:58  
Thor1
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: Strona internetowa - legalność

Co do torrentów w zasadzie zgoda jednak Rapidshare to co innego. Tutaj link nie prowadzi bezpośrednio do treści pirackich a do legalnego portalu na którym, wykonując dalsze czynności można uzyskać dostęp do takich danych. Można zobowiązywać administratora żeby sprawdzał każdy umieszczony na jego stronie link, jeżeli jednak link prowadzi do legalnego portalu odpowiedzialność w tym miejscu si kończy. Dlatego o ile sam host jest legalny link do niego nie może być nie legalny.

Druga sprawa to czy ten kto ściąga popełnia przestępstwo? Przepis mówi używa słowa ROZPOWSZECHNIA dlatego odpowiedzialność ściągającego jest wyłączona. Skoro tak, POMOCNICTWO nie zachodzi albowiem zgodnie z art. 18 kk pomocnik nie działa tutaj w zamiarze aby inna osoba popełniła przestępstwo, bo nie ma kto przestępstwa popełnić- chyba że sam admin ale o tym napisałem już wyżej.

W ogóle nie celowym byłoby aby admin odpowiadał skoro odpowiedzialność zarówno ściągającego jak i hosta jest wyłączona.
Thor1 jest off-line  
29-04-2008, 12:01  
gk.consigliere
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Re: Strona internetowa - legalność

[cytat="Thor1":n14keupi]
Druga sprawa to czy ten kto ściąga popełnia przestępstwo? Przepis mówi używa słowa ROZPOWSZECHNIA dlatego odpowiedzialność ściągającego jest wyłączona. Skoro tak, POMOCNICTWO nie zachodzi albowiem zgodnie z art. 18 kk pomocnik nie działa tutaj w zamiarze aby inna osoba popełniła przestępstwo, bo nie ma kto przestępstwa popełnić- chyba że sam admin ale o tym napisałem już wyżej.
[/cytat:n14keupi]

Ten, kto ściąga za pośrednictwem rapidshare'a (czyli jest tylko downloaderem) przestępstwa nie popełnia, ale osoba uploadująca dane o których mówi art. 116 ustawy o prawie autorskim dokonuje tzw. rozpowszechnienia (czyli czynu zabronionego) - a co za tym idzie (wg mnie bynajmniej) twórca portalu pomaga w popełnieniu przestępstwa uploaderowi (downloadera zostawiamy w spokoju).
gk.consigliere jest off-line  
29-04-2008, 12:22  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie Re: Strona internetowa - legalność

[cytat="Thor1":201pw07d]Co do torrentów w zasadzie zgoda jednak Rapidshare to co innego. Tutaj link nie prowadzi bezpośrednio do treści pirackich a do legalnego portalu na którym, wykonując dalsze czynności można uzyskać dostęp do takich danych. Można zobowiązywać administratora żeby sprawdzał każdy umieszczony na jego stronie link, jeżeli jednak link prowadzi do legalnego portalu odpowiedzialność w tym miejscu si kończy. Dlatego o ile sam host jest legalny link do niego nie może być nie legalny.[/cytat:201pw07d]W temacie bylo pytanie o link do pliku na RapidShare - jesli sam plik jest legalnie rozpowszechniany to i link jest legalny (i na odwrot).

Link "ogolny" do strony glownej RapidShare.com jest zawsze legalny.

Co do sciagania to w Polsce sciagac z Internetu mozna multimedia (muzyka, filmy, zdjecia).
Nie wolno sciagac pirackich gier i programow.
drzemik jest off-line  
29-04-2008, 12:44  
gk.consigliere
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Re: Strona internetowa - legalność

Ale strony Warezowe nie polegają na tym, że link prowadzi do strony głównej rapidshare.com, lecz do konkretnego miejsca na serwerze gdzie znajdują się "zuploadowane" i przygotowane do ściągnięcia dane. Tylko (chyba tylko ) na podstawie tego linka-klucza możemy uzyskać dostęp do danych, o których mowa.

Ponadto sam autor napisał:

Cytat:
będę umieszczał opisy np filmów, gier i muzyki oraz linki prowadzące do nich na RAPIDSHARE.COM.
gk.consigliere jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Strona internetowa firmy "po znajomości" a legalność (odpowiedzi: 4) Załóżmy, że firma do wykonania swojej strony internetowej znalazła chętnego "po znajomości", bez umowy, w ramach barteru albo koleżeńskiej przysługi...
§ [Strona WWW] Własna strona internetowa o tematyce Multimedialnej (odpowiedzi: 13) Witam. Od paru miesiecy wpadlem na pomysl projektu wlasnej strony www o tematyce multimedialnej i mam do tego kilka pytanie. chcial bym zalozyc tą...
§ Strona z napisami + odpowiedni regulamin, a legalność (odpowiedzi: 2) Witam, W niedługim czasie mam w planach otworzenie strony z polskim tłumaczeniem napisów do zagranicznych seriali . Czy taka strona z poniższym...
§ anime -> strona -> megavideo - legalność? (odpowiedzi: 7) Witam. Tytuł tematu może troszeczkę niejasny ale nie wiedziałem jak nazwać ;) Dobra to przejdę do rzeczy. Posiadam stronę internetową z anime no...
§ Strona z hostingiem zdjęć a legalność (odpowiedzi: 2) Witam! Mam parę pytań odnośnie mojego nowego pomysłu. Wykupiłem dziś serwer (dość spory) i chciałbym na nim postawić stronkę z darmowym uploadem...
§ Strona internetowa - spis lekarzy - legalność (odpowiedzi: 3) W internecie pojawiła się strona zawierająca spis lekarzy w Polsce (dodawanych przez internautów), których można oceniać. Dostępna jest pod adresem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:00.