Portal internetowy - kilka pytań. - Forum Prawne

 

Portal internetowy - kilka pytań.

Witam! Długo zastanawiałem się, gdzie umieścić ten tematy, gdyż po trochu poruszać będzie kilku kategorii. Zdecydowałem się umieścić go tutaj, gdyż wszystkie wątki oscylują wokół nowych technologii. (Jeżeli popełniłem błąd przy wyborze, prosiłbym moderatora o ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
11-02-2012, 18:20  
Batoniczny
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Portal internetowy - kilka pytań.

Witam!

Długo zastanawiałem się, gdzie umieścić ten tematy, gdyż po trochu poruszać będzie kilku kategorii. Zdecydowałem się umieścić go tutaj, gdyż wszystkie wątki oscylują wokół nowych technologii. (Jeżeli popełniłem błąd przy wyborze, prosiłbym moderatora o przeniesienie do odpowiedniego działu)

Razem z przyjacielem planujemy założyć portal internetowy. Chcemy to zrobić porządnie, z poszanowaniem wszelkich praw, gdyż liczymy na sukces i nie chcemy mieć żadnych problemów w przyszłości. Jeżeli chodzi o znajomość prawa - strasznie ciężko nam samodzielnie dotrzeć do odpowiednich ustaw i dobrze je zinterpretować, dlatego zebraliśmy nasze pytania i liczymy na jakąś pomoc z Waszej strony.

Nasz portal będzie o muzyce. Chcemy opisywać artystów, zespoły, płyty, koncerty, sprzęty i inne z nią związane. Stąd też kilka pytań odnośnie praw autorskich:

1. Czy aby artykuł wzbogacić zdjęciem (np. przedstawiającym dany zespół, model gitary, sceny z jakiegoś wydarzenia) potrzebujemy czyjejś zgody, czy możemy wykorzystać zdjęcia powszechnie dostępne w Internecie?
2. Czy umieszczanie w artykułach klipów pochodzących z youtube'a lub innych podobnych serwisów przedstawiających np. teledysk, fragment występu "na żywo" jest legalne?
3. Czy cytowanie części, bądź całości tekstów utworów w artykułach mieści się w ramach "prawa cytatu"?
4. Czy nasze "newsy" możemy opierać na doniesieniach z innych stron? Jeśli tak, czy potrzebna jest na to jakaś zgoda, czy może wystarczy przypis? A może nie ma żadnych wymagań, bo to tylko opieranie się na pozyskanej wiedzy?
5. Czy przytaczanie części, lub całości wywiadów przeprowadzonych przez kogoś innego wymaga zgody autora, artysty, z którym wywiad został przeprowadzony, czy też obu stron? A może również mieści się to w ramach "prawa cytatu"?
6. Jeśli osobiście nagramy kawałek występu na żywo, zrobimy zdjęcie artyście, to czy nie naruszamy prawa muzyków do wizerunku publikując go w internecie?
7. W jakiej formie powinno być pozwolenie na wykorzystanie własności jakiegoś artysty?
8. Czy nieprzestrzeganie, naruszenia lub niedopatrzenia w przestrzeganiu praw własności prowadzą do konsekwencji, czy też wystarczy usunięcie kwestii spornej z serwisu?

Poza kwestiami dotyczącymi praw autorskich nurtują nas inne kwestie. Na stronie internetowej docelowo mają pojawić się reklamy:

1. Czy przychód z nich podlega jakimś rozliczeniom?
2. Czy konieczne jest zakładanie działalności gospodarczej, aby taką stronę prowadzić i zarabiać na reklamach?
3. Czy będzie to strona komercyjna, czy niekomercyjna (pytanie odnośnie licencji na wykorzystywanie zdjęć - czytaliśmy, że część zdjęć można darmowo wykorzystywać na stronach niekomercyjnych)?

No i teraz kilka pytań odnośnie praw autorskich, tym razem naszych:

1. Czy możemy zastrzec nazwę naszej strony, jeżeli jest ona powszechnie używanym słowem? Jeżeli nie, to czy istnieje jakaś inna forma zastrzeżenia nazwy, ewentualnie loga?
2. Czy artykuły, które będziemy tam zamieszczać podlegają ochronie i jak możemy bronić się przed nielegalnym wykorzystywaniem naszych treści?
3. Jako, że planujemy założyć również forum - czy zamieszczane tam posty podlegają ochronie praw własności, czy możemy z nich korzystać (jeżeli np. stworzony regulamin forum dawałby taką możliwość)?

Póki co, to tyle. Nie są to wszystkie problemy, które nas nurtują. Te są na tyle istotne, że nie pozwalają nam iść dalej. Jeżeli jest ktoś w stanie nam pomóc, będziemy bardzo wdzięczni!
Batoniczny jest off-line  
11-02-2012, 23:43  
przemulka77
Stały bywalec
 
Posty: 1.185
Domyślnie RE: Portal internetowy - kilka pytań.

Dużo tego postaram się odpowiedzieć na pierwsze osiem pytań

1.TAK potrzebna zgoda autora zdjęcia lub podmiotu który posiada te prawa
2. Zależy od tego czy chcesz ściągnąć klipy z Youtube i umieścić na swojej stronie czy też podać link do Youtube
3. TAK (również tłumaczenia)
4. Zależy od newsa - jeżeli będą to wiadomości powszechnie znane i dostępne np .zmiana składu zespołu ,data wydania płyty ,koncerty - to TAK ,jeżeli newsy "pikantne" to NIE ,zresztą publikowanie tych ostatnich jest ryzykowne gdyż mogą się okazać nie prawdziwe
5. TAK wymaga zgody najlepiej pisemnej
6. NIE
7. w formie pisemnej
8. Może być tylko żądanie usunięcia z serwisu ( i opublikowania sprostowania) lub żądanie usunięcia z serwisu i żądanie zapłaty określonej sumy pieniężnej
przemulka77 jest off-line  
12-02-2012, 14:56  
Batoniczny
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Portal internetowy - kilka pytań.

Dzięki za odpowiedź! Mógłbyś podać mi również artykuły, na których podstawie mamy się opierać?
Batoniczny jest off-line  
25-02-2012, 21:14  
Batoniczny
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Portal internetowy - kilka pytań.

Temat odświeżam, bo nie uzyskałem wyczerpujących odpowiedzi. Znajdzie się ktoś, kto mógłby mi pomóc?
Batoniczny jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozliczenie pit przez portal podatkowy kilka pytań (odpowiedzi: 10) Chciałem skorzystać z nowego portalu podatkowego do wypełnienia i wysłania wstępnie wypełnionego formularza. Niestety nie mogę się zalogować. dane...
§ Portal Internetowy (odpowiedzi: 1) Witam, mam problem odnośnie Polityki Prywatności i Regulaminu przy tworzeniu portalu Internetowego. Wykonanie strony mam już zlecone, praktycznie...
§ Nietypowy sklep internetowy - kilka pytań (odpowiedzi: 5) Będzie to sklep z surowcami i akcesoriami do domowego wyrobu piwa, więc nie jest to coś standardowego. Działalność gospodarcza jednoosobowa. Mam...
§ Kurs internetowy a prawo kilka pytań (odpowiedzi: 2) Witam MAm pytanie prosilbym o w miare szybka odpowiedz bo sprawa jest b. pilna dzieki z gory. Chodzi o to od jakiegos czasu sprzedaje malutki...
§ Portal społecznosciowy - podatki? GD? kilka pytań (odpowiedzi: 3) Witam! Mam w planach założenie portalu społecznościowego i mam do tego kilka pytań, gdyż jestem zielony w prawie a nie chce mieć z nim...
§ Jak założyć Portal Internetowy (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie. Przeszukiwałem forum niestety nie bardzo mogę odszukać informację które by mnie interesowały. Bardzo proszę o pomoc i informację....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:15.