czy muszę to rejestrować jako działalność? - Forum Prawne

 

czy muszę to rejestrować jako działalność?

Witam wszystkich, Od paru miesięcy nie mam pracy i postanowiłem zacząć zarabiać tworząc strony internetowe, prowadząc profile na social media typu Facebook czy Twitter (content managing) i robiąc tego typu rzeczy, które zawsze bardzo dobrze ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
05-03-2012, 22:05  
j85
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie czy muszę to rejestrować jako działalność?

Witam wszystkich,

Od paru miesięcy nie mam pracy i postanowiłem zacząć zarabiać tworząc strony internetowe, prowadząc profile na social media typu Facebook czy Twitter (content managing) i robiąc tego typu rzeczy, które zawsze bardzo dobrze mi wychodziły i sprawiały satysfakcję.

Żeby zwiększyć swoje szanse na znalezienie klientów i pokazać trochę własnych umiejętności tworzenie stron WWW, założyłem osobistą stronę, która ma służyć jako taka "wizytówka". Na stronie wymienione są usługi, które mogę świadczyć i jest tam formularz kontaktowy, za pomocą którego każdy zainteresowany może do mnie napisać.

Ma to działać tak:
-ktoś wchodzi na jedną ze stron www, które zrobiłem, wszystko mu się podoba i widzi w dolnej stopce, że autorem strony jestem ja. Klika na moje nazwisko i zostaje przeniesiony na moją stronę, którą opisałem wyżej.

-na mojej stronie kontaktuje się ze mną za pomocą formularza, w sprawie rozpoczęcia współpracy (powiedzmy, że chodzi właśnie o założenie i prowadzenie jemu lub jego firmie strony internetowej)

-dochodzimy do porozumienia i podpisujemy ze sobą standardową umowę o zlecenie (przypuszczam, że większość takich umów będzie raczej o zlecenie, a nie o pracę) - zainteresowany usługami zatrudnia mnie na określony czas do pełnienia konkretnych usług (stworzenie strony, ew. promocja na portalach społecznościowych itd).

I tak dalej. W teorii, kiedy wszystko się rozkręci mam nadzieję pracować zdalnie, dla kilku klientów równocześnie, na mniej więcej takich samych zasadach.

Moje pytanie jest takie: czy muszę rejestrować to jako jakąś działalność? Moja strona osobista funkcjonuje jedynie jako sposób skontaktowania się ze mną. Na samej stronie nijak nie zarabiam, nie ma na niej nawet żadnych reklam, adsense ani nic takiego (nie ma nawet podanych cen usług, bo te różnić się będą w zależności od potrzeb klienta i nakładu pracy jaka będzie wchodzić w grę). Jest tam tylko lista usług, które oferuję i kontakt ze mną. Słyszałem już różne opinię na temat tego czy muszę to jakoś rejestrować. Kompletnie nie znam się na prawie i zależy mi na poradzie kogoś, kto lepiej orientuje się w tym temacie. Czy potrzebne jest rejestrowanie tego czy mogę spokojnie brać się za to, szukać klientów i czekać na pieniądze?

Jeśli potrzebne są jakieś dodatkowe informacje to chętnie ich dostarczę. Jeśli to nie jest odpowiednia sekcja forum na to pytanie to z góry przepraszam i proszę o skierowanie mnie z tym gdzie trzeba
Pozdrawiam i z góry dzięki.
j85 jest off-line  
05-03-2012, 22:17  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.676
Domyślnie RE: czy muszę to rejestrować jako działalność?

Można takie usługi wykonywać w oparciu o umowę o dzieło:
http://forumprawne.org/umowy-zleceni...-o-dzielo.html
Jak też zarejestrować działalność gospodarczą:
Własna firma krok po kroku - Mała księgowość internetowa i darmowy program do faktur - ifirma.pl
Każda z tych form ma swoje plusy i minusy nie mniej z własnych doświadczeń mogę jedynie powiedzieć, że większość grafików wybiera działalność gospodarczą.
LeszsekS jest off-line  
05-03-2012, 22:32  
j85
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: czy muszę to rejestrować jako działalność?

LeszsekS - Dzięki za odpowiedź!

Czyli wszystko to co opisałem jest kompletnie zgodne z prawem i mogę darować sobie póki co rejestrowanie działalności i podpisywać po prostu umowy o dzieło z poszczególnymi klientami, tak?
j85 jest off-line  
05-03-2012, 22:35  
j85
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: czy muszę to rejestrować jako działalność?

"Każda z tych form ma swoje plusy i minusy nie mniej z własnych doświadczeń mogę jedynie powiedzieć, że większość grafików wybiera działalność gospodarczą."

Aha. Być może rzeczywiście z czasem wybrałbym zarejestrowanie tego jako działalność gospodarczą, póki co jednak wolałbym trzymać się wersji z umowami, takiej jak opisałem, jeśli tak jak mówisz jest legalna i ok.
j85 jest off-line  
06-03-2012, 13:29  
j85
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: czy muszę to rejestrować jako działalność?

Dla 100% pewności: czy mogę jeszcze prosić o potwierdzenie, że rejestracja działalności w moim przypadku nie jest konieczna?
j85 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy muszę rejestrować taką działalność? (odpowiedzi: 1) Chciałbym "założyć" taką działalność, w której bym współpracował z firmami tworząc z nimi jakieś akcje np promocyjne(np. coś typu pomoc w rozwoju...
§ Czy muszę rejestrować działalność ? (odpowiedzi: 6) Czy w przypadku jeśli sprzedaję określoną grupę towarów, np. wyłącznie tablety i nie pobieram za to żadnej marży, nie zarabiam, nie doliczam opłat,...
§ Czy muszę rejestrować działalność gosp. i odprowadzać składki zus/podatek? (odpowiedzi: 2) Witam, od niedawna półprofesjonalnie, za niewielkie pieniądze - miesięcznie wychodzi ok. 200-300 zł oferuję usługi związane z obróbką audio. Czy...
§ Czy muszę rejestrować działalność? (odpowiedzi: 2) Witam Mam takie pytanie czy jeżeli robię różne rzeczy typu gadżetowego z drewna dla siebie do domu i od czasu do czasu zrobię 1 sztukę więcej i...
§ Fotografuję - czy muszę rejestrować działalność gospodarczą? (odpowiedzi: 6) Bardzo proszę o poradę! Jestem fotografikiem - amatorem. Właśnie doposażam własne, domowe, malutkie studio fotograficzne, do własnego, prywatnego,...
§ Czy muszę rejestrować działalność ? (odpowiedzi: 4) Witam, czy muszę rejestrować swoją działalność gdy chcę pracować jako freelancer a konkretnie marketingowiec, pr-owiec, copywriter ? pozdrawiam


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:37.