Karta pojazdu - zwrot nadplaty - Forum Prawne

 

Karta pojazdu - zwrot nadplaty 68

Pozatym wiem, jezeli chodzi im o jakas podstawe prawna--wiem ze gdzies bylo juz o wyrokach sadowych nakazujacych zwrot calej sumy 500zl i odsetek od dnia rejestracji.Czy ma ktos jakies Sygnatury akt z innego sadu zeby ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Zamknięty temat
 
23-01-2013, 14:53  
andreasek
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Karta pojazdu - zwrot nadplaty

Pozatym wiem, jezeli chodzi im o jakas podstawe prawna--wiem ze gdzies bylo juz o wyrokach sadowych nakazujacych zwrot calej sumy 500zl i odsetek od dnia rejestracji.Czy ma ktos jakies Sygnatury akt z innego sadu zeby mozna je jako uzasadnienie wpisac???
andreasek jest off-line  
23-01-2013, 14:55  
andreasek
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Karta pojazdu - zwrot nadplaty

Acha i co oznacza to tluste??bo do tej pory zawsze grozili zwrotem a teraz pisza o postepowaniu zwyklym .Oznacza to ze jak nie odpowiem czy nie zdaze odpowiedziec to osadza od dnia wyslania roszczenia do starostwa czyli od czerwca 2012 ??
andreasek jest off-line  
23-01-2013, 21:31  
kpierog
Użytkownik
 
Posty: 310
Domyślnie RE: Karta pojazdu - zwrot nadplaty

Na str. 94 podałem link do
Rewolucyjny wyrok sądu całkowicie odmieni los polskich kierowców! - Auto, Moto, Samochody. Serwis motoryzacyjny. Najnowsze modele, testy, porady. - Dziennik.pl
a tam w komentarzach:

"Niezależnie od stwierdzenia przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności Rozporządzenia z Konstytucją RP i z ustawą Prawo o ruchu drogowym, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wypowiedział się w kwestii zgodności § 1 ust. 1 Rozporządzenia z prawem wspólnotowym. Na pytanie prejudycjalne Sądu Rejonowego w Jaworznie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, postanowieniem z dnia 10 grudnia 2007 r., sygn. akt C-134/07 (Dz. U. UE C 64, z dnia 08.03.2008 r., str. 15), orzekł, że „art. 90 akapit pierwszy WE należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwia się on opłacie, takiej jak ta przewidziana w § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu, która to opłata w praktyce jest nakładana w związku z pierwszą rejestracją używanego pojazdu samochodowego przywiezionego z innego państwa członkowskiego, lecz nie jest nakładana w związku z nabyciem w Polsce używanego pojazdu samochodowego, jeśli jest on tam już zarejestrowany”. W przedmiotowym postanowieniu Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że nakładanie opłaty na podstawie Rozporządzenia jest niezgodne z prawem wspólnotowym od samego początku (ma charakter ex tunc) i postanowienie to odnosi się do pełnej wysokości opłaty za kartę pojazdu, tj. kwoty 500 zł.
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu Uchwały z dnia 2 czerwca 2010 r. (sygn. akt III CZP 37/10) potwierdza stanowisko strony powodowej, gdzie stwierdził, że ww. Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma skutek ex tunc, tj. wywołuje skutek retroaktywny - „w świetle tego postanowienia nakładanie opłaty za kartę pojazdu było sprzeczne z prawem unijnym i było z nim sprzeczne od samego początku. Oznacza to, że kupujący nie był w ogóle zobowiązany do uiszczenia tej opłaty”. Sąd Najwyższy w ww. uchwale stwierdził ponadto, że „postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odnosi się do pełnej wysokości opłaty za kartę pojazdu w kwocie 500 zł, a nie jedynie do różnicy 425 zł pomiędzy kwotami określonymi w rozporządzeniach z 2003 i 2006 roku”.
Skoro kupujący jak to wyżej orzeczono nie zobowiązany do uiszczania powyższej opłaty, to nie można mówić ze świadczenie to miało charakter publiczno prawny

Sąd Rejonowy również błędnie uznał że powyższa opłata była dochodem jednostki samorządu bowiem wg ustawy miał pokrywać koszty utylizacji pojazdu.
Skoro powyższa opłata od samego początku była bezpodstawnym wzbogaceniem to w państwie prawa nie można konwalidować od początku wadliwej czynności prawnej i uznawać że stanowi to dochód powiatu. Żaden przepis prawa nie stanowi że bezpodstawne wzbogacenie jest źródłem dochodu Państwa, powiatu, ani żadnego innego podmiotu prawnego. Zasady państwa prawa ograniczają źródła dochodów nie tylko państwa i powiatu ale każdego podmiotu jedynie do legalnych-zgodnych z prawem przesunięć majątkowych na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Jedynie z ostrożności procesowej należy wskazać, że w pewnych wypadkach wskazanie przez powoda przepisów prawa materialnego może mieć znaczenie dla ukierunkowania sprawy pod względem faktycznym nie oznacza wyeliminowania podstawowej dla procesu cywilnego zasady da mihi faktum, dabo tibi ius. W procesie cywilnym nałożony jest, bowiem na powoda jedynie obowiązek przytoczenia okoliczności faktycznych, natomiast prawidłowe zastosowanie prawa materialnego należy w zasadzie z urzędu do sądu i to bez względu na to czy powód przytoczył podstawę prawną powództwa bądź wskazał ją błędnie.. (por. np. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26.6.1997 r., I CKN 130/97, niepubl.). Dlatego też w omawiany przypadku podstawa prawna rozstrzygnięcia jest art. 405 kc mówiący o bezpodstawnym wzbogaceniu "

To jest podstawa dlaczego 500zł a nie tylko różnica - ponieważ cała opłata była bezpodstawna, dyskryminująca i niezgodna z prawem.

Cytat:
Napisał/a andreasek Zobacz post
Acha i co oznacza to tluste??bo do tej pory zawsze grozili zwrotem a teraz pisza o postepowaniu zwyklym .Oznacza to ze jak nie odpowiem czy nie zdaze odpowiedziec to osadza od dnia wyslania roszczenia do starostwa czyli od czerwca 2012 ??
To tłustym drukiem nie jest zbyt istotne. Po prostu jeśli im nie odpowiesz to odbędzie się normalna rozprawa. Może się to jedynie wiązać z dodatkowymi kosztami, gdyż tryb postępowania uproszczonego jest z reguły związany z mniejszymi opłatami sądowymi za wniesienie pozwu (zerknij na kalkulator jaki wkleiłem kilka postów wyżej).
Odsetki to inna para kaloszy, można je naliczać dopiero po nie spełnieniu naszych żądań przez stroną pozwaną (po upłynięciu terminu wyznaczonym w wezwaniu do zapłaty) i tutaj uważam, że sądy mają rację.

Dlaczego trzy kopie?! Ta wynika z postępowania przed sądem, każda ze stron musi zapoznać się z nowymi dokumentami, dowodami. Jeśli cokolwiek zmieniasz to strona pozwana powinna być poinformowana o tym na piśmie, zresztą to nie jest wielki koszt.
Wyślij jak najszybciej Priorytetem lub lotniczym i z głowy.

Pzdr
kpierog jest off-line  
24-01-2013, 21:27  
andreasek
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Karta pojazdu - zwrot nadplaty

Dzieki,poprawilem ,wyslalem faxem z potwierdzeniem i dzisiaj poszly oryginaly poczta lotnicza. Teraz pozostaje mi czekac co znowu wymysla zeby mnie splawic.pozdrawiam.
andreasek jest off-line  
25-01-2013, 15:34  
tetra
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Karta pojazdu - zwrot nadplaty

Witam wszystkich!
Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Chronologia moich starań o zwrot nadpłaty jest następująca:
1. marzec 2012r. - złożenie przedsądowego wezwania do zapłaty w starostwie
2. kwiecień 2012r. - odmowa starostwa
3. maj 2012r. - złożenie pozwu do sądu rejonowego
4. sierpień 2012r. wyrok sądu zasądzający od starostwa kwotę 425,00zł
5. październik 2012r. - apelacja starostwa złożona do sądu okręgowego
7. listopad 2012r. - wpłata na moje konto kwoty 425,00 + koszty sądowe! dokonana przez starostwo powiatowe.

Sądziłam więc, że sprawa została zamknięta. Co prawda zdziwiła mnie owa wpłata, ponieważ złożona apelacja wskazywała na dalszy bieg, niemniej jednak uznałam, że to koniec sprawy. I nagle przed kilkoma dniami otrzymałam od sądu okręgowego zawiadomienie o rozprawie apelacyjnej!

Moje pytanie jest następujące: co powinnam w tej sytuacji zrobić? uznać, że ktoś w starostwie omyłkowo dokonał wpłaty na moje konto w/w kwoty i w związku z tym stawić się na rozprawę apelacyjną? czy też zawiadomić sąd okręgowy o wpłacie na mojej konto spornej kwoty?

Będę wdzięczna za każdą udzieloną podpowiedź w tej sprawie.

Pozdrawiam!
tetra jest off-line  
25-01-2013, 23:33  
kpierog
Użytkownik
 
Posty: 310
Domyślnie RE: Karta pojazdu - zwrot nadplaty

A na kiedy jest rozprawa? Może faktycznie starostwo się zagalopowało z apelacją ? Następnie poszli po rozum do głowy - oddali kasę - a jeszcze nie cofnęli apelacji? Raczej nie ma się co martwić na zapas. Dokumenty z sądu czasem długo idą pocztą
kpierog jest off-line  
26-01-2013, 09:19  
tetra
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Karta pojazdu - zwrot nadplaty

Dzięki za odp. kpierog (szczerze mówiąc właśnie na Ciebie liczyłam, z uwagi na fakt Twojego zaangażowania w sprawę karty pojazdu oraz ilość przydatnych info, które zamieszczasz).
Termin rozprawy został wyznaczony na maj 2013r.
Martwi mnie to, że być może jakaś nieudaczna księgowa w starostwie dokonała przelewu i tym samym zwrotu nadpłaty na podstawie nieprawomocnego przecież wyroku. Natomiast o całej sprawie nie poinformowana została kancelaria upoważniona przez starostę do występowania w tej sprawie.
tetra jest off-line  
26-01-2013, 09:23  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.945
Domyślnie RE: Karta pojazdu - zwrot nadplaty

Proszę o kontynuację dyskusji w II części wątku.
Ag_Maz jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Karta pojazdu - zwrot nadplaty cz. II (odpowiedzi: 271) ------ Niniejszym otwieram II część wątku o zwrocie nadpłaty za kartę pojazdu. Moderator ------ Witam wszystkich! Zwracam się z prośbą o...
§ komornik egzekucja i zwrot nadplaty (odpowiedzi: 7) Witam wszystkich mam taki problem ze trzy tygodnie temu komornik zabral mi z wynagrodzenia 2157 zlotych gdzie sprawa zostala kilka tugodni wczesniej...
§ Zwrot nadplaty alimentów z depozytu sądowego (odpowiedzi: 2) Witam. Komornik ściągał zaległe alimenty z mojej pensji. Założyłem sprawę w sądzie i biegły sądowy wykazał że kwota należna dawno została spłacona....
§ Karta pojazdu zwrot nadpłaty decyzja o umorzeniu. (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich zainteresowanych i zorientowanych. Jak w tytule, zwróciłem się o zwrot nadpłaty za kartę pojazdu. W odpowiedzi otrzymałem decyzje o...
§ Karta pojazdu zwrot nadpłaty nakaz zapłaty a wyrok (odpowiedzi: 3) Witam, dziś dostałem NAKAZ ZAPŁATY W POSTĘPOWANIU UPOMINAWCZYM W piśmie tym Sąd orzeka, że pozwane Miasto powinno zapłacić tj. zwrócić w terminie 2...
§ Zwrot nadplaty za mandat (odpowiedzi: 1) Witam, gdyz to moj pierwszy post na forum. Mam malutka sprawe, z pol roku temu dostalem maly mandacik w postaci 50zl, nie wiem jak to zrobilem ale...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:43.