Czy mogę sprzedawać taki towar? (niedostępny oficjalnie w Polsce) - Forum Prawne

 

Czy mogę sprzedawać taki towar? (niedostępny oficjalnie w Polsce)

Witam, Chciałabym sprowadzać z USA produkt firmy Panasonic, który nie jest oficjalnie dostępny w Polsce i jeszcze długo nie będzie. Moja firma kupowałaby go od firmy w USA i następnie ja sprzedawałabym go w Polsce. ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
26-10-2008, 11:59  
nat51
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Czy mogę sprzedawać taki towar? (niedostępny oficjalnie w Polsce)

Witam,
Chciałabym sprowadzać z USA produkt firmy Panasonic, który nie jest oficjalnie dostępny w Polsce i jeszcze długo nie będzie.
Moja firma kupowałaby go od firmy w USA i następnie ja sprzedawałabym go w Polsce. Nie wiem jednak czy to legalne? Czy Panasonic nie będzie mogło mnie zaskarżyć, że sprzedaje produkt bez ich zgody?
Pytanie brzmi mocno naiwnie, ale sprawa jest dla mnie ważna, a trochę mnie już niektórzy ludzie nastraszyli.
Bede bardzo wdzięczna za odpowiedzi!
nat51 jest off-line  
26-10-2008, 16:45  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Cytat:
Prawo własności przemysłowej:
Art. 155. 1. Prawo ochronne na znak towarowy nie rozciąga się na działania dotyczące towarów ze znakiem, polegające w szczególności na ich oferowaniu do sprzedaży lub dalszym wprowadzaniu do obrotu towarów oznaczonych tym znakiem, jeżeli towary te zostały uprzednio wprowadzone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez uprawnionego lub za jego zgodą.
2. Nie stanowi również naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy import oraz inne działania, o których mowa w ust. 1, dotyczące towarów oznaczonych tym znakiem towarowym, jeżeli towary te zostały uprzednio wprowadzone do obrotu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego przez uprawnionego lub za jego zgodą.
3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli przemawiają za tym uzasadnione względy, które pozwalają uprawnionemu sprzeciwić się dalszej dystrybucji towarów, w szczególności jeżeli po wprowadzeniu do obrotu zmieni się lub pogorszy stan towarów.
Z powyższego wynika, że nie może Pan bez zgody Panasonic odprzedawać towaru sprowadzonego z USA. Taka możlwość dotyczy tylko towarów sprowadzonych z krajów Unii Europejskiej, Islandii lub Norwegii.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy mogę sprzedawać swój projekt, mały skrypt? (odpowiedzi: 1) Witam, mam następujące pytanie: Czy mogę sprzedawać swój projekt, mały skrypt bez zarejestrowania w urzędzie skarbowym, legalnie? Albo co muszę...
§ Legalność ściągania z internetu muzyki niedostępnej w Polsce (odpowiedzi: 2) Przeczytałam na jakimś forum, że ściąganie z internetu muzyki niedostępnej w Polsce jest nielegalne. Chodzi mi głównie o takie piosenki, których...
§ Obrót bazą CV. Czy mogę sprzedawać? (odpowiedzi: 2) Witam, Chciałbym założyć firmę która będzie pozyskiwała CV pracobiorców (osób szukających pracę) i następnie sprzedawała takie bazy pracodawcom....
§ Czy firma ma prawo sprzedawać towar ? (odpowiedzi: 1) Witam. Mam pytanie . Czy firma ma prawo sprzedawać towar objęty restrukturyzacją w celu rozliczenia swoich zobowiązań wobec wierzycieli , w tym...
§ Czy mogę sprzedawać towar firmy (odpowiedzi: 2) Witam, pochodzę z małej miejscowości i chciałbym z większego miasta sprzedawać towary na pobliskim bazarku. Towary dotyczyć będą np. meblościanek...
§ Czy mogę sprzedawać tutoriale gry na gitarze ? (odpowiedzi: 6) Witam, jak w temacie. Miałoby wyglądać to tak: Nagrywam kamerą kilka płyt DVD z tutorialami (lekcjami) konkretnych utworków na gitarę. Naklejam na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:14.