Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek - Forum Prawne

 

Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek 4

Witam ,też mam problem z sendit .... czy ktos z Was załatwił sprawę wyłudzenia pieniędzy pozytywnie . Proszę o jakieś informacje jak się wasze sprawy potoczyły. .pozdrawiam Wszystkich....



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
03-09-2014, 18:19  
piotr1972
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Witam ,też mam problem z sendit .... czy ktos z Was załatwił sprawę wyłudzenia pieniędzy pozytywnie .
Proszę o jakieś informacje jak się wasze sprawy potoczyły.
.pozdrawiam Wszystkich.
piotr1972 jest off-line  
08-09-2014, 14:22  
vibor
Zbanowany
 
Posty: 72
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Ja dziś dostałem ostateczne wezwanie przed sądowe od wysy...tan...pl a kwotę 35zł i straszeniem o wpisie do BIG (z tego co wiem to przejmują dopiero od 200zł) po ponad roku ciszy z ich strony.
vibor jest off-line  
09-09-2014, 11:23  
dolores181
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

witam, ja również zostałam oszukana przez firmę pośredniczącą, w dniu 28 08 2013 wysłałąm wózek parasolkę o wadze ok 8 kg ale wpisałam 10 kg aby nie było nieporozumien , firma k-ex bo nie mam wagi w domu , we wrześniu dostąłam wezwanie do dopłaty 34, 52 za jakoby niestandartowy element , moje odwołania nie przyniosły efektu a wczoraj czyli 8 09. 2014 dostąłma od nich pismo że mam zapłacić 48 zł z odsetkami i kosztami wezwania , w terminie 7 dni bo inaczej zgłoszą mnie do REJESTRU DŁUŻNIKÓW , i do SĄDU , moje pytanie czy mam się czego bać i co robić w tej sytuacji???
dolores181 jest off-line  
09-09-2014, 13:30  
dolores181
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

a i jeszcze jedno, kiedy ulega przedawnieniu to wezwanie do zapłaty? bo straszą odsetkami
dolores181 jest off-line  
24-10-2014, 19:16  
ansa
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Witam.W sierpniu wysyłałam paczkę firmą UPS,ale przez portal furgonetka i po trzech tygodniach zażądali dopłaty 157zł,do paczki za którą zapłaciłem już 95zł.Po złożeniu reklamacji zamiast odpowiedzi podwyzszono kwotę o 24zł za monit
ansa jest off-line  
23-04-2015, 12:49  
alwi
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Witam,

Temat dalej aktualny. Podobny wątek:
http://forumprawne.org/prawo-cywilne...lke-dhl-2.html
Umieściłem tam post, ale tu jest więcej ludzi, więc też się dopisuję...

Jest też:
http://forumprawne.org/windykacja/43...rierskiej.html

Jeśli macie jakieś informacje na temat zakończenia Waszych spraw, to proszę napiszcie jeszcze podsumowania. Szczególnie odnośnie ewentualnego postępowania sądowego i/lub windykacji - czy do jakichkolwiek doszło?

***mod***
Dla mnie to wygląda na wyłudzanie pieniędzy i praktyki niedozwolone.

Napisałem do DHL, potwierdzili że u nich w systemie widnieje taka waga z jaką zgłasza się do mnie Epaka z żądaniem dopłaty, czyli wyższa od zadeklarowanej i z paczki robi się paleta. Niestety DHL nie chce udzielać informacji czy obciążył Epakę dodatkowymi opłatami w związku z moją paczką. Przewoźnik twierdzi, że nie jestem dla niego stroną, bo nie jestem płatnikiem faktury...

Poczytałem trochę (głównie Wasze wypowiedzi) i mnie się wydaje, że jednak osobą zwaną w przepisach Nadawcą jestem ja i jak najbardziej jestem tu stroną do rozmowy dla Przewoźnika, a Pośrednik jest tylko "innym sposobem dostarcza informacji niezbędnych do prawidłowego wykonania przewozu". W związku z tym zgłosiłem się do DHL stawiając sprawę jak poniżej:

Wyłączenie odpowiedzialności Pośrednika za zawartość przesyłki powinno działać w dwie strony i zgodnie z art. 38 i 48 Prawa Przewozowego (poniżej) rozumiem, że odpowiedzialność z powodu nieprawidłowej wagi przesyłki także dotyczy Nadawcy (czyli mnie) wobec Przewoźnika, a nie Pośrednika, jakim jest serwis Epaka i Przewoźnika. Mimo, że jest tu on płatnikiem i odbiorcą faktury.

Wydaje się więc, że serwis Epaka nie jest uprawniony do dochodzenia ewentualnych roszczeń ode mnie (jako Nadawcy). Może to jednak robić DHL jako Przewoźnik.

W związku z tym poprosiłem DHL (przez formularz kontaktowy na ich stronie) o przedłożenie protokołu podpisanego przez ich przedstawicieli i ew. inne osoby obecne podczas sprawdzenia przesyłki, który wskazywałby przedmiotową rozbieżność.

Ponadto poprosiłem (w szczególności) o informację wraz z uzasadnieniem dlaczego sprawdzenie ustalonych przez DHL rozbieżności i spisanie protokołu nie zostało - zgodnie z obowiązującym, polskim prawem - dokonane w obecności Nadawcy?
Wezwanie mnie było możliwe (dysponowali cały czas moim numerem tel. i/lub adresem zawartym w liście przewozowym / zleceniu) i chętnie zgłosiłbym się w wyznaczonym terminie, żeby zweryfikować rzeczywistą wagę nadanej przeze mnie przesyłki.

Prawo Przewozowe (Dz. U. 2012 r. poz. 1173)

Art. 38.
1. Nadawca składa przewoźnikowi na przesyłkę towarową list przewozowy, a jeżeli przy danym rodzaju przewozu jest to powszechnie przyjęte, w inny sposób dostarcza informacji niezbędnych do prawidłowego wykonania przewozu.
2. W liście przewozowym nadawca zamieszcza:
1) nazwę i adres nadawcy, jego podpis oraz określenie placówki przewoźnika zawierającej umowę;
2) miejsce przeznaczenia przesyłki oraz nazwę i adres odbiorcy;
3) określenie rzeczy, masy, liczby sztuk przesyłki, sposobu opakowania i oznaczenia;

Art. 48.
1. Przewoźnik może sprawdzić, czy przesyłka odpowiada oświadczeniom nadawcy zawartym w liście przewozowym oraz czy zachowane zostały przepisy dotyczące rzeczy dopuszczonych do przewozu na warunkach szczególnych.
2. Sprawdzenia dokonuje się w obecności Nadawcy, a jeżeli wezwanie go nie jest możliwe albo gdy nie zgłosi się w wyznaczonym terminie, przewoźnik dokonuje sprawdzenia w obecności osób zaproszonych przez siebie do tej czynności.
3. Wynik sprawdzenia zamieszcza się w liście przewozowym albo dołączonym do niego protokole.
4. W razie stwierdzenia niezgodności oświadczeń zawartych w liście przewozowym ze stanem rzeczywistym przesyłki, koszty sprawdzenia obciążają przesyłkę.

Kodeks Cywilny (Dz.U. 1964 Nr 16 poz. 93)

Zgodnie z art. 6 kc, łac. Ei incumbit probatio qui dicit, non qui negat, ciężar udowodnienia faktów mających dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie (art. 227 kpc) spoczywa na stronie, która z tych faktów wywodzi skutki prawne (art. 6 kc). Norma ta ma zastosowanie do wszystkich dziedzin prawa prywatnego, a także do postępowania nieprocesowego, zabezpieczającego, egzekucyjnego i międzynarodowego.
Chociaż przeprowadzanie dowodu prawdziwości twierdzeń o faktach nie jest obowiązkiem, a jedynie prawem strony, to nieskorzystanie z tego prawa może przynieść negatywne skutki procesowe.

Przykład: Powód, który nie udowodni wagi przesyłki innej niż zadeklarowana w umowie przewozowej, nie udowodni tym samym, że pozwany jest mu winien żądanej w pozwie kwoty dopłaty za różnicę wagową.

Ponadto art. 6 kc, jako umieszczony w części ogólnej Kodeksu cywilnego, zawiera jedynie normę generalną. Zgodnie zaś z zasadą lex specialis derogat legi generali inne przepisy mogą inaczej nakładać ciężar dowodu. Dzieje się tak między innymi w tych przypadkach, w których strona wywodząca skutki prawne zasługuje według ustawodawcy na szczególną ochronę oraz gdy udowodnienie danego faktu jest wysoce utrudnione lub niemożliwe. Chodzi tu o domniemanie prawne, które zwalnia od przeprowadzenia dowodu oraz odwrócenie ciężaru dowodu.

A wśród domniemań ustawodawca przewidział między innymi, że:

jeżeli Przewoźnik przyjmie przesyłkę bez zastrzeżeń, domniemywa się, że znajdowała się w należytym stanie (art. 781 § 2 kc),

Domniemanie oznacza, że nie trzeba dowodzić faktu domniemanego. Nie oznacza natomiast, że strona przeciwna nie może obalić domniemania. Ale to na niej spoczywa ciężar dowodowy.


Czyli rozumiem, że jeśli chcą ode mnie dodatkowej opłaty za przewóz przedmiotowej paczki, to:
- po pierwsze: powinien się do mnie zgłosić DHL
- po drugie: DHL powinien był mnie wezwać jeśli taka rozbieżność istniała w momencie, kiedy było to weryfikowalne
- po trzecie: jeśli teraz DHL chciałby dopłaty, to nie wystarczy samo twierdzenie, że istniała rozbieżność, a musieliby mieć jakiś dowód który stanowiłby podstawę dla faktury z dopłatą. (Ja stoję na stanowisku, że paczka mieściła się w deklarowanej kategorii wagowej oraz że ich pomiar był błędny lub nierzetelny i nie muszę tego teraz udowadniać, bo to oni zwrócili się o dopłatę i zarzucają mi błędną deklarację w pierwszej kolejności.)

[Proszę o skorygowanie mnie pod kątem prawnym, jeśli się mylę.]
alwi jest off-line  
24-06-2015, 21:51  
nikoma
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

W 2013 r przez firme ***.pl wysłałam paczkę zagraniczną. Wymiary i waga zgodne ze zgłoszeniem, pakowana w obecności i z pomocą znajomej.Do zadeklarowanej wagi 30 kg brakowało 1 kg.Opłaciłam wysyłke przed przyjazdem kuriera (ok.100,-zł).
Po dostarczeniu paczki do odbiorcy, po 2 tygodniach, otrzymałam dodatkową fakturę na ok.200 zł w związku z niezgodnością wagi.Reklamacji nie uznano.Wściekła zapłaciłam (przelewem bankowym), żeby odczepić się na zawsze od tej firmy.
Kilka dni temu otrzymałam sms od firmy windykacyjnej ***, powołującej się na serwis ***, od której najprawdopodobniej , odkupili mój "dług".
Zalogowałam się w*** i ze zdumieniem ujrzałam saldo ujemne, czyli brak wpłaty za dodatkową,karną fakturę.
Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam absolutnie żadnej korespondencji mailowej ani pocztowej wzywającej mnie do uregulowania zaległej opłaty.
Zastanawia mnie fakt straszenia sądem, który może nadać bieg sprawie, jeśli nie zostały wyczerpane środki wzywania do uregulowania zależności - przede wszystkim listu z potwierdzeniem odbioru.
I nie wiem - czy czekać na bieg wydarzeń, czy zgłosić sprawe na policję albo do prokuratury, ponieważ podejrzewam zmowę obu firm w celu wyłudzania pieniędzy.
Oczywiście posiadam potwierdzenie wykonania operacji bankowej z datą, kwotą i nr faktury.
Pozdrawiam wszystkich poszkodowanych i przestrzegam przed ***.
nikoma jest off-line  
24-06-2015, 22:26  
Pablo_11
Stały bywalec
 
Posty: 2.527
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Podejrzewać można wszystko, a nawet każdego.
Nic tym firmom nie udowodnisz.
Wyślij firmie windykacyjnej kopię potwierdzenia dokonania płatności i wtedy czekaj na rozwój wypadków.
Jest na forum wiele wpisów osób, które postanowiły zignorować takie pisma i czekać. I doczekały się komornika.
Pablo_11 jest off-line  
25-06-2015, 09:40  
nikoma
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Ok, mogłabym tak zrobić (wysłać bankowe potwierdzenie operacji) ale do kogo? Oprócz sms od windykatora z podanym nr telefonu, na który nie odpowiadają, nie mam żadnych namiarów - adresu, e-maila.
Posiedziałam przy komputerze i naczytałam się duuuuużo na temat przekrętów związanych z "odzyskiwaniem" długów.
Co ciekawsze linki - dla poszkodowanych podaję niżej :

Ważna informacja:
Przed e-sądem będzie można upominać się tylko o długi, które mają mniej niż trzy lata. Dodatkowo pozew będzie musiał zawierać numer PESEL lub NIP dłużnika.

***mod***
nikoma jest off-line  
07-07-2015, 18:55  
darinkajj
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Alwi jak zakonczyla sie twoja sprawa? Jestem ciekawa bo teraz jestem w podobnej sytuacji
darinkajj jest off-line  
08-07-2015, 05:49  
darinkajj
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Ja obudzilam sie za pozno. Firma posredniczaca kazala kontaktowac sie z kurierem w celu napisania oswiadczenia ze waga byla ok. Ciezko bylo go zlapac. Nie wiedzialam ze moge sama to napisac. 2 tygodnie juz minely, co moge jeszcze zrobic?
darinkajj jest off-line  
03-12-2015, 12:24  
alwi
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Witam, w związku z zapytaniami w temacie przesyłam informację do której dotarłem z pomocą Federacji Konsumentów:

"Proszę w niniejszym przypadku odwołać się do wyroku Sądu Rejonowego dla
m. st. Warszawy w Warszawie z dnia 10 marca 2014 roku, sygn. akt XVI GC 1051/13 (całą treść
wyroku może Pan znaleźć na stronie Portal Orzeczeń Sądów Powszechnych ). W wyroku Sąd Rejonowy wskazał,
że „Przewoźnik zgodnie z art. 48 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. prawo przewozowe (Dz. U. z 2000
r Nr 50 poz. 601 j.t. ze zm.) zwanego dalej prawem przewozowym ma prawo sprawdzić czy przesyłka
odpowiada oświadczeniom nadawcy zawartym w liście przewozowym oraz czy zachowane zostały
przepisy dotyczące rzeczy dopuszczonych do przewozu na warunkach szczególnych. Sprawdzenia
dokonuje się w obecności nadawcy, a jeżeli wezwanie go nie jest możliwe albo gdy nie zgłosi się w
wyznaczonym terminie, przewoźnik dokonuje sprawdzenia w obecności osób zaproszonych przez
siebie do tej czynności. Wynik sprawdzenia zamieszcza się w liście przewozowym albo dołączonym do
niego protokole(…)Warto jednak wskazać, iż przepisy prawa przewozowego są bezwzględnie
obowiązujące i nie można umownie zmieniać ich treści, zatem wiążące są zapisy ustawy. Przepisy
ustawy przyznają przewoźnikowi prawo sprawdzenia przesyłki jednakże nie zwalniają go z obowiązku
udowodnienia wyniku sprawdzenia.(…)Nie sposób uznać, iż prawo przewoźnika do sprawdzenia
wymiarów przesyłki realizuje się tak, że nadawca w żaden sposób nie ma możliwości obrony swojego
stanowiska i wystarczy, że przewoźnik praktycznie oświadczy, że wymiary były nie zgodne aby uznać,
iż udowodnił swoje racje. Nie wezwano pozwanego do sprawdzenia przesyłki, żeby mógł się o tym
naocznie przekonać, ale co najistotniejsze i co było już poruszane nie wpisano konkretnych wymiarów.
(…)A zatem uznając powództwo za nieudowodnione w braku podstaw do zastosowania przepisu art.
48 prawa przewozowego, sąd oddalił je w całości”.
alwi jest off-line  
03-12-2015, 17:54  
jacroj8849
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Witam , ja po 2 tygodniach od dostarczenia przesyłki nadawcy dostałemcoś takiego:


Witamy serdecznie,

Podczas weryfikacji Państwa przesyłki w firmie kurierskiej stwierdzono rozbieżności ze złożonym zamówieniem. W związku z tym firma kurierska dokonująca przewozu tej przesyłki obciążyła nas opłatami, które to zgodnie z regulaminem zostały Państwu doliczone.

Prosimy o uregulowanie należnej nam kwoty 528,13 PLN do dnia 19.11.2015.

Szczegółowe zestawienie wraz z informacjami, z przekroczenia których parametrów wynika doliczenie znajduje się na:
***mod***
Prosimy o zapoznanie się z nimi i w przypadku uzasadnionych wątpliwości prosimy o kontakt.

Przypominamy, że firma kurierska dysponuje najnowszej generacji urządzeniami pomiarowymi dlatego każda przesyłka zostaje automatycznie zważona, zmierzona laserowo, weryfikowany jest jej kształt oraz sposób zapakowania (np. owinięcie folią).


Z góry dziękujemy za terminową płatność. Z pozdrowieniami,
Zespół***mod***.plm co

Witamy serdecznie,

Podczas weryfikacji Państwa przesyłki w firmie kurierskiej stwierdzono rozbieżności ze złożonym zamówieniem. W związku z tym firma kurierska dokonująca przewozu tej przesyłki obciążyła nas opłatami, które to zgodnie z regulaminem zostały Państwu doliczone.

Prosimy o uregulowanie należnej nam kwoty 528,13 PLN do dnia 19.11.2015.

Szczegółowe zestawienie wraz z informacjami, z przekroczenia których parametrów wynika doliczenie znajduje się na:
***mod***
Prosimy o zapoznanie się z nimi i w przypadku uzasadnionych wątpliwości prosimy o kontakt.

Przypominamy, że firma kurierska dysponuje najnowszej generacji urządzeniami pomiarowymi dlatego każda przesyłka zostaje automatycznie zważona, zmierzona laserowo, weryfikowany jest jej kształt oraz sposób zapakowania (np. owinięcie folią).


Z góry dziękujemy za terminową płatność. Z pozdrowieniami,
Zespół ***mod***.pl


Podczas weryfikacji Państwa przesyłki w firmie kurierskiej stwierdzono rozbieżności ze złożonym zamówieniem. W związku z tym firma kurierska dokonująca przewozu tej przesyłki obciążyła nas opłatami, które to zgodnie z regulaminem zostały Państwu doliczone.

Prosimy o uregulowanie należnej nam kwoty 528,13 PLN do dnia 19.11.2015.

Przypominamy, że firma kurierska dysponuje najnowszej generacji urządzeniami pomiarowymi dlatego każda przesyłka zostaje automatycznie zważona, zmierzona laserowo, weryfikowany jest jej kształt oraz sposób zapakowania (np. owinięcie folią).

Poniżej umieściliśmy szczegółowe zestawienie wraz z informacjami, z przekroczenia których parametrów wynika doliczenie. Prosimy o zapoznanie się z nimi i w przypadku uzasadnionych wątpliwości prosimy o kontakt. Z góry dziękujemy za terminową płatność.
Przesyłka: ***mod***
bok Doliczenie wynikające z przekroczenia Wartość netto bok
Duża paczka Naciśnij aby zobaczyć opis
ZAMÓWIENIE WERYFIKACJA
WAGA RZECZYWISTANaciśnij aby zobaczyć opis 5 kg -
WYMIARYNaciśnij aby zobaczyć opis 40x160x40 cm 187x64x63 cm
WAGA WYMIAROWANaciśnij aby zobaczyć opis 52 kg (40x160x40 / 5000) 151 kg (187x64x63 / 5000)
69,76 PLN
Zmiana produktu Naciśnij aby zobaczyć opis
ZAMÓWIENIE WERYFIKACJA
WAGA RZECZYWISTANaciśnij aby zobaczyć opis 5 kg -
WYMIARYNaciśnij aby zobaczyć opis 40x160x40 cm 187x64x63 cm
WAGA WYMIAROWANaciśnij aby zobaczyć opis 52 kg (40x160x40 / 5000) 151 kg (187x64x63 / 5000)

245.93 PLN cena przesyłki po weryfikacji
+ 16.69 PLN dopłata paliwowa
+ 39.39 PLN prowizja (15%)
- 53.40 PLN cena zamówionej przesyłki
248.61 PLN wartość netto do zapłaty


Napisałem do nich maila , że po wykonanej usłudze, kiedy już minął pewien czas oni mnie informują o dopłacie ośmiokrotnie wyższej od wycenionej usługi???

Korzystając często z usług firm kurierskich , kupując na portalach aukcyjnych niejednokrotnie elementy karoserii samochodowych nigdy nie zapłaciłem więcej niż 50-70 zł ... tymczasem serwis kurierzy po 2 tyg. żąda dopłaty ponad 500 zł za wysłaną skorupę zderzaka do seata Leona , możliwym jest, iż po zapakowaniu w strecz i tekturę wymiary się zmieniły ale czy nie powinienem być informowany o tym przed dostarczeniem paczki ?
Czy przyjętą metodą jest żądanie dopłat po wykonanych usługach? Czy klient nie powinien zostać informowany o zmianie ceny , zwłaszcza gdy różnica jest tak ogromna?

Pracując w branży usługowej , zawsze informujemy klienta o cenie usługi i jeśli ulega ona zmianie z jakiegoś powodu informujemy i pytamy o zgode...

Czy zwracając się do rzecznika praw konsumentów uzyskam jakąś pomoc??

pozdrawiam

248,61 PLN
Przekroczone maksymalne wymiary Naciśnij aby zobaczyć opis
ZAMÓWIENIE WERYFIKACJA
WAGA RZECZYWISTANaciśnij aby zobaczyć opis 5 kg -
WYMIARYNaciśnij aby zobaczyć opis 40x160x40 cm 187x64x63 cm
WAGA WYMIAROWANaciśnij aby zobaczyć opis 52 kg (40x160x40 / 5000) 151 kg (187x64x63 / 5000)

111,00 PLN
RAZEM 429,37 PLN netto
528,13 PLN brutto

Dla usług: Duża paczka, Zmiana produktu w cenę wliczono dopłatę paliwową. Dopłata ustalana jest przez firmę kurierską na każdy miesiąc i dla tego zamówienia wynosiła 5.5%.

Zapłać online

Zostało do zapłaty 528,13 PLN
jacroj8849 jest off-line  
14-04-2016, 12:26  
owsix
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Witam, mam bardzo podobny problem w firmą pośredniczącą STS Kurier z Łodzi.

Jakiś czas temu wysyłałam dokładkę zderzaka, zawinięta w strecz i karton, dokładnie pomierzona + ok. 5cm zapasu z każdej strony. Po około 2 tygodniach od wysyłki dostałam od STS Kurier "Wezwanie do Zapłaty" w którym twierdzą że przewoźnik UPS zweryfikował wymiary i paczka była większa niż wymiary zadeklarowane przeze mnie na liście przewozowym. Za przesyłkę płaciłam ok.40zł a dopłaty jest ponad 120zł teraz. W odpowiedzi na ich pismo napisałam reklamację, podpierając się tym co poczytałam na forach:

Cytat:
W odpowiedzi na państwa pismo „Wezwanie do zapłaty nr....” z dnia 23.03.2016r. informuję, że się z nim zapoznałam i nie zgadzam się z państwa stanowiskiem.

Pragnę zwrócić państwa uwagę na to, iż każdą firmę przewozową/spedycyjną obowiązuje polskie prawo, a więc w tym przypadku „Prawo Przewozowe”. Zawsze stoi ono wyżej nad jakimkolwiek regulaminem usług spedycyjnych.

Według mojej oceny wysyłany przeze mnie towar był należycie spakowany i nie odbiegał wymiarami od tych podanych przeze mnie w liście przewozowym (155x23x63 cm). Zaznaczam również, że spakowany towar był wykonany z tworzywa wysoce odkształcalnego, a zatem takiego który potrafi zmieniać swój naturalny kształt. Aby zapobiec takiej ewentualności, dodatkowo został związany nicią nylonową i w takiej postaci przekazany kurierowi. Przesyłka nie mogła zmienić swoich wymiarów bez ingerencji człowieka.

Na podstawie Art. 38. i Art. 48. Prawa Przewozowego (Dz. U. 2012 r. poz. 1173), proszę o przedłożenie mi protokołu podpisanego przez przedstawicieli przywołanej przez państwa firmy UPS (i ewentualnie inne osoby obecne podczas pomiaru przesyłki), który wskazywałby na przedmiotową rozbieżność.
Ponadto proszę o informację wraz z uzasadnieniem dlaczego sprawdzenie ustalonych przez UPS rozbieżności i spisanie protokołu nie zostało – zgodnie z obowiązującym, polskim prawem – dokonane w mojej obecności (Nadawca)? Wezwanie mnie było możliwe (dysponowaliście państwo moim numerem telefonu
i adresem zawartym w liście przewozowym/zleceniu) i chętnie zgłosiłabym się w wyznaczonym terminie, żeby zweryfikować rzeczywiste wymiary nadanej przeze mnie przesyłki oraz na tej podstawie uregulowała ewentualne opłaty dodatkowe.

Powołując się na Kodeks Cywilny (Dz.U. 1964 Nr 16 poz. 93), ciężar udowodnienia faktów mających dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie (art. 227 kpc) spoczywa na stronie, która z tych faktów wywodzi skutki prawne (art. 6 kc). Strona, która nie udowodni wymiarów przesyłki innych niż zadeklarowana w umowie przewozowej, nie udowodni tym samym, że Nadawca przesyłki jest jej winien żądanej kwoty dopłaty za różnicę wymiarów.

Z niecierpliwością oczekuję na odpowiedź i pozytywne rozpatrzenie reklamacji.
Dzisiaj otrzymałam odpowiedź, zupełnie nie odpowiadającą na moje pytania. W załączniku dostałam rzekomy protokół, bez żadnego podpisu który wygląda jakby ktoś go sobie sam w wordzie zrobił... Oczywiście wspomnieli też o ich cudownym laserowym sprzęcie pomiarowym. Oto ich odpowiedź:

Cytat:
Witam,

W odpowiedzi na reklamację dotyczącą faktury o numerze ... uprzejmie informuję, iż zostało zakończone postępowanie wyjaśniające.

Stawki obowiązujące w firmie UPS ustalane są na podstawie kilku czynników, w tym wagi i rozmiarów. UPS oblicza je w oparciu o wagę rzeczywistą lub rozmiarową (Wzór na wagę rozmiarową - długość x szerokość x wysokość podzielone przez 5000 = waga rozmiarowa).

Weryfikacja wagi i wymiarów odbywa się automatycznie za pomocą nowoczesnych urządzeń pomiarowych posiadających międzynarodowe Certyfikaty bez możliwości popełnienia "błędu ludzkiego", czy też innych czynników jakie mogłby nastąpić przy zwykłym pomiarze (manualnym).

Proces weryfikacji wagi i wymiarów nie obejmuje wszystkich przesyłek transpotowanych przez UPS i mogą zdarzać się sytuacje braku w/w audytu. Firma UPS nie jest w stanie skontrolować wszystkich przesyłek i stąd jedne mogą mieć w/w dopłaty a inne nie (dlatego też może pojawić się różnica kilkaset złotych na jednej przesyłce).

Ponadto informuję, iż zgodnie z Ogólnymi Warunkami Świadczenia Usług UPS pkt. 1A "Przewodnik zawiera istotne informacje szczegółowe na temat usług świadczonych przez UPS, z którymi nadawca powinien się zapoznać i które stanowią element umowy pomiędzy UPS a nadawcą."

W ramach tej weryfikacji, została przeprowadzona kontrola zgodności wagi deklarowanej przez Nadawcę na Dowodzie Nadania ze stanem faktycznym, w wyniku czego została naliczona opłata według zweryfikowanej wagi rozmiarowej.

Informacja o dopłacie za dużą paczkę oraz za rozmiary przekraczające dozwolone limity została umieszczona poczynając od 2010 roku w Cenniku oraz Przewodniku po usługach UPS.

Dodatkowa opłata od dużej paczki (dana paczka jest traktowana jako "Duża paczka", kiedy jej długość oraz obwód łącznie wynoszą więcej niż 330 cm, ale nie przekraczają maksymalnego rozmiaru wynoszącego 419 cm.

Poniżej podaje wymiar reklamowanych przesyłek (wszystkie wymiary przesyłek są sprowadzone do prostopadłościanu tj: 2 x szerokość + 2 x wysokość + długość):

- paczka numer ... (149 x 71 x 27 cm) – obwód + długość przesyłki wynosi 345 cm

Pragnę podkreślić, iż takie czynniki jak: sposób zabezpieczenia do transportu, rodzaj i kształt, a więc zawartość przesyłki przekładają się na końcowy wymiar paczki. Wymiary paczki to nie wymiar zawartości, ale wymiar opakowania, a więc mierzymy zewnętrzną cześć opakowania.

Informuje, iż brak pozytywnej decyzji w sprawie złożonej reklamacji nie jest kwestią złej woli ze strony UPS, ale jednoznacznego wskazania urządzenia pomiarowego.

Pozdrawiam,
Doradźcie coś proszę, co z tym dalej zrobić bo im tego nie podarują. Mnie nikt kasy za darmo nie daje i ja też nie mam zamiaru komuś za free oddawać.
Sporządzić wniosek do sądu, czy jeszcze z nimi korespondować? A może do UPS napisać, chociaż czytałam że w większości przypadków nie jestem stroną dla nich...
owsix jest off-line  
13-04-2017, 14:34  
Jkolodziej
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Dzień dobry,

u mnie sprawa wygląda podobnie.
Zleciłem dostarczenie do mnie palety z towarem z miejsca A. Kurier z miejsca A odebrał paletę bez zastrzeżeń i na drugi dzień roboczy paleta została dostarczona do mnie, a następnie opłaciłem fakturę. Po kilku tygodniach dostałem fakturę za weryfikację na kwotę wyższą niż za dostarczenie palety. Oczywiście telefonami z reklamacją nic nie wksórałem.
Firma kurierska epaka nie podając żadnych dowodów twierdzi, że z wymiarami paczki coś się nie zgadzało co oczywiście jest kłamstwem o czym może poświadczyć nadawca, niestety nadawca nie ma w zwyczaju przechowywać listów przewozowych dłużej niż jest to konieczne, w tym przypadku do momentu dostarczenia przesyłki, stąd listu nadania nie mam. W epaka poinformowali mnie, że nadawca musiał podpisać protokół rozbieżności z kurierem odbierającym przesyłkę co jest kolejnym kłamstwem bo nic takiego nie podpisywał. Kurierzy, w tym wypadku DHL, nie mają w zwyczaju weryfikować informacji z listu przewozowego do stanu faktycznego, a i jak już wcześniej wspomniałem wszystko się zgadzało.
Czuję się oszukany i zastanawiam się nad podjęciem kroków prawnych. Czy ktoś jest w stanie doradzić co w takiej sytuacji można zrobić?

Pozdrawiam
Jkolodziej jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Praca za granicą przez firmę pośredniczą. (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie! Jutro mam zamiar podpisać umowę o pracę na okres trzech miesięcy. Praca ma być przy rwaniu truskawek we Francji. Do rzeczy. Jak...
§ Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę Sendit (odpowiedzi: 5) Witam Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w sytuacji gdzie firma Sendit pośrednicząca w wysyłce paczek przez firmę DPD doliczyła mi dodatkowe...
§ transakcja przez firmę pośredniczącą escrow (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie mam mały problem i chciałem się zapytać jak go mam rozwiązać. Na stronie internetowej znalazłem ogłoszenie samochodu który...
§ Umowa zlecenie z firmą pośredniczącą - nietykalni? (odpowiedzi: 1) Witajcie, pomiędzy 29.02 i 05.03.2012 przez 4 dni mieliśmy kurs w firmie w jakiej mieliśmy pracować, jednakże umowę zlecenie podpisywaliśmy w...
§ Problem przy wysyłaniu pita przez E-Pity (odpowiedzi: 10) Witam mialem 2 pity 11 od 2 pracodawcow. Robilem to pierwszy raz i zrobilem kazdy z osobna a chyba trzeba je zsumowac :( i teraz moj problem bo jeden...
§ jak rozwiązać umowę zlecenie z firmą pośredniczącą (odpowiedzi: 1) Witam. Mam problem z rozwiązaniem umowy zlecenie z firmą pośredniczącą. Umowę chciałam jak najszybciej rozwiązać ponieważ mam możliwość podjęcia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:15.