Ustalanie przez policję tożsamości po IP - Forum Prawne

 

Ustalanie przez policję tożsamości po IP

Mam pytanie jak się w ogóle ustala kto stoi za danym IP np są obraxliwe komentarze w Internecie jak policja ustala kto to? Skąd wiadomo kto jest właścicielem komputera? jak ktoś np jest nie w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
03-04-2013, 13:16  
dirtydancing
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Ustalanie przez policję tożsamości po IP

Mam pytanie jak się w ogóle ustala kto stoi za danym IP np są obraxliwe komentarze w Internecie jak policja ustala kto to?
Skąd wiadomo kto jest właścicielem komputera? jak ktoś np jest nie w swoim miejscu zamieszkania i wynajmuje od kogoś i korzysta z czyjegoś wifi ?
dirtydancing jest off-line  
03-04-2013, 14:36  
FreeG
Przyjaciel forum
 
FreeG na Forum Prawnym
 
Posty: 8.463
Domyślnie RE: Ustalanie przez policję tożsamości po IP

Po adresie IP dojdzie się do komputera, sprawca może się nie przyznać, aczkolwiek w niewielu sytuacjach takie wyparcie cokolwiek znaczy, musiałyby zaistnieć szczególne okoliczności.
FreeG jest off-line  
03-04-2013, 17:27  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.605
Domyślnie RE: Ustalanie przez policję tożsamości po IP

IP nie identyfikuje użytkownika, często nawet nie identyfikuje komputera.
Dla policji jest najczęściej punktem wyjścia do dalszych ustaleń.
Ripper jest off-line  
04-04-2013, 09:31  
dirtydancing
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Ustalanie przez policję tożsamości po IP

No właśnie jak przebiegają takie ustalenia?
dirtydancing jest off-line  
04-04-2013, 23:39  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Ustalanie przez policję tożsamości po IP

IP nie znaczy de facto nic. W dobie trojanów, wirusów, botnetów, włamań do sieci wi-fi... Trzebaby było być szaleńcem żeby na podstawie IP wnioskować cokolwiek. Ale można na postawie IP przesłuchać osoby, które miały dostęp do tego urządzenia (zapewne routera) oraz administratora urządzenia na okoliczność zabezpieczeń (możliwe włamanie).

Nauczcie się wreszcie, że nie ma anonimowości w Internecie, takie coś nie istnieje. IP nie znaczy nic, ale są zeznania świadków (sąsiadów), że dana osoba była w domu w tej godzinie. Są zeznania osoby na którą wypisywano pomówienia, że ma wrogów i tu nazwiska. To razem daje już bardzo dużo. IP to tylko wskazówka gdzie szukać.
Syphar jest off-line  
05-04-2013, 10:30  
dirtydancing
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Ustalanie przez policję tożsamości po IP

Załozmy że jest duzo obrazliwych komentarzy na jakimś popularnym portalu to czy kazda osobe od danego komentarza sie tak dokladnie sprawdza?
Jak ktos zlozy skarge na policje to oni to tak dokladnie badają i przesluchuja świadkow na ta okolicznosc? Jesli nie jest to sprawa szkodliwa społecznie
dirtydancing jest off-line  
05-04-2013, 10:48  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.605
Domyślnie RE: Ustalanie przez policję tożsamości po IP

Jeżeli ktoś założy sprawę o znieważenie czy pomówienie, to policja może otrzymać zadanie ustalenia sprawcy i podjąć adekwatne działania.
Ripper jest off-line  
05-04-2013, 11:49  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Ustalanie przez policję tożsamości po IP

A jak ma się sprawa z TORem? Np włamywacz wchodząc na facebooka swojej ofiary za pomocą TORa to jest praktycznie nie do namierzenia za pomocą IP, ale są też inne ślady chyba? Pomijając przeglądarkę i system operacyjne to facebook ma też wgląd do adresu MAC? Dobrze słyszałem? Czy policja ma sposoby na "hakerów" z TORa?

PS. Nie, nie używam TORa
 
05-04-2013, 11:55  
FreeG
Przyjaciel forum
 
FreeG na Forum Prawnym
 
Posty: 8.463
Domyślnie RE: Ustalanie przez policję tożsamości po IP

Cytat:
Napisał/a adw1337 Zobacz post
A jak ma się sprawa z TORem?
Cytat:
(...) Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji potwierdza, że policja monitoruje sieć TOR. I właściwie tyle, bo niestety na niewiele się to zdaje.
– Wydział do walki z cyberprzestępczością stara się monitorować treści i użytkowników sieci TOR na tyle, na ile jest to możliwe – mówi w rozmowie z naTemat i dodaje od razu, że policja wcale nie ukrywa, iż sieci TOR są dużym problemem nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach.

– Stworzona być może w dobrym celu, ale zaczęła być wykorzystywana w dużej mierze przez przestępców i pedofilów. Nie wiem czy jej twórcy mają jakieś antidotum, ale w tym momencie europejska policja nim nie dysponuje. Wielokrotnie zwracaliśmy na to uwagę służbom na gruncie międzynarodowym – dodaje.

Sokołowski wyjaśnia nam, że problem pojawia się przy próbie namierzenia takiej osoby. – Jest to bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Czekamy, aż ktoś z nich popełni błąd. Często w ramach akcji skierowanej przeciwko siatce pedofilii trafiamy z czasem właśnie na sieci TOR – słyszymy. Pytam, czy w Polsce udało się złapać kogoś ukrywającego się za TOR-em. Mój rozmówca nie potrafił przypomnieć sobie takiej sytuacji.
cały artykuł: Najciemniejszy zakątek internetu naprawdę*istnieje. Ukryta sieć TOR: "Lewe" papiery, pedofilia, przekręty i narkotyki | NaTemat.pl
FreeG jest off-line  
06-04-2013, 13:43  
Sebo
Stały bywalec
 
Posty: 571
Domyślnie RE: Ustalanie przez policję tożsamości po IP

Cytat:
Napisał/a Syphar Zobacz post
[...] Nauczcie się wreszcie, że nie ma anonimowości w Internecie, takie coś nie istnieje. [...]
Ależ właśnie jest, tylko trzeba umieć z niej korzystać = ***mod***
I to nie jest problem - to bardzo dobrze, że nie jest możliwa totalna inwigilacja... bo jeśli by była władze i korporacje nie pozwoliłyby nawet nam pierdnąć nie odnotowując tego faktu.
Prawo do anonimowości jest podstawą wolności... nie dajmy go ograniczać pod pretekstem walki z jakąś wyimaginowaną przestępczością tylko dlatego, bo posterunkowym nie chce się wstać z za biurka i ścigać przestępców w realnym świecie... dlatego, że użytkownikom nie chce się dbać o zabezpieczenia systemów informatycznych i poufność informacji nimi przekazywanych.
Jak ktoś permanentnie zostawia otwarte drzwi to nie powinien się dziwić, że przyjdą do niego goście i sobie pooglądają co ma ciekawego w sypialni... ale to że czasami przychodzą goście do tych, którzy trzymają otwarte drzwi nie powinno być powodem do zakazywania odwiedzania znajomych tylko do zalecania by jednak używać zamka, gdy nie oczekujemy wizyty.
Sebo jest off-line  
08-04-2013, 18:09  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Ustalanie przez policję tożsamości po IP

Przeczytałem ten artykuł. A także specyfikację techniczną Tor Project. Tak, w takim przypadku faktycznie mamy anonimowość doskonałą.

Ale tu rozmawiamy o czymś innym, mianowicie o udostępnieniu informacji poza domenami .onion. A wtedy już nie jest tak różowo. Dlaczego? Bo jest tzw. ExitNode. Czyli punkt wyjścia z sieci TOR do Internetu. Można zapytać dostawcę jakie IP łączyły się w danej chwili z tym komputerem? Można. Można zrobić to dla każdego następnego węzła? Można. I nic nie da, że poszczególne węzły nie trzymają logów, bo trzymają je dostawcy internetu dla tych węzłów.

TOR nie daje żadnej anonimowości, jedynie powoduje, że ściganie może być zbyt kosztowne. Nie wiem ile to kosztuje, ale to da się przejść dysponując milionami zł. W obrębie samej sieci, tj w domenach .onion przestępcy faktycznie są bezkarni, ale to nie jest przypadek opisywany w tym wątku.

W tym konkretnym przypadku użycie TOR nie da żadnej anonimowości, jedynie zwiększy koszta postępowania, które i tak poniesie sprawca. W przypadku korzystania z takiego forum jak zostało przytoczone w przykładzie faktycznie nic nie da się zrobić, ale sprawa omawiana w tym wątku nie dotyczy takiej sytuacji.

Powtórzę: nie ma anonimowości w internecie. Można anonimowo wypowiadać się w sieci TOR (domeny .onion), można to robić w sieci i1p (domeny .i2p), ale nie można z nich anonimowo "wyjść" do Internetu.
Syphar jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zatrzymanie dokumentu tożsamości przez kontrolera. (odpowiedzi: 21) Witam.Proszę o pomoc w następującej sytuacji.Jadąc autobusem bez ważnego biletu natrafiłem na kontrolę.Kontroler zażyczył sobie dowód osobisty który...
§ Ustalanie Ojcostwa Przez Ojca (odpowiedzi: 2) Witam. Jestem w trudnej sytuacji ponieważ podejrzewam że mogę być ojcem dziecka,którego już inny ojciec uznał jako swoje . Para ta nie jest w...
§ Ustalanie danych abonenckich przez Policje (odpowiedzi: 5) Witam, czy ktos sie orientuje jak dlugo zajmie policji ustalenie danych abonenckich tylko po nr tel? Procedury juz czytalem, ale nie moge nigdzie...
§ Potwierdzanie tożsamości osoby 3 - nękanie przez Policję (odpowiedzi: 8) Mam pytanie do osób zaznajomionych z prawem karnym. Chodzi tu o dość niecodzienną sytuację, kiedy to osoba popełnia notorycznie drobne wykroczenia...
§ Ustalanie tożsamości przez policję (odpowiedzi: 6) Policja chce wylegitymować dorosłą osobę, jednak ona odmawia podania swoich danych, nie ma też przy sobie żadnych dokumentów. Co w tym wypadku...
§ kontrolowanie tożsamości przez straż miejską.Pytanie (odpowiedzi: 7) Witam.Mam takie pytanie:Czy jeżeli podczas kontroli przez straż miejską strażnik poprosi mnie o dokument tożsamości to mogę sie nie zgodzić żeby mu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:11.