az.pl żąda skanu dowodu osobistego - Forum Prawne

 

az.pl żąda skanu dowodu osobistego

Raz po raz rejestruję domenę w az.pl. Czasem przenoszę je do innego rejestratora, gdy chcę przedłużyć taniej. Tak się właśnie stało, więc standardowo chciałem pobrać sobie kod authinfo dla pewnej domeny. Ku mojemu zdziwieniu utrudnili ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
03-04-2014, 15:16  
mendoza
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie az.pl żąda skanu dowodu osobistego

Raz po raz rejestruję domenę w az.pl. Czasem przenoszę je do innego rejestratora, gdy chcę przedłużyć taniej.
Tak się właśnie stało, więc standardowo chciałem pobrać sobie kod authinfo dla pewnej domeny.

Ku mojemu zdziwieniu utrudnili tę procedurę i zamiast potwierdzenia kodem z SMSa, teraz trzeba wypełniać wniosek i załączać skan dowodu osobistego.

I ten skan mnie niepokoi. Po co im to (poza oczywistym utrudnieniem mającym na celu zniechęcenie do wytransferowania od nich domeny)?

Czy po wysyłce skanu mogę domagać się pisma od nich, że skan został wykorzystany tylko na potrzeby weryfikacji właściciela domeny i został trwale usunięty z ich bazy danych po tym fakcie?
Domyślam się, że domagać się oczywiście mogę, ale czy oni muszą na to zareagować?

Może jestem przewrażliwiony, ale krzywo patrzę na wysyłkę skanów takich dokumentów i mam pewne obawy co do tego.
mendoza jest off-line  
03-04-2014, 15:49  
kleopatra_ma_duzego
Użytkownik
 
Posty: 300
Domyślnie

Niezależnie od odpowiedzi prawnej jest prosta zasada: cokolwiek wysłanego w internet już tam pozostaje.

Czasem może ktoś naprawdę usunie, ale bardzo często dane są tylko ukrywane przed klientem.

Szczególnie sklepy - zdarzyło mi się kilka razy, że potwierdzili usunięcie danych - ale jako że nie mam do nich żadnego zaufania - to próbuję to sprawdzać. Link z e-maila do potwierdzenia zamówienia miał domyślną akcję emailConfirm, wystarczyło wybrać show i przechodziło do strony z moim zamówieniem...
Na stronie oczywiście chwalą się ścisłą ochroną danych.

Się złościli na ponowne żądanie usunięcia danych - twierdzili, że to tyle roboty kasować z bazy - ale chyba w końcu faktycznie skasowali.


Więc co do skanu dowodu, to o ile zdecydujesz się go przesłać, to tylko rada by obrazek był jak najmniejszy i zawalony znakami wodnymi typu: skan dla [nazwa firmy]. By w razie wycieku dokładnie było wiadomo kto zawinił.
kleopatra_ma_duzego jest off-line  
03-04-2014, 16:29  
mendoza
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: az.pl żąda skanu dowodu osobistego

Cytat:
cokolwiek wysłanego w internet już tam pozostaje.
Otóż to. Więc chcę tego uniknąć, ale nie wiem czy mam na to szanse. Dlatego zastanawiam się jak prawo patrzy na takie żądanie skanów dokumentów do przeprowadzenia czynności weryfikacyjnych, które przecież wcale tego nie wymagają (a co wnioskuję z dawnego sposobu postępowania az.pl, zanim został przejęty przez home.pl).
mendoza jest off-line  
04-04-2014, 14:45  
n1bbl3r
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: az.pl żąda skanu dowodu osobistego

Cytat:
Napisał/a mendoza Zobacz post
(...) Po co im to (poza oczywistym utrudnieniem mającym na celu zniechęcenie do wytransferowania od nich domeny)? (...)
Regulamin:

Cytat:
7. W przypadku powzięcia wątpliwości co do poprawności danych Użytkownika lub Abonenta, AZ.pl ma prawo żądać od Użytkownika pod rygorem odmowy zawarcia umowy albo odstąpienia od umowy ze skutkiem natychmiastowym:

1) kopii dowodu tożsamości przesłanej pocztą, faksem lub w formie elektronicznej (skan) jeżeli Użytkownikiem jest osoba fizyczna,
2) dokumentów potwierdzających dane podmiotu innego niż osoba fizyczna.

8. AZ.pl ma prawo wezwać Abonenta domeny do potwierdzenia poprawności danych przekazywanych do właściwych Rejestrów Domen poprzez pocztę elektroniczną, telefon, faks lub pocztę.
n1bbl3r jest off-line  
04-04-2014, 16:39  
mendoza
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: az.pl żąda skanu dowodu osobistego

Dziękuję za odpowiedzi.

Jednak tu chodzi o wydanie kodu authinfo. Skoro od lat dla każdej rejestrowanej tam domeny nie było żadnych problemów z moimi danymi (ich pełen zestaw mają w swojej bazie od czasu mojej rejestracji), wołanie o skan dowodu traktować można tylko jako próbę utrudnienia dostępu do czegoś, co powinienem mieć gwarantowane wg regulaminu NASK.

Rozumiem ich wewnętrzny regulamin, i nie będę się z nimi boksował, bo decyzja o zaprzestaniu korzystania z ich usług już została podjęta, ale nie chcę im dawać skanu dokumentu.

I rozchodzi mi się tylko o to, kiedy prawnie dozwolone jest wołanie o skan dokumentu tożsamości, bo wątpliwości co do danych osobowych w profilu można sobie przecież wyssać z palca.
Moje dane osobowe są potwierdzone wielokrotnie chociażby wielokrotnymi przelewami z konta na dokładnie te same dane.
mendoza jest off-line  
08-04-2014, 08:58  
db09
Użytkownik
 
Posty: 88
Domyślnie RE: az.pl żąda skanu dowodu osobistego

Korzystasz z ich usług, powinieneś znac ich regulamin, w którym ma pewno jest o tym wzmianka. Masz racje, nie musisz wysyłać, nie musisz akceptować ich zasad czy metod, ale to jest równoważne ze zerwaniem umowy.
db09 jest off-line  
08-04-2014, 10:49  
mendoza
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: az.pl żąda skanu dowodu osobistego

A co Twoja odpowiedź wnosi do tematu drogi db9?

Ale odpowiem Ci.
Nie akceptowałem żadnej zmiany, a regulamin znam i wiedziałem jak działa transfer domen do tej zmiany. A zmian w nim... nie akceptowałem nigdzie, bo nikt nie pytał.
Regulamin transferu rejestratora podlega po ten z NASK. Nie ma tam wzmianki o skanach jakichkolwiek dokumentów osobistych. Polecam lekturę.

Mi chodzi jedynie o skan dowodu osobistego, bo tym sposobem można sobie żądać od każdego czegoś takiego za dowolną rzecz. Byleby zapisać w regulaminie. Albo go zmienić ot tak. Bo można.

Temat udało się zakończyć bez wysyłki skanu. Chyba jednak zadziałał ktoś większy niż ja w tym temacie. Niesmak pozostaje.
mendoza jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wysłanie skanu dowodu osobistego (odpowiedzi: 4) Witam, nie jestem pewna czy owy temat nie pojawiał się na forum, jednak proszę o radę. Otóż kilka dni temu w serwisie ogłoszeniowym znalazłam...
§ Facebook a żądanie skanu dowodu osobistego (odpowiedzi: 10) Witam, Dzis spotkała mnie przykra sprawa. Od kilku lat używam Facebooka, a dziś postanowili mnie odciąć od mojego konta. Chcą skan dokumentów,...
§ Zablokowane konto email = żądanie skanu dowodu osobistego (odpowiedzi: 11) Witam. W dniu wczorajszym, tj. 14.11.2012, zostało zablokowane moje konto e-mailowe na tlen.pl ze względu na wykradzenie danych. Takich osób jest...
§ Żądanie skanu dowodu osobistego (odpowiedzi: 3) Witam. Mam pytanko czy przyszły pracodawca może żądać ode mnie kopii - kolorowej na dodatek - mojego dowodu osobistego??? Odpowiedziałam na...
§ Wysłanie nieprawdziwego skanu dowodu osobistego (odpowiedzi: 1) Witam Jestem twórcą i administratorem pewnego tematycznego portalu. Portal ma zaimplementowany zaawansowany system komentarzy użytkowników...
§ Wyłudzenie skanu dowodu osobistego mailem (odpowiedzi: 1) Witam Nie wiem dokładnie w jakim dziale powinienem to umieścić więc piszę tutaj. Sprawa wygląda następująco: Koleżanka chciała podjąć swoją...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:46.