Czy moge legalnie sprzedawac podrobki z chin? - Forum Prawne

 

Czy moge legalnie sprzedawac podrobki z chin?

Witam, Pytanie dosłownie jak w temacie... Czy moge oficjalnie/legalnie sprzedawac podrobki produktow (np. elektronicznych) znanych europejskich marek? Interesuja mnie 2 warianty -> kiedy podrobka jest ewidentna, tzn. podrobiony produkt pod niby oryginalnym logiem... no i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
06-05-2009, 15:10  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Czy moge legalnie sprzedawac podrobki z chin?

Witam,

Pytanie dosłownie jak w temacie... Czy moge oficjalnie/legalnie sprzedawac podrobki produktow (np. elektronicznych) znanych europejskich marek? Interesuja mnie 2 warianty -> kiedy podrobka jest ewidentna, tzn. podrobiony produkt pod niby oryginalnym logiem... no i drugi wariant -> podrobiony produkt jednak pod lekko zmienionym logiem, tak ze widac, iz to podrobka

Domyslalam sie, ze to sliski temat i raczej nie... ale przeciez na bazarach pelno tego
 
06-05-2009, 15:14  
MarLew
Stały bywalec
 
Posty: 1.324
Domyślnie RE: Czy moge legalnie sprzedawac podrobki z chin?

raczysz sobie kpić?
MarLew jest off-line  
06-05-2009, 15:19  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy moge legalnie sprzedawac podrobki z chin?

Prosilbym o rozwiniecie wypowiedzi, gdyz interesuja mnie konkrety

I takie pytanie... co jezeli podrobka bedzie ewidentna ale bedzie zupelnie inne logo niz oryginalu ? lub logo nie bedzie widac? No lub ewentualnie co jezeli w ofercie wyraznie zamieszcze informacje, ze produkt to jedynie kopia oryginalu??
 
06-05-2009, 15:34  
MarLew
Stały bywalec
 
Posty: 1.324
Domyślnie RE: Czy moge legalnie sprzedawac podrobki z chin?

Ustawa Prawo własności przemysłowej
Art. 305. 1. Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca przestępstwa określonego w ust. 1 podlega grzywnie.

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Kodeks karny

Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.


Ustawa o zewalczaniu nieuczciwej konkurencji

Art. 10. 1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie towarów lub usług albo jego brak, które może wprowadzić klientów w błąd co do pochodzenia, ilości, jakości, składników, sposobu wykonania, przydatności, możliwości zastosowania, naprawy, konserwacji lub innych istotnych cech towarów albo usług, a także zatajenie ryzyka, jakie wiąże się z korzystaniem z nich.

Art. 25. 1. Kto, oznaczając lub wbrew obowiązkowi nie oznaczając towarów albo usług, wprowadza klientów w błąd co do pochodzenia, ilości, jakości, składników, sposobu wykonania, przydatności, możliwości zastosowania, naprawy, konserwacji lub innych istotnych cech towarów lub usług albo nie informuje o ryzyku, jakie wiąże się z korzystaniem z nich, i naraża w ten sposób klientów na szkodę, podlega karze aresztu albo grzywny.

Wystarczy, czy jeszcze coś dorzucić?
MarLew jest off-line  
06-05-2009, 15:43  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy moge legalnie sprzedawac podrobki z chin?

No dobra... niby wystarczy ale co jezeli wyraznie zaznacze, iz NIE JEST TO PRODUKT ORYGINALNY - NIE WPROWADZE KLIENTA W BLAD, bedzie oznaczony zupelnie innym logiem lub poprostu brak logo, ale bedzie wizualnie prezentowal sie tak samo lub bardzo podobnie...? Pewnie rozumiecie do czego zmierzam, krotko mowiac da sie obejsc jakos temat?
 
06-05-2009, 15:53  
MarLew
Stały bywalec
 
Posty: 1.324
Domyślnie RE: Czy moge legalnie sprzedawac podrobki z chin?

Uparty jesteś. Nie da sie obejść, ponieważ jest to ewidentne wprowadzenie w błąd, tak twierdze ja i inne osoby które na prawie się znają, a już na pewno każdy prokurator w tym kraju

Nie otrzymasz innej opinii na tym forum, czy ci sie to podoba czy nie...
MarLew jest off-line  
06-05-2009, 15:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy moge legalnie sprzedawac podrobki z chin?

Hmm... no dzieki MarLew za wyczerpujaca odpowiedz nie pocieszyles mnie :P ale ok... choc klucilbym sie z tym stwierdzeniem, ze jest to EWIDENTNE WPROWADZENIE W BLAD... wyobraz sobie aukcje na allegro gdzie naglowkiem jest "NIE JEST TO ORYGINALNY PRODUKT" ;>
 
06-05-2009, 16:00  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie RE: Czy moge legalnie sprzedawac podrobki z chin?

Jak napisał MarLew od żadnego prawnika nie otrzymasz odpowiedzi, której oczekujesz.

NIE JEST LEGALNYM SPRZEDAŻ PODRÓBEK - JEST TO ZABRONIONE CHYBA PRZEZ TUZIN RÓŻNYCH PRZEPISÓW.
Lex'ior jest off-line  
06-05-2009, 16:10  
MarLew
Stały bywalec
 
Posty: 1.324
Domyślnie RE: Czy moge legalnie sprzedawac podrobki z chin?

Prawo własności przemysłowej mówi też o prawie ochronnym na wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe. Aby sprzedawać tego typu NIE ORYGINAŁY musiałbyś uzyskać zgodę podmiotu uprawnionego a takiej rzecz jasna nie uzyskasz, abstrahując od legalności tego typu sprzedaży...
MarLew jest off-line  
07-05-2009, 11:52  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.619
Domyślnie RE: Czy moge legalnie sprzedawac podrobki z chin?

@danielsontheweb
Ja Cię trochę pocieszę.
Jeżeli zaczniesz na aukcjach wystawiać odtwarzacze mp3, wzornictwem i funkcjonalnością w niczym nie przypominające żadnego z wyrobów Apple Inc., oznaczone logiem nadgryzionego arbuza, a w tytule aukcji napiszesz: "Chińska Podróba iPoda" to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że nikt się do tego nie przyczepi.
Ripper jest off-line  
09-05-2009, 09:19  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: Czy moge legalnie sprzedawac podrobki z chin?

Chińskie podróbki mają to do siebie... że wyglądają identycznie i różnią się znaczkami. A to nie tylko wprowadzania w bład klienta, co też działanie nieuczciwe w stosunku do firmy właściwej. Pomijając artykuły cytowane wyżej z ustawy o własnosci przemysłowej jest też...

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
Cytat:
Art. 5. Czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości, przez używanie firmy, nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego, zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorstwa.

Art. 6. 1. Jeżeli oznaczenie przedsiębiorstwa nazwiskiem przedsiębiorcy może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości z innym przedsiębiorstwem, które wcześniej używało podobnego oznaczenia, przedsiębiorca ten powinien podjąć środki mające na celu usunięcie niebezpieczeństwa wprowadzenia w błąd osób trzecich.

2. Na żądanie zainteresowanego sąd wyda orzeczenie nakazujące przedsiębiorcy, który później zaczął używać tego oznaczenia, podjęcie stosownych środków zapobiegających, polegających w szczególności na wprowadzeniu zmian w oznaczeniu przedsiębiorstwa, ograniczeniu zakresu terytorialnego używania oznaczenia lub jego używaniu w określony sposób.
Colder jest off-line  
19-06-2009, 13:20  
-ciastek-
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Czy moge legalnie sprzedawac podrobki z chin?

witam, a co jesli zakupilo sie taki towar- chinska podrobe, w moim przypadku zegarka..

dostalem informacje z UC, ktory zatrzymal i przekierowal towar do dysrybutora firmy na Polske, ktory stwierdzil, ze to produkt podrobiony.. zagrozil mi sankcjami prawnymi itp, ale rowniez chce to zalatwic polubownie.. tzn zniszyc przedmiot pod nadzorem celnym.. na moj koszt!! (ok. 500- 600zl!!), gdzie wartosc przedmiotu to 200zl..

Stad moje pytanie.. dlaczego to ja (ODBIORCA) mam ponosic takie koszty, a nie nadawca.. czy nie mozna np zrzec sie takiej przesylki? lub ja jakos zignorowac?? dla mnie (studenta) to naprawde teraz spory wydatek.. zwlaszcza, ze to kupilem nieswiadomie i nie wiem co mam z tym teraz zrobic?? same problemy i koszty 3 razy wieksze!!

zaznaczam, ze ja go nieswiadomie zakupilem na aukcji internetowej aukro (ukrainskie allegro), byl dosc tani i podobal mi sie wizualnie i nie zdawalem sobie sprawy, ze to moze byc naruszenie praw wlasnosci intelektualnej.. nigdy z tym nie mialem doczynienia..


bardzo prosze o jakies porady.. bo mam na to tylko 3dni!!
-ciastek- jest off-line  
16-11-2009, 00:14  
tamnten
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Czy moge legalnie sprzedawac podrobki z chin?

Witam!
Jestem tu nowy i ten temat mnie interesuje.
Po przeczytaniu postów i odpowiedzi wnioskuje,że trzeba zamknąć Allegro i Ebay.Ponieważ minimum 80% sprzedawanych tam towarów to same podróbki a co za tym idzie jest to nielegalne!
I jeszcze jedno.
Dla czego są wpuszczane do internetu chińskie strony z towarami?
Skoro są tam podróbki.Powinno to być odgórnie wyłączane aby nikt nie sprowadzał tego i nie miał później problemów z prawem i kosztów.

pozdrawiam i czekam na wasze opinie.
tamnten jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy jak nie mam dzialalnosci moge sprzedawac poprzez Fora swoj produkt ? (odpowiedzi: 5) Witam ! Mam pytanie ? Nie mam zarejestrowanej dzialalnosci. Czy mam prawo poprzez specjalistyczne Fora sprzedawac wlasnorecznie zrobiony...
§ Czy jako polak moge pracowac legalnie w niemczech? (odpowiedzi: 1) Nie wiem jakie sa teraz przepisy, wszystko sie zmienia, czy aktualnie na dzien dzisiejszy moge wyjechac do niemiec i tam pracowac legalnie? Np. jako...
§ jak legalnie moge wyjechac z włoch z moim synkiem? (odpowiedzi: 2) witam wszystkich! z góry dziekuje za pomoc. prawde powiedziawszy to niewiem od czego zaczac. jestem we włoszech od 11lat. w 2003 wyszłam tu za mąż...
§ Sprzedaż podrobki na allegro (odpowiedzi: 5) Witam 5 dni temu sprzedałem telefon na allegro była to chińska N8 w aukcji była podana specyfikacja chińskiej N8 nie oryginalnej. W tytule był...
§ Rekodzielo- jak moge sprzedawac rzeczy zrobione samemu (odpowiedzi: 1) Witam Mam takie pytanie , wytwarzam ręcznie rożne rzeczy, pisanki, bombki i nie wiem czy mogę, np. ustawić sobie stoisko na targu i sprzedawać....
§ czy moge legalnie sprzedac gre ? (odpowiedzi: 5) Witam! Mam problem poniewaz z tego co sie dowiedzialem nie moge legalnie sprzedac orginalnej gry kupionej w sklepie... Kupilem gre World of...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:12.