Jak nie dać się oszukać na aukcjach? Poradnik - Forum Prawne

 

Jak nie dać się oszukać na aukcjach? Poradnik

Jak nie dać się oszukać na aukcjach? Poradnik: W związku z tym, że ostatnio na forumprawne.org często pojawiają się tematy osób oszukanych na allegro - publikuję ten poradnik. Jeśli moderator uzna, że jest wartościowy - ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Zamknięty temat
 
19-04-2015, 20:42  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie Jak nie dać się oszukać na aukcjach? Poradnik

Jak nie dać się oszukać na aukcjach? Poradnik:

W związku z tym, że ostatnio na forumprawne.org często pojawiają się tematy osób oszukanych na allegro - publikuję ten poradnik. Jeśli moderator uzna, że jest wartościowy - można go przykleić.

Przejdźmy do poradnika:

Sprawy, które należy zweryfikować kupując przedmiot na allegro - od kogokolwiek na dobrą sprawę.

Przed zakupem:

1. Komentarze. Sprawdź, czy użytkownik, od którego kupujesz, ma komentarze za kupno. Obojętnie już jakie - ważne, by był dowód, że coś na allegro kupił. W takim wypadku musiał to jakoś odebrać. Wtedy nawet jeśli już nie mieszka pod danym adresem - to masz pewność, że kiedyś mieszkał. Właściciel tego mieszkania ma jego PESEL, dane osobowe na umowie najmu. Policja w takim przypadku może łatwo takiego człowieka znaleźć. Natomiast człowieka, który tylko sprzedawał, znaleźć może być trudno - nikt nie sprawdza, bo nie ma takiego obowiązku, czy dane "nadawcy" są prawdziwe. Można więc wysłać tysiące paczek z nieprawdziwymi danymi osobowymi. Odebrać - już nie. Pamiętaj, że fakt zweryfikowanego konta na allegro znaczy niewiele - tyle, że osoba, która się nim posługuje odebrała list zwykły z kodem aktywacyjnym. Sam przemyśl, czy ciężko taki list ukraść z euroskrzynki.

2. Status konta (firma, supersprzedawca) - to nic nie znaczy. Bezpieczniej jest zapłacić z góry kilka tysięcy złotych osobie, która świeżo kupiła na allegro laptopa (bo musiała go odebrać), ale ma dwa komentarze, niż firmie z 10 tys pozytywnych komentarzy za sprzedaż, a ani sztuki za kupno. Na dobrą sprawę nawet nie wiadomo, czy taka firma istnieje, czy też użytkownik podrobił skany dokumentów.

3. Kwota. Uważaj na zbyt okazyjne oferty. Raczej nie kupuj, jeśli cena odbiega od rynkowej o 20% i więcej. To budzi jednak podejrzenia. Nawet jeśli sprzedający nie okaże się oszustem - może okazać się paserem, a przedmiot, który kupujesz, jest kradziony. Nie dotyczy licytacji, bo tam kwota to kwestia tego ile kto da, tu nie można podejrzewać na dobrą sprawę nic.

4. Zdjęcia. Kupując przedmiot używany zwykle mamy do czynienia z tzw. "real foto" - poświęć chwilę i ściągnij jedno zdjęcie. Następnie wyszukuj po obrazie na https://images.google.pl/. Jeśli to zdjęcie, które jest Ci prezentowane - znajduje się na innych serwisach, poświęć chwilę na zapoznanie się z nimi. Może być tak, że sprzedawca próbował sprzedać przedmiot wcześniej na innym serwisie lub np. za granicą - wtedy OK. Ale może być tak, że są to zdjęcia kradzione od np. użytkownika z Niemiec czy Anglii - nie mającego nic wspólnego ze sprzedawcą. To powinno zapalić lampkę ostrzegawczą. Jeśli "nic nie znaleziono" w google albo zdjęcia kompletnie nie pasujące - to raczej masz do czynienia z faktycznymi zdjęciami zrobionymi przez sprzedawcę. A to świadczy co najmniej o tym, że posiada on ten przedmiot. Nie dotyczy oczywiście przedmiotów nowych - tu sprzedawcy zwykle dają zdjęcia od producenta.

Po zakupie:

1. Kontakt. Zanim przelejesz pieniądze, zadzwoń do sprzedającego. Nie panikuj, jeśli nie odbierze lub ma wyłączony telefon - różne ludzie zawody mają, różne sytuacje - ale nie przelewaj ani złotówki dopóki nie porozmawiacie. Wielu ludzi, którzy czasem wyłączają telefon (kwestia zawodowa) - oddzwania na numery, które do nich dzwoniły. Jeśli sprzedawca ani nie odbierze, ani nie zadzwoni powiedzmy w 48 godzin (w weekendy dłużej, numer może być służbowy) czerwona lampka w głowie! Oszust nie porozmawia z Tobą telefonicznie, bo telefon można zlokalizować z dokładnością do paru metrów. Nawet jak jest na kartę. Jeśli zadzwonił - to nawet jeśli nie odebrałeś, ten punkt jest na dobrą sprawę OK. Wiesz, że numer istnieje, że ktoś go posiada i był w JAKIEJŚ lokalizacji. Dla Policji to duże ułatwienie, w razie czego.

2. Odbiór osobisty - nie musisz go faktycznie chcieć. Zapytaj sprzedawcy, czy jest taka możliwość. Powiedz, że Ty sam lub kolega np. jest w jego okolicy. Tak, nawet jak masz do niego 600km. Po reakcji sprzedawcy dowiesz się, czy przedmiot posiada. Jeśli tak - nie będzie oponował. To szczególnie ważne, jeśli sprzedawca jest lekko niepewny z jakichś powodów. Jeśli zgadza się na odbiór osobisty - to raczej jest OK. Wtedy po prostu mówisz, że jednak wolisz zrobić mu przelew - i na dobrą sprawę masz pewność, że przelewasz osobie, która istnieje, jej dane osobowe (prawdziwe) są w systemie - choćby na poczcie, w banku, oraz - że posiada przedmiot, bo zgadza się na odbiór osobisty. Taki człowiek przecież nie będzie narzekał, że chcesz JEDNAK zapłacić z góry. Ale najpierw się zgodzi na osobisty.

A co robicie źle?

1. Traktujesz pewne czynniki jako sygnał, że zostałeś oszukany. To, że sprzedający nie odbiera - może mieć różne przyczyny. Może być w szpitalu, mieć wypadek - nie traktuj od razu tej osoby jako oszusta, tylko zrozum jego sytuację. Jednakże - nie przelewaj pieniędzy, aż z nim nie porozmawiasz. Jeśli to faktycznie sytuacja losowa - zaczeka. Nic mu się nie stanie od tego.

2. Złamanie jednego z powyższych punktów to od razu "oszust i złodziej" - nie no spokojnie, różnie może być. Np. osoba niepełnosprawna często odmówi odbioru osobistego, marynarz nie odbierze telefonu nawet przez pół roku. Ale jeśli spełniony jest więcej niż jeden punkt z powyższej listy ostrożnościowej - UWAŻAJ, anie nie krzycz od razu że oszust.

3. PayU, PayU... Jest skrajnie niewygodne dla sprzedawcy. Nie każdego - firma, która na allegro robi duży obrót je lubi, ale przeciętny sprzedawca, który sprzedaje używane przysłowiowe "gacie" okazyjnie - nie. Dlaczego? Bo oni wymagają nie wiadomej normalnemu człowiekowi ilości potwierdzeń, dokumentów - i dodatkowo przetrzymują pieniądze. Mnie tam się osobiście nie podoba, że ktoś miałby trzymać moje pieniądze - dlatego, jak coś sprzedaję, to nie daję tej opcji. Szczególnie, że bank już mnie prześwietlał, jak zakładałem konto.

A co daje kupującemu? Gwarancję zwrotu oprócz kosztu przedmiotu także kosztów wysyłki w razie oszustwa - vide regulamin allegro. Oczywiście to są pewne pieniądze, ale chyba 14 zł za wysyłkę, przy przedmiocie wartym kilka tysięcy można zaryzykować.

4. Brak kontaktu ze sprzedawcą. Jeśli już przelałeś - to wiadomo, że facet Ci nie odpowie w 5 minut. Ale na maila odpisać powinien w ciągu powiedzmy 24 godzin. Telefon też powinien odebrać - a jak nie - to oddzwonić. Jeśli po przelewie przez np. 3 dni nie odbiera telefonu ani nie odpowiada na e-mail - zgłoś zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art 286kk. Podejrzewać to możesz cokolwiek, nie poniesiesz konsekwencji. Jeśli człowiek okaże się uczciwy - to też konsekwencji nie poniesie. A jeśli jest oszustem - to masz w ten sposób większe szanse na złapanie sprawcy.

Podsumowanie

Zastosowanie się do powyższych wskazówek nie utrudni życia uczciwym sprzedawcom na allegro.

PAMIĘTAJ! Nie spełnienie przez sprzedawcę jednego punktu z powyższej listy nie oznacza jeszcze oszusta. Conajwyżej wskazuje na pewne podejrzenia - ale to należy sprzedawcy zapytać, czemu czegoś tam nie robi.

Jednocześnie zastosowanie się do powyższych wskazówek wyeliminuje większość oszustw na allegro. Ludzie dają się oszukać, bo są mało ostrożni - a potem na dodatek traktują każdego człowieka jak oszusta. No bez przesady. Naprawdę nie dajmy się zwariować - i po pierwsze przemyślmy sprawę, zanim nazwiemy kogoś oszustem - ale również przemyślmy każdy zakup i każdą transakcję.

Oczywiście stosowanie się do tego poradnika nie zagwarantuje, że nie zostaniesz oszukany - tego to chyba nikt nie gwarantuje. Ale gwarantuje to, że mając numer telfonu sprzedawcy (pod którym się odzywa lub spod którego dzwoni) - to nawet jak będzie na kartę, Policja ma jego lokalizację. Nawet jeśli ukradł list aktywacyjny ze skrzynki - to jeśli coś kupował, to ktoś mu to wysłał - musiał się wylegitymować - Policja ma jego dane osobowe. Jeśli zgadza się na odbiór osobisty - to przynajmniej mieszka tam gdzie deklaruje - Policja ma dane adresowe. Więc nie tyle utrudnia to oszustwo - co ułatwia złapanie.
Syphar jest off-line  
22-09-2015, 12:59  
miuosz
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Jak nie dać się oszukać na aukcjach? Poradnik

Dzięki! Dobre porady, z pewnością skorzystam, mimo że często robię zakupy przez internet i nie miałem do tej pory żadnych problemów trzeba być czujnym
miuosz jest off-line  
30-10-2015, 18:09  
releion
Początkujący
 
releion na Forum Prawnym
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Jak nie dać się oszukać na aukcjach? Poradnik

Cytat:
Bezpieczniej jest zapłacić z góry kilka tysięcy złotych osobie, która świeżo kupiła na allegro laptopa (bo musiała go odebrać), ale ma dwa komentarze, niż firmie z 10 tys pozytywnych komentarzy za sprzedaż, a ani sztuki za kupno. Na dobrą sprawę nawet nie wiadomo, czy taka firma istnieje, czy też użytkownik podrobił skany dokumentów.
To była cenna uwaga Nie myślałem o tym wcześniej
releion jest off-line  
29-02-2016, 15:19  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.680
Domyślnie RE: Jak nie dać się oszukać na aukcjach? Poradnik

Wcześniej też był dostępny: http://forumprawne.org/nowe-technolo...-aukcjach.html
LeszsekS jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ jak nie dać się oszukać PZU (odpowiedzi: 2) Witam. Prosze o szybka odpowiedz, bo za 4h mam umowione spotkanie z gosciem z PZU, ktory obejrzy moj samochod i wyceni straty. Podczas telefonicznym...
§ Linki na aukcjach - naruszenie dóbr..... (odpowiedzi: 5) Witam ! Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda z prawnego punktu widzenia taka sprawa. Jestem osobą prywatną, okazjonalnie wystawiłam na Allegro...
§ Czy da się oszukać sąd ? (odpowiedzi: 3) Witam Sprawa wydaję się z pozoru dosyć prosta jednak mam pytanie. Opis sprawy. Jeden gość spotykał się z kobietą do momentu aż ta zaszła w...
§ Oszustwa na aukcjach (odpowiedzi: 3) Witam, mam taki problem. 2 dni temu rozmawiałem z jakimś mężczyzną. Zaproponował mi spore zarobki. Z początku myślałem, że jest to kolejne zlecenie...
§ dałam się oszukać.... (odpowiedzi: 3) Witam!Mam pewien problem i chciałabym się poradzić.4 lata temu założyłam konto w pko.Miałam stały dochód w postaci alimentów od rodziców.Po około...
§ Dam sie oszukać czy nie ???? (odpowiedzi: 3) No to mam pytanie za 100 pkt.Dziś odezwała sie do mnie "narzeczona" byłego z informacją,że.... były chce podziału majątku.Mieszkam z dziećmi w jego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:09.