RE: Zasoby sieci a ich wykorzystanie w pracy webmastera
Witam,
jak napisał drzemik, tutoriale po to są, żeby z nich czerpać wiedzę...
ale ogólnie zasada jest taka, że zawsze przed kopiowaniem skryptów powinno się przeczytać zastrzeżenia prawne zamieszczone na stronie tutoriala czy biblioteki skryptów (lub licencje dołączone do skryptów), o tym do jakich celów można te darmowe skrypty używać (komercyjnych, domowych), czy autor dopuszcza ich modyfikację i czy należy podać gdzieś autora skryptu.
O zgodę na użycie jakiegoś materiału (skryptu) należy zapytać zawsze, jeśli nie jest wyraźnie zaznaczone, że materiał jest rozpowszechniany jako ogólnodostępny (bezpłatny) lub na odpowiednich licencjach - np. GPL, LGPL. etc
Warto pamiętać też, że skrypt czy kod są w ogólności chronione przez ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych, nawet, jeśli przy skrypcie nic nie napisano.
Podobne zasady obowiązują odpowiednio przy wszystkich innych treściach pobieranych z netu.
Oczywiście powinny być też legalne narzędzia z których będzie pan korzystał.
Warto także, żeby zapoznał się z Pan z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych dla uzyskania wiedzy o ochronie, jaką może dać pańskim dziełom ta ustawa, a także o zasadzie licencjonowania swoich dzieł lub przenoszenia majątkowych praw autorskich do tych dzieł.
|