Platforma handlowa - zmiany w regulaminie po cichu - Forum Prawne

 

Platforma handlowa - zmiany w regulaminie po cichu

Dzień dobry. Od kilku lat żyję w 80% z handlu na ***. Sprzedaję kupione wcześniej waluty w grach online po cenie pomiędzy hurtową, a detaliczną. Zarabiam na marży, wykonując dziennie od kilkudziesięciu do kilkuset transakcji ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
13-07-2018, 21:55  
MariaWy
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Platforma handlowa - zmiany w regulaminie po cichu

Dzień dobry.
Od kilku lat żyję w 80% z handlu na ***. Sprzedaję kupione wcześniej waluty w grach online po cenie pomiędzy hurtową, a detaliczną. Zarabiam na marży, wykonując dziennie od kilkudziesięciu do kilkuset transakcji po kilka złotych.

Dzisiaj zauważyłam, że przez ostatnie dwa dni, przez które sprzedałam waluty za około 800 złotych, *** naliczyło mi z tego prowizję około 500 złotych. Nie sumowałam wszystkich transakcji, ale z każdej nalicza średnio 60% prowizji. Bardzo zdziwiona napisałam do *** z prośbą o wytłumaczenie w jaki sposób mi naliczają te 60% prowizji. Pani z *** wytłumaczyła mi, że prowizja naliczana jest w wysokości 9% od pojedynczego zakupu, jednak prowizja nigdy nie będzie mniejsza niż 1,50zł. Przy mojej sprzedaży dziesiątki, czy setki razy 2,8zł, wychodzi to średnio około 60% prowizji. Pytałam Panią z ***, w jaki sposób zostałam poinformowana o zmianie regulaminu, na co ona odpisała mi, że to zmiana biznesowa i była ogłoszona na stronie "aktualności". Nie dostałam żadnego maila, nic nie wyświetliło się na mojej stronie aukcji, ani w żaden inny sposób nie zostałam o tym uprzedzona. Strony "aktualności" oczywiście nie czytam, bo i po co, skoro każda normalna firma, z którą do tej pory współpracowałam, o najdrobniejszych nawet zmianach regulaminu informowała mnie drogą mailową.

Ta zmiana ogólnie dotknęła mnie tylko jednorazowo i jest to strata około 500 złotych. Z punktu widzenia przedsiębiorcy jest to dla mnie zmiana pozytywna, bo wiem jak ją obejść, a jestem przekonana, że przez tą zmianę wykruszy mi się większość konkurencji. Jednak ze względu na osobiste zamiłowanie do sprawiedliwości, chcę lekko utrzeć nosa ***, żeby na drugi raz zastanowili się, zanim obciążą setki osób ukrytymi moim zdaniem kosztami.

Kilka ważnych faktów
1. Aukcję wystawiałam jeszcze na starych zasadach, kiedy nie istniała minimalna kwota prowizji, a jedynie prowizja procentowa w wysokości 9%.
2. Moja aukcja jest wystawiona do wyczerpania przedmiotów. Co 10 dni pobierane są dodatkowe opłaty za wyróżnienie itd. Ostatnio były pobrane jeszcze przed zmianą systemu prowizji.
3. Nie zostałam poinformowana o zmianach mailem, ani w żaden inny sposób bezpośrednio.
4. ***mod***
To jest link, pod którym użytkownicy *** "zostali zbiorowo poinformowani" o zmianie prowizji, jednak zapewne nikt z nas tego linku nie dostał mailem, pocztą, smsem - ja nie dostałam, a Pani z *** nie widzi w tym nic dziwnego.

Nie znam się na prawie, dlatego przedstawiam Wam jak ja to widzę i bardzo Was proszę o wyprowadzenie z błędu, jeśli w nim jestem, lub o przedstawienie mojej racji z bardziej prawnego punktu widzenia. Moim zdaniem wystawiając aukcję wchodzę z *** w umowę, która działa wg aktualnego w tej chwili regulaminu. Jeśli *** jest w trakcie świadczenia mi usługi, czyli aukcja trwa, to *** powinno poinformować mnie bezpośrednio o zmianie usługi, którą to zmianę ja mogłabym zaakceptować lub odrzucić - zakańczając aukcję. Jeśli *** wprowadza zmianę bez informowania mnie, to wydaje mi się, że nie może ona dotyczyć trwającej już aukcji, bo to mniej więcej to samo, co jakbym zapłaciła 3 zł za godzinę basenu, a w połowie zarządca zmieniłby regulamin, o czym by mnie nie poinformował, i kazałby mi dopłacić kolejnych 15 zł opłaty za grzanie wody.

Bardzo proszę o podanie jakiejś podstawy prawnej, która mi pomoże rozwiązać ten problem oraz o naprowadzenie mnie w tej sytuacji.

Pozdrawiam.
MariaWy jest off-line  
13-07-2018, 22:15  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 35.349
Domyślnie re: Platforma handlowa - zmiany w regulaminie po cichu

Na jakie podstawie twierdzisz, że owa platforma ma obowiązek poinformować Ciebie osobiście o zmianie regulaminu? Masz to zapisane w umowie?
LeszsekS jest off-line  
13-07-2018, 22:17  
MariaWy
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Platforma handlowa - zmiany w regulaminie po cichu

Czy jesteś w stanie mi wskazać, gdzie w umowie jest to zapisane? Starałam się przeszukać Regulamin pod tym kątem i nic takiego nie znalazłam, ale może źle szukam.
MariaWy jest off-line  
13-07-2018, 22:20  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 35.349
Domyślnie RE: Platforma handlowa - zmiany w regulaminie po cichu

To Twoja umowa, nie moja, to Ty masz znać jej treść.
LeszsekS jest off-line  
13-07-2018, 22:32  
MariaWy
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Platforma handlowa - zmiany w regulaminie po cichu

Nie znam się na prawie i nie wiem, czy regulamin i umowa to w tej sytuacji to samo.

Ale jeżeli to samo to fakt, powinnam znać jej treść, tyle, że nie na pamięć. A skoro nie na pamięć, to posiłkuję się ogólnodostępnym pdfem bądź regulaminem umieszczonym na stronie. Takim, którym posiłkuje się każdy z użytkowników ***. Skoro regulamin jest ogólnodostępny i nie ukrywam, że dla mnie dość zawiły to byłabym wdzięczna, gdyby znalazł się ktoś z forumowiczów, kto wskaże mi odpowiedni punkt w regulaminie, który by mnie jakoś nakierował w tej sytuacji.


moderacja
MariaWy jest off-line  
13-07-2018, 22:40  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 35.349
Domyślnie RE: Platforma handlowa - zmiany w regulaminie po cichu

Co do zasady nie zajmujemy się suport-owaniem jakichkolwiek platform, zatem pytanie zadaj u źródła.


PS.
Podstawową zasadą jest akceptowanie tego co się rozumie, więc należało zmienić kolejność, najpierw zrozumieć (wyjaśnić wątpliwości) regulamin a dopiero potem go akceptować.
LeszsekS jest off-line  
13-07-2018, 22:42  
MariaWy
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Platforma handlowa - zmiany w regulaminie po cichu

Uważasz, że więcej niż 1% ludzi rozumie wszystko w każdym regulaminie w tym kraju i to począwszy od komunikacji miejskiej po serwisy typu Allegro? Jak sobie taki świat wyobrażasz?

Poza tym jeśli nie zamierzasz mi pomóc to nie drąż. Poczekam na odpowiedź kogoś, kto jakkolwiek zechce mi pomóc w tej sprawie.
MariaWy jest off-line  
13-07-2018, 22:55  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 35.349
Domyślnie RE: Platforma handlowa - zmiany w regulaminie po cichu

Cytat:
Napisał/a MariaWy Zobacz post
Uważasz, że więcej niż 1% ludzi rozumie wszystko w każdym regulaminie w tym kraju ...
Uważam jak powinien zachowywać się racjonalnie myślący człowiek, szczególnie przedsiębiorca ponoszący ryzyko własnymi środkami finansowymi. To co robią ludzie to ich prywatna sprawa ale muszą zdawać sobie sprawę z konsekwencji swoich nieprzemyślanych decyzji.

Skoro twierdzisz, że powinnaś zostać indywidualnie powiadomiona to wskaż podstawę tego twierdzenia:
Przepis prawny:
Kodeks cywilny

Art. 6. Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zmiany w regulaminie premiowania (odpowiedzi: 0) Witam. Pytanie odnosnie zmiany w regulaminie premiowania. A dokladnie do tej pory premia byla naliczania wg. Sklep wyrobil zalozony plan np. 500...
§ Zmiany w regulaminie konkursu (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Około 2 miesiące temu wziąłem udział w konkursie organizowanym poprzez serwis YouTube przez jedną z polskich firm...
§ zmiany w regulaminie (odpowiedzi: 7) czy to jest legalne? (załączniki)
§ Zmiany w regulaminie szkoły. (odpowiedzi: 1) Bardzo proszę o opinie: Policealna Szkoła dla Dorosłych w dniu 15 luty 2014 zmieniła sobie regulamin i dodała zapis, że za zgłoszenie słuchacza do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:37.