Podpis kwalifikowany a bank - Forum Prawne

 

Podpis kwalifikowany a bank

Posiadam kwalifikowany podpis elektroniczny. Za jego pomocą podpisałem plik PDF (PAdES) z wypowiedzeniem umowy bankowej i tenże plik wysłałem emailem do banku. Bank odmówił uznania takiej formy wypowiedzenia: "uprzejmie informuje, że wedle procedury w naszym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
08-03-2021, 20:06  
mjjm
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Podpis kwalifikowany a bank

Posiadam kwalifikowany podpis elektroniczny. Za jego pomocą podpisałem plik PDF (PAdES) z wypowiedzeniem umowy bankowej i tenże plik wysłałem emailem do banku.
Bank odmówił uznania takiej formy wypowiedzenia: "uprzejmie informuje, że wedle procedury w naszym Banku i opinii departamentu prawnego nie przyjmujemy dyspozycji podpisanych podpisem kwalifikowanym".

Czy bank ma do tego prawo? Jeśli ma to znaczenie, jestem konsumentem.
mjjm jest off-line  
08-03-2021, 21:27  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 38.915
Domyślnie RE: Podpis kwalifikowany a bank

A co na to umowa?
LeszsekS jest off-line  
08-03-2021, 21:45  
mjjm
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Podpis kwalifikowany a bank

Umowa:
Strony zgodnie postanawiają, że Klient lub Bank mogą składać oświadczenia woli związane z dokonywaniem czynności bankowych bądź dotyczące zawierania, zmieniania, rozwiązywania lub odstępowania od Umów produktowych, za pośrednictwem Systemów w postaci elektronicznej, o ile Bank zapewnia taką funkcjonalność. Oświadczenia takie spełniają wymagania formy pisemnej, o ile przepis prawa tak stanowi.

Regulamin:

3. Wypowiedzenie Umowy Produktowej lub jej rozwiązanie za porozumieniem stron wymaga zachowania formy pisemnej. Bank może zaakceptować oświadczenie o wypowiedzeniu Posiadacza Rachunku złożone w innej formie. Strony mogą uzgodnić inną formę wypowiedzenia lub porozumienia o rozwiązaniu Umowy Produktowej, w tym przy użyciu środków porozumiewania na odległość.
4. Oświadczenie o wypowiedzeniu Umowy Produktowej Posiadacz Rachunku:
a) składa osobiście w Oddziale,
b) przesyła na adres Banku.
Oświadczenie o wypowiedzeniu Umowy Produktowej powinno zawierać podpis zgodny z jego wzorem zamieszczonym na Karcie Wzorów Podpisów. Bank może zaakceptować oświadczenie o wypowiedzeniu Posiadacza Rachunku złożone w innej formie niż forma pisemna, w tym Bank może zaakceptować oświadczenie o wypowiedzeniu złożone przez Posiadacza Rachunku za pośrednictwem Bankowości Telefonicznej.
5. Oświadczenie o wypowiedzeniu Umowy Produktowej Bank przesyła na adres korespondencyjny wskazany przez Posiadacza Rachunku. Bank może przesłać oświadczenie o wypowiedzeniu Umowy o Bankowość Elektroniczną na adres e-mail Posiadacza Rachunku, jeżeli jest to jedyna Umowa Produktowa wiążąca Bank i Posiadacza Rachunku. Wraz z oświadczeniem o wypowiedzeniu Umowy Produktowej Bank przesyła informację o przyczynach wypowiedzenia Umowy Produktowej, chyba że przekazanie tej informacji zagrażałoby bezpieczeństwu narodowemu, porządkowi publicznemu lub byłoby sprzeczne z przepisami prawa.
mjjm jest off-line  
08-03-2021, 21:58  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 38.915
Domyślnie RE: Podpis kwalifikowany a bank

Cytat:
Napisał/a mjjm Zobacz post
... 3. Wypowiedzenie Umowy Produktowej lub jej rozwiązanie za porozumieniem stron wymaga zachowania formy pisemnej. ...
Zatem odeślij im tę informację z regulaminu dołączając treść Art. 78^1. §2. Kodeksu cywilnego.
LeszsekS jest off-line  
08-03-2021, 22:15  
mjjm
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Podpis kwalifikowany a bank

Dzięki!
mjjm jest off-line  
09-03-2021, 19:10  
Olgierd89
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Podpis kwalifikowany a bank

Przerabiałem ostatnio z jednym bankiem, stwierdzili, że obejmuje ich umowa i nie zmienią procedur i do momentu pisemnego wypowiedzenia będą naliczali opłaty.
Jest możliwość wniesienia pozwu do sądu o coś takiego jak "uznanie złożenia oświadczenia woli za skuteczne" czy ewentualnie można dopiero się bronić jak bank nas pozwie o zapłatę za opłaty z tytułu użytkowania konta?
Olgierd89 jest off-line  
09-03-2021, 19:46  
mjjm
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Podpis kwalifikowany a bank

Ja na szczęście w tym przypadku wypowiadam umowę ramową oraz umowę o bankowość elektroniczną. Nie mam w tym banku jakichkolwiek płatnych usług/produktów, więc równie dobrze mógłbym to zostawić tak jak jest.

Jeśli odrzucą wypowiedzenie, planuję zgłosić się do Rzecznika Finansowego https://rf.gov.pl
***mod***
mjjm jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Profil Zaufany jest"mniej skuteczny prawnie" niż kwalifikowany podpis elektroniczny?! (odpowiedzi: 8) nabytym odpłatnie kwalifikowanym podpisem elektronicznym można podpisać wszystko i za każdym razem użycie podpisu wywołuje skutki równe podpisowi...
§ Zwolnienie lekarskie a podpis kwalifikowany (odpowiedzi: 5) Witam. Od dłuższego czasu jestem na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca nakazał mi zwrot karty z podpisem kwalifikowanym certum, w przeciwnym wypadku...
§ dowód osobisty po 1 marca 2019 a kwalifikowany podpis elektroniczny (odpowiedzi: 10) ponieważ ważność dowodu osobistego kończy mi się w połowie marca, a wniosek o nowy składac można do 30 dni przed datą widniejącą w dotychczasowym...
§ podpis kwalifikowany (odpowiedzi: 1) Witam. Czym jest podpis kwalifikowany i pod jaka inna nazwa mogę szukać o nim informacji?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:33.