strona internetowa - miejsce publiczne - Forum Prawne

 

strona internetowa - miejsce publiczne

Witam, przeczytałem już kilka tematów dotyczących miejsca publicznego i nie znalazłem konkretnej odpowiedzi, na temat mnie interesuje. Czy stronę internetową należy traktować jako 'miejsce publiczne' ?? w jednej z wypowiedzi na forum znalazłem taką definicję ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie


Odpowiedz
 
22-12-2009, 14:20  
ciamak
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie strona internetowa - miejsce publiczne

Witam,

przeczytałem już kilka tematów dotyczących miejsca publicznego i nie znalazłem konkretnej odpowiedzi, na temat mnie interesuje. Czy stronę internetową należy traktować jako 'miejsce publiczne' ??

w jednej z wypowiedzi na forum znalazłem taką definicję 'miejsca publicznego':

Zdaniem S. Dałkowskiego, kwestia znaczenia pojęcia „miejsce publiczne” została ostatecznie wyjaśniona w wyroku SN z dnia 9.11.1971 r., VKRN 219/71, OSNPG 1972, nr 2, poz. 25, gdzie przyjęto, że za „miejsce publiczne” uważa się każde miejsce dostępne dla nieokreślonej liczby osób[12]....”

Zatem czy strona internetowa jest miejscem dostępnym dla nieokreślonej liczby osób? Przecież strona internetowa/adres tej strony jest znany tylko określonej liczbie osób. Nie jest tak, że włączając przeglądarkę natychmiast pojawia się nam ta dana określona strona (no chyba że jest ustawiona jako strona domyślna, ale to też ktoś określony musiał zrobić). Zatem strony trzeba wyszukać, albo dowiedzieć się jaki jest jej adres w inny sposób.

Załóżmy, że strona internetowa jest miejscem publicznym, zatem jak mają wyglądać zabezpieczenia (od strony prawnej) takiej strony, żeby nie była ona miejscem publicznym - czyli była dostępna tylko dla określonej liczby osób. Czy wystarczy zrobić 'stronę wstępną' (taką pierwszą która się pojawi po wpisaniu adresu) na której będą informacje np.: Czy jesteś osobą pełnoletnią? i jest do wyboru TAK albo NIE, oraz informacje: Strona, którą zamierzasz odwiedzić zawiera treści, informacje np. o wyrobach tytoniowych (lub alkoholach itp.) wchodząc na tą stronę wyrażasz zgodę na przeglądanie takich treści - i tutaj musisz zaznaczyć 'ptaszka' że wyrażasz zgodę.

Czy są to wystarczające zabezpieczenia aby nie łamać prawa polskiego dotyczącego reklamowania np. wyrobów tytoniowych lub też wyrobów alkoholowych? Wg ustaw: "Reklamą napojów alkoholowych jest publiczne rozpowszechnianie..." i np.: "Reklama wyrobów tytoniowych to, według tej ustawy, „publiczne rozpowszechnianie wizerunków".

Zatem wszystko rozbija się o słowo "PUBLICZNE" - czy osoby, które poinformowały, iż są pełnoletnie i wyraziły zgodę na przeglądanie takich treści to osoby już OKREŚLONE czy jeszcze nie?

Jeżeli nie są to osoby określone to co należy zrobić żeby były określone? Musi być rejestracją takich osób? z podaniem wszelkich danych? Czy musi być potwierdzanie takich danych, tzn. przecież wszystkie mogą być fałszywe?

z góry dziękuję za fachową odpowiedź
ciamak jest off-line  
22-12-2009, 15:19  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: strona internetowa - miejsce publiczne

Już kiedyś chyba była na forum o tym jakaś dyskusja.
Moim zdaniem mniejszym problemem jest to, czy strona w świetle przytoczonej definicji jest publiczna, a większym, czy można stronę internetową nazwać miejscem.
Mówimy wprawdzie "wszedłem na stronę www", ale tak naprawdę nie jest to takie wejście, jak na przykład wejście na rynek miejski.
Uważam, iż byłoby kompletnym absurdem uznanie strony internetowej za miejsce publiczne, gdyż w tym momencie należałoby stosować wobec osób nią zarządzających i jej używających przepisów prawa przynależnych miejscom publicznym. Żeby daleko nie szukać: użycie na stronie internetowej wulgarnego słowa byłoby wykroczeniem.

EDIT:
Mam dużo lepszy przykład związanego z tym absurdu.
Jeżeli zrobilibyśmy rodzaj chatroomu, przez który można by było transmitować obraz z kamer internetowych, tak, iż każdy uczestnik widziałby podgląd pozostałych siedzących przed komputerami, to można by ukarać z KW uczestnika takiego chatu, który w trakcie chatowania spożywałby alkohol - byłoby to wszakże picie w miejscu publicznym
Ripper jest off-line  
22-12-2009, 15:59  
ciamak
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: strona internetowa - miejsce publiczne

Ripper, mi chodzi przede wszystkim o to jakie warunki muszą zostać spełnione aby strona internetowa nie była traktowana jako "publiczna", żeby nikt po sądach mnie nie ciągał, że są tam informacje/reklamy np. wyrobów tytoniowych, czy też alkoholi. Obecnie wchodząc na strony np. producenta jakiejś wódki, pojawia się zapytanie czy mam 18lat Tak/Nie i nic więcej i jak dam Tak to wchodzę na stronkę na której są reklamy tej wódki. Inny przypadek: wchodząc na strony z erotyką np. na największych portalach polskich, pojawia się stronka o tym, jakie treści będą tam pokazane (takie ostrzeżenie i trzeba zdecydować się czy się wchodzi czy nie) i to wszystko.

Zatem jak te 'zabezpieczenia' mają się do treści ustaw, w których pisze wyraźnie, że nie można publicznie prezentować takich treści czy też reklam. Czy są wystarczające? czy mogę powołać się na coś w razie problemów? Czy są Wam znane jakieś wyniki rozpraw sądowych (nie wiem czy fachowo się wyrażam, więc sorry), w których sąd orzekł, że to wystarcza?
ciamak jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Miejsce publiczne (odpowiedzi: 1) Jest zima, tak sobie marzymy z kolegami jak to fajnie jest latem. Jak to fajnie w słoneczny dzień wypić zimne piwko na świeżym powietrzu. Nie...
§ Miejsce publiczne a miejsce użytku publicznego. (odpowiedzi: 1) Czy ktoś może mi wytłumaczyć jaka jest różnica pomiędzy miejscem publicznym a miejscem użytku publicznego, czy jest jakakolwiek różnica? W...
§ [Strona WWW] Własna strona internetowa o tematyce Multimedialnej (odpowiedzi: 13) Witam. Od paru miesiecy wpadlem na pomysl projektu wlasnej strony www o tematyce multimedialnej i mam do tego kilka pytanie. chcial bym zalozyc tą...
§ Miejsce publiczne (odpowiedzi: 1) Interesuje mnie czy hałda przy jakiejs kopalni (kopalnie funkcjonuje) to jest miejsce publiczne? hałda jest ogolno dostepna i nie ma zandych...
§ miejsce publiczne (odpowiedzi: 6) witam, szukam wyczerpującej definicji miejsca publicznego oraz odpowiedzi na pytanie czy np. blok mieszkalny z klatką zabezpieczoną domofonem a...
§ Alkohol i miejsce publiczne (odpowiedzi: 5) Rozumiem, że miejsce publiczne to każde miejsce nie wliczając mieszkania i barów/knajp? A co z miejscem ustronnym, w którym ludzie się nie pojawiają,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:42.