Proszę o interpretację orzeczenia o odstąpieniu od umowy - Forum Prawne

 

Proszę o interpretację orzeczenia o odstąpieniu od umowy

Witam, Sąd Apelacyjny w Warszawie w postępowaniu o sygnaturze I ACa 347/14 z 2015-01-22 wykazał, że samo złożenie oświadczenia woli (w tym wypadku woli odstąpienia od umowy) jest właściwe mimo powołania się na błędne przepisy ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Orzeczenia i interpretacje


Zamknięty temat
 
27-06-2021, 23:53  
GepardPL
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie Proszę o interpretację orzeczenia o odstąpieniu od umowy

Witam,
Sąd Apelacyjny w Warszawie w postępowaniu o sygnaturze I ACa 347/14 z 2015-01-22 wykazał, że samo złożenie oświadczenia woli (w tym wypadku woli odstąpienia od umowy) jest właściwe mimo powołania się na błędne przepisy prawa.
Link do orzeczenia: Szczegóły orzeczenia I ACa 347/14 - Portal Orzeczeń Sądu Apelacyjnego w Warszawie

Cytat:
Decydujące znaczenie dla skorzystania z uprawnienia do odstąpienia od umowy na podstawie przepisów o rękojmi za wady należy przypisać podstawie faktycznej złożonego oświadczenia o odstąpieniu od umowy a nie podstawie prawnej wskazanej przez stronę korzystającą z tego uprawnienia.
Czy w takim razie złożenie do sprzedawcy reklamacji bez podania czy chce skorzystać z gwarancji czy rękojmi również będzie posiadało moc prawną?
Sprzedawca nie jest gwarantem, a więc jedyna możliwość reklamacji jest rękojmia.
Czy jest jakiś przepis mówiący o tym, że klient bezwzględnie musi podać podstawę rękojmi/gwarancja, czy wystarczy w takim wypadku samo oświadczenie o chęci reklamacji.
Co w przypadku gdy klient nie wybrał sposobu rozwiązania reklamacji w sensie czy naprawa czy wymian itp.

Z góry dziękuję za dyskusję.
GepardPL jest off-line  
28-06-2021, 13:55  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.686
Domyślnie RE: Proszę o interpretację orzeczenia o odstąpieniu od umowy

Przeczytałeś pełną treść uzasadnienia?
Cytat:
... pismem z dnia 23.11.2010 r. powód złożył pozwanej oświadczenie o odstąpieniu od umowy, ...
LeszsekS jest off-line  
02-07-2021, 02:18  
GepardPL
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie RE: Proszę o interpretację orzeczenia o odstąpieniu od umowy

Cytat:
Napisał/a LeszsekS Zobacz post
Przeczytałeś pełną treść uzasadnienia?
A Ty przeczytałeś ze zrozumieniem?
Cytat:
Napisał/a LeszsekS Zobacz post
pismem z dnia 23.11.2010 r. powód złożył pozwanej oświadczenie o odstąpieniu od umowy
Tak, złożył odstąpienie od umowy podając błędną podstawę prawną (nie powołując się na rękojmię). Z tego co pamiętam powołano się na podstawę odpowiadające umowie o dzieło, tym czasem sąd apelacyjny stwierdził, że była to umowa niezwana oraz, że dostawca w takim wypadku odpowiada z rękojmi.
Cytat:
Co prawda w piśmie z dnia 23.11.2010 r. (k. 63-66) wpisano jako podstawę prawną odstąpienia art. 637 § 2 k.c., a więc przepisy umowy o dzieło, jednak nie miało to znaczenia dla skuteczności tego oświadczenia, skoro zostały w nim opisane okoliczności faktyczne, które legły u podstaw złożenia takiego oświadczenia. Decydujące znaczenie należy przypisać podstawie faktycznej złożonego oświadczenia o odstąpieniu od umowy, a nie podstawie prawnej wskazanej przez osobę korzystającą z tego uprawnienia.
Tym samym chyba zasadnym jest pokłonić się nad tematyką o którą pytam, gdyż odpowiedzialność była uznana z tego samego prawa (rękojmi) ale była błędna podstawa prawna (uchylone ostatnio przepisy umowy o dzieło), zawierała jedynie oświadczenie woli dostąpienia oraz powód. Analogicznie, konsument nie musiałby podawać podstawy, wystarczyłoby samo oświadczenie woli "proszę naprawić, bo nie działa" lub "reklamacja niedziałającego towaru" jeżeli byłoby kierowane jedynie do sprzedawcy to w świetle tego wyroku chyba powinno się je uznać jako zasadne i wiążące.
Zakładając, że konsument kieruje REKLAMACJE do SPRZEDAWCY (nie producenta) to czy musi podawać podstawę tz. czy chce skorzystać z rękojmi czy gwarancji (przecież w tym wypadku istnieje jedynie możliwość reklamacji z rękojmi)? Czy musi wskazać sposób usunięcia wady? Skoro i tak w 90% za pierwszym razem sprzedawca decyduje się naprawić sprzęt mimo, że klient od razu żądał zwrotu gotówki lub wymiany na nowy i jest to w 100% zgodne z prawem.
Tak więc czy zwykła treść typu "Reklamuję, produkt nie działa" nie powinna być już wystarczająca skoro sąd apelacyjny uznał roszczenie z rękojmi pomimo, że byłą wskazana błędna ścieżka prawna.
Cytat:
KC Art. 561. [Wymiana rzeczy, usunięcie wady]
§ 1.
Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo usunięcia wady.
§ 2.
Sprzedawca jest obowiązany wymienić rzecz wadliwą na wolną od wad lub usunąć wadę w rozsądnym czasie bez nadmiernych niedogodności dla kupującego.
Jeżeli nadal uważasz, że klient musi podać właściwą podstawę to proszę podaj mi ten przepis na który się powołujesz.
Co do samej sytuacji, to ja proponuję przystąpić do realizacji reklamacji z tytułu rękojmi, a Ty proponujesz tymczasowego zaniechania i poproszenia o sprecyzowanie oświadczenia woli. Tylko która z propozycji niesie większe konsekwencje w razie problemów?

Twoją opinię już znam Panie LeszsekS jednak nadal nie mam pewności czy wiesz o co mi chodzi i czy ty przeczytałeś to orzeczenie. Dlatego poprosiłem Ciebie o to byś zacytował mi podstawy prawne i/lub omówił ze mną ten temat szerzej gdyż jest to tematyka która bezpośrednio się interesuję. Chyba właśnie od tego jest to forum, polecam przeczytanie pierwszego punktu z regulaminu gdyż chyba się wypaliłeś po latach pracy tutaj. Rozumie, że nie musisz pałać do mnie jakimś wielkim uczuciem ale mógłbyś chociaż okazać odrobinę szacunku oraz poprowadzić jakąś dyskusję lub wypunktować błędy. Niestety ostatnio w przytłaczającej większości wypowiedzi czuć po prostu niechęć i to nie tylko wobec mnie. Być może głównymi winowajcami jest brak czasu i strach przed popełnieniem błędu jako osoby reprezentatywnej tego forum. Poprosiłeś bym sobie odpuścił z FP na jakiś czas bo mój poziom wiedzy jest bardzo niski (pomimo popełnienia tego jednego błędu z interpretacją tych przepisów o które tu pytam), tak więc zrobiłem, przestałem udzielać się w wątkach z prośbą o pomoc, a że temat mnie bardzo ciekawi i wydaje mi się, że to orzeczenie stwarza podstawę do dyskusji na ten temat, to postanowiłem opisać sytuację tutaj, gdzie jest na to miejsce. Miałem nadzieje poznać stanowiska oraz interpretacje innych użytkowników tego forum lub przynajmniej skłonić kogoś do przemyślenia tej tematyki ponownie.
Ty zaś po raz kolejny wypowiadasz się w władczym tonie całkowicie ignorując moją prośbę o dyskusję wraz z uzasadnieniem swojego stanowiska.

***nie mieszaj dwóch różnych tematów. mod***
GepardPL jest off-line  
02-07-2021, 10:44  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.686
Domyślnie RE: Proszę o interpretację orzeczenia o odstąpieniu od umowy

Cytat:
Napisał/a GepardPL Zobacz post
... jednak nadal nie mam pewności czy wiesz o co mi chodzi i czy ty przeczytałeś to orzeczenie....
To Ty najwyraźniej nie rozumiesz i nie zauważasz różnicy.
LeszsekS jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Oświadczenie o odstąpieniu od umowy, olx (odpowiedzi: 8) Witam, jakiś czas temu zakupiłem sprzęt na stronie olx. Kontaktowałem się z osobą sprzedającą poprzez owy serwis i gg. W opisie były 2 rzeczy, jedna...
§ Oświadczenie o odstąpieniu od umowy (odpowiedzi: 0) Witam, wczoraj spotkała mnie nie miła sytuacja odnośnie kupna samochodu. Auto sprzedawane jako 100% sprawne okazało się po 24 godzinach że ma ukryte...
§ Oświadczenie o odstąpieniu od umowy... (odpowiedzi: 4) ...zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa. Witam. Chciałbym zwrócić do sklepu internetowego (ma również swój sklep stacjonarny) odtwarzacz CD. Mam...
§ Oświadczenie o odstąpieniu od umowy. (odpowiedzi: 3) Witam, kupiłem telefon na Allegro przez kup teraz który się okazał popsuty oraz dowód zakupu i pudełko były z innego telefonu. Napisałem do...
§ Oświadczenie o odstąpieniu od umowy (odpowiedzi: 10) Witam, Konsument dostarczył e-mailem oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość. 1. Jaki przepis mówi o tym że nie zwrócenie towaru...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:38.