Płatny drugi kierunek studiów cz. II - Forum Prawne

 

Płatny drugi kierunek studiów cz. II

W związku z przekroczeniem 1 000 postów w części pierwszej, otwieram nowy wątek dotyczący płatnego drugiego kierunku studiów. Przekopiowałam tu 2 najsensowniejsze odpowiedzi oraz ostatnie 3 posty. Odpowiedzi na większość pytań już padły - wystarczy ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna > Oświata


Odpowiedz
 
27-06-2012, 09:18  
lupaw
Użytkownik
 
Posty: 85
Domyślnie Płatny drugi kierunek studiów cz. II

W związku z przekroczeniem 1 000 postów w części pierwszej, otwieram nowy wątek dotyczący płatnego drugiego kierunku studiów. Przekopiowałam tu 2 najsensowniejsze odpowiedzi oraz ostatnie 3 posty.


Odpowiedzi na większość pytań już padły - wystarczy cofnąć się te kilkanaście stron. Jednak jak widać odpowiedzi na pytania trzeba pisać na każdej stronie - gdyż lenistwo większości piszących osób nie zna granic.

No więc dla leniuchów:

1. Osoby, które zakończyły studia lub przerwały je przed wejściem ustawy mogą bezpłatnie podjąć studia na drugim kierunku.

2. Osoby, które rozpoczęły studia na pierwszym kierunku przed wejściem ustawy, mogą je ukończyć bez pobierania jakichkolwiek pieniędzy bez względu który to kierunek studiów. Dodatkowo osoby takie według nowej ustawy mają prawo do podjęcia darmowych studiów w kolejnych naborach - wcześniej ukończone studia, czy też studia rozpoczęte przed wejściem ustawy nie konsumują limitu punktów przyznanego wraz z wejściem ustawy.

3. Osoby które studiują od wejścia nowej ustawy konsumują już limit punktów ECTS - z tym wyjątkiem, iż w najbliższej rekrutacji mogą jeszcze podjąć dowolną liczbę kierunków bez uiszczania opłat (dzięki wpadce ministerstwa).

4. Osoby, które podjęły już studia w roku poprzednim, czy bieżącym i chcące podjąć drugi kierunek od roku akademickiego 2013/2014 będą musiały za drugi kierunek płacić lub spełnić wymogi dla 10% najlepszych studentów.

Informacje z punktu 1 i 2 są potwierdzone w ministerstwie. Dodatkowo można przeanalizować wzór oświadczenia jakie składa student przed rozpoczęciem studiów. Interesuje nas przypis 1:

...Wypełnia student, który podjął w uczelni publicznej studia stacjonarne pierwszego albo drugiego stopnia albo jednolite studia magisterskie w roku akademickim 2011/2012 lub w latach następnych (bez względu na ukończone przed dniem 1 października 2011 r. studia stacjonarne w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat) i dla którego są to pierwsze studia
stacjonarne w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat na określonym poziomie kształcenia, na które otrzymał do wykorzystania liczbę punktów ECTS, o których mowa w art. 164a ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. — Prawo o szkolnictwie wyższym...
http://www.bip.nauka.gov.pl/_gAllery..._poz._1235.pdf

Punkt 3: link do wyjaśnień ministerstwa był już przytaczany - poszukajcie.
Punkt 4: konsekwencja ponktu 3.
lupaw jest off-line  
18-07-2012, 00:01  
kassiag
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Nikt nie będzie tutaj wchodzić, aby analizować Wasze konkretne przypadki.

1) Sytuacja wygląda tak, że wszystkie studia stacjonarne rozpoczęte do tej pory (również w trwającej rekrutacji) są darmowe do otrzymania tytułu magistra.

2) Studia 2go stopnia są kontynuacją licencjackich (nawet jeśli kierunek na studach II stopnia jest inny niż ten z Iego)

Od wejścia w życie ustawy każdy otrzymuje od Państwa ilość ECtsów potrzebną, aby uzyskać tytuł mgr, za które może studiować za darmo. Studia rozpoczęte przed wejściem w życie ustawy ECTSów nie konsumują (także gdy studia II stopnia są rozpoczęte już po wejściu w życie ustawy, patrz pkt 2). Te rozpoczęte po wejsciu w życie ustawy już tak (jednak w roku 2011/2012 można podjąć więcej kierunków, jako że jest to tzw. "rok rozruchowy" - taka furtka Ministerstwa, ECTSy będą wtedy odliczane tylko za jeden z kierunków)

Są to w wystarczające informacje, aby po wyciągnięciu logicznych wniosków rozwiązać większość podawanych tu problemów samemu. Jeżeli jesteście w bardziej zagmatwanej sytuacji i tak lepiej zawsze pytać u źródła - napisać mail do Ministerstwa niż zdawać się na nieznajomych z forum.
kassiag jest off-line  
20-09-2012, 16:41  
lola90
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Mam proste pytanie. Od października zaczynam studiowanie na 1 roku II stopnia stacjonarnie. W kolejnym roku chciałabym rozpocząć studia II stopnia ale już w trybie niestacjonarnym. Czy w takim razie ta ustawa odnosi się do mojej osoby? Muszę ubiegać się o pozwolenia rektora albo ponosić dodatkowe opłaty?
lola90 jest off-line  
23-09-2012, 21:44  
semallo
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Witam.

Zwracam się do was z pytaniem, ponieważ również pogubiłem się w tych przepisach. Mianowicie w 2010 r. zacząłem jednolite studia magisterskie. W tym roku je przerywam (tzn. rezygnuję) i od przyszłego (tj. 2013/2014) zamierzam zacząć nowe licencjackie na innej uczelni. Czy w takim wypadku będę ponosił jakieś koszty? Zaznaczam, że w tym roku zaliczyłem tylko 11 pkt ECTS, bo nie podchodziłem do sesji letniej. Bardzo proszę o odpowiedź.

Dobra, sprawdziłem trochę postów przed i jak dobrze rozumiem, to nie obowiązuję mnie to? Dobrze zrozumiałem?
semallo jest off-line  
24-09-2012, 12:51  
Aduska
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Witam!
Moja sytuacja przedstawia się następująco. Aktualnie rozpoczynam 3 rok studiów licencjackich na Akademii Muzycznej. Za rok chcę zdawać na magisterskie na tym samym kierunku. W tym roku rozpoczynam również studia jednolite magisterskie na innej uczelni. Moje pytanie brzmi: czy będę musiała płacić za kierunek który rozpoczynam w tym roku i czy za kontynuacje artystycznych?
Aduska jest off-line  
24-09-2012, 13:40  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.945
Domyślnie RE: Płatny drugi kierunek studiów cz. II

Zapytaj o reformę szkolnictwa wyższego- MNiSW
Ag_Maz jest off-line  
27-09-2012, 15:33  
syriusz89
Użytkownik
 
Posty: 88
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Cytat:
Napisał/a kassiag Zobacz post
Studia rozpoczęte przed wejściem w życie ustawy ECTSów nie konsumują (także gdy studia II stopnia są rozpoczęte już po wejściu w życie ustawy, patrz pkt 2).
Czyli powiedzmy sobie to w końcu wprost:

Jeśli rozpocząłeś/rozpoczęłaś studia I stopnia przed wejściem w życie ustawy, to możesz:

- Dokończyć je za darmo,
- Potem jeszcze za darmo rozpocząć i kontynuować studia II stopnia (choćby i za 10 lat); I w dodatku te studia się nie liczą w myśl ustawy (nie zjadają ECTS),
- Potem jeszcze za darmo rozpocząć i kontynuować kolejny kierunek studiów (choćby i po kolejnych 10 latach) - dopiero on będzie liczony jako pierwszy kierunek studiów,
- Potem jeszcze za darmo rozpocząć i kontynuować kolejne studia II stopnia (choćby i za kolejnych 10 lat) - dopiero one będą liczone jako kontynuacja pierwszego kierunku
- I potem (znów choćby i za kolejnych 10 lat) jeszcze za darmo rozpocząć i kontynuować kolejne (de facto już trzecie) studia, o ile spełnisz kryteria na stypendium rektora.
- I tamte trzecie studia (j.w.) też jeszcze kontynuować na II stopniu, jeśli spełnisz kryteria na stypendium rektora.
- Za każde kolejne studia już musisz płacić.


W szczególności Ci, którzy teraz lub wcześniej rozpoczęli studia II stopnia nie muszą się niczym martwić (te studia się jeszcze nie liczą w myśl ustawy). No chyba, że rok temu rozpoczęli studia I stopnia i w rok je ukończyli.

I dodatkowo, jeśli teraz rozpoczynasz studia II stopnia i wypełniasz "Oświadczenie studenta o spełnianiu warunków do podjęcia i kontynuowania studiów stacjonarnych w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat" i podpisujesz się pod sformułowaniem
Cytat:
1) studia stacjonarne pierwszego stopnia/drugiego stopnia/jednolite studia magisterskie** w*uczelni
publicznej: .................................................. .................................................. .................................................. ........
(pełna nazwa uczelni)
.................................................. .................................................. .................................................. ...........................
na kierunku: .................................................. .................................................. .................................................. ......
są studiami, na które otrzymałem(-łam) do wykorzystania liczbę punktów ECTS, o*których mowa w*art.*164a
ustawy z*dnia 27 lipca 2005*r. — Prawo o*szkolnictwie wyższym, uprawniających mnie do studiowania bez
wnoszenia opłat;
to składasz fałszywe oświadczenie, ponieważ nie jest prawdą, że na te studia otrzymujesz do wykorzystania wspomnianą liczbę punktów ECTS (gdyż te studia jeszcze tych ECTS nie konsumują).

Chyba dobrze myślę?

Cieszy mnie odpowiedź, że "Studia rozpoczęte przed wejściem w życie ustawy ECTSów nie konsumują (także gdy studia II stopnia są rozpoczęte już po wejściu w życie ustawy, patrz pkt 2). ".
Czy mogę jednak prosić o źródło?
syriusz89 jest off-line  
28-09-2012, 23:36  
aniast
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Płatny drugi kierunek studiów cz. II

Hej,
Chciałabym zapytać, skąd jest informacja że student który rozpoczął studia przed wejściem w zycie ustawy i kontynuujący te studia może podjąć drugi kierunek za darmo i będzie on liczony jako pierwszy.

Jakoś po podpisaniu ustawy dzwoniłam do ministerstwa z pytaniem w tej sprawie i odpowiedziano mi, że mój kierunek (od 2010) jest liczony jako pierwszy, a każdy kolejny będzie juz płatny (pomijając 10% studentów)

to było dosyc dawno, w miedzyczasie na przykład uznano że studia rozpoczęte do końca września tego roku będą jeszce bezpłatne, więc nie neguję podanej na forum informacji, jedynie chcicałabym się dowiedzieć gdzie mogę znaleźć jej potwierdzenie.
aniast jest off-line  
02-10-2012, 17:20  
kasikasi
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Płatny drugi kierunek studiów cz. II

Z racji tego, że nigdzie nie znalazłam sytuacji identycznej jak moja bardzo proszę o udzielenie mi informacji. W 2009 zaczęłam kierunek A(I st.) i w 2012 kierunek A(II st.). W 2010 zaczęłam kierunek B (I st) i teraz jestem na III roku. Po zakończeniu od 2013 chciałabym kontynuować zarówno kierunek A, ale zamiast kontynuacji B zacząć na innej uczelni C( II st.). Czy w takim razie dalej kierunek C będzie dla mnie bezpłatny? Bardzo zależy mi na odpowiedzi i z góry za nią dziękuję.
kasikasi jest off-line  
02-10-2012, 19:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Płatny drugi kierunek studiów cz. II

Pytanie inne niz do tej pory.

Zlozylem dzis, 2.10, dokumenty i dzis zostalem przyjety na drugi kierunek studiow (I stopnia) w uczelni publicznej w ramach dodatkowego naboru. Studiuje juz od 2009 na studiach jednolitych. Czy musze placic? Spotkalem sie z interpretacja zgodnie, z ktora odplatnosc wchodzi w gre gdybym zaczynal od semestru letniego. Pozdrawiam.
 
03-10-2012, 11:50  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Odpłątność za drugi kierunek- sytuacja po 01.10.12

Pytanie inne niz do tej pory.

Zlozylem dzis, 2.10, dokumenty i dzis zostalem przyjety na drugi kierunek studiow (I stopnia) w uczelni publicznej w ramach dodatkowego naboru. Studiuje juz od 2009 na studiach jednolitych. Czy musze placic? Spotkalem sie z interpretacja zgodnie, z ktora odplatnosc wchodzi w gre gdybym zaczynal od semestru letniego. Pozdrawiam.
 
07-10-2012, 14:47  
gilardi
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Ects

Witam.
Ten rok był ostatnim, w którym bezpłatnie można zacząć studiować drugi kierunek. Moje pytanie brzmi: Czy w przyszłym roku rezygnując z obecnego, a zaczynając inny kierunek na innej uczelni będę się uczył bezpłatnie? Jeśli nie, to czy będę musiał zapłacić za jeden rok nauki? To będzie pierwszy rok nauki czy ostatni?
Dzięki za pomoc, Pozdrawiam
gilardi jest off-line  
07-10-2012, 18:32  
Haisenberg
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Płatny drugi kierunek studiów cz. II

Z oficjalnej strony MNiSW.

Rozpocząłem studia stacjonarne w uczelni publicznej na pierwszym kierunku studiów 1 października 2011 r. W lipcu 2012 r. zostałem przyjęty na drugi kierunek studiów stacjonarnych w uczelni publicznej. W związku z tym czy dotyczą mnie przepisy ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym w zakresie odpłatności za studia na drugim kierunku studiów?

Student, który rozpoczął studia stacjonarne w uczelni publicznej na pierwszym kierunku studiów 1 października 2011 r. i zostanie przyjęty na drugi kierunek studiów stacjonarnych w uczelni publicznej np. w czerwcu, lipcu, czy sierpniu 2012 r. będzie mógł rozpocząć i kontynuować te studia i nie będą go dotyczyły przepisy mówiące o odpłatności za studia na drugim kierunku studiów.


Rozumiecie? NIE będą go dotyczyły przepisy dotyczące płatności za II kierunek.Ani teraz ani nigdy.Lex retro non agit
Haisenberg jest off-line  
09-10-2012, 21:36  
ziraya
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Płatny drugi kierunek studiów cz. II

Dobrze a co z taką sytuacją
Studiowałam dziennie, na jednolitych magisterskich, broniłam się w roku 2009
Teraz złożyłam dokumenty na drugi nabór ( rok 2012/13), zostałam przyjęta jeszcze we wrześniu 2012, na studia dzienne.
W umowie byłą nawet klauzula, że studiowałam i korzystam z jednej próby bezpłatnego podjęcia studiów, ale pani w dziekanacie przy składaniu dokumentów i umowy mi to skreśliła, kazała podpisać się gdzie indziej.
Czy za nowy kierunek będę musiała zapłacić?
ziraya jest off-line  
10-10-2012, 21:44  
Lavender
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Płatny drugi kierunek studiów cz. II

A co powiecie na taki przypadek:

w roku 2013 kończę studia magisterskie na kierunku psychologia. Chciałabym w roku 2013/2014 podjąć naukę w szkole policealnej (która w tym roku reklamuje się jako bezpłatna). Czy będę musiała za nią płacić? I przy okazji, czy legitymacja z takiej szkoły uprawnia do zniżek?
Lavender jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niezaliczony pierwszy semestr na uczelni, a płatny drugi kierunek (odpowiedzi: 1) Rozpocząłem w 2012 roku studia na uczelni publicznej. Nie zaliczyłem pierwszego semestru (zaliczyłem tylko kilka przedmiotów) i skreślono mnie z...
§ płatny drugi kierunek studiów (odpowiedzi: 2) Witam. Rozpoczęłam studia I stopnia w uczelni publicznej w roku akademickim 2012/2013. Czy mogę w roku akademickim 2013/2014 rozpocząć drugi kierunek...
§ płatny drugi kierunek studiów (odpowiedzi: 1006) Ustawa ma obowiązywać od roku akademickiego 2011/2012. Jestem obecnie na 2.roku, jeśli chciałabym teraz podjąć drugi kierunek - oczywiście bym za...
§ Absolwenci a drugi kierunek studiów płatny (odpowiedzi: 10) Witam, mam taką wątpliwość związaną z wprowadzeniem odpłatności za II kierunek studiów… W roku akademickim 2009/2010 obroniłam pracę magisterską...
§ Płatny drugi kierunek studiów (odpowiedzi: 1) Witam, Mam problem ze zrozumieniem kiedy płaci się za drugi kierunek studiów. W ubiegłym roku ukończyłam jeden kierunek studiów (magisterkę -...
§ Płatny drugi kierunek. (odpowiedzi: 5) Mam następujące pytanie: czy w myśl Ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:37.