Kilka pytań nt. wychowawcy, skargi i wystawienia oceny ndst - Forum Prawne

 

Kilka pytań nt. wychowawcy, skargi i wystawienia oceny ndst

Witam. Od dłuższego czasu mam duży problem - mianowicie czuję, że mojej wychowawczyni bardzo zależy na tym, bym powtórzyła klasę maturalną. Na wstępie muszę przyznać, że nie byłam święta, traktowałam szkołę bardzo lekko i teraz ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna > Oświata


Odpowiedz
 
09-04-2014, 12:11  
ksdanh
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Kilka pytań nt. wychowawcy, skargi i wystawienia oceny ndst

Witam. Od dłuższego czasu mam duży problem - mianowicie czuję, że mojej wychowawczyni bardzo zależy na tym, bym powtórzyła klasę maturalną. Na wstępie muszę przyznać, że nie byłam święta, traktowałam szkołę bardzo lekko i teraz wyciągam z tego konsekwencje, ale mam wątpliwości, czy ta kobieta na pewno działa w zgodzie z prawem. Do rzeczy:

1. Groziło mi nieklasyfikowanie z chemii. Wychowawczyni została o tym poinformowana jeszcze w tamtym miesiącu i poproszono ją, aby powiedziała o tym mojej mamie - niestety, nie zrobiła tego, a mama dowiedziała się o tym ode mnie (koledzy z klasy powiedzieli mi o tym na początku kwietnia - zaznaczam, jestem w klasie maturalnej i ostateczne wystawienie ocen jest w przyszły wtorek). Ja sama chciałam o tym porozmawiać z wychowawczynią, podeszłam do niej, ale ona wykpiła mnie i generalnie czułam, że ma mnie w głębokim poważaniu - dziwne, że nawet nie przypomniała sobie, że miała o tym powiadomić mamę

2. Z chemią jej się nie udało, bo dostałam możliwość poprawy. Dzisiaj pani wychowawczyni mówi mi, że ona wstawia mi jedynkę na koniec roku, na pytanie, kiedy mogę przyjść zaliczyć sprawdzian, odpowiada: 'nie możesz, termin był do dzisiaj rano'. Aha. Do klasyfikacji końcoworocznej trzy dni bez weekendu.

3. Miałam drobny wypadek na rowerze - zahaczyłam o krawężnik, przewróciłam się, zdarte kolano, ręce, policzek. Przychodzę na lekcję spóźniona - wychowawczyni wyskakuje 'Czy ty masz jakieś wytłumaczenie na swoją nieobecność?' ja zdenerwowana, odpowiadam, że miałam wypadek na rowerze i... I nie dane mi jest dokończyć, bo dostaję po uszach, że jestem chamska, jakim ja mówię do niej tonem i co sobie wyobrażam?! Nawet nie zapytała, co się stało, że mam starty policzek i kuśtykam niczym dr. House - dobrze, że nic poważniejszego się nie stało, bo pewnie karetki też by nie wezwała...

I teraz pytania: Czy nauczyciel nie ma obowiązku poinformowania rodzica/ucznia o zagrożeniu lub nieklasyfikowaniu min. 2 tygodnie przed klasyfikacją? Czy nauczyciel ma prawo wystawić mi jedynkę, chociaż średnią mam na 2 (mam 1.7, ale ja już naprawdę nic nie wiem)? Czy nauczyciel nie powinien zainteresować się, co stało się uczniowi w drodze do szkoły, poinformować rodziców, kogokolwiek? Szczególnie, kiedy widać, że coś jest nie tak.

Proszę jeszcze o pomoc w kwestii złożenia skargi, bo razem z mamą uznałyśmy, że tego tak nie zostawimy. Czy absolwent szkoły lub jego rodzic może taką skargę złożyć, czy muszę jeszcze być jej uczennicą, żeby to zrobić?
ksdanh jest off-line  
09-04-2014, 12:31  
M a x
Zbanowany
 
Posty: 792
Domyślnie RE: Kilka pytań nt. wychowawcy, skargi i wystawienia oceny ndst

1. Zakładając, że nie zostałaś wysłana do szkoły w młodszym wieku, to teraz, jako uczennica klasy maturalnej jesteś już osobą pełnoletnią. Szczerze mówiąc, to czy zdasz, nie zdasz, będziesz klasyfikowana, czy nie jest sprawą między Tobą, a szkołą. Twoi rodzice są osobami trzecimi. Szkoła może (a tak naprawdę powinna, ale realia są, jakie są) w ogóle odmówić im udzielania jakichkolwiek informacji o tobie, chyba że przyszliby z upoważnieniem podpisanym przez Ciebie.

2. Odsyłam Cię do WSO. Jeżeli nie byłaś obecna z przyczyn usprawiedliwionych na sprawdzianie i minął termin przewidziany w WSO, to nauczyciel nie musi umożliwiać Ci pisania tego sprawdzianu.

3. Niestety, brak kultury to nie problem natury prawnej. W życiu spotkasz jeszcze wielu opryskliwych i chamskich ludzi. Musisz się uodpornić. Rozpamiętywanie takich sytuacji nie wyjdzie Ci na dobre.

Co do zasad oceniania, to ponownie odsyłam do WSO. Jeżeli Twoja szkoła funkcjonuje według startego systemu, tzn. nie ma konkretnych progów procentówych, od kiedy zaczyna się dana ocena (np. od 30% dwójka), to w sytuacjach granicznych, np. przy średniej 1,7 decyzja o ocenie końcowej zależy tak naprawdę od nauczyciela.

Co do poinformowania, to przecież zostałaś poinformowana. Nie było sytuacji, że znienacka dowiedziałaś się, że grozi Ci ocena niedostateczna/nieklasyfikowanie.

W tej sytuacji, którą opisałaś, nauczyciel nie musiał nikogo informować, bo nie groziła Ci utrata zdrowia, byłaś tylko trochę poobijana. Jeszcze raz powtórzę - szkoła nie musi (i nie powinna) informować rodziców uczniów pełnoletnich o czymkolwiek. Niemniej w tej sytuacji wychowawczyni zachowała się niezbyt kulturalnie.

Skargę powinnaś złożyć sama. Rodzic jest osobą trzecią. Pytanie tylko, na co właściwie chcesz się skarżyć?
M a x jest off-line  
09-04-2014, 12:35  
rawla
Stały bywalec
 
Posty: 589
Domyślnie RE: Kilka pytań nt. wychowawcy, skargi i wystawienia oceny ndst

Cytat:
Napisał/a ksdanh Zobacz post

Czy nauczyciel nie ma obowiązku poinformowania rodzica/ucznia o zagrożeniu lub nieklasyfikowaniu min. 2 tygodnie przed klasyfikacją?
Oczywiście, że ma. Natomiast termin i forma powiadomienia o tym ucznia i jego rodziców musi i zapewne jest określona w Statucie Twojej Szkoły.

Cytat:
Napisał/a ksdanh Zobacz post

Czy nauczyciel ma prawo wystawić mi jedynkę, chociaż średnią mam na 2 (mam 1.7, ale ja już naprawdę nic nie wiem)?
Tak ma prawo. Pojecie tzw. średniej nie jest dla Niego wiążące. Jest to zapewne opisane w PSO.

Cytat:
Napisał/a ksdanh Zobacz post

Czy nauczyciel nie powinien zainteresować się, co stało się uczniowi w drodze do szkoły, poinformować rodziców, kogokolwiek? Szczególnie, kiedy widać, że coś jest nie tak.
Nie, nie ma takiego obowiązku.

Cytat:
Napisał/a ksdanh Zobacz post
Proszę jeszcze o pomoc w kwestii złożenia skargi, bo razem z mamą uznałyśmy, że tego tak nie zostawimy. Czy absolwent szkoły lub jego rodzic może taką skargę złożyć, czy muszę jeszcze być jej uczennicą, żeby to zrobić?
Skargę należy złożyć do dyrektora szkoły.Winien On udzielić odpowiedzi wraz z określeniem do kogo będzie można się odładować od Jego decyzji.
rawla jest off-line  
09-04-2014, 12:44  
ksdanh
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Kilka pytań nt. wychowawcy, skargi i wystawienia oceny ndst

Cytat:
Napisał/a M a x Zobacz post
Pytanie tylko, na co właściwie chcesz się skarżyć?
Cóż, to tylko mała część ze wszystkiego, co się działo na lekcjach. Pani jest bardzo niesprawiedliwa, faworyzuje innych uczniów, krzyczy, obwinia o swoje własne niepowodzenia. Jest chamska (zdarza jej się przeklinać na lekcji, kpiny z uczniów - szczególnie nielubianych - są na porządku dziennym), dwulicowa i niemiła - naprawdę taka postawa nauczycielki to nie powód do skargi?
ksdanh jest off-line  
09-04-2014, 19:47  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Kilka pytań nt. wychowawcy, skargi i wystawienia oceny ndst

Nauczyciel ma obowiązek poinformować o zagrażającej ocenie niedostatecznej rodziców (lub pełnoletniego ucznia) na piśmie, rodzice lub uczeń podpisuje w dzienniku lub na kartce przewidywane oceny, nie później jednak niż miesiąc przed klasyfikacją tak aby uczeń miał szansę się poprawić lub wystąpić o egzamin poprawkowy lub komisyjny, lub wręcz o klasyfikację z jedną oceną niedostateczną. Od kilku lat każdy uczeń może być klasyfikowany z jedną oceną niedostateczną. Zadzwoń do kuratorium i dowiesz się jak to załatwić, na pewno należy napisać podanie o klasyfikowanie z jedną oceną niedostateczną. Teraz pozostało walczyć o warunkową klasyfikację. Powodzenia.

@Rewala po raz kolejny piszesz o ocenie niedostatecznej:
Cytat:
Natomiast termin i forma powiadomienia o tym ucznia i jego rodziców musi i zapewne jest określona w Statucie Twojej Szkoły.
Tak kiedyś było prawo oświatowe uległo zmianie i zanim napiszesz te bzdury po raz kolejny zapoznaj się ze zmianami.
majka77 jest off-line  
09-04-2014, 20:04  
rawla
Stały bywalec
 
Posty: 589
Domyślnie RE: Kilka pytań nt. wychowawcy, skargi i wystawienia oceny ndst

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 30 kwietnia 2007 r.
w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania
uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w
szkołach publicznych z późniejszymi zmianami
§ 11. 1. Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć
edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie
nauczania, i zachowania ucznia oraz ustaleniu - według skali określonej w statucie
szkoły - śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej
oceny klasyfikacyjnej zachowania.
2. Klasyfikacja śródroczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu
umiarkowanym lub znacznym polega na okresowym podsumowaniu jego osiągnięć
edukacyjnych z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania,
z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego opracowanego dla niego
na podstawie odrębnych przepisów, i zachowania ucznia oraz ustaleniu
śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny
klasyfikacyjnej zachowania, zgodnie z § 13 ust. 4 i § 15 ust. 5.
2. Klasyfikacja śródroczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu
umiarkowanym lub znacznym polega na okresowym podsumowaniu jego
osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie
nauczania, z uwzględnieniem ustaleń zawartych w indywidualnym programie
edukacyjno-terapeutycznym, opracowanym dla ucznia na podstawie
przepisów, o których mowa w § 6 ust. 1a pkt 1, i zachowania ucznia oraz
ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych
i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, zgodnie z § 13 ust. 4 i § 15
ust. 5.
3. Klasyfikację śródroczną uczniów przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku
szkolnego, w terminach określonych w statucie szkoły.
9
4. Klasyfikacja roczna w klasach I-III szkoły podstawowej polega na podsumowaniu
osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia w danym roku
szkolnym oraz ustaleniu jednej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych
i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, zgodnie z § 13 ust. 3 i § 15 ust. 4.
5. Klasyfikacja roczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym
lub znacznym w klasach I-III szkoły podstawowej polega na podsumowaniu jego
osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie
nauczania, z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego
opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów, i zachowania ucznia
w danym roku szkolnym oraz ustaleniu jednej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć
edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, zgodnie z § 13 ust. 4 i § 15
ust. 5.
5. Klasyfikacja roczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu
umiarkowanym lub znacznym w klasach I-III szkoły podstawowej polega
na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych,
określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem ustaleń
zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym,
opracowanym dla ucznia na podstawie przepisów, o których mowa w § 6 ust.
1a pkt 1, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu jednej
rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny
klasyfikacyjnej zachowania, zgodnie z § 13 ust. 4 i § 15 ust. 5.
6. Klasyfikacja roczna, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, polega na
podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych
w szkolnym planie nauczania, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz
ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny
klasyfikacyjnej zachowania, według skali, o której mowa w § 13 ust. 2 i § 15 ust. 3.
7. Klasyfikacja roczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym
lub znacznym, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, polega
na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych, określonych
w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem indywidualnego programu
edukacyjnego opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów,
i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen
10
klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania,
zgodnie z § 13 ust. 4 i § 15 ust. 5.
7. Klasyfikacja roczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu
umiarkowanym lub znacznym, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej,
polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych,
określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem ustaleń
zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym,
opracowanym dla ucznia na podstawie przepisów, o których mowa
w § 6 ust. 1a pkt 1, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu
rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny
klasyfikacyjnej zachowania, zgodnie z § 13 ust. 4 i § 15 ust. 5.
8. W szkołach policealnych zachowania nie ocenia się. Oceny klasyfikacyjne z zajęć
edukacyjnych według skali, o której mowa w § 13 ust. 2, ustala się po każdym
semestrze.
9. Przed rocznym (semestralnym) klasyfikacyjnym zebraniem plenarnym rady
pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz
wychowawca klasy są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych
opiekunów) o przewidywanych dla niego rocznych (semestralnych) ocenach
klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej
zachowania, w terminie i formie określonych w statucie szkoły.

Proszę o wskazanie mi podstawy prawnej zmieniającej ten zapis
rawla jest off-line  
09-04-2014, 20:10  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Kilka pytań nt. wychowawcy, skargi i wystawienia oceny ndst

Cytat:
Napisał/a rawla Zobacz post
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
9. Przed rocznym (semestralnym) klasyfikacyjnym zebraniem plenarnym rady
pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz
wychowawca klasy są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych
opiekunów) o przewidywanych dla niego rocznych (semestralnych) ocenach
klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej

zachowania, w terminie i formie określonych w statucie szkoły.

Proszę o wskazanie mi podstawy prawnej zmieniającej ten zapis
Jeżeli nie zostało to dopełnione
Cytat:
wychowawca klasy są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych
opiekunów) o przewidywanych dla niego rocznych (semestralnych) ocenach
klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej
Zawsze najpierw jest informacja a dopiero potem rada i tu nie ma mowy o wystawieniu oceny niedostatecznej. Jednak łatwiej na 3 dni przed radą uzyskać klasyfikację z jedną oceną niedostateczną.
majka77 jest off-line  
09-04-2014, 20:12  
rawla
Stały bywalec
 
Posty: 589
Domyślnie RE: Kilka pytań nt. wychowawcy, skargi i wystawienia oceny ndst

Nie ma również mowy o ocenie dopuszczającej, dostatecznej, dobrej , bardzo dobrej i celującej
rawla jest off-line  
09-04-2014, 20:14  
M a x
Zbanowany
 
Posty: 792
Domyślnie RE: Kilka pytań nt. wychowawcy, skargi i wystawienia oceny ndst

Cytat:
Napisał/a majka77 Zobacz post
Jednak łatwiej na 3 dni przed radą uzyskać klasyfikację z jedną oceną niedostateczną.
Autorce się to nie przyda. Nie można ukończyć szkoły z oceną niedostateczną. Jeżeli uważasz inaczej, to wskaż przepis.
M a x jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ przeniesienie z technikum do technikum a, a oceny ndst na półrocze (odpowiedzi: 1) Witam Chciałbym sie dowiedzieć jak jest z przeniesieniem z technikum do innego technikum pomimo 4 ocen niedostatecznych na półrocze?
§ Odwołanie od oceny/Unieważnienie oceny (odpowiedzi: 5) Nie byłem obecny podczas sprawdzianu i kartkówki. Przyszedłem do szkoły tydzień po tym spr. lecz w dzień kiedy to miałem pisać musiałem jechać do...
§ Prawo nauczyciela do wystawienia oceny (odpowiedzi: 1) Sprawa dotyczy mojego nauczyciela od Podstaw Przedsiębiorczości. Otóż tego przedmiotu 8 miesięcy uczyła nas Profesorka, która zachorowała. Podczas,...
§ kilka pytań (odpowiedzi: 2) Wykroczenie skarbowe: ...jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie...
§ Gdy połowa klasy otrzymuje oceny ndst (odpowiedzi: 3) Dzień dobry, piszę do Państwa z nadzieją, że zostanie udzielona mi pomoc w dość nietypowej sprawie. Po raz pierwszy zdarzyło mi się, że ponad...
§ Kilka pytań (odpowiedzi: 1) Witam. Mam do was kilka pytań. Nie mam pojecia czy przypasowalam to do odpowieniej kategorii. Jezeli nie to przepraszam. 1. Pare lat temu mialam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:16.