Uczelnie wyższe,wyłudzanie pieniędzy ? - Forum Prawne

 

Uczelnie wyższe,wyłudzanie pieniędzy ?

Witam, Postaram się w szczegółowy sposób opisać problem. Chciałbym tez wiedzieć czy mogę liczyć na jakąkolwiek pomoc. Bydgoszcz uczelnia WSG Mianowicie moja dziewczyna rozpoczęła studia, jest na 2 semestrze 1 roku studiów zaocznych ( z ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna > Oświata


Odpowiedz
 
13-04-2016, 16:13  
rafalgg91
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Uczelnie wyższe,wyłudzanie pieniędzy ?

Witam,
Postaram się w szczegółowy sposób opisać problem.
Chciałbym tez wiedzieć czy mogę liczyć na jakąkolwiek pomoc.

Bydgoszcz uczelnia WSG

Mianowicie moja dziewczyna rozpoczęła studia, jest na 2 semestrze 1 roku studiów zaocznych ( z racji, że mamy dziecko oraz oboje pracujemy, więc tylko i wyłącznie zaoczne wchodziły w grę) - kierunek turystyka.
Kilka dni temu dowiedziała się, że na zaliczenie jednego z przedmiotów W-Fu musi wyjechać na obóz letni, za który musi zapłacić 750 zł. Jeśli nie wyjedzie automatycznie nie zaliczy przedmiotu co wiążę się z warunkiem - koszt 300 zł.
Zaliczenie przedmiotu jest obowiązkowe więc nawet jeśli teraz nie zaliczy to będzie musiała wyjechać na kolejny.
W tym miesiącu zmieniła pracę i nie jest możliwe, aby dostała wolne na okres tego obozu.
Czy taki zaliczenie na uczelni jest zgodne z prawem ? Idąc na studia zaoczne idziemy tam dlatego, aby studiować w weekendy, ponieważ każdy ma pracę.
Dodatkowa opłata za ten wyjazd to prawie 2/3 jej wypłaty, doliczając koszty czesnego to 100 %.
Co w tym przypadku można zrobić ? Czy państwo mogli by się czegoś dowiedzieć na ten temat ? Moja dziewczyna jest załamana ponieważ chodziła do dziekanatu tłumaczyła sytuację, ale nic to nie dało i chce teraz zrezygnować z dalszej nauki, ponieważ nie ma możliwości zaliczenia tego jednego przedmiotu, nie mówiąc o kosztach z tym związanych.
Możliwe, że mamy w tym przypadku naruszenie prawa ?
Przypadek mojej dziewczyny nie jest wyosobniony, jest jeszcze 7 innych osób które nie mają możliwość zaliczenia tego przedmiotu ponieważ pracują, bądź też ich nie stać.
W umowie podpisanej z uczelnią nie ma wzmianki o takiej formie zaliczenia.
Jeżeli są to studia Zaoczne to moim zdaniem jest normalne myśleć tak, że w tygodniu żadnych zajęć nie będzie, ponieważ osoba ucząca się pracuje.
Ktoś może powiedzieć coś na ten temat ?
Pozdrawiam.
rafalgg91 jest off-line  
14-04-2016, 09:20  
zayec
Użytkownik
 
Posty: 354
Domyślnie RE: Uczelnie wyższe,wyłudzanie pieniędzy ?

Umowa o zasadach odpłatności nie reguluje takich kwestii jako forma zaliczenia przedmiotu. Natomiast powinna zawierać wyliczenie usług edukacyjnych, za które uczelnia pobierać będzie zapłatę. Czy umowa przewiduje jakieś dodatkowe odpłatności poza czesnym za semestr? Jeżeli nie, to uczelnia nie ma podstaw do żądania zapłaty za tego typu zajęcia.
art 160a ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym:
"3.Umowa jest zawierana na cały przewidywany okres studiów; student nie jest obowiązany do uiszczania opłat innych niż określone w umowie."
zayec jest off-line  
14-04-2016, 11:40  
Martainn
Stały bywalec
 
Posty: 641
Domyślnie RE: Uczelnie wyższe,wyłudzanie pieniędzy ?

Cytat:
Czy taki zaliczenie na uczelni jest zgodne z prawem ?
Oczywiście. Jest nawet często wymagane prawem, a nie zgodne. Na wielu kierunkach obóz sprawnościowy jest integralną częścią programu studiów. Wymaganą przez ministerstwo.
Cytat:
Idąc na studia zaoczne idziemy tam dlatego, aby studiować w weekendy, ponieważ każdy ma pracę.
Przepisy nie określają, że studia zaoczne to studia weekendowe. Studia zaoczne jak najbardziej mogą odbywać się w tygodniu, a stacjonarne w weekendy.
Można by ewentualnie poszukać gdzieś na temat tego obozu. Szybko znalazłem program studiów, który zawiera ten obóz. Być może jest też gdzieś regulamin opłat. Umowa może odsyłać do takiego regulaminu. Więc ewentualnie co można szukać rozwiązania to opłaty za obóz. Natomiast cała reszta jest zgodna z przepisami.
Martainn jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wyłudzanie pieniędzy! (odpowiedzi: 6) Witam! Mam kilka pytań: 1. Sprzedać cudzych zdjęć (bez zgody osoby na tych zdjęciach, która jest pełnoletnia) to przestępstwo. Czy ja (jako...
§ wyłudzanie pieniędzy (odpowiedzi: 1) Witam! Mam takie pytanie - może dosyć dziwne, ale jak najbardziej na czasie. Mój kolega "interesuje się" różnymi stronami z kobietami (typu...
§ Wyłudzanie pieniędzy? (odpowiedzi: 3) Witam. Ostatnio widzę w internecie, że jeżeli chce się pobrać np. jakiegoś hacka do gry czy coś, to trzeba wypełnić jakąś ofertę. Ktoś dostaje np. za...
§ Wyłudzanie Pieniędzy (odpowiedzi: 5) Witam! Mam poważną sprawę spędzająca mi sen z powiek:-(Otóż w miesiącu grudniu dostałam mieszkanie na własny koszt remontu a konkubent mojego męża...
§ Wyłudzanie pieniędzy? (odpowiedzi: 1) Witajcie. Mam takie pytanie, a zarazem prośbę. Co powinienem zrobić. Dostałem maila, z prośbą o uiszczenie Opłaty Członkowskiej w postaci 98 złotych,...
§ Wyłudzanie pieniędzy (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich. dostałem dziś e-maila o treści: prawdopodobnie ktoś próbuje mnie naciągnąć bo nic takiego nie kupiłem mam pytanie co...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:54.