Czy szkola moze zadac zaplaty czesnego, jak sie nie uczeszczalo? - Forum Prawne

 

Czy szkola moze zadac zaplaty czesnego, jak sie nie uczeszczalo?

Znajoma ma problem, podpisała umowę na chodzenie do szkoły, ale od pierwszego miesiąca przestała uczęszczać, za ten miesiąc oczywiście zapłaciła z góry i teraz dostała od szkoły monit o zapłacenie czesnego za cały semestr, bo ...



Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna > Oświata


Odpowiedz
 
30-05-2016, 22:13  
Jarek.N.
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie Czy szkola moze zadac zaplaty czesnego, jak sie nie uczeszczalo?

Znajoma ma problem, podpisała umowę na chodzenie do szkoły, ale od pierwszego miesiąca przestała uczęszczać, za ten miesiąc oczywiście zapłaciła z góry i teraz dostała od szkoły monit o zapłacenie czesnego za cały semestr, bo ponoć szkoła podjęła uchwałę o skreślenie jej z listy uczniów dopiero po upływie semestru.

Napisałem dla niej takie pisemko, czy można tak się wybronić?
W odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 20.05.2016 r. informuję, iż żądanie zapłaty czesnego w wysokości 516 zł jest nieuzasadnione i bezpodstawne. Jak wspominałam w piśmie z dnia 11.05.2016 r., zrezygnowałam z uczęszczania do szkoły Policealnej Szkoły Zawodowej Żak w Kłodzku, tuż po jej rozpoczęciu i tym samym zerwałam w trybie natychmiastowym obowiązującą umowę nr xxxxx. Ponadto informowałam telefonicznie, iż nie zamierzam uczęszczać do tej Szkoły. W tym przypadku nastąpiło odstąpienie od umowy i szkoła powinna była unieważnić umowę w trybie natychmiastowym. Nawet, jeśli Szkoła tego nie uczyniła, w momencie odstąpienia od umowy, umowa uważana jest za niezawartą. W odróżnieniu od wypowiedzenia, odstąpienie wywołuje skutki prawne również wstecz, tj. od daty zawarcia umowy. Umowę, od której odstąpiliśmy traktuje się jakby nigdy nie istniała, a strony mają obowiązek zwrócić sobie wszystko, co dotychczas świadczyły. Zwrot tych świadczeń następuje co do zasady w stanie niezmienionym, chyba że ta zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Natomiast za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie. Przedmiotem umowy było świadczenie usług nauczania i opłata za te usługi. Z uczęszczania do szkoły zrezygnowałam w pierwszym miesiącu, opłata za pierwszy miesiąc została opłacona i tu kończą się wszelkie roszczenia stron. Od pierwszego miesiąca i kolejne miesiące nie uczęszczałam do szkoły i nie musiałam uiszczać za kolejne miesiące czesnego albowiem nastąpiło wcześniejsze odstąpienie od umowy i nie były świadczone na moją rzecz usługi.

Jednocześnie informuję, iż błędne było moje rozumowanie z dnia 11.05.2016 r., iż Szkoła powinna była to uczynić w trybie przepisu § 7 pkt 3b umowy. Przepis ten bowiem mówi, iż przy braku zapłaty przez ucznia/słuchacza czesnego za dwa miesiące, Szkoła może wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym. Dziać się tak może tylko w przypadku, gdy uczeń/słuchacz uczęszcza do szkoły, ale nie płaci czesnego. W piśmie z dnia 11.05.2016 r. proponowałam rozwiązanie sprawy ugodowo, jednakże widząc obecnie zapalczywe i nieuzasadnione stanowisko szkoły, oświadczam, iż nie zamierzam przychylać się do żądania Szkoły zapłaty 516 zł, albowiem żądanie te jest nieuzasadnione i bezpodstawne.

Art. 76 Kodeksu Cywilnego nie ma tu zastosowania. Stanowi on wprawdzie że, „Jeżeli strony zastrzegły w umowie, że określona czynność prawna między nimi ma być dokonana w szczególnej formie, czynność ta dochodzi do skutku tylko przy zachowaniu zastrzeżonej formy”. Jednakże gdy strony zastrzegły dokonanie czynności w formie pisemnej, dokumentowej albo elektronicznej, nie określając skutków niezachowania tej formy, w razie wątpliwości poczytuje się, że była ona zastrzeżona wyłącznie dla celów dowodowych (ustęp 2 art. 76 Kodeksu Cywilnego). Umowa nie została zerwana na skutek wypowiedzenia, tylko odstąpienia od niej, a Szkoła nie ma prawa narzucać mi formy rezygnacji z umowy. W pierwszym miesiącu obowiązywania umowy nastąpiło moje odstąpienie od umowy, nie były świadczone na moją rzecz usługi, zatem nieuzasadnione i bezpodstawne jest roszczenie Szkoły do opłaty za nie.

W tym miejscu chciałam jeszcze raz nadmienić, że bardzo źle świadczy to o Szkole - CENTRUM NAUKI I BIZNESU „ŻAK”, iż usiłuje mnie bezpodstawnie naciągnąć na opłatę czesnego za nieświadczone usługi.
Jarek.N. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zachowek. czy brat moze zadac splaty? (odpowiedzi: 1) Witajcie forumowicze! Ostatnio zaistniala w mojej rodzinie bardzo niemila (dla mnie) sytuacja. Ale po kolei. 15 lat temu mama zapisala (tylko)...
§ czy komornik moze zadac ode mnie pieniedzy za wynajem? (odpowiedzi: 1) Wtam. wynajmuje mieszkanie place czynsz wlascicielowi 500 zl. przyszedl do mnie komornik i poinformowal mnie z wlasciciel mieszkania ma dlug i ja mam...
§ Czy wlasciciel moze zadac pieniedzy po 3 miesiacach (odpowiedzi: 11) 3 miesiace po opuszczeniu wyjamowanego mieszkania wlasciciel zada zwrotu kosztow remontu.... czy ma prawo do tego czy tez nie... znalazl sobie jakies...
§ czy mozna zadac zaplaty za wykonanie przestepstwa?? (odpowiedzi: 1) musze zadac pytanie ktore sprowadza sie do absurdu... czy jesli np zatrudniasz zlodzieja i on kogos okradnie na twoje zlecenie to czy ma prawo...
§ Czy chirurg moze zadac doplaty za zabieg ?:( prosze odpowiedziec :( (odpowiedzi: 2) -------------------------------------------------------------------------------- Witam Jestem studentem z "bylym kompleksem". Zglosilem sie do...
§ czy zona bez rozwodu moze zadac alimentow (odpowiedzi: 9) witam,moja mama zajmowala sie wychowywaniem mnie i mojego rodzenstwa oraz dbala o dom.ojciec natomiast tylko chodzil do pracy i nie interesowal sie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:44.