Oświadczenie o rezygnacji z matury, czy zgodne z prawem? - Forum Prawne

 

Oświadczenie o rezygnacji z matury, czy zgodne z prawem?

Witam Moja siostra we wrześniu tego roku złożyła deklaracje maturalną. W dniu dzisiejszym dostała od jednej nauczycielki ultimatum - albo pisze oświadczenie o rezygnacji z matury i ma na koniec roku 2. Albo stawia jej ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna > Oświata


Odpowiedz
 
21-04-2017, 14:40  
Gajjos90
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Oświadczenie o rezygnacji z matury, czy zgodne z prawem?

Witam
Moja siostra we wrześniu tego roku złożyła deklaracje maturalną. W dniu dzisiejszym dostała od jednej nauczycielki ultimatum - albo pisze oświadczenie o rezygnacji z matury i ma na koniec roku 2. Albo stawia jej na koniec roku 1. W związku z czym moja siostra napisała oświadczenie na zwykłej kartce coś w stylu "oświadczam iż rezygnuje z egzaminu maturalnego w roku szkolnym 16/17" data dzisiejsza(21.04.17) i podpis. Nauczycielka postawiła jej 2 na koniec roku i siostra otrzyma świadectwo ukończenia szkoły.

Na ile takie oświadczenie ma moc prawną?

Z tego co się orientuje to ostateczny termin na deklaracje maturalną był 7 lutego 2017 roku.
Czy to prawda że nie można się teraz wycofać z matury?
Czy jeśli pójdzie na egzamin maturalny jakby nigdy nic to może żądać wydania arkusza egzaminacyjnego i pisać normalnie mature?
Ewentualnie co jeśli siostra by teraz poszła i powiedziała że jednak zmienia decyzje i wycofuje tamto oświadczenie?(oczywiście pisząc kolejne oświadczenie)

Za odpowiedzi typu "mogła się uczyć a nie kombinować" dziękuję.

Z góry dziękuję za pomoc!
Gajjos90 jest off-line  
21-04-2017, 22:21  
gilban
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Oświadczenie o rezygnacji z matury, czy zgodne z prawem?

Witaj.

Samo żądanie napisanie oświadczenia jest nielegalne.

Choć uczeń z pisania egzaminu zawsze może zrezygnować i to na piśmie. Nikt mu tego nie zabroni. A ponieważ twoja siostra zrezygnowała (napisała rezygnację na kartce własnoręcznie), no to jest pozamiatane.

Są przypadki, że uczeń zgłosi do kuratorium, że go nakłoniono do odstąpienia od zdawania matury pod warunkiem postawienia oceny pozytywnej. Jednak wiadomo - jakby była 1 to i tak zdawania matury by nie było, a egzamin poprawkowy byłby w czerwcu lub w sierpniu. Nie wiem co jest lepsze. Lub było by powtarzanie całej klasy.

Najczęściej nauczyciel wie że uczeń nic nie umie i umiał nie będzie z danego przedmiotu, stąd taka propozycja. Stara się iść uczniowi na rękę. Więc twoja siostra dostała 2 i zawsze może iść do szkoły policealnej (do tego matura nie jest potrzebna) i zdobyć jakiś zawód. A za rok zawsze do zdawania matury może przystąpić. A nawet za pół roku.

Często jest to w szkołach praktykowane (takie nakłanianie), gdyż jak uczeń nie zda matury, a tym bardziej kilku uczniów to szkoła spada w punktacji oraz jeszcze nauczyciel ma problem, bo wynika z tego że źle uczył, że nie nauczył. A że uczeń nie chciał się uczyć to już inna sprawa.

W tym wypadku najlepiej by było dla szkoły, gorzej dla ucznia, jakby uczeń mógł zdawać poprawkę w czerwcu lub sierpniu np. Wtedy i tak do matury by nie przystąpił i nikt nie mógł by się czepiać.
gilban jest off-line  
21-04-2017, 22:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Oświadczenie o rezygnacji z matury, czy zgodne z prawem?

Cytat:
Napisał/a gilban Zobacz post
A nawet za pół roku.
Możesz rozwinąć ? Osobie która nie przystąpiła do egzaminu maturalnego w maju nie przysługuje termin poprawkowy. Możesz zdawać tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach (np. wypadek, ale wtedy też trzeba pisać o swoim przypadku i trzymać się terminów), albo jeśli nie zdasz jednego egzaminu w maju
 
21-04-2017, 22:53  
gilban
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Oświadczenie o rezygnacji z matury, czy zgodne z prawem?

No tak masz rację. Jednak kiedyś tak było, ze jak ktoś kończył szkołę w sesji zimowej (np. zaoczną) to mógł w sesji zimowej podejść do egzaminu maturalnego. Teraz widzę już tak nie jest.

Czyli jego siostra będzie mogła dopiero podejść do egzaminu za rok we własnej szkole lub innej i po problemie. Ale i tak jest to lepsze niż się męczyć ze zdawaniem poprawki z danego przedmiotu np w sierpniu.

Oczywiście jeżeli dana osoba nie przystąpiła do egzaminu maturalnego w maju nie przysługuje termin poprawkowy (z matury), to się zgadzam. Ale przysługuje termin poprawkowy z jednego przedmiotu, który zawaliła, aby ukończyć szkołę wcześniej.
gilban jest off-line  
22-04-2017, 09:54  
Gajjos90
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

Dlaczego uważasz że jeśli napisała oświadczenie to jest pozamiatane? Mógłbyś rozwinąć?
Z tego co gdzieś tam poczytałem to ostateczny termin decyzji odnośnie matury minął w lutym. Moja siostra złożyła deklarację że maturę będzie zdawać. Teraz napisała jakieś śmieszne oświadczenie w szkole, a przecież matura jest egzaminem państwowym a nie wewnątrz szkolnym. We wtorek planuje się wybrać do wydziału edukacji oraz wykonać telefon do OKE oraz ministerstwa utrzymując że siostra została do tego oswiadczenia zmuszona i że teraz chce się z tego wycofać I zamierza pisać maturę.
Gajjos90 jest off-line  
22-04-2017, 15:37  
gilban
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Oświadczenie o rezygnacji z matury, czy zgodne z prawem?

Wiesz. Oczywiście. Do kuratorium zawsze można iść.

Tylko jak później rzeczywiście twoja siostra nie zda matury to się ośmieszy.
gilban jest off-line  
22-04-2017, 16:10  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Oświadczenie o rezygnacji z matury, czy zgodne z prawem?

Według mnie takie oświadczenie nie jest wiążące, jeśli deklaracja została dostarczona w terminie, ale nie mam pewności bo nie siedzę w prawie oświatowym, które ciągle się zmienia. Proponowałbym zapytać w kuratorium oświaty.
 
22-04-2017, 17:57  
jagna33
Stały bywalec
 
Posty: 1.034
Domyślnie RE: Oświadczenie o rezygnacji z matury, czy zgodne z prawem?

Cytat:
Napisał/a Gajjos90 Zobacz post
W dniu dzisiejszym dostała od jednej nauczycielki ultimatum - albo pisze oświadczenie o rezygnacji z matury i ma na koniec roku 2. Albo stawia jej na koniec roku 1.
Ale skoro dostanie 1, to będzie mogła przystąpić do matury?
jagna33 jest off-line  
22-04-2017, 18:38  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Oświadczenie o rezygnacji z matury, czy zgodne z prawem?

Nie, bo w maju nie będzie absolwentką szkoły średniej.
 
23-04-2017, 09:37  
Gajjos90
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

Marcin, też mi się wydaje że takie oświadczenie nie będzie wiążące bo przecież matura jest egzaminem państwowym a nie wewnątrz szkolnym. Jeśli będzie miała świadectwo ukończenia szkoły to moim zdaniem szkoła przez takie oświadczenie nie może zablokować jej możliwości pisania matury bo nie oni o tym decydują.
Gajjos90 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Oświadczenie lojalnościowe. Czy zgodne z prawem? (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie! Potrzebuję pomocy odnośnie mojej umowy "lojalnościowej". Doszukałem się, że jest ona niezgodna z Kodeksem Pracy jednak nie wiem...
§ Bez matury a marzy mi się coś związane z prawem. (odpowiedzi: 1) Witam jak powyżej napisałam jestem bez matury a marzy mi się praca związana z prawem . Jestem po liceum ogólnokształcącym , najpierw stchórzyłam z...
§ Oświadczenie do szkoły czy zgodne z prawem. (odpowiedzi: 1) Witam, jestem mamą 4letniej dziewczynki która uczęszcza do przedszkola i aby mogła dojeżdżać sama beze mnie autobusem szkolnym muszę wypełnić i...
§ czy to nie zgodne z prawem?? (odpowiedzi: 10) Witam nie wiem w jakim dziale pytać o pomoc ale 2 miesiące temu zdawałam egzamin zawodowy uważam że został on nie prawidłowo przeprowadzony chodzi o...
§ Czy zgodne z prawem? (odpowiedzi: 3) Serdeczna prośba do forumowiczów o pomoc. Prowadzę sklep internetowy. Otrzymałem mailem "Propozycję ugody" z adresu **********Wiadomość o...
§ Czy to zgodne z prawem? (odpowiedzi: 2) Proszę bardzo o pomoc, w sytuacji w której się znalazłem. Przegrałem proces, bo niewłaściwie sformułowałem roszczenie w związku z tym Sąd obciążył...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:22.